Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Despre Forum > Reguli generale de utilizare a forumului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #681  
Vechi 09.07.2012, 00:04:20
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Tu ai inteles intreaga draoste a lui Dumnezeu ? ? ?
Nu am inteles-o ,dar eu nu mi-am pierdut increderea in Biserica ca si autorea mesajului.
Si sunt convins ca,cu ajutorul Bisericii si al sf Parinti ,voi intelege si mai mult din dragostea lui Dumnezeu,care este nesfarsita.
Deloc nu esti atent la context.Dar ce sa ii faci...ispita de a mai gasi o intepatura e mai mare decat rabdarea de a intelege.
Reply With Quote
  #682  
Vechi 09.07.2012, 00:37:03
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Nu am inteles-o ,dar eu nu mi-am pierdut increderea in Biserica ca si autorea mesajului.
Si sunt convins ca,cu ajutorul Bisericii si al sf Parinti ,voi intelege si mai mult din dragostea lui Dumnezeu,care este nesfarsita.
Deloc nu esti atent la context.Dar ce sa ii faci...ispita de a mai gasi o intepatura e mai mare decat rabdarea de a intelege.
Sunt foarte atent, dar vezi tu măi Iustine, vorbim mult despre lucruri pe care nu le cunoaștem și nu le stăpânim deplin. De definții și lozincăraie suntem sătui, și indicat este a-i lăsa să vorbească pe adevărații trăitori și cunoscători, dar mă rog , nu mă pot opune vorbirii tale deșarte, în rest toate cele bune , și o țâră de smerenie nu strică. Noapte bună !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #683  
Vechi 09.07.2012, 00:53:50
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Sunt foarte atent, dar vezi tu măi Iustine, vorbim mult despre lucruri pe care nu le cunoaștem și nu le stăpânim deplin. De definții și lozincăraie suntem sătui, și indicat este a-i lăsa să vorbească pe adevărații trăitori și cunoscători, dar mă rog , nu mă pot opune vorbirii tale deșarte, în rest toate cele bune , și o țâră de smerenie nu strică. Noapte bună !
Sunt de acord sa nu mai vorbesc nimic cand nu ma pricep,daca o faci si tu. Si sa ii lasam doar pe cei care au si stiinta dar si iubire ,ca sa dea sfaturi.
Tu vezi postarile ca pe o competitie,cine scrie mai bine,sau mai corect.Eu insa ma concentrez pe ajutorul care il poate primi celalalt, sau chiar eu insumi . Nu sunt in competitie, si nu ma intereseaza cum va fi judecat ceea ce spun . Ci doar daca am reusit sa fac ca celalalt sa se vada in mine ,asa , ezitant si stangaci cum sint.
Noapte buna boss
Reply With Quote
  #684  
Vechi 09.07.2012, 01:06:15
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Sunt de acord sa nu mai vorbesc nimic cand nu ma pricep,daca o faci si tu. Si sa ii lasam doar pe cei care au si stiinta dar si iubire ,ca sa dea sfaturi.
Tu vezi postarile ca pe o competitie,cine scrie mai bine,sau mai corect.Eu insa ma concentrez pe ajutorul care il poate primi celalalt, sau chiar eu insumi . Nu sunt in competitie, si nu ma intereseaza cum va fi judecat ceea ce spun . Ci doar daca am reusit sa fac ca celalalt sa se vada in mine ,asa , ezitant si stangaci cum sint.
Noapte buna boss
E bine că realizezi că ai greșit, vorbind doar așa de a mai trece timpul. Ce să-i faci măi Iustine, nu-mi plac mincinoșii . Dacă scria un zaharia, un mosch Neagu , un costel , o glykis cea ce tu declarai mai sus , îi credeam , dar tu singur ai declarat că ortodoxia ți-e străină , și atunci de ce să mințim, de ce să folosim vorbe mari fără pic de acoperire în viața reala ? Asta-i problema , vecine ! ! !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #685  
Vechi 09.07.2012, 01:20:55
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
E bine că realizezi că ai greșit, vorbind doar așa de a mai trece timpul. Ce să-i faci măi Iustine, nu-mi plac mincinoșii . Dacă scria un zaharia, un mosch Neagu , un costel , o glykis cea ce tu declarai mai sus , îi credeam , dar tu singur ai declarat că ortodoxia ți-e străină , și atunci de ce să mințim, de ce să folosim vorbe mari fără pic de acoperire în viața reala ? Asta-i problema , vecine ! ! !
Stiu ca esti orbit de dezbinare cand vorbesti ,asa cum sunt eu lovit de graba ,de necunoastere , de neinspiratie .
Lauda pe unul,acuza pe altul ! Dar adevarul ? Cand vei avea curaj sa dai pieptul singur cu el ?

Si stiu ca iti e de folos sa iti atraga si tie cineva atentia,ca si mie imi e de folos sa imi zica.Doar atit te intreb ,oare celorlalti le este de folos ?
Ai vrea poate sa zic ca nu iti mai raspund ,de grija de a nu sminti pe ceilalti.
Dar sigur ,la cate se spun pe aici ,cred ca nimeni nu se mai mira de nimic .
Macar critica ideile si nu persoana ,ca asta poate fi interesant pentru altii ,nu calitatile sau defctele noastre
Reply With Quote
  #686  
Vechi 25.09.2012, 16:01:56
Marcus Aurelius Marcus Aurelius is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2012
Mesaje: 10
Implicit

Părerea mea este că religia adevărată înseamnă o relație, o legătură ( etimologic, până la urmă, religo, - are asta înseamnă - a re-lega, a reface, a restabili o legătură) strânsă cu Dumnezeu, a-L cunoaște pe El (și nu DESPRE EL!) - "și viața veșnică este aceasta: să Te cunoască pe Tine, singurul Dumnezeu adevărat, și pe Isus Hristos pe care L-ai trimis Tu". Cam asta înseamnă, după înțelegerea mea, "religia adevărată". Cât despre religia legată de o biserică anume - Isus a spus "mai am și alte oi care nu sunt din staulul acesta", și nu făcea referire la o biserică, ci la un popor - poporul lui Dumnezeu (care atunci era cel evreu, acum e cel "evreu" prin adopție). Iar ca să fii din poporul lui Dumnezeu trebuie să trăiești în așa fel încât cei din jur să vadă că tu-L reprezinți pe El cu cinste, curat, frumos, demn, plin de dragoste dezinteresată și neprefăcută pt. Dumnezeu și pt. semeni. Ideea cu mântuirea conectată la Biserică a fost introdusă mai târziu de Ciprian de Cartagina ("Extra Ecclessia Nulla Salum" - În afara bisericii nu există mântuire) dar asta dă o valență exclusivistă Bisericii și e în contrapondere cu afirmația Scripturilor : "În nimeni altul nu este mântuire, căci nu este sub cer niciun alt nume dat oamenilor în care trebuie să fie mântuiți" - și când spune "niciun alt nume", eu înțeleg că nu mai există intermediari care să instrumenteze mântuirea oamenilor ci aceasta e instrumentată direct și nemijlocit de Isus Hristos. Iar Biserica... ei, bine, rolul ei a fost acela de a duce vestea bună celor ce n-o aveau, de a-L propovădui pe Hristos (ceea ce azi, din păcate, nu prea se mai face cu verva de atunci), și să se încurajeze și să se întărească reciproc pe calea credinței.
Attached Images
File Type: jpg Ducks.jpg (19,4 KB, 6 views)
Reply With Quote
  #687  
Vechi 25.09.2012, 23:38:31
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marcus Aurelius Vezi mesajul
Părerea mea este că religia adevărată
Cam protestantă părerea dv. Nu aceasta este învățătura apostolică.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #688  
Vechi 26.09.2012, 10:31:38
Marcus Aurelius Marcus Aurelius is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2012
Mesaje: 10
Implicit

Poate îmi spuneți și cea "învățătură apostolică" de care amintiți ce spune CONCRET împotriva a ceea ce spun eu... că a spune doar că e "cam protestantă" viziunea mea, înseamnă (după părerea mea!) că e o încercare de discreditare (deși cred că nu ați avut nicio intenție insidioasă, dar în mod subconștient) a unei opinii, fără a arăta concret motivele sau "cadrul legislativ" (dacă îmi permiteți terminologia) care reglementează topicul dat, și de la care eu am făcut rabat prin ceea ce am enunțat anterior. P.S.: e ca și cum ar spune cineva despre dvs. că sunteți "nespiritual"...și atât (că așa i se pare lui), fără să spună concret pe ce se bazează, care ar fi cadrul "spiritual" din care dvs. ieșiți, etc. Acum, ca să uzitez puțin terminologia specifică domeniului religios, eu protestez împotriva heterodoxiilor cu pretenții de dogmă biblică (în sensul acesta puteți să-mi spuneți "protestant"), dar sunt ortodox (botezat ortodox și pregătit o perioadă din viață să devin preot), ceea ce nu m-a împiedicat să merg la slujba de Paște la Vatican să-l văd pe Papa oficiind slujba, ori la întâlnirea mondială a tineretului catolic, în prezența Papei Ioan Paul II. Deci... aș zice eu că-s "open minded" DAR pun preț suprem pe Scriptură. De aceea vă rog a contura mai bine "învățătura apostolică" la care faceți referire, ca să mă dumiresc și eu cu ce am "călcat strâmb". Mulțumesc și pt. postarea anterioară, și pt. răspunsul pe care-l aștept!
Reply With Quote
  #689  
Vechi 26.09.2012, 11:03:02
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marcus Aurelius Vezi mesajul
Deci... aș zice eu că-s "open minded" DAR pun preț suprem pe Scriptură.
Mai bine lași pe alții să zică asta.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #690  
Vechi 26.09.2012, 13:55:23
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marcus Aurelius Vezi mesajul
Ideea cu mântuirea conectată la Biserică a fost introdusă mai târziu de Ciprian de Cartagina ("Extra Ecclessia Nulla Salum" - În afara bisericii nu există mântuire) dar asta dă o valență exclusivistă Bisericii și e în contrapondere cu afirmația Scripturilor : "În nimeni altul nu este mântuire, căci nu este sub cer niciun alt nume dat oamenilor în care trebuie să fie mântuiți" - și când spune "niciun alt nume", eu înțeleg că nu mai există intermediari care să instrumenteze mântuirea oamenilor ci aceasta e instrumentată direct și nemijlocit de Isus Hristos.
Partea pozitiva este ca e bine ca mai intra cate un protestant pe forum ca sa mai spuna ce zic sfintii, ca unii ortodocsi au uitat (nu e o ironie, ma refer la sf. Ciprian).
Dar vezi si tu ca nu e chiar asa tarziu, sfantul Ciprian s-a nascut in anul 200 si a trecut in rai in 258, deci oricum e inaintea primului Sinod ecumenic, des invocat de protestanti.
Da, nimeni nu se poate mantui decat prin Iisus, adica trebuie sa creada in El si astfel sa il urmeze. Cum sa Il urmeze? sa vina in Biserica lasata de El (ca sa aiba parte de harul trimis la Cincizecime) si sa faca faptele de mantuire. Ce a spus Iisus? Ca lasa Biserica Sa si invatatura Sa, nu a spus ca lasa ceva scris, abia apoi a fost scrisa Sfanta Scriptura.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Detasare de religie disbel Generalitati 57 12.04.2013 14:13:16
Conservatorismul in Religie eodor nastasa Generalitati 92 15.04.2010 12:28:25
Religie Darkanian Pocainta 4 07.12.2009 12:20:13
Olimpiada de religie amica-x Generalitati 3 12.02.2007 23:11:46