Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 24.02.2008, 10:30:49
dorstor dorstor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.12.2007
Mesaje: 357
Implicit

Daca va amintiti unde ati citit ca monahul nu poare fi nas indicati-mi si mie pt a ma documenta!Ma straduiesc sa cunosc cat mai multe dar pana acum nu am gasit un canon care sa interzica monahului a fi nas de botez sau de cununie.Multumesc!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 04.05.2008, 11:02:32
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Va_iubesc
Dan, monahul nu poate fi nas decat pentru un alt monah. Ceea ce se intampla la tunderea in monahism, cand un monah devine nasul celui care lasa toate pentru Hristos si Ii urmeaza pe calea monahismului.

Sa vedem de ce nu poate fi monahul nas pentru copilasii din lume.
1. Fiindca el nu mai este din lume;

2. Fiindca el nu poate sa tina in bratele lui un copilas, care i-ar putea aduce ganduri legate de o posibilitate de a fi fost in lume, in familie, de a fi avut copilasii lui;

3. Fiindca, in mod normal, botezul nu se poate face in manastiri, deci ca un monah sa fie nas ar implica sa iasa din manastire o scurta perioada;

4. Fiindca nasul din lume ar trebui sa fie destul de des langa copilasul pe care l-a botezat, sa-l duca cat mai des sa-l impartaseasca, sa discute cu el, sa-i dea sfaturi, etc. Monahul poate sa-l poarte in rugaciune, dar nu poate sa stea langa copilas;

5. Fiindca daca se intampla ceva cu parintii copilasului, nasul lui ar trebui sa-l ia si sa-l creasca, ceea ce pentru un monah nu se poate, ca e mare sminteala sa aduci copii in manastire;

6. Fiindca aceste ganduri pe care le pot avea unii sunt ca sa-i scoatem pe monahi din viata de linistire pe care si-au ales-o si sa-i aducem iar in lume si sa le aducem multe si multe ispite pe cap, adica sa facem o voie sireata a diavolului.

Legat de afirmatia ta ca "monahul nu are nimic patimas in el". Eu cred ca toti avem patimi, dar monahii lupta mai aprig ca sa le tina in stare de stingere. Sa nu uitam ca nu exista o lege pentru monahi si alta pentru mireni, ci cu totii avem de respectat aceleasi porunci pentru a ajunge la asemanarea cu Dumnezeu. Deci sa nu mai mergem spre monahi cu astfel de probleme, ci sa cautam in lume oamenii care au ajuns sa traiasca despatimirea. Exista, trebuie numai sa ajungem si noi acolo, ca sa-i putem vedea si sa ne putem apropia de ei. Drum bun tuturor!

Elena
Eu stiu pe cineva in Canada, nas de botez la copil a fost preafericitul Tomisului cum il cheama imi scapa acum,am vazut si caseta , nasa era o cucuana din politica iar nu stiu cum o cheama , m-am mirat si eu.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 05.06.2008, 16:36:12
partenie partenie is offline
Member
 
Data înregistrării: 27.09.2007
Mesaje: 97
Implicit

Multumim Hartford, deci, monahul poate fi nas. Pe de alta parte, chiar atat de mult am saracit, incat nu mai gasim in lume persoane care sa fie nas de botez?
Reply With Quote
  #14  
Vechi 19.06.2008, 14:29:33
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

La Sfatul Teofan Zavoratul am intanit aceste randuri: "Convingeti-va mintea si inima ca voi deja ati murit fata de tot ce apartine acestei lumi. Transpuneti-va cu mintea si simtirea in lumea cealalta si, locuind acolo, aratati-va a fi straini de tot ceea ce va inconjoara, de toate cele create si pamantesti. Randuiti-va launtrul vostru ca si cand nimeni si nimic n-ar exista decat voi si Dumnezeu. Lasati acest gand sa va atinga inima si veti vedea cum se va transforma totul, atat in launtrul vostru cat si in afara.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 30.10.2008, 23:58:06
Elena-Iulia Elena-Iulia is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.10.2008
Mesaje: 2
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dan73 Vezi mesajul
Am citit ca monahul nu poate fi nas. Cu toatea acestea, paradoxal, in multe situatii, el devine nasul adevarat al multora. Are raspunsuri pentru intrebarile celor din "lume"; ii cuprinde tainic in el fara sa-i piarda sau sa le ceara asa ceva, si asta, pentru ca nu are nimic patimas in el. Voi ce parere aveti?
eu cred ca poate fi...ce frumos ar fi ca micutul tau sa fie increstinat de un monah..si cate binecuvantari ar fi peste el prin nasul sau..
Reply With Quote
  #16  
Vechi 31.10.2008, 00:01:37
Elena-Iulia Elena-Iulia is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.10.2008
Mesaje: 2
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorstor Vezi mesajul
Daca va amintiti unde ati citit ca monahul nu poare fi nas indicati-mi si mie pt a ma documenta!Ma straduiesc sa cunosc cat mai multe dar pana acum nu am gasit un canon care sa interzica monahului a fi nas de botez sau de cununie.Multumesc!
de cununie nu cred ca poate fi pt ca ar trebui sa fie casatorit...
Reply With Quote
  #17  
Vechi 04.11.2008, 19:56:03
Ratacitorul Ratacitorul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 275
Implicit

nasul este un parinte spiritual!si cred ca cel mai bun parinte spiritual poate fi un monah(monahie)
__________________
Binecuvinteaza suflete al meu pe Domnul!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Poate un crestin ma poate ajuta? andrei1994 Umanitare 6 16.10.2011 16:02:01
se poate sau nu? bianca23 Intrebari utilizatori 23 27.07.2010 17:49:53
Se poate? heaven Preotul 28 21.04.2010 12:21:03
Se mai poate? livadarufelix Preotia (Hirotonia) 9 05.09.2009 22:11:30
Ce poate fi? iliecata2003 Generalitati 4 24.08.2006 09:31:59