Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 06.05.2019, 23:24:39
Rafa99 Rafa99 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.05.2019
Mesaje: 4
Implicit Situație foarte dificilă.ć

Bună seara! Hristos a Înviat! Nu știu exact dacă am nimerit exact categoria care trebuia, dar asta este sper ca cineva să îmi vadă mesajul și să îmi răspundă.
Să încep cu începutul: până la 14 ani am fost o fire foarte veselă, mergea mereu aproape la biserică și mă bucuram din orice nimic. Asta până am ajuns la liceu, unde 3 ani de zile am fost bătut și umilit de toată lumea, doar pentru faptul că am o situație grea în familie, respectiv am un frate bolnav psihic, și venituri reduse tatăl meu fiind singurul care muncește fiind profesor. Momentan situația nu s-a schimbat prea mult, acum 2 luni am făcut 20 de ani, și momentan sunt în anul 2 de facultate având rezultate foarte bune și venituri decente.
Problema este în felul următor: am doi frați dintre care unul are 17 ani și este la liceu și unul de 15 ani ( bolnav de autism). Pe lânga asta de 2 ani am o soră, drept să vă spun este foarte greu nu mă mai înțeleg cu mama, și tata la fel, este într-un conflict tot timpul cu ea, e drept poate și din cauza problemelor, dar nu știu ce să mai fac.
Nu am nici un sprijin în afară de fratele meu... nu am prieteni nu am pe nimeni, rudelor nici măcar nu le mai pasă de noi.
Încerc să mă descurc singur, să muncesc, dar sănătatea nu mă mai ține, m-am îmbolnăvit... depresie, anxietate, stres. De ce toate ăsta? Aș fi vrut doar o familie normală, nimeni nu mă înțelege... nu înțeleg de ce Dumnezeu nu mă ajută, de ce nu îi pasă? Nu mai înțeleg, mereu am fost un băiat bun dar am suferit prea mult. Cât despre o prietenă știu ca nu voi avea niciodată, din simplul fapt că sunt foarte timid și anxios, și plus că am situația de care tocmai ce am zis...
Aștept sfaturi, cât mai mult, chiar nu știu... ce să mai fac cum să procedez...
Reply With Quote
  #2  
Vechi 07.05.2019, 00:16:15
bluester's Avatar
bluester bluester is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2012
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 519
Implicit

Adevarat a inviat! Si totodata, La multi ani !

Eu cred ca ar trebui sa-i intelegi pe parintii tai caci e normal sa apara conflicte cand stresul se acumuleaza. Gandeste-te ca ei iti poarta tie de grija (fiindca esti la facultate), fratelui tau de 17 ani (care in viitor va trebui sa dea bacul), celuilalt frate care poarta povara autismului si nu in ultimul rand surorii tale... chiar daca ei sunt adulti, asta nu inseamna ca ei sunt imuni la stres - si e normal sa se enerveze.

Dat fiind faptul ca ai 20 de ani si esti la facultate, sfatul meu este sa te tii in continuare de treaba la facultate ca sa nu le dai un motiv de stres in plus parintilor tai. Totodata, profita ca esti la facultate si esti inconjurat de persoane de aceeasi varsta cu tine si incearca sa te imprietenesti cu cineva. Uita de trecutul tau din liceu. Acum esti la facultate unde colegii tai au un nivel intelectual mai mare decat al celor din liceu. Gaseste pe cineva cu care sa te intelegi bine. Iar in timpul liber (in weekend sau chiar si in pauzele dintre cursuri) mergeti si plimbati-va pe undeva, prin parc. Iesirile acestea o sa te ajute sa te detasezi de grijile de acasa si vei vedea ca o sa te simti mai bine. Nu te izola in casa, fiindca o sa iti faci mai mult rau.

Cat despre prietena, ai de abia 20 de ani, nu dispera... ai tot timpul. Iar iubirea, in primele faze, se bazeaza pe atractia fizica si caracterul fiecaruia, nicidecum pe situatia de acasa. Daca vezi vreo fata de care iti place, la facultate, du-te si vorbeste cu ea... o intrebi ceva legat de cursurile de la facultate sau gasesti tu un alt subiect. Cu totii avem emotii in astfel de momente, toti suntem "timizi".

Sa ai nadejde !

Last edited by bluester; 07.05.2019 at 00:20:16.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 08.05.2019, 22:43:28
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Salut,

In viata cand ai o problema sa faci asa:

1. Identifica corect: contextul problemei si impactul ei = problem statement, enuntul problemei
2. Optiuni de rezolvare pe termen scurt/lung
3. Alege una si inchide problema


Probleme:
1. Liceu - batut si umilit: fa si tu 2-3 luni de box si o sa vezi ca nu se mai leaga nimeni de tine si o sa-ti creasca increderea in viata; de ce nu ai facut asta?

2. Situatie grea in familie - nu este o problema in sine, pentru ca nu este un impact, zici ca veniturile sunt decente, este doar o chestie de perceptie, impact = psihic, zero.

3. Nu stii sa faci in ce anume?

4. Încerc să mă descurc singur, să muncesc, dar sănătatea nu mă mai ține, m-am îmbolnăvit... depresie, anxietate, stres. De ce toate ăsta?

Problema aici este urmatoarea: psihicul tau este la pamant in fata unor ... probleme simple;
Solutii:
1. Seteaza-ti corect asteptarile cu privire la ce ai in fata: Asa este viata, grea la inceput pana te pui pe picioare -

2. Cladeste-ti psihicul: du-te si fa si tu niste sport, lupte de preferinte, sa inveti sa stai pe picioarele tale; acum esti la nivelul unui pui de gaina dpdv psihic, trebuie sa te mai calesti putin, nu trebuie sa fii ca o matza speriata.

3. Care este problema imediata care te lupta? Banii - lucreaza, psihicul - fa sport, altceva.. ?

4. Legat de femei - este in capul tau, trebuie intai sa te pui pe picioare si o sa se rezolve, nimanui nu-i place o matza speriata.


Vezi ca incurci bunatatea cu slabiciunea maxima.
In viata trebuie sa fii dur pentru ca asa e viata, si foarte bun cu cei buni.

Mai scrie pe aici, ca ai nevoie de calibrare pe multe probleme, poate mai aruncam o vorba de folos.
Analizeaza totul la rece pe tiparul: exact ce te doare, mana, piciorul, psihicul, banii, ca ti-o iei, si pune si niste solutii clare. Gandeste intotdeauna cu un pix si o hartie in fata, si scrie, problema 1, 2, 3, solutia, si asa rezolva-ti tot ce ai in viata.

Hai, curaj, nu ai nimic, doar imbarbateaza-te putin si mergi si tu ca barbatul prin viata, ai o viata frumoasa in viata, nu te speria de niste umbre.

Depresia se arunca prin curaj, miscare si actiune (plus ceva tratament), dar trebuie sa te mobilizezi sa iesi.


Daca ai un context toxic, iesi din el, sa nu te mai vatame.

Te-ai agitat putin, linisteste-te si te imbarbateaza, din afara nu par asa de grave, aduna-te, imbarbateaza-te si fa-ti un plan pe care sa-l tii in continuare, in care te menajezi pe tine, te intaresti, iti gasesti solutii la problemele si nu lamentari. Daca ai problema primul lucru vezi despre ce e vorba in ea si apoi gasesti cauzele si solutiile, nu te pui pe ganduri, plans, intristare, ca nu serezolva.

Te sustinem cu totii, spor!

Last edited by gpalama; 08.05.2019 at 22:50:39.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 09.05.2019, 00:32:11
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Rafa vezi ca ai mesaj privat. Doamne ajuta!
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #5  
Vechi 20.05.2019, 12:19:04
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit Situație foarte dificilă.... înseamnă că crezi că e rău fiindcă n-ai bani.

Sărăcia este mama credinței. N-ai bani?... e o binceuvântare.
Simți că devi tot mai egoist, interesul și disperarea îți umblă după bani și văzând că te ia intri în depresie.
Toți te privesc cu dispreț, te bat, te alungă, te umilesc... iar tu suferi în loc să te bucuri pentru sfintele patimi că astea sunt suferințele tale, sfinte patimi, iar tu în loc să te bucuri împreună cu Domnul, că și El și toți creștinii au fost și suntem săraci, tu te îngrijorezi peste măsură și-ți faci necaz știind că n-ai bani și că nu poți câștiga mai mulți bani ușor.

Deci toată deprimarea, anxietatea, frica, neîncrederea și lipsa oricărei speranțe vine de la situația dificilă a lipsei banilor.

Te sfătuiesc să ceri bani și să dai bani celor ce îți cer din puținul pe care îl ai.
Cerșește și dă cerșetorilor din cerșitul și din câștigul tău. Dă un leu, împarte din mâncare... fă ceva și nu te mai gândi mereu la bani.

Sunt locuri de muncă destule, cred că acum când e inflație de locuri de muncă și când nu e nimeni să lucreze poți să-ți găsești destul de ușor de lucru.

Mai înainte termină-ți studiile, nu te grăbi să lucrezi și nu-ți fă griji. Se descurcă fiecare cum poate. Poți cere de mâncare, poți cerși zilnic niște bani așa ca săracii, ca țiganii, ca cerșetorii. Dacă ei pot poți și tu. Și eu cerșesc și dau bani la săraci, la alți cerșetori și nu mi-e rușine dacă mă vede cineva. Nici nu mă laud cu asta. Cere mâncare, cere pâine, cere bani, te roagă și nu deznădăjdui.

Ăștia sunt cei mai frumoși ani. Anii copilăriei, ai tinereții și ai sărăciei. Nu-i strica cu frica ta ieșită din doarința disperată de a avea bani și din grijile și responsabilitățile tale. Nu-ți fă griji. Dumnezeu există și se descurcă fiecare cumva. Nu ești tu responsabil decât pentru copiii tăi. Lasă grijile în seama lui Dumnezeu și vezi-ți de sărăcie. Ea e cea mai frumoasă poveste. Iubește sărăcia și vei vedea că n-ai nevoie de niciun leu ca să trăiești. Iar dacă ai nevoie de Împărăția Cerurilor cere și ți se va da, bate și ți se va deschide, caută și vei găsi și sigur vei căpăta și pentru nevoile tale curente. Dar nu te mai gândi mereu la bani și la situația materială rea sau bună a unora sau a altora... pentru că pe astea păgânii le caută mai întâi.

Tot ce ai nevoie este să crezi iarăși în Dumnezeu ca pe vremea când mergeai mereu la biserică pentru ca să-L asculți iar pe El căci doar El te poate ajuta cu Adevărat.

Musai ai nevoie de mult mai mult curaj bun. Doar sărăcia te poate ajuta să-l găsești, să-l capeți, nu banii. Nu-ți poți cumpăra curaj cu banii la care visezi că o să-i ai. Ai nevoie și de multă liniște. Fii deci liniștit pentru că viitorul va fi bun pentru toți, mai ales pentru creștini. Este scris.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 20.05.2019 at 12:43:52.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare