Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Resurse ortodoxe on-line
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 22.09.2016, 16:58:12
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Nu suna prea magulitor ce scrii. Si ma tem ca asa e, precum zici.
Balci de mascarici.
Astia suntem....
Reply With Quote
  #102  
Vechi 22.09.2016, 17:34:23
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Nu suna prea magulitor ce scrii. Si ma tem ca asa e, precum zici.
Balci de mascarici.
Astia suntem....
Dacă începem să ne recunoaștem cine am ajuns... nu mai e mult ca să ne revenim în fire... sătui să furăm din roșcoavele porcilor... îndrăznind însfîrșit... putem merge pe Calea cea strîmtă, foarte strîmtă, groaznic de strîmtă.

Însă întorși acasă... în-loc să luptăm cu păcatul noi iar ne punem să luptăm contra lui Dumnezeu pentru privilegii și pile, care pe care și care mai de care vrînd să păcătuiască mai mult fără să i se socotească.

Și așa toți ajung să susțină că au descoperit păcatul care cică defapt nu e păcat ci e virtute și soluția asta blestemată vor s-o aplice în masă cu mîndrie... la creștini, la ortodocși, la nevinovați, la săraci...făcînd pe ei experiențe ca pe cobai, ca pe șoricei, ca pe... oameni.

Bine ar fi să nu mai zic... bine ar fi să fie bine, bine ar fi ca acasă să lăsăm să fie ca Acasă.

Last edited by vsovi; 22.09.2016 at 17:44:09.
Reply With Quote
  #103  
Vechi 22.09.2016, 22:36:54
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Mai Ioane, chiar asa, te fura limba sarpelui din gura lui Sectarici?
Se pare ca nu e doar boala Evei...
Uite ce mar frumosssssss rod al adevaratei credinte... ssssss...sssssss
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 22.09.2016 at 22:39:13.
Reply With Quote
  #104  
Vechi 22.09.2016, 22:54:00
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Uite asta-i problema cu etichetele: că vor să-l definească pe om după niște particularități și nu mai vezi ce-i bun în el. Dincolo de ideile lui ciudate și persistente, vsovi scoate niște cugetări admirabile. Dacă omul ar fi trăit cu vreo 10 secole mai devreme și noi l-am fi citit azi, l-am fi apreciat cu siguranță mai mult.

Cred că Dumnezeu ne-a alcătuit astfel încât niciunul dintre noi nu poate cunoaște adevărul întreg, ci pe bucățele, și avem nevoie de toți pentru a avea o imagine cât mai fidelă. Dacă ne folosim de „înțelepciunea de a discerne binele de rău”, reușim să dăm deoparte ceea ce este șubred în gândirea unuia și să luăm ce e bun. Alții, la rândul lor, vor da la o parte ceea ce e găunos la noi și vor păstra ce e bun.

Mă gândeam, spre exemplu, la P.S. Longhin, care poate fi considerat un sfânt pentru dragostea concretizată pentru sutele de copii care-l numesc tată; dar, din nefericire, adoptă o poziție cam separatistă față de Biserică.
Sau părintele Iustin Pîrvu - duhovnic deosebit, dar cu simpatii legionare. Și tot așa - fiecare cu luminile și cu umbrele lui.

Eu cred că, dacă suntem căutători ai luminii, asta e ceea ce vom lua de la fiecare.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #105  
Vechi 23.09.2016, 11:36:39
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Uite asta-i problema cu etichetele: că vor să-l definească pe om după niște particularități și nu mai vezi ce-i bun în el. Dincolo de ideile lui ciudate și persistente, vsovi scoate niște cugetări admirabile. Dacă omul ar fi trăit cu vreo 10 secole mai devreme și noi l-am fi citit azi, l-am fi apreciat cu siguranță mai mult.
Nu te lasa sedus de aparente.

Ai manca dintr-un butoi de miere in care cineva a varsat "doar" o lingura de rahat?

Citat:
Cred că Dumnezeu ne-a alcătuit astfel încât niciunul dintre noi nu poate cunoaște adevărul întreg, ci pe bucățele, și avem nevoie de toți pentru a avea o imagine cât mai fidelă. Dacă ne folosim de „înțelepciunea de a discerne binele de rău”, reușim să dăm deoparte ceea ce este șubred în gândirea unuia și să luăm ce e bun. Alții, la rândul lor, vor da la o parte ceea ce e găunos la noi și vor păstra ce e bun.
Hai ca nu suntem chiar atat de lipsiti si neintelepti incat taman "intelepciunea" dintr-o secta ca NIP + fantezii cosmologice cu pretentii de autoritate sectara ne lipseau.


Citat:
Mă gândeam, spre exemplu, la P.S. Longhin, care poate fi considerat un sfânt pentru dragostea concretizată pentru sutele de copii care-l numesc tată; dar, din nefericire, adoptă o poziție cam separatistă față de Biserică.
Omul are fondul bun, doar o cadere de moment, in cazul lui vsovi taman pe dos, esenta e gaunoasa.

Citat:
Sau părintele Iustin Pîrvu - duhovnic deosebit, dar cu simpatii legionare. Și tot așa - fiecare cu luminile și cu umbrele lui.
Nu stiu cat a avut el simpatii din asta si cat altii s-au folosit de el pentru a prezenta lucrurile in felul asta.

Citat:
Eu cred că, dacă suntem căutători ai luminii, asta e ceea ce vom lua de la fiecare.
Nu si cand "lumina" scoate si fum gros, inecacios.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 23.09.2016 at 12:31:38.
Reply With Quote
  #106  
Vechi 23.09.2016, 13:30:01
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Mai Ioane, chiar asa, te fura limba sarpelui din gura lui Sectarici?
Se pare ca nu e doar boala Evei...
Uite ce mar frumosssssss rod al adevaratei credinte... ssssss...sssssss
Iar te-ai dat de tei ori peste cap și te-ai transformat din broască râioasă în prințul care-l pupă și-l ''ajută'' (să deosebească binele de rău) pe Cristian? :)

Limba șarpelui e cuvînduhul gLumii cu toate teoriile ei în care crezi tu. Așa a apărut gLumea păcatului, a vorbit unul mare și rău printr-unul mic și naiv iar cel sau cea care s-a îndoit a crezut mai lesne în minciuna violatoare.

Poate că Cristian te-a crezut și crede și el ca tine.

De aceea repet pentru cine e în stare să nu creadă în lansatorii și creatorii de bîrfe:
Eu nu sunt sectar ci mirean ortodox și cele 7 sfinte trîmbițe Apocaliptice nu sunt secte și nici NIP ci sunt ortodoxia după tradiția Apostolică strămășească a poporului român.

Tu scuipi întruna secte și eresuri pentru că tu nu crezi în Dumnezeu și nu aperi ortodoxia fiindcă niciun ortodox veritabil nu ar persista ca furerul Stalin în minciună și calomnie... pentru a fixa din interes tot felul de idei...kgLumea.

Tu însă fiind simpatic știu că vrei să mă enervezi repetînd și insistînd la adăpostul pilelor necredinței tale în NIP.

Păi ai citit ce se scrie acolo? Nuuuuuuuuuu.
Dacă nu ai citit de ce crezi tu că nu e Adevărat? Cum ți-ai dat seama tu că cele 7 sfinte Trîmbițe Apocaliptice sau Cuvîntul din NIP nu e de la Dumnezeu dar toate teoriile oamenilor de știință ai gLumii sunt? Cum? Deosebind cică binele de rău. Adică el ariciurul care mă face pe mine Sectarici are cică duhul sfînt și știe fără să citească, fără să se lămurească ci judecînd așa ca la comuniști: ''-Nu vrei să colaborezi cu serv-viciile? Atunci ești sectă, dați-l afară din BOR și caterisiți-l. -Da să trăiți!''

Adevărul trist e că ți-e frică să citești, ți-e frică să crezi, ți-e frică să ai discernămînt, ți-e frică acolo unde nu este frică și nu ți-e frică făcînd ceea ce-ți permiți să faci, să slujești, să judeci, să osîndești și atunci, pentru că ți-e mai simplu să stai în lenea ta, scoți bîrfa că eu sunt sectar fiindcă cred în NIP. Păi cel ce crede în cele 7 sfinte trîmbițe Apocaliptice și mai ales în NIP și ce se scrie în Cuvînt nu are cum să fie sectar și nici eretic ci se află în Duhul Sfînt al Proorociei și luptă cu adevărat cu păcatul și cu apostazia.

Ce știi tu de astea, ce-ți pasă ție, tu o ții ''langa-danga, danga-langa'' pe a ta.. ''de departe vine vaca nu mai vrea să umble creanga''.

Nu-ți dai seam nici acum că cine zice ăla e? Nu crezi nici acum că au dreptate copiii? Nu mi-e greu să-ți repet chiar dacă te întărești în negare și radicalizare făcîndu-ți turn ba-bilonian... o să-ți repet la nesfîrșit fiindcă am încredere că pînă la urmă îți vei respecta semnătura și vei deosebi și tu binele de rău spre a te rupe de rău. Deocamdată e doar la nivel de speranță. Oricine va putea așa că am încredere că și tu vei putea avea discernămîntul Cel de SUS care te mîntuie.

Eva era bolnavă de necredință de la semeția lui Adam și așa s-a înșelat, așa ca tine, crezînd în șarpele sectarismului ortodox infailibil al serv-viciilor care l-a învățat pe Adam să arunce vina pe nevinovați sau pe alții.

Dar de ce crezi tu că pomul cunoștiinței bineului și răului era mărul?

Merele și perele chiar sunt roade bune ale dreptei credințe... deci iată că n-ai discernămînt însă persiști să înveți pe alții că știi tu că eu nu te învăț adevărata Dreaptă Credință pe care o știu de la Dumnezeu și de la sfinți și de la Cuvîntul lui Dumnezeu din NIP ci știi tu mai bine că adevărata credință te învață piloșii care stau în lux și care se dau exemple de vrednicie cum să parvii și tu ca ei mituind și lăsîndu-te mituit ca să ții apoi de putere în timp ce fraierii să luptă ca și cîinii morți pentru ecumenism și antiecumanism deși știu ei prea bine că nimic nu se poate schimba în bine decît din rău în mai rău spre victoria serv-viciilor care iată fac și din tine un sclav ''berou'' al neputințelor lor. Scorpia face pui!

Deci tu n-ai decît să-l urmezi pe Einstein și pe heliocentriști sau geocentriști sau pe adepții bing-bangului sau pe toți ''ortodocșii'' care formează neo închiziția ''ortodoxă'' judecînd și condamnînd și prigonind dreapta credință pentru a sta și tu împreună cu ei bine mersi pe calea cea largă. Dați-vă cu ba-bila și distrați-vă că ați reușit să faceți din tot felul de păcate un fel de ''virtuți''... și dacă cineva nu e cu voi cînd vede cum judecați (nedrept), osîndiți (cu răutate și cruzime) și denigrați (cu interes viclean) călcînd peste poruncile Domnului atunci rupeți-l de ''ortodoxie'' și socotiți-l sectant sau bolnav sau nebun că precis voi știți ce faceți (exact sfinvers)... și nu Cuvîntul lui Dumnezeu.

Iată deci că voi luptați pentru ''slava'' păcatului iar noi (ortodocșii veritabili, trăitorii dreptei credințe în Adevăr) ne luptăm să nu păcătuim și să nu ne mîndrim căci acolo unde nu este păctuire peste măsură sau deloc acolo locuiește Dumnezeu și fericirea. SIGUR!... și nu acolo unde ziceți voi că ar locui: în bogăția luxului păcătuirii cu nemiluita a cărui armă este denigrarea și minciuna violatoare și isjosnică așa cum lucrează orice propagandă născocită de cel rău ca să ucidă cu capetele din capetele cozilor cu care vatămă și-i înșală pe oameni.

Deci noi nu luptăm cu BOR sau cu vreo biserică ci noi, ortodocșii, luptăm cu păcatele noastre și cu mîndria, crezînd în Toate cele 7 sfinte Trîmbițe Apocaliptice și în tot Cuvîntul lui Dumnezeu, de la Adam și Eva și pînă azi... și mîine.

Last edited by vsovi; 23.09.2016 at 14:08:26.
Reply With Quote
  #107  
Vechi 23.09.2016, 14:38:50
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit Frumos îl sfătuiești pe Cristian.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu te lasa sedus de aparente.
Foarte bine, dar de ce nu aplicați sfatul acesta fără pile și mituiri și fără interese străine de Dumnezeu? De ce pentru unii sunteți mumă și pentru alții ciumă?

Citat:
Ai manca dintr-un butoi de miere in care cineva a varsat "doar" o lingura de rahat?
Se vede că n-ai discernămînt pentru că în cazul mierii ai avea două variante, dacă e zaharisită atunci cureți de lingura de rahat partea de sus din miere care e contaminată... mierea nu se combină ca apa care dizolvă rahatul.

Dar tu ai mînca dintr-un butoi de rahat în care cineva a vărsat o lingură de miere? Judecățile pripite și nedrepte și etichetările și osîndirile și denigrările și călcarea poruncilor Domnului sunt butoiul de rahat al inchiziției ''ortodoxe''... în care se aruncă cîte o linguriță de miere care este iluzia că ai fi apărătorul ortodoxiei sau catolicismului sau al valorilor. Chiar nu vrei să vezi ce faci? Păi mînci... bătaie... și nu de la mine!


Citat:
Hai ca nu suntem chiar atat de lipsiti si neintelepti incat taman "intelepciunea" dintr-o secta ca NIP + fantezii cosmologice cu pretentii de autoritate sectara ne lipseau.
NIP nu e sectă ci Trîmbița a 6-a și a 7-a, cea mai mare și mai importantă iar fanteziile mele nu sunt fantezii și nu sunt ale mele sau ale cuiva ci cam așa se înterpretează Facerea. Eu așa pricep și înțeleg și explic.

Citat:
Omul are fondul bun, doar o cadere de moment, in cazul lui vsovi taman pe dos, esenta e gaunoasa.
Aici ai perfectă dreptate și de aceea are milă Dumnezeu de mine ca să mă facă să cred în NIP și în tot Cuvîntul lui Dumnezeu... ca prin pocăință să devin din rău și găunos, bun și cuminte... așa cum e Iisus.

Citat:
Nu stiu cat a avut el simpatii din asta si cat altii s-au folosit de el pentru a prezenta lucrurile in felul asta.
Păi simpatiile legionare ale păr. Iustin Pîrvu nu-l incriminează în vreun fel căci fiecare răspunde pentru faptele sale, dar voi osîndiți așa ca orbii în ideea că dacă era nazist, fascist, legionar, comunist, sectant, eretic, drac, musulman, păgîn, tîlhar sau desfrînat... atunci musai e rău... păi cum atunci tîlharul și desfrînata au intrat în Împărăția Cerurilor înaintea ''fiilor'' lui Avraam?

Citat:
Nu si cand "lumina" scoate si fum gros, inecacios.
Eu nu strivesc corola de minuni (lumini) a lumii
și nu ucid cu mintea tainele, ce le-ntâlnesc în calea mea
în flori, în ochi, pe buze ori morminte.
''Lumina'' altora sugrumă vraja nepătrunsului (Cuvîntul) ascuns
în adâncimi de întuneric, dar eu, eu cu Lumina mea sporesc a lumii taină -
și-ntocmai cum cu razele ei albe luna (semisferică) nu micșorează, ci tremurătoare mărește și mai tare taina nopții, așa îmbogățesc și eu întunecata zare cu largi fiori de sfânt mister
și tot ce-i neînțeles se schimbă-n neînțelesuri și mai mari
sub ochii mei - căci eu iubesc
și flori și ochi și buze și morminte. (Lucian Blaga)

Deci nu-s eu de vină dacă tu te înneci cu fumul din Templu și dacă apoi susți că de aia te-ai înnecat că e ''lumină''.
Nu poți da vina pe lumină dacă tu însuți te-ai înnecat cu un ''măr'' primit de la mama vitregă, regina care spune cu glas sugrumat de pismă: '' oglindă oglinjoară cine e cea mai frumoasă din țară?''

Iar oglinda fermecată răspunde: Verginica!

Last edited by vsovi; 23.09.2016 at 14:44:44.
Reply With Quote
  #108  
Vechi 23.09.2016, 22:37:44
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Bre, credeam ca te-ai mai lecuit de povestile lungi, gaunoase, care nu le citeste nimeni.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #109  
Vechi 23.09.2016, 22:51:36
pc-cutza pc-cutza is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.01.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 116
Implicit

Bre, singurul care ar trebui sa scrie romane aici este Ioan din 67 care a făcut armata cu Dumnezeu la Mizil.
Reply With Quote
  #110  
Vechi 23.09.2016, 23:41:59
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
...
Sau părintele Iustin Pîrvu - duhovnic deosebit, dar cu simpatii legionare. Și tot așa - fiecare cu luminile și cu umbrele lui...
Oare ce-i poti reprosa ca duhovnic deosebit?
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
Răspunde