Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 25.05.2010, 00:31:46
costache marilena
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Da... Umorul / simtul umorului este o insusire pozitiva daruita de Dumnezeu omului, pentru a-si face viata suportabila, spre deosebire de Sarcasm care este o insusire negativa daruita omului de... nu-zic-cine, pentru a face altora viata insuportabila.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 10.09.2012, 02:38:51
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Văzută azi în ușa bisericii:

"Dumnezeu te caută ! Dar nu la telefon ! Vă rugăm să închideți telefoanele mobile."
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #33  
Vechi 10.09.2012, 14:59:28
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Văzută azi în ușa bisericii:

"Dumnezeu te caută ! Dar nu la telefon ! Vă rugăm să închideți telefoanele mobile."
Ha, ha!
Multumesc ca ati redeschis acest topic.
Continui sa cred ca Dumnezeu are simtul umorului si ca ii place cand il avem noi: pentru ca ne relativizam, stim sa radem de noi insine si sa ne detasam. Nu ne vrea incrancenati, acri, hiperseriosi mereu.
Eu mi-am dat seama ca multe conflicte si certuri si suparari se pot evita daca ai simtul umporului.
Un exemplu: acum putin timp, ma intorceam seara acasa cu cei doi copii (2 si 4 ani). Cel mare era putin agitat si ciripea cu voce cam tare despre ce-l interesa pe el. Cand am coborat, o doamna mai in varsta mi-a spus foarte suparata ca am un copil insuportabil, ca vorbeste mult prea tare si deranjeaza, si ca trebuie neaparat sa fac ceva sa-l schimb. Desi am incercat sa o impac, ea tot a plecat bombanind. Destul de suparata, descurajata si indignata (cei care au copii vor intelege), m-am intors catre alta doamna care coborase si am intrebat-o daca si ei i s!a parut chiar atat de deranjant copilul. La care ea mi-a raspuns prin gesturi ca este surda.
Acest sfarsit al incidentului m-a facut, dupa ce mi-a trecut prima suparare, sa ma amuz si sa-mi treaca.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #34  
Vechi 05.04.2013, 14:32:26
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Am intalnit pe acest site si opinia lui Andrei Plesu asupra acestui subiect:

Umorul ca virtute in lumea credintei
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Umor pe internet phradmon Generalitati 6 01.09.2008 08:49:46