Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 06.12.2009, 20:50:39
Darkanian's Avatar
Darkanian Darkanian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 100
Implicit Religie

Nush daca am deschis topic unde trebuie, oricum as vrea sa cer parerea, un coleg de al meu zice ca este ortodox, dar o alta persoana zice ca este lipovean caci el sta pe la lipoveni , si odata mia zis ca a fost la biserica lipoveneasca. Eu as vrea sa stiu un lucru, odata ce este ortodox are voie sa se duca la alta biserica? adica o biserica care apartine de o alta religie?
__________________
" Unde dragoste nu e, nimic nu e ! "
Reply With Quote
  #2  
Vechi 06.12.2009, 20:55:53
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Din cate stiu eu, lipovenii sunt ortodocsi, dar pe rit vechi.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 06.12.2009, 21:33:04
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Lipovenii sunt ortodocsi care tin de Biserica Ortodoxa Rusa! Lipovenii sunt ortodocsi de rit vechi, dar sunt canonici, deoarece tin de un Sfant Sinod si fac ascultare de el. Cei de rit vechi de la noi NU SUNT CANONICI! Deoarece nu tin de Sfantul Sinod al Bisericii ortodoxe Romane si nu tin nici de alta Biserica Autocefala si/sau Autonoma!
__________________
Reply With Quote
  #4  
Vechi 07.12.2009, 10:00:53
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
Lipovenii sunt ortodocsi care tin de Biserica Ortodoxa Rusa! Lipovenii sunt ortodocsi de rit vechi, dar sunt canonici, deoarece tin de un Sfant Sinod si fac ascultare de el. Cei de rit vechi de la noi NU SUNT CANONICI! Deoarece nu tin de Sfantul Sinod al Bisericii ortodoxe Romane si nu tin nici de alta Biserica Autocefala si/sau Autonoma!
Lipovenii din cate stiu eu nu tin de Biserica Ortodoxa rusa, ci sunt o schisma din aceasdta biserica, provin din schisma rascolnicilor, din sec. al 17lea, cand s-a produs o cearta din cauza reformelor patriarhului Nifon. Cei care sunt in Romania au preotie, au sfinte taine, dar sunt in schisma cu Biserica Ortodxa penru ca au tinut la niste traditii si obiceiuri pe care aceasta le-a reformat la un moment dat. (crucea cu doua degete, si altele) Cum erau foarte persecutati in Rusia, unii au ajuns in Romania, unde au fost lasati in voia lor.

A intra intr-o biserica schismatica fiind ortodox nu inseamna a accepta ce cred ei si a intra in comuniune cu ei, Darkanian. Si eu am intrat, la 2 Mai, intr-o biserica lipoveneasca, a fost interesant de vazut, toti aveau costume nationale rusesti.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)

Last edited by Fani71; 07.12.2009 at 11:49:42.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 07.12.2009, 12:20:13
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Este si la mine in oras in Suceava o bisericuta a lipovenilor construita prin anii '90. Barbatii din cate am vazut eu poarta toti barbi lungi si camasi rusesti, femeile intotdeauna fuste lungi si largi si baticuri, par foarte stricti la regulile astea. Nu par dornici de oaspeti, programul de slujbe nu e afisat nicaieri. In general par sa vrea sa fie lasati in voia lor si, daca celelalte biserici toate vor sa atraga cat mai multi credinciosi, pe ei nu pare sa ii intereseze sa atraga oameni din afara comunitatii lor. Turla bisericii este de forma traditional ruseasca ca un bulb de ceapa, iar crucea de deasupra nu este greaca sau latina ca in cazul bisericilor romanesti, ci ruseasca cu 3 randuri de brate. Nu am intrat niciodata, duminica cand trec eu pe acolo dupa Sf Liturghie ei par sa fi terminat slujba demult, apoi nici nu cred ca as avea mare trecere -- nu-s rusoaica, par tuns, pantaloni, ce mai, exact de ce au incercat ei sa fuga din Rusia tarista, adica europenizare si modernizare. Apoi eu conisder ca este absolut dreptul lor sa se protejeze de ce nu le place.

Si da, din cate stiu eu, ei sunt rusi plecati/fugiti din Imperiul Tarist a lui Petru cel Mare si reformele lui de europenizare a imperiului, printre care interzicand si barbile, parul lung, salvarii, si alte obiceiuri mai orientale.

Acum vreun an cred, cam vazut la televizor un reportaj foarte interesant cu si despre lipovenii din apropiere de Braila, sau din delta. Mi s-au parut omeni foarte de treaba, veseli, foarte mucitori, mari zarzavagii, desi din ce in ce mai mult nu mai pot face bani din meseria lor din cauza supermarketurilor cu preturi mult mai ieftine decat pot cere ei. Apoi tinerii din ce in ce mai mult nu vor sa se mai ocupe cu legumicultura si pleaca din sat la oras, se casatoresc cu romani/romance, si limba si obiceiurile se pierd incet-incet. Reporterii au trecut pe la scoala din sat si unii copii stiau ruseste bine, altii doar intelegeau, altii deloc. Deci se intelege de ce unii dintre ei par sa se izoleze de lumea din jur, in incercarea de a-si pastra identitatea.

Last edited by Noesisaa; 07.12.2009 at 12:35:31.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
renuntare la religie 111111111111 Intrebari utilizatori 30 08.08.2013 21:12:16
Religie alternativa CristanN29 Despre Biserica Ortodoxa in general 8 25.11.2010 12:05:42
Bani si religie User Generalitati 4 31.10.2010 18:53:31
Ce fel de religie sa imi doresc? MariaB Biserica Romano-Catolica 42 18.10.2010 02:17:29
prieten vs religie mirelat Generalitati 30 10.11.2009 22:15:07