Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #691  
Vechi 11.08.2012, 16:30:03
Suzana's Avatar
Suzana Suzana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.07.2012
Mesaje: 123
Implicit

exista animale comestibile si necomestibile, porcul este comestibil.

cei din legea veche nu aveau voie sa manance porc, dar cei din legea noua pot manca tot ce e comestibil, inclusiv porc, insa nu soareci sau altele asemenea, necomestibile.
Reply With Quote
  #692  
Vechi 11.08.2012, 16:36:48
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Suzana Vezi mesajul
exista animale comestibile si necomestibile, porcul este comestibil.

cei din legea veche nu aveau voie sa manance porc, dar cei din legea noua pot manca tot ce e comestibil, inclusiv porc, insa nu soareci sau altele asemenea, necomestibile.
Am scis "comestibile" în sensul că pot fi folosite ca hrană conform Bibliei. În rest, nu știu cu ce ar fi porcul mai comestibil decât șoarecele...
Reply With Quote
  #693  
Vechi 11.08.2012, 16:38:55
Suzana's Avatar
Suzana Suzana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.07.2012
Mesaje: 123
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
În rest, nu știu cu ce ar fi porcul mai comestibil decât șoarecele...

bietu' de tine! urat isi mai bat joc pastorii vostri de voi!

spui ca carnea de porc e la fel ca si carnea de soarece ! si vrei ca lumea sa vina la religia ta! nu esti cred, in toate mintile.
Reply With Quote
  #694  
Vechi 11.08.2012, 16:44:42
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Suzana Vezi mesajul
bietu' de tine! urat isi mai bat joc pastorii vostri de voi!

spui ca carnea de porc e la fel ca si carnea de soarece ! si vrei ca lumea sa vina la religia ta! nu esti cred, in toate mintile.
Ușurel cu concluziile deplasate! N-am spus că ar fi la fel, ci cu ce e mai comestibil porcul decât șoarecele. Poți răspunde, ori nu? Că de aruncat jigniri e foarte ușor...
Reply With Quote
  #695  
Vechi 11.08.2012, 16:57:58
Suzana's Avatar
Suzana Suzana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.07.2012
Mesaje: 123
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
ci cu ce e mai comestibil porcul decât șoarecele. Poți răspunde, ori nu?
pai ce sa-ti mai raspund, e clar ca ai probleme grave la mansarda, daca pui intrebarea: "cu ce e mai comestibil porcul decat soarecele".

carnea de porc e cea mai consumata si poporul roman are traditii vechi in care se vede pretuirea adusa acestui tip de carne iar tu te intrebi cu ce mai bun decat soarecele??
Reply With Quote
  #696  
Vechi 11.08.2012, 17:00:17
Tartaruga Tartaruga is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Mesaje: 709
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Romanii și grecii jertfeau pe altarele lor de regulă tauri, dacă dvs. aveți cunoștință că jertfeau "viermi, gândaci și șobolani", spuneți-o acum clar.

Așa, și nu i-au învățat cu Scriptura în mână? Iar Scriptura pe vremea apostolilor era Scriptura Vechiului Testament

Până la urmă, Petru a mâncat ori ba?

"Necurăția" aceasta se referă doar la folosirea respectivelor animale ca hrană, în rest nu putem spune că Dumnezeu a creat ceva "necurat"[din alte puncte de vedere]. Fiecare animal a fost creat cu un anumit scop. Dacă luăm ca exemplu doar câteva animale domestice (numite "necurate", adică ne-comestibile), veți concluziona că nu e vorba de prejudecată: calul, câinele și măgarul.

Ideea o găsim în Scriptură, nu e o idee personală. Iar de obligat nu oblig (și nici nu pot obliga) pe nimeni, fiecare e liber să decidă.
Nu m-a preocupat niciodata idolatria, de aceea va intreb pe dvs. Vad insa ca nu vorbiti din ceva lucrari documentate si va opriti doar la romani si greci de parca erau singurii pagani. Ce parere aveti despre indieni, chinezi si alti asiatici care mananca insecte, caini si altele? Sau europenii nostrii care mananca fructe de mare si broaste?

Apostolii nu i-au invatat cu Scriptura VT in mana, de unde ati scos-o? Apostolii s-au reunit special ca sa decida ce anume din legea lor sa le ceara paganilor, si nici vorba sa le ceara toata legea VT, ci le-au cerut doar vreo patru lucruri printre care nu figureaza animalele necurate. Asta apare in Biblie. Interesul crestin pentru VT este ceva destul de recent.

Iar Petru a mancat, cum sa nu. L-a contrazis pe Domnul la inceput dupa care s-a supus si am bagat de seama ca ii chiar facea placere sa traiasca cu paganii, de a ajuns apoi sa fie certat de Pavel pentru ca o cam facea pe ascuns de rusinea evreilor. Ce era atat de rusinos daca respecta la sange obiceiurile evreiesti?

Calul, cainele si magarul ziceti? Pai sunt multi care le mananca si pe astea, calul fiind chiar o delicatesa prin Europa. Si in cazul porcului, care i-ar fi rolul? Dar al leului si girafei? Daca animalul nu-i necurat, cum atunci mancarea lui ar fi necurata? Cum apare brusc necuratia? De ce credeti ca asta nu-i pura prejudecata?

Ideea nu este deloc in Scriptura, ci in modul cum doriti dvs. sa interpretati Scriptura. Iar daca sunteti ferm convins de adevarul acestei interpretari, de ce nu spuneti tuturor de aici cu voce tare, lamurit si raspicat, ca sa inteleaga ideea dvs. cum ca ar trebui sa fuga din BO mancand pamantul daca nu vor sa piara in pedepsele apocalipsei? Ca eu sunt convinsa ca ei nu au inteles bine ca aveti aceasta idee. Inaintea mentorului adventist, a mai avut si altcineva aceasta idee? Si apropos de asta, voi aveti o data anume pentru sfarsitul Judecatii si inceperea mileniului asa cum au altii aparuti dupa voi?

Last edited by Tartaruga; 11.08.2012 at 17:13:49.
Reply With Quote
  #697  
Vechi 11.08.2012, 17:19:10
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Suzana Vezi mesajul
pai ce sa-ti mai raspund, e clar ca ai probleme grave la mansarda
Exact cum am spus: îți este mai la îndemână să arunci jigniri decât să-ți argumentezi un punct de vedere...

Citat:
În prealabil postat de Suzana Vezi mesajul
carnea de porc e cea mai consumata si poporul roman are traditii vechi in care se vede pretuirea adusa acestui tip de carne iar tu te intrebi cu ce mai bun decat soarecele??
Mulțumesc frumos! Singurul argument e "tradiția". Iarăși Sfânta Tradiția vs. Sfânta Scriptură...
Reply With Quote
  #698  
Vechi 11.08.2012, 17:25:36
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tartaruga Vezi mesajul
Nu m-a preocupat niciodata idolatria, de aceea va intreb pe dvs. Vad insa ca nu vorbiti din ceva lucrari documentate si va opriti doar la romani si greci de parca erau singurii pagani. Ce parere aveti despre indieni, chinezi si alti asiatici care mananca insecte, caini si altele? Sau europenii nostrii care mananca fructe de mare si broaste?
Eu vorbeam de păgânii cu care aveau contact apostolii, respectiv cei din bazinul mediteranian. E drept, obiceiurile culinare se mai schimbă, în ultima vreme europenii au cam importat aceste obiceiuri care înainte erau privite ca "scârboase". Ce părere să am? Eu mă ghidez după Biblie, nu după obiceiuri și tradiții.

Citat:
În prealabil postat de Tartaruga Vezi mesajul
Apostolii nu i-au invatat cu Scriptura VT in mana, de unde ati scos-o? Apostolii s-au reunit special ca sa decida ce anume din legea lor sa le ceara paganilor, si nici vorba sa le ceara legea VT, ci le-au cerut doar vreo patru lucruri... Asta apare in Biblie. Interesul crestin pentru VT este ceva destul de recent.
Mă uimiți! Nu știu ce orientare creștină aveți, însă mi se pare destul de periculos să respingi întreg VT doar pentru că conține și "legea veche", respectiv legea ceremonială.

Citat:
În prealabil postat de Tartaruga Vezi mesajul
Iar Petru a mancat, cum sa nu.
E pentru a doua oară că mă uimiți, de data aceasta referitor la NT! Puteți da textul dovadă că Petru a mâncat până la urmă din acele "dobitoace"?

Citat:
În prealabil postat de Tartaruga Vezi mesajul
Calul, cainele si magarul ziceti? Pai sunt multi care le mananca si pe astea, calul fiind chiar o delicatesa prin Europa.
Acesta nu poate fi un argument pentru creștin. Ar trebui să adoptăm toate obiceiurile păgâne (și nu numai cele privitoare la alimentație) doar pentru că gâdilă simțurile? Nemaivorbind că acestea (gusturile) se mai pot și perverti...

Citat:
În prealabil postat de Tartaruga Vezi mesajul
Si in cazul porcului, care i-ar fi rolul? Dar al leului si girafei? Daca animalul nu-i necurat, cum atunci mancarea lui ar fi necurata? Cum apare brusc necuratia? De ce credeti ca asta nu-i pura prejudecata?
Așa cum am spus, această "necurăție" se referă doar la folosirea drept aliment, altfel animalele "necurate" au rolul lor bine definit în ecosistem. Dacă urmăriți lista din Lev.11, veți observa că majoritatea patrupedelor, peștilor și păsărilor necurate sunt cele care ar putea fi incluse în rândul "sanitarilor". Dar trecând peste toate aceste rațiuni, rămâne interdicția lui Dumnezeu "să nu le mâncați!" ce ar putea fi suficientă pentru un creștin. Nu știu, poate e un test. Credeți că fructul oprit din Eden era nesănătos, ori otrăvit?

Citat:
În prealabil postat de Tartaruga Vezi mesajul
Ideea nu este deloc in Scriptura, ci in modul cum doriti dvs. sa interpretati Scriptura. Iar daca sunteti ferm convins de adevarul aceste interpretari, de ce nu spuneti tuturor de aici cu voce tare, lamurit si raspicat, ca sa inteleaga ideea dvs.? Inaintea mentorului adventist, a mai avut si altcineva aceasta idee?
Vorbiți iarăși neargumentat, când sunt atâtea trimiteri cu privire la "ieșirea din Babilon". Nu doar în Apocalipsa, ci chiar în VT. Această interpretare nu aparține [doar] adventiștilor, au dat-o alții înaintea lor, încă de pe tipul Reformei, dacă nu chiar mai înainte. Nu cred că e topicul cel mai potrivit acesta să dezvoltăm ideea...
Reply With Quote
  #699  
Vechi 11.08.2012, 17:33:47
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tartaruga Vezi mesajul
Si apropos de asta, voi aveti o data anume pentru sfarsitul Judecatii si inceperea mileniului asa cum au altii aparuti dupa voi?
Nu.........
Reply With Quote
  #700  
Vechi 11.08.2012, 17:48:59
Tartaruga Tartaruga is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Mesaje: 709
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Eu vorbeam de păgânii cu care aveau contact apostolii, respectiv cei din bazinul mediteranian. E drept, obiceiurile culinare se mai schimbă, în ultima vreme europenii au cam importat aceste obiceiuri care înainte erau privite ca "scârboase". Ce părere să am? Eu mă ghidez după Biblie, nu după obiceiuri și tradiții.

Mă uimiți! Nu știu ce orientare creștină aveți, însă mi se pare destul de periculos să respingi întreg VT doar pentru că conține și "legea veche", respectiv legea ceremonială.

E pentru a doua oară că mă uimiți, de data aceasta referitor la NT! Puteți da textul dovadă că Petru a mâncat până la urmă din acele "dobitoace"?

Acesta nu poate fi un argument pentru creștin. Ar trebui să adoptăm toate obiceiurile păgâne (și nu numai cele privitoare la alimentație) doar pentru că gâdilă simțurile? Nemaivorbind că acestea (gusturile) se mai pot și perverti...

Așa cum am spus, această "necurăție" se referă doar la folosirea drept aliment, altfel animalele "necurate" au rolul lor bine definit în ecosistem. Dacă urmăriți lista din Lev.11, veți observa că majoritatea patrupedelor, peștilor și păsărilor necurate sunt cele care ar putea fi incluse în rândul "sanitarilor". Dar trecând peste toate aceste rațiuni, rămâne interdicția lui Dumnezeu "să nu le mâncați!" ce ar putea fi suficientă pentru un creștin. Nu știu, poate e un test. Credeți că fructul oprit din Eden era nesănătos, ori otrăvit?

Vorbiți iarăși neargumentat, când sunt atâtea trimiteri cu privire la "ieșirea din Babilon". Nu doar în Apocalipsa, ci chiar în VT. Această interpretare nu aparține [doar] adventiștilor, au dat-o alții înaintea lor, încă de pe tipul Reformei, dacă nu chiar mai înainte. Nu cred că e topicul cel mai potrivit acesta să dezvoltăm ideea...
Si apostolul Toma cum s-a descurcat in India? Vi se pare ca Domnul i-ar fi trimis pe apostoli doar in bazinul mediteranean ca sa predice? Europenii si-au dat seama ca "scarboase" sunt doar prejudecati. Interesant ca pentru dvs. erau prejudecati faptul de a-i considera pe pagani necurati dar nu sunt prejudecati faptul de a crede ca un animal devine necurat in farfurie.

Depinde ce intelegeti prin "a respinge". Apostolul Pavel respingea intregul VT cand ii invata pe evrei cum sta treaba cu Legea?

Pot da dovada, bine-nteles. Domnul i-a spus "mananca" iar apostolul a ascultat intotdeauna, chiar daca se mai opunea la inceput. Nu a persistat niciodata in neascultare. Puteti da dvs. dovada ca Ap. Petru nu l-a ascultat pe Domnul pana la capat? Si nu mi-ati raspuns: ce avea Ap. Petru de ascuns fata de evrei de a trebuit sa fie certat de Pavel, din moment ce, dupa parerea dvs. se respecta Legea la sange? Si Pavel insusi, in ce mod s-a facut grec cu grecii si evreu cu evreii?

Nu vorbeam de gadilatul simturilor ci de rolul unui animal, ca sa va arat ca rolul lui nu-i batut in cuie asa cum il prezentati, ci un animal cu un rol pentru dumneavoastra poate fi aliment pentru altul. Cat despre pervertirea gusturilor alimentare, folositi un termen cam tare, un chinez care mananca insecte nu are simtul pervertit doar pentru ca in alta parte se mananca miel.

Animalele necurate sunt "sanitari"? :) Dumnezeu a zis in VT "sa nu le mancati" iar in NT "mananca" si "nu mai numi necurat ceea ce Eu am curatit". Si la fel si despre oameni, ca Petru nu inventa prejudecati ci era o lege de la Dumnezeu sa stea departe de pagani si sa nu se casatoreasca cu femeile lor idolatre. Dumnezeu a legat si tot El a dezlegat.
Cat despre fructul din Eden unde a disparut el?

Tocmai ca din Babilon trebuie iesit si nicidecum din BO. Dar aveti dreptate, trebuie dezvoltat pe topicul dedicat celor ce pleaca din BO.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Daca nu sintem ecumenisti ce rost are sa discutam cu sectantii? bmd Secte si culte 177 08.11.2010 20:20:53
Ignorati Sf.Asteapta Generalitati 5 03.05.2010 07:01:32