Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 19.01.2008, 23:54:33
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

SE poate pune si altfel problema ..Odata botezat ortodox logodnicul tau poate percepe altfel ortodoxia ...Nu este mic lucru cand cineva s-a botezat ortodox...De exemplu Cei care nu sunt botezati ortodox percep lucrurile putin diferit decat cei care sunt botezati ortodox...Oricum poate pana la urma isi da seama..DAr trebuie sa fii atenta si sa nu te grabesti sa te cununi cu el inainte..trebuia sa mai analizezi putin situatia zic eu?
:)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 19.01.2008, 23:59:16
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Si apoi cei care participa la Sf. Liturghie si sunt botezati ortodox pot primi harul care se imparte fiecarui crestin in timpul Sfintei liturghii.. nu se cobora peste el acest har.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 20.01.2008, 00:00:16
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Pardon cei ce nu sunt botezati ortodox nu pot primi harul..ce se coboara peste fiecare la Sfanta Liturghie
Reply With Quote
  #14  
Vechi 20.01.2008, 00:03:45
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sa nu uitam nici diferenta dintre meditatie si rugaciune.
Ai dreptate, Laurentiu, nu e putin lucru sa te botezi ortodox. Caile Domnului necunoscute sunt!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 20.01.2008, 23:53:22
StoicaFlorina's Avatar
StoicaFlorina StoicaFlorina is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 54
Implicit

va multumesc pentru raspunsuri...... in legatura cu botezul lui, fratele meu care este calugar il va duce la un parinte care a slujit in America parca, si ii va face slijba de botez in limba engleza sa inteleaga. eu sper tare mult ca in acea zi sufletul si mintea sa i se lumineze si sa se lepede de acei zei. eu vad multa dragoste in el pentru Dumnezeu cel adevarat, poarta cruculita la gat si o saruta cu drag, isi inchina perna etc....dar acest dar ma darama crede si in zeii aceia, pe care ii cunoaste de cand s-a nascut. Ma gandeam ca ii mai povestesc ceva intamplari adevarate care sa ii demonstreze adevarata credinta. De exemplu cum ca in India acum cateva luni, o icoana a Mantuitorului sau a Maicii Domnului am uitat a plans cu lacrimi de sange. eu niciodata nu am vrut sa ascult povestirile despre zeii hindusi, nici nu vreau sa ascult si asta l-a cam deranjat ca eu ii spun lui despre religia mea dar el nu poate spune nimic despre a lui,,,,,
Reply With Quote
  #16  
Vechi 21.01.2008, 16:41:13
Red_Rose Red_Rose is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.08.2007
Mesaje: 41
Implicit

StoicaFlorina, oare s-au terminat barbatii crestin-ortodocsi?

Hai sa fim seriosi, te legi la cap daca nu te doare :D
Unde l-ai cunoscut? Pe net? Lasa-l in legea lui ca nu il schimbi.
Numai bine tuturor.

Reply With Quote
  #17  
Vechi 21.01.2008, 16:54:14
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

:) Ba nu, draga Florina, urmeaza-ti calea pe care ti-ai ales-o!

Parintele Paisie spunea ca poporul hindus are mari calitati si mare lucru ar fi pentru ei daca ar cunoaste credinta dreapta. Pentru tine si prietenul tau va recomand cartea lui DYONYSIOS FARASIOTIS - Marii initiati ai Indiei si Parintele Paisie, se gaseste chiar pe acest site. Pe el in special cred ca il va ajuta sa inteleaga ca zeii hindusi si Hristos nu sunt compatibili. Doamne ajuta!

Reply With Quote
  #18  
Vechi 21.01.2008, 16:57:32
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

si ar mai fi o carte mentionata de dna Sofia Iuga pe alt topic:

SUNDAR SING-APOSTOLUL SECOLULUI XX,aparuta la editura pelerinul roman 1999.-cules de diaconul GHE.BABUT[ORADEA]
Reply With Quote
  #19  
Vechi 21.01.2008, 17:15:05
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

domnule e foarte greu ce ii ceri sarmanului credincios hindus. Ca shtiu eu cat mi-a fost mie de greu sa ma las de asianism cu yoga, carate shi alte budisme shi ocultisme paganiceshti... ingrozitor de greu shi gandul de multe ori mai cocheteaza sa-mi dea sufletul in a ma fericii cu intzelepciunile sau invatzamintele sau in a-i imita daca nu practic pe fatza, cumva ascuns... Dar multe sunt similare, adica se suprapun aidoma dar sunt rele facute intr-un fel shi bune facute in acelashi fel dar rugandu-te catre adevaratul Dumnezeu, asha cum supa primita de la un dushman deshi e tot supa shi buna de mancat, ea te va otravi fiindca odata cu supa tu mananci shi din duhul necurat al inchinarii la zeitatzi, iar inchinarea la zeitatzi care nu sunt defapt zeitatzi ci diavoli, nu e totuna cu inchinarea la sfintzi.... deci e atat de greu ca ma scarbesc shi doar la gandul cat are el de parcurs shi dumneata de rabdat, ca in final sa facetzi o varza murata din toat credintza noastra.... totushi trebuie incredere ca doar shi noi cu Dacianismul nostru shi cu toate dracovenile shi bocitorismele noastre cu farmece shi mistificari, la fel suntem shi noi, in aceiashi ola de cafea naturala ca sa muncim cele ale iadului lumii asteia. Cu ce trebuie inceput in cazul lui? Poi asha cum incepem cu totzii, cu mandria shi cu desfranarea ca astea doua sant exacerbate prin practicele curvei legii lor ce se aseamana cu evreii dar e facuta taietura mai pe sus... deci credintza noastra trebuie sa aiba fapte ca altfel e laudaroshenie, shi pentru asta e bine sa tai din voiIre shi din mancare la oricemasa (inclusiv pita shi apa), mai putzin din mancarea de post shi impartashanie, ca asha ne recomanda sfintzii Varsanufie shi Ioan, parintzi filocalici, iar daca ara odihna, sa o vanda shi sa-shi cumpere nu sabie cum avea Hristos cu ucenicii ci cutzit ca sa se straduie sa-shi taie cale in vremea bunastarii patimilor ca sa se alipeasca de Duhul, shi asha poate ca v-a putea nadajdui asha cum ne invatza parintele Pimen, in milostivirea Domnuluice se da celor cu duhul umilit, inima infranta shi smerita pe care nu-i va urgisi asha cum spune proorocul David care era shi Rege.

Sa va/te ajute mult Dumnezeu, ca mult shi foarte mult trebuie sa va caznitzi la Hristos... ca e greu, f. greu, shi apoi vine fatzarnicia fatza de Dumnezeu shi devine shi mai greu.... oricum etzi razbi voi sa biruitzi lumea....
Reply With Quote
  #20  
Vechi 21.01.2008, 18:16:12
StoicaFlorina's Avatar
StoicaFlorina StoicaFlorina is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 54
Implicit

am citit cartea Parintelui Paisie este numai buna de citit si pentru el. Dar si daca as gasi-o in limba engleza, ma gandesc ca nu ar primi tot ce scrie in carte, s-ar supara citind adevarul bine stiut de noi.

M-am gandit si eu sa termin totul, sa inchei aceasta relatie....dar au trecut 2 ani.... si imi doresc foarte tare sa il intorc la dreapta credinta, vreau sa lupt pentru el, sa fac tot ce imi sta in putinta sa ii ajut sufletul. Nu vreau sa las asa in haosul acela, mi-am propus asta si sper ca Bunul Dumnezeu si Maica Domnului sa imi ajute ! stiu ca o sa fie greu, caci vrajmasul nu sta degeaba si lui ii e imposibil sa accepte momentam ca zeii nu exista dar am nadeje si asta e primul pas

daca gasiti ceva legat de minunile petrecute, de dreapta credinta marturisiri in limba engleza va rog sa imi trimiteti.

Doamna ajuta!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Imparatia Cerurilor este Raiul? Care este Pamantul celor blanzi? Florin-Ionut Din Noul Testament 279 11.07.2014 17:23:24
Este Este permisa slujba logodnei pe perioada postului? pompi Preotul 16 21.03.2011 20:32:41
Unde este iubire, acolo este Dumnezeu NECTARIE Generalitati 1 07.01.2011 15:27:11
Este nevoie de intermediari intre noi si Hristos sau este suficienta credinta in El? maria-luisa Generalitati 41 05.01.2010 21:35:11