Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 12.01.2011, 19:40:11
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
La catedrala din Timisoara se foloseste un pahar cu apa in care se pune lingurita imediat dupa ce s-a impartasit cineva. Sunt doua lingurite si merLa catedrala din Timisoara se foloseste un pahar cu apa in care se pune lingurita imediat dupa ce s-a impartasit cineva. Sunt doua lingurite si mereu una sta in apa in timp ce cu cealalta se da Sfanta Impartasanie.eu una sta in apa in timp ce cu cealalta se da Sfanta Impartasanie.

Daca asa procedeaza parintele nu e bine in seamna ca voi va indoiti o fi or no fi Hristos in Sfantul Potir?doctorul doctorilor. Si ce daca tine lingurita in apa gata sa dezinfectat? aiurea
Da.. si mie mi se pare ciudat...pai atunci inseamna ca preotii vor sa ofere protectie facand acest gest cu lingurinta in apa..deci ce sa inteleaga omul de rand??? ca se indoiesc tocmai preotii!?...sau or fi noile norme UE ..!?...si vorba ta,oricum nu se dezinfecteaza asa,pentru ca in apa aia se amesteca saliva tuturor...
Ai doua variante : crezi cu toata fiinta ca acolo e trupul si sangele lui Hristos si nu ai cum sa te contaminezi cu ceva...sau te indoiesti/nu crezi si atunci nu mai iei..Dar sa balacim linguritele in apa...mi se pare tras de par...
Reply With Quote
  #32  
Vechi 12.01.2011, 19:47:29
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Da.. si mie mi se pare ciudat...pai atunci inseamna ca preotii vor sa ofere protectie facand acest gest cu lingurinta in apa..deci ce sa inteleaga omul de rand??? ca se indoiesc tocmai preotii!?...sau or fi noile norme UE ..!?...si vorba ta,oricum nu se dezinfecteaza asa,pentru ca in apa aia se amesteca saliva tuturor...
Ai doua variante : crezi cu toata fiinta ca acolo e trupul si sangele lui Hristos si nu ai cum sa te contaminezi cu ceva...sau te indoiesti/nu crezi si atunci nu mai iei..Dar sa balacim linguritele in apa...mi se pare tras de par...
In delicatetea ta , ai spus " mi se pare tras de par " ! E mult mai mult de atat , dar ma abtin de la cuvinte dure . Eu , cel putin daca s-ar fi intamplat la biserica la care ma duc , imi schimbam si duhovnicul si biserica , pentru ca in ritmul asta ne schimbam si credinta ! Aici e marea durere ! ! !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #33  
Vechi 12.01.2011, 19:51:00
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Da.. si mie mi se pare ciudat...pai atunci inseamna ca preotii vor sa ofere protectie facand acest gest cu lingurinta in apa..deci ce sa inteleaga omul de rand??? ca se indoiesc tocmai preotii!?...sau or fi noile norme UE ..!?...si vorba ta,oricum nu se dezinfecteaza asa,pentru ca in apa aia se amesteca saliva tuturor...
Ai doua variante : crezi cu toata fiinta ca acolo e trupul si sangele lui Hristos si nu ai cum sa te contaminezi cu ceva...sau te indoiesti/nu crezi si atunci nu mai iei..Dar sa balacim linguritele in apa...mi se pare tras de par...
paharul cu apa inmulteste problema cu bacteriile
stiu un caz, de la o biserica cunoscuta in Bucuresti, unde fiecare credincios venea cu lingurita de acasa :))
problema a venit cand s-a schimbat preotul, iar cel nou nu a acceptat aceasta practica. era sa iasa cu scandal...
Reply With Quote
  #34  
Vechi 12.01.2011, 20:12:41
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
paharul cu apa inmulteste problema cu bacteriile
stiu un caz, de la o biserica cunoscuta in Bucuresti, unde fiecare credincios venea cu lingurita de acasa :))
problema a venit cand s-a schimbat preotul, iar cel nou nu a acceptat aceasta practica. era sa iasa cu scandal...
Te rog sa fi sigur , ca in acel pahar , acel preot a mai pus ceva pe baza de dezinfectant ( pe baza de cloruri ) , dar omul de rand vede decat apa , precum si acel preot ce vede peste tot microbi , indepartandu-se de Sfanta Taina ! ! !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #35  
Vechi 12.01.2011, 20:20:26
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Si mie mi sa pare cam exagerat ceea ce face Florin-Ionut.
Sigura ca este bine sa folosim produse naturale dar:
1. Multe lucruri sunt genetice si...de la Dumnezeu.
Daca El vrea, traim oricum si daca nu....
2. Sunt rare si scumpe.
De ex. si eu caut lenjerie (totul) de bumbac si gasesc f.greu si sunt scumpe.
De cosmetice nu sunt sigura pe nimic. Nu cred sa fie ceva asa bun.
Sapunul de casa inclusiv pentru par: am folosit multa vreme si :
a. mirosea urat
b. imi ingrasa parul urgent
Este f. aspru, usuca.
Mi-as dori un sampon, ca nimic nu mai functioneaza. Am incercat multe.
Exista varianta cu ouale (in special galbenus). Miroase oribil dupa aia, nu mai scapi de mirosul de ou. Parul devine moale...
Ceaiuri pentru par (cu urzica si etc.). E bun, dar la un moment dat nu mai are nici asta efect.
Pentru maini si corp mai este sapunul cu glicerina.
Toate cosmeticele contin chimicale.
La deodorant nu poti renunta ca ...omori oamenii in jurul tau.
Nu stiu...

Vroiam sa dau un exemplu citit de curand: o femeie din UK sau asa ceva, a tinut o dieta f.strica, o viata perfecta. Numai lucruri naturale, vitamine, nimic interzis, etc. In fine...o extrema.
Si a murit tanara...Se spune ca tocmai si exagerarea asta n-a fost buna, pentru ca a dezechilibrat organismul.

Moderatie in toate.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #36  
Vechi 12.01.2011, 20:32:12
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Si mie mi sa pare cam exagerat ceea ce face Florin-Ionut.
Sigura ca este bine sa folosim produse naturale dar:
1. Multe lucruri sunt genetice si...de la Dumnezeu.
Daca El vrea, traim oricum si daca nu....
2. Sunt rare si scumpe.
De ex. si eu caut lenjerie (totul) de bumbac si gasesc f.greu si sunt scumpe.
De cosmetice nu sunt sigura pe nimic. Nu cred sa fie ceva asa bun.
Sapunul de casa inclusiv pentru par: am folosit multa vreme si :
a. mirosea urat
b. imi ingrasa parul urgent
Este f. aspru, usuca.
Mi-as dori un sampon, ca nimic nu mai functioneaza. Am incercat multe.
Exista varianta cu ouale (in special galbenus). Miroase oribil dupa aia, nu mai scapi de mirosul de ou. Parul devine moale...
Ceaiuri pentru par (cu urzica si etc.). E bun, dar la un moment dat nu mai are nici asta efect.
Pentru maini si corp mai este sapunul cu glicerina.
Toate cosmeticele contin chimicale.
La deodorant nu poti renunta ca ...omori oamenii in jurul tau.
Nu stiu...

Vroiam sa dau un exemplu citit de curand: o femeie din UK sau asa ceva, a tinut o dieta f.strica, o viata perfecta. Numai lucruri naturale, vitamine, nimic interzis, etc. In fine...o extrema.
Si a murit tanara...Se spune ca tocmai si exagerarea asta n-a fost buna, pentru ca a dezechilibrat organismul.

Moderatie in toate.
In sfarsit , apel la moderatie ! Bicarbonatul de sodiu , spre exemplu , opreste mirosul neplacut al transpiratiei , si asta pentru mult mai mult timp decat deodorantele cunoscute , iar bicarbonat gasim oriunde si costa extrem de putin ( natural , fara coloranti , fara altceva )
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #37  
Vechi 12.01.2011, 21:56:38
mirabela mirabela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2009
Locație: germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 487
Implicit

Nu mi se pare o aberatie sa vrei sa folosesti produse cat mai naturale.

In urma cu cativa ani, faceam alergie la frig. ciudat, nu??? cum dadea frigul, mi se uscau mainile si imi crapau, si curgea si sange, si arata si inestetic. am fost la mai multi dermatologi, toti imi recomandau o crema cat mai naturala, dar nu exista. Intr-un final, ajunssesm sa port manusi la ore, si m-a observat prof de rom, care mi-a si tinut morala, pana i-am explicat. Mi-a spus un leac babesc, absolut banal, sa ma ung cu usturoi. 3 luni, m-am uns seara de seara, cu usturoi, dimineata mainile mele emanau un miros insuportabil uneori, dar am scapat!!!Si au trecut de atunci peste 10 ani!
Reply With Quote
  #38  
Vechi 13.01.2011, 01:07:23
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
In delicatetea ta , ai spus " mi se pare tras de par " !
Multumesc Cristi!
Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
E mult mai mult de atat , dar ma abtin de la cuvinte dure . Eu , cel putin daca s-ar fi intamplat la biserica la care ma duc , imi schimbam si duhovnicul si biserica , pentru ca in ritmul asta ne schimbam si credinta ! Aici e marea durere ! ! !
Ai perfecta dreptate..Acest gest cu liguritele in apa iti strecoara subtil indoiala in suflet...
Reply With Quote
  #39  
Vechi 13.01.2011, 01:10:28
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
paharul cu apa inmulteste problema cu bacteriile
stiu un caz, de la o biserica cunoscuta in Bucuresti, unde fiecare credincios venea cu lingurita de acasa :))
problema a venit cand s-a schimbat preotul, iar cel nou nu a acceptat aceasta practica. era sa iasa cu scandal...
hai ca asta cu liguritele de acasa e tare de tot....No spune si tu...UNDE LE ESTE CREDINTA???????
Reply With Quote
  #40  
Vechi 13.01.2011, 01:19:10
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Te rog sa fi sigur , ca in acel pahar , acel preot a mai pus ceva pe baza de dezinfectant ( pe baza de cloruri ) , dar omul de rand vede decat apa , precum si acel preot ce vede peste tot microbi , indepartandu-se de Sfanta Taina ! ! !
Pai tot ce e posibil...daca l-a dus capul sa "clateasca" linguritele..il poate duce si mai departe la dezinfectante si acusi auzim ca au si sterilizatoare in dotare...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Produse de post - sa nu fie de la animal, sau componentele? sophia Postul 95 22.10.2012 17:08:09
produse bio Life-Care arifa Generalitati 5 31.08.2010 18:43:02