Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Spiritualitatea ortodoxa
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 25.01.2016, 09:26:03
Misuar Misuar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2016
Mesaje: 146
Implicit Problema ispitelor in lume

Spun parintii ca in lume, diavolii nu se arata ca spirite, ci sub forma tentatiilor, ispitelor.
De exemplu acest lucru se spune despre o femeie (barbat) frumoasa pe strada.

De ce ar avea totusi, oamenii de pe strada legatura cu diavolii?
In fond, frumusetea este data de la Dumnezeu. Este pacat sa admiri un chip frumos, daca il vezi intamplator? Evident, nu vorbesc aici de dezvoltarea unor inchipuiri legate de chipul vazut ( idei de desfrau ).
Nu exista admiratie curata, nepatata?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 25.01.2016, 09:31:48
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Există. La cei cu inima curată. La cei care privesc în lumina lui Dumnezeu.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 25.01.2016, 09:39:52
RedRose's Avatar
RedRose RedRose is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 247
Implicit

Subiectul postat de tine, Misuar, imi aduce aminte de un poem celebru

Lucian Blaga-Frumusetea


Socot ca orice frumusete
Prilej de amagire statornica este.
Te ispiteste. Vrea-n stapânire s-o iei.
Desi e departe de tine ca o poveste.

Orice frumusete aduce în inima
Intelepciune si exaltare.
Sunt noimele ei: prund si izvor.
Mai suave materii pamântul nu are.

Orice frumsete se-mbina
Cu zari si imagini, cu vraji, departate,
Dar prinde un chip de matase-ntre noi.
Razbunând ce lipseste, ea face dreptate.

Orice frumusete e ca o urma
De-a careia coapsa privirea se prinde.
Vezi forma, mirat. Si suferi, gândind
La cenusa pe care-o cuprinde.

that says it all..:)
__________________
Pentru un om cu picioarele goale, fericirea e o pereche de pantofi.Pentru un om care poarta pantofi vechi,fericirea este o pereche de pantofi noi,iar pentru omul care nu are picioare,fericirea este sa mearga descult.
Masoara fericirea cu ceea ce ai,nu cu ceea ce-ti lipseste!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 25.01.2016, 12:49:33
Misuar Misuar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2016
Mesaje: 146
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RedRose Vezi mesajul
Subiectul postat de tine, Misuar, imi aduce aminte de un poem celebru

Lucian Blaga-Frumusetea


Socot ca orice frumusete
Prilej de amagire statornica este.
Te ispiteste. Vrea-n stapânire s-o iei.
Desi e departe de tine ca o poveste.

Orice frumusete aduce în inima
Intelepciune si exaltare.
Sunt noimele ei: prund si izvor.
Mai suave materii pamântul nu are.

Orice frumsete se-mbina
Cu zari si imagini, cu vraji, departate,
Dar prinde un chip de matase-ntre noi.
Razbunând ce lipseste, ea face dreptate.

Orice frumusete e ca o urma
De-a careia coapsa privirea se prinde.
Vezi forma, mirat. Si suferi, gândind
La cenusa pe care-o cuprinde.

that says it all..:)
:)
N-am fost bun niciodata la interpretat poezii.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 25.01.2016, 13:37:43
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Misuar Vezi mesajul
Spun parintii ca in lume, diavolii nu se arata ca spirite, ci sub forma tentatiilor, ispitelor.
De exemplu acest lucru se spune despre o femeie (barbat) frumoasa pe strada.

De ce ar avea totusi, oamenii de pe strada legatura cu diavolii?
In fond, frumusetea este data de la Dumnezeu. Este pacat sa admiri un chip frumos, daca il vezi intamplator? Evident, nu vorbesc aici de dezvoltarea unor inchipuiri legate de chipul vazut ( idei de desfrau ).
Nu exista admiratie curata, nepatata?
Teoretic, exista. Dar stii cum se zice: practica ne omoara.
Din admiratie in admiratie s-ar putea ca lucrurile sa evolueze.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 26.01.2016, 12:29:37
RedRose's Avatar
RedRose RedRose is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 247
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Misuar Vezi mesajul
:)
N-am fost bun niciodata la interpretat poezii.
Ma gandeam ca poate esti, daca ziceai ca analiza matematica nu ti-a placut niciodata :)

Diavolii intr-adevar se arata sub forme de ispite, in functie de persoana vizata...Unul daca are slabiciune pentru femei, intr-adevar va fi ispitit de o femeie...altul de bani..altul de fumat,alcool,etc..Depinde doar de slabiciunile omului..
Tu doreai sa stii daca exista admiratie curata, nepatata vizavi de frumusetea feminina.
Esteticul, prin natura lui,(fie ca-i vorba de o femeie, de un tablou sau de o piesa celebra) incanta simturile privitorului si creeaza o stare de fericire.
Majoritatea dintre noi vrem sa fim fericiti tot timpul...corect?Nu-i nimeni care sa-si doreasca o stare de depresie, griji si suparari...toti daca am putea, ne-am dori fericirea eterna si absoluta.
Aici intervine spiritul de posesivitate..ne-am dori sa avem acel lucru sau acea persoana permanent in viata noastra, pentru ca ne-ar asigura fericirea.
Dar ca orice chestie materiala,"posesiunile noastre"au si o finalitate:tabloul peste mult timp se va deteriora si-si va pierde culorile,piesa n-o vei mai putea asculta din cauza ca ti s-a zgariat CD-ul, de ex..
Iar femeia..da femeia..:) peste cateva zeci de ani nu va ma fi asa frageda si luminoasa, asa cum ai cunoscut-o...Si daca ai iubit-o numai pentru frumusetea ei , sunt mari sanse sa n-o mai faci acum...
Singurul care ramane viu este spiritul..esenta unei fiinte umane, caci restul, adica materia este "bio degradabila"...
Iar cei care "cu inima curată,cei care privesc în lumina lui Dumnezeu",cum zicea Cristian, vad mai intai esenta si apoi la urma "ambalajul".
In fond asta e ispita..un "ambalaj" elegant si colorat, care promite multe, dar in interior ofera 0. Pentru cei care pot admira fara sa deschida "cadoul", bravo lor...
__________________
Pentru un om cu picioarele goale, fericirea e o pereche de pantofi.Pentru un om care poarta pantofi vechi,fericirea este o pereche de pantofi noi,iar pentru omul care nu are picioare,fericirea este sa mearga descult.
Masoara fericirea cu ceea ce ai,nu cu ceea ce-ti lipseste!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 26.01.2016, 18:28:14
Misuar Misuar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2016
Mesaje: 146
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RedRose Vezi mesajul
Ma gandeam ca poate esti, daca ziceai ca analiza matematica nu ti-a placut niciodata :)

Diavolii intr-adevar se arata sub forme de ispite, in functie de persoana vizata...Unul daca are slabiciune pentru femei, intr-adevar va fi ispitit de o femeie...altul de bani..altul de fumat,alcool,etc..Depinde doar de slabiciunile omului..
Tu doreai sa stii daca exista admiratie curata, nepatata vizavi de frumusetea feminina.
Esteticul, prin natura lui,(fie ca-i vorba de o femeie, de un tablou sau de o piesa celebra) incanta simturile privitorului si creeaza o stare de fericire.
Majoritatea dintre noi vrem sa fim fericiti tot timpul...corect?Nu-i nimeni care sa-si doreasca o stare de depresie, griji si suparari...toti daca am putea, ne-am dori fericirea eterna si absoluta.
Aici intervine spiritul de posesivitate..ne-am dori sa avem acel lucru sau acea persoana permanent in viata noastra, pentru ca ne-ar asigura fericirea.
Dar ca orice chestie materiala,"posesiunile noastre"au si o finalitate:tabloul peste mult timp se va deteriora si-si va pierde culorile,piesa n-o vei mai putea asculta din cauza ca ti s-a zgariat CD-ul, de ex..
Iar femeia..da femeia..:) peste cateva zeci de ani nu va ma fi asa frageda si luminoasa, asa cum ai cunoscut-o...Si daca ai iubit-o numai pentru frumusetea ei , sunt mari sanse sa n-o mai faci acum...
Singurul care ramane viu este spiritul..esenta unei fiinte umane, caci restul, adica materia este "bio degradabila"...
Iar cei care "cu inima curată,cei care privesc în lumina lui Dumnezeu",cum zicea Cristian, vad mai intai esenta si apoi la urma "ambalajul".
In fond asta e ispita..un "ambalaj" elegant si colorat, care promite multe, dar in interior ofera 0. Pentru cei care pot admira fara sa deschida "cadoul", bravo lor...
Multumesc pentru mesaj. Asa e, nu ne-am dori sa avem suparari in viata, am dori sa fim doar bucurie.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 26.01.2016, 22:09:29
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RedRose Vezi mesajul
Pentru cei care pot admira fara sa deschida "cadoul", bravo lor...
Sau cutia Pandorei.. :))
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 27.01.2016, 11:43:14
RedRose's Avatar
RedRose RedRose is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 247
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Sau cutia Pandorei.. :))
Hehe, Alin...macar datorita cutiei Pandorei, avem speranta...Stii tu ca se spune ca moare ultima!
__________________
Pentru un om cu picioarele goale, fericirea e o pereche de pantofi.Pentru un om care poarta pantofi vechi,fericirea este o pereche de pantofi noi,iar pentru omul care nu are picioare,fericirea este sa mearga descult.
Masoara fericirea cu ceea ce ai,nu cu ceea ce-ti lipseste!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 27.01.2016, 12:03:48
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Tocmai, datorita ei nu avem :)
Reciteste povestea..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde