Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Maslul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 15.12.2006, 17:13:49
Dorotheea Dorotheea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2006
Mesaje: 3
Implicit

multumesc tuturor celor care mi-au raspuns la intrbarea despre cum as putea sa-mi gasesc un duhovnic. Nu renunt la cautarile mele. Voi face intr-un final aceasta spovada generala, pentru ca raul ma apasa pe mine si pe toti membrii familiei mele . Totusi de ce vi se pare "paranormal" locul pe care se afla Manastire Caldarusani ?:dontgetit:
Reply With Quote
  #2  
Vechi 16.12.2006, 19:51:16
sovidiu sovidiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2006
Mesaje: 357
Implicit

n-am zis paranormal ci am folosit alt termen care explica alte lucruri pierzandu-se in istorie... nu cunosc pe nimeni de la manastirea cu pricina si ziceam anterior ca este doar o impresie personala.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 17.12.2006, 17:12:05
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dorotheea
multumesc tuturor celor care mi-au raspuns la intrbarea despre cum as putea sa-mi gasesc un duhovnic. Nu renunt la cautarile mele. Voi face intr-un final aceasta spovada generala, pentru ca raul ma apasa pe mine si pe toti membrii familiei mele . Totusi de ce vi se pare "paranormal" locul pe care se afla Manastire Caldarusani ?:dontgetit:
Un loc deosebit si plin de incarcatura duhovniceascsca erte Minastirea Cernica. Un loc deosebit unde sint sigur ca poti gasi un duhovnic pe masura cautarilor tale.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 08.01.2007, 17:17:53
euftalia euftalia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2006
Mesaje: 170
Implicit

Mirenii eu as zice ca nu este bine sa aiba duhovnic de la manastire, calugarii au altfel de viata si de canoane, pot fi prea aspri sau bigoti. Dar fiecare sa isi aleaga ce duhovnic crede de cuviinta. Numai bine!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 09.03.2007, 12:22:45
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de euftalia
Mirenii eu as zice ca nu este bine sa aiba duhovnic de la manastire, calugarii au altfel de viata si de canoane, pot fi prea aspri sau bigoti. Dar fiecare sa isi aleaga ce duhovnic crede de cuviinta. Numai bine!
Dorothea ia aminte la cuvintele euftaliei...exprima mult adevar...parerea mea este ca poti cere un sfat unui ieromonah dar spovedania e mai intelept sa o faci la un preot mirean care este un exemplu pt enoriasii sai...si sunt destui in Bucuresti,iti pot enumera daca vrei cativa.

Daca intre timp ai reusit sa te spovedesti,Doamne ajuta! si de acum spor pe drumul mantuirii,cu adevarat spovedania ajuta mult si ma bucur ca ai inteles acest lucru...daca nu poate mai dai vreun semn de viata.

La man.Caldarusani este Icoana Maici Domnului Facatoare de minuni (asta ar fi un motiv pt care s-a folosit termenul de "paranormal")...in rest mergi si tu la o slujba,sau sa vizitezi manastirea si te vei lamuri singura...la cat de bine e intretinuta si ingrijita.
Eu nu am fost doar o singura data,mai ales ca acolo este inmormantat si pr.Sofian...si de cate ori am fost am intalnit aceeasi imagine dezolanta si apocaliptica(poate este putin exagerat termenul,dar nu am gasit acum un sinonim care sa redea cat mai exact peisajul)...tot timpul am avut senzatia ca am intrat intr-un spatiu parasit de lume,de viata,desi este la marginea unui sat,desi are un numar de vietuitori care stau acolo,desi permanent este cautata si vizitata de inchinatori si pelerini aceasta manastire...
Pacat ca acest monument spiritual si cultural, ctitorie a lui Matei Basarab inchinata Sf.Dimitrie Izvoratorul de Mir, care detine o frumoasa colectie de arta medievala,carti vechi, cateva picturi din tinerete ale lui Nicoiae Grigorescu si o expozitie de icoane vechi in trapeza manastirii este pe mana cui nu merita. :(
Reply With Quote
  #6  
Vechi 09.03.2007, 13:00:45
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

I-am zis la Dorothy sa nu mearga acolo ca manastirea aceea are un aer nu paranormal ci raufamat, in sensul ca in trecut, asha aveam impresia, ca au fost niste probleme ale marilor oameni ai vremurilor, folosindu-se de manastire si intinand-o oarecum, nefiind vorba despre ctitori sau staretzi sau calugarii vietzuitori... si ma gandeam ca din cauza acestora a fost si blestemata de Dumnezeu, pierzandu-si interesul pentru public, ramanand acolo doar foarte putzini sfintzi si calugari sa apere si sa pastreze din valorile noastre ortodoxe, ale natziunii noastre, impotriva impustiirii, si decaderii.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 09.03.2007, 15:41:32
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu am folosit termenul de "paranormal" usor ironic...iar raufamat cred ca e prea mult.Nu stiu si nu cred ca este vorba de ce spui....dar e o parere personala fara nici un argument...in schimb cred ca acest locas a fost lasat de izbeliste de proprii vietuitori care au alte preocupari iar curatenia, intretinerea si aspectul exterior nu sunt trecute in randul prioritatilor...motiv pt care odata cu trecerea anilor zidurile si tot spatiul in sine a capatat imaginea unui loc pustiu,parasit in ciuda faptului ca este destul de locuit.
Desi zicala populara spune ca "omul sfinteste locul"...nu este cazul si aici.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Multumesc din suflet celor care imi sunt alaturi! andrutza151 Umanitare 2 03.02.2011 21:53:17
Multumesc tuturor si in primul rand lui Dumnezeu anisoara Generalitati 1 10.01.2011 00:41:27
Multumesc celor ce s-au rugat impreuna cu mine ustrodica Umanitare 0 10.03.2010 17:08:32
La multi ani!tuturor celor ce azi de Sf.Dumitru mara2008 Generalitati 10 27.10.2009 20:26:51
Multumiri tuturor celor care s-au rugat pentru mine patinina34 Generalitati 6 26.01.2009 03:46:36