Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #571  
Vechi 01.08.2012, 18:07:52
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bluester Vezi mesajul
Am inteles.... acesti 3% sau 2% sunt mult mai importanti decat 85%.: Ce aberatie !!
Nu e vorba de 2-3%, ci de 16%, fără a socoti (repet) ortodocșii ce nu sunt de acord cu acest proiect.

Citat:
În prealabil postat de bluester Vezi mesajul
Iar , cat timp dumneata esti un adventist (adica nu ai nici o legatura cu B.O) te rog sa nu te amesteci in problemele de arhitectura din cadrul Bisericilor Ortodoxe...
Nici nu m-am amestecat în aceste probleme arhitectonice, s-au amestecat suficient ortodocșii ce s-au exprimat clar împotriva acestei orori din punctul de vedere (repet pentru a 2-a oară!) al ortodoxiei, nu al meu. Eu le-am preluat doar ideile, din partea mea puteți s-o clădiți și din cristale Swarovski dacă vă dă mâna! Bineînțeles mâna voastră, nu a altora; ceea ce ar presupune o zecime (ori chiar două) plătită de poporul ortodox. Căci mă îndoiesc că Biserica va vinde ceva mii de hectare de pădure să facă rost de bani...

Citat:
În prealabil postat de bluester Vezi mesajul
Iar eu zic , sa lasam balta pentru ca discutiile legate de Catedrala Mantuirii Neamului sunt inetrminabile ca si discutiile cu ceausescu.
De acord.
Reply With Quote
  #572  
Vechi 01.08.2012, 18:16:18
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bluester Vezi mesajul
Oricum , crezi ce vrei , fa ce vrei... dar eu , sincer , am obosit sa vorbesc cu peretii.
Cam greu ai ajuns la concluzia asta, Dar e bine și acum ...

Citat:
În prealabil postat de bluester Vezi mesajul
mai pe scurt sunteti anti-ortodox... ma intreb ce cautati pe acest forum.
Prozelitism ...


Citat:
În prealabil postat de bluester Vezi mesajul
M-am lamurit cu tot adventismul asta si mi-e sila ... poate si din cauza ca nu am ignorat sectantii (adica subiectul acestui thread).
Ai fost contrar subiectului topicului ca de altfel și alți utilizatori de pe aici...dar nădăjduim că încet se vor lumina și ei. Doar de răbdare avem nevoie....
Reply With Quote
  #573  
Vechi 01.08.2012, 18:29:27
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Nici pe departe nu mă refeream la asta. Îți dau un exemplu pentru a înțelege mai bine: producția de lumânări cultice.
Da, mai agent de vanzari 666, dar noi nu vindem cereale ca voi! Cereale la care le faceti reclame, pentru care angajati agenti de vanzari, directori de marketing, dai afara de pe piata concurenta, etc. Ai inteles aluzia, faci cat-de-cat diferenta intre cele 2 lucruri?

Nu stiu daca ai inteles aluzia, ca spalatul pe creier este dulce-mincinos, dar protestant-competitiv (adica sa-i imbrancesti pe competitori, sa nu-i lasi sa traiasca).
Reply With Quote
  #574  
Vechi 01.08.2012, 18:30:10
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Ai fost contrar subiectului topicului ca de altfel și alți utilizatori de pe aici...dar nădăjduim că încet se vor lumina și ei.
Iată, suntem de acord pe această idee. Doamne ajută!
Reply With Quote
  #575  
Vechi 01.08.2012, 18:33:27
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Da, mai agent de vanzari 666, dar noi nu vindem cereale ca voi!
Te-ai înnămolit atât de adânc în zoaiele de pe ewe.com că nu mai sesizesi realitatea... Celebrele cereale Kellogg's nu mai sunt de mult, de foarte mult timp, ale Bisericii AZȘ, ci ale familiei Kellogg
Reply With Quote
  #576  
Vechi 01.08.2012, 23:28:41
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Te-ai înnămolit atât de adânc în zoaiele de pe ewe.com că nu mai sesizesi realitatea... Celebrele cereale Kellogg's nu mai sunt de mult, de foarte mult timp, ale Bisericii AZȘ, ci ale familiei Kellogg
Ei, lasa minciuna! Dar a fost o vreme in care erau chiar ale sectei sambetiste, nu-i asa?

Si boutique-urile infiintate uneori chiar langa adunarile voastre in care vindeti tot felul de chimicale asa-zise naturiste? Cum se numesc numai: "Country life" sau ceva de genul asta?
Reply With Quote
  #577  
Vechi 02.08.2012, 09:49:05
Suzana's Avatar
Suzana Suzana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.07.2012
Mesaje: 123
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
La noi a venit o data un individ in scoala, cu tot felul de aparate de masurat diverse, deci nu pomenea nimic de vreo confesiune. Dupa ce a masurat profesorii, a inceput sa scoata diverse cartulii viu colorate de prin geanta, incerca sa le bage pe gat colegilor, le-a expus pe mese...cica toate despre alimentatie la prima vedere.

Imi amintesc de asemenea ca mi-a trecut prin maini o cartulie adventista, tot asa... cu legume si fructe viu colorate, retete, iar pe ici pe colo mai apareau si sondaje, conform carora, adventistii ar trai mai mult decat ceilalti!!!:))

Oamenii astia sunt disperati chiar cu fructele si legumele lor, dupa care abia incep sa pomeneasca de secta lor, semn ca simt si ei care e ordinea importantei :D
rolul bisericii este sa se ocupe de viata duhovniceasca si nu de aspecte nutritionale.
Reply With Quote
  #578  
Vechi 02.08.2012, 11:34:19
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bluester Vezi mesajul

Scopurile zidirii Catedralei se afla aici : http://www.basilica.ro/ro/catedrala-...eiab_9687.html , studiaza-le si mai gandeste inainte de a vorbi.
Iar toata "revolta" ta impotriva acestei Catedrale este inca o dovada ca ereziile adventiste fac propaganda ateismului. (ca sa nu mai spun de acelasi caracter antihristic pe care il impartasesc).
Eu sunt ortodox, le-a studiat si nu ma conving.

Cu toate ca nu sunt de acord cu oarecare epitete "Catedrala Mantuirii Neamului Prost" desi recunosc ca ma amuza usor, nu sunt de acord nici cu constructia in sine, chiar numai pentru faptul ca in loc de biserica de fitze pentru 5000 romani (ma indoiesc ca vor fi atati prezenti in fiecare duminica la Liturghie) se puteau face biserici pentru cateva sute de mii de romani in toata tara - ca este intr-adevar mare nevoie de asa ceva, mult mai mult decat cine stie ce filosofii abstracte despre mantuirea la gramada dupa cum sugereaza titul constructiei ca sa nu mai vorbesc de lista de motivatii care este tare rupta de realitatile si necesitatile spirituale ale acestui popor.

Ca poate o fi si un binecuvantat motiv pentru care Dumnezeu o ingaduit ceea ce pare mai degraba o pacoste decat o necesitate, iarasi nu exclud si desi pot sa speculez anumite ratiuni pentru care ar fi totusi ceva bun pentru Biserica, n-am de unde sa stiu.

Atat cat ma duce capul nu pot vedea decat bani risipiti aproape inutil.

A, si nu sunt de acord nici cum sunt stoarse parohiile de bani pentru chestiunea in cauza si iarasi sunt usur amuzat si curios de unde se vor face pana la urma rost de bani pentru ca e clar ca de la Stat mare branza nu se va scoate, donatii - praful de pe toba iar venituri proprii nici atat.
Poate in vreo 20 ani asa se vor strange banii - sau se vor plati ratele la banci, suma finala cu tot cu dobanzi nu este exclus sa ajunga pe la miliardul de euro, putand intra si in GuinessBook pentru cel mai scump monument religios al timpurilor moderne.

Last edited by AlinB; 02.08.2012 at 11:38:01.
Reply With Quote
  #579  
Vechi 02.08.2012, 11:41:15
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Suzana Vezi mesajul
rolul bisericii este sa se ocupe de viata duhovniceasca si nu de aspecte nutritionale.
Adevarat, dar prin biserica si institutiile anexe se poate promova un mod sanatos de viata, care nu se rezuma doar la nutritie.

Problema este ca la ei se promoveaza un veganism impins pana la absurd cu argumente absurde de multe ori.

Si se ascund riscurile care le implica un astfel de regim.

De ex. se promoveaza mult folosirea produselor de soia - soia care contine un fitoestrogen care poate peste cap sistemul hormonal si chiar sunt studii care arata ca poate duce la cancer.

Sau deficitul de vitamina B12 - stiu pe cineva din familie adventista, om de altfel inteligent si educat, vegan de mic si care abia pe la 40 ani a aflat de problema cu B12 la vegani si asta dupa ce a facut el insusi o insuficienta severa, posibil cu consecinte ireversibile.

Insa per total, in planul sanatatii, o comunitate adventista serioasa la capitolul veganism (nu stiu daca exista asa ceva la noi, ca romanii isi pun amprenta specifica in orice) s-ar putea sa stea mai bine cu sanatatea decat una dreptcredincioasa care cu postul asa si asa si inafara de post sedentarism si salam (prin asta intelegand toate gunoaiele produse de industria alimentara, de carne si produse de carne in special) la greu.

Last edited by AlinB; 02.08.2012 at 11:45:36.
Reply With Quote
  #580  
Vechi 02.08.2012, 12:00:16
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Lasă tu banii strânși din colecte și afacerile Bisericii, eu mă refeream mai mult la proprietăți: păduri, patrimoniu, aur, nestemate și alte valori. Ca să mă refer doar la "puținul" ce a mai rămas în țară...
Si care e problema cu ele mai exact?
Nu ti se pare normal ca o tara majoritar ortodoxa, fie ea si statistici, Biserica Ortodoxa sa aiba istoric vorbind, proprietati?

Citat:
Scandal? Ce scandal? Biserica A.Z.Ș. nu face afaceri, iar banii strânși din colecte nu se tezaurizează, ci se investesc.
Nici in Biserica Ortodoxa nu stau si putrezesc prin conturile bancilor.

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Realitatea e că în bisericile neoprotestante (nu știu cum e în secte) donațiile nu se tezaurizează ci se investesc în proiecte (proiecte evanghelistice, proiecte sociale, etc.), unde e "duritatea" de care vorbiți?
Sa fim mai la obiect: sunt bani investiti in prozelitism, stiind ca orice nou prozelit inseamna prin sistemul mincinos al zecimii o sursa aproape sigura de venit si nu orice venit 20% din venitul sau brut sau chiar mai mult.
AZS - Stat in Stat care mai incaseaza (aproape) un TVA peste TV de la membrii lor.

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Nu credeți că e absurdă pretenția dumneavoastră? Biserica Ortodoxă face publică declararea averilor ei? Vă spun eu că NU. Nici măcar propriilor ei membri!
Cauta nitelus pe net si vezi ca sunt niste ziaristi de scandal care au publicat recent niste cifre despre bilanturile financiare ale unor Episcopii sau chiar la nivel de BOR.

Nu te miri cum nu se face acest lucru si pentru niscai diviziuni nationale ale AZS?

Nu de alta, dar ar face BOR sa arate ca niste copilasi cu cifrele care se vehiculeaza acolo.

Revin cu intreabarea: ai habar care sunt dar preferi sa taci din gura, sau nu stii nici tu macar?


Citat:
În prealabil postat de sad story Vezi mesajul
Si daca BOR nu face publica declararea averilor, de ce BAZS urmeaza acest exemplu?
Si la asta ai putea incerca un raspuns.

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Vorbiți în totală necunoștință de cauză! Donațiile aparțin în totalitate Bisericii care hotărește ce face cu ele. Pe de altă parte, zecimea - nici măcar ea nu este în totalitate folosită pentru salariile pastorilor.
Daca tot ai zis de salariul pastorilor, ia zi-ne si noua daca stii, primesc si ceva in plus fatza de salariul de pe statul de plata din zecimea adunata?
Procent, ceva?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Daca nu sintem ecumenisti ce rost are sa discutam cu sectantii? bmd Secte si culte 177 08.11.2010 20:20:53
Ignorati Sf.Asteapta Generalitati 5 03.05.2010 07:01:32