Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 07.01.2012, 15:18:53
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mai, fratilor, eu credeam ca a venit Boboteaza cu aghiazma, nu cu bolmoaje...
Am promis ca nu ma mai bag si ma voi tine de promisiune (sper!!!), dar aici e vorba de o neintelegere. Eu am apreciat foarte mult "lectia" de teologie, scurta si la obiect, data de Zaharia in privinta tatuajelor. NIMIC nu cred ca poate avea un efect mai rapid. Nu e o ironie ofensatorie, ci simpla, menita sa atinga tinta. Persoana cu pricina nu are nici un motiv sa se simta lezata, fiindca Zaharia parafrazeaza discret "smerenia" lui Hristos: "Fiti smeriti cu duhul, precum eu insumi smerit sunt!" Ce vi se pare in acest mesaj, gresit? Despre ce a continuat nu vreau sa mai comentez. Pentru fiecare va veni o zi... Dar eu cred ca si noi, care facem comentarii la comentarii, intretinem cumva arderea...
Reply With Quote
  #22  
Vechi 08.01.2012, 02:10:15
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Chiar daca tu ai sesizat vreo greseala in postul meu , eu te asigur ca nu este nici una !
Este insa ironic ... mi-a fost greu sa rezist tentatiei , motiv pt. care imi cer iertare.
Uite Zaharia pe mine ma deranjat ca ai pocit numele lui Hristos, or eu de la teologi am mai mare pretentie macar ca sint ei ironici in exprimarea lor, sa nu luam in ras lucrurile sfinte ca evanghelie,cruce, Maica Domnului unii scriu MD,si alte. Acum iarta-ma si tu ca m-am bagat in discutie eu care mai mult tac.
An nou cu bucurii.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #23  
Vechi 08.01.2012, 06:39:42
TudorN TudorN is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.01.2012
Mesaje: 5
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Iarta-ma , puteam sa tac , stiu sa fac si asta ; am preferat
La o asemenea intrebare si insinuare legat de tatuare , pusa de un adult care te ia de la inceput ca stie el ca nu este pacat tatuarea pt. ortodocsi , cum vroiai sa raspund EU, (adica conform stilului cu care v-am obisnuit)?
Asa cum fac crestinii ,,piosi" care abunda pe forum : asa , sa ma umplu dintr-o data de seriozitate si bunatate, sa devin mieros si sa caut cu multe menajamente intre cornitele unui adult care ma ia el dinainte cu prostii ???
Daca ai fi citit la parintele Cleopa ai fi tinut minte toata viata expresia lui caracteristica (defapt avea mai multe) atunci cind intilnea un asemenea om si cu o asemenea atitudine : ,,... bai ciacanaule, di undi esti matale de sti atit di multi despre teolojie incit nu mai intrebi, ci ma iei pi direct !" Si sa sti ca ,,ciacanaule" nu insemneaza ,,draguta" ori ,,puisor" sau ,,domnule", ci cu totul altceva !
Ori poate ca tu gindesti ca ar trebui sa ajung Cleopa ca sa mi se ingaduie glume ! Eu sunt de alta parere !!!

Fiecare avem un stil al nostru de manifestare(dupa situatie, si ar fi trebuit pina acum sa fi inteles aceasta si sa fi tinut cont fara a exagera realitatea sau a te supara sau cine mai stie ce manifestare nelalocul ei) in discutii si nu cred ca este cazul sa ma prefac ca fiind serios si tandru acolo unde neintelegerea voita (adica prostia) ,,esti mari cucoana".
Probabil ca miine vom intilni un user nou care ne va lua asa la repezeala spunindu-ne ca pt. ortodocsi a fuma stie el ca nu este pacat , deoarece tutunul este o vegetala, o planta . Daca ar fi fost din carne sau din brinza atunci ar fi fost poate pacat , dar altminteri nu ... Si probabil ca si la unul de caesta vei dori sa il iei cuminte si metodic ca pe scolari spunindu-i cu multa bunatate ca nu este chiar asa. Eu consider ca atunci cind un adult greseste (evident ca depinde si de greseala) trebuie TREZIT la realitate si nu numai menajat ca pruncutu sau luat cu binisorul ca fata mare ! Asa vad si practic eu !

Imi pare rau de incident , nu am stiut ca esti mereu sobru, serios . De acum in colo cu tine asa voi fi . Te rog sa ma ierti pt. ca vad binevoitori in toti .
Se pare ca s-au nascut niste controverse. Nu stiu unde am dat impresia ca "ca stie el(eu) ca nu este pacat tatuarea" ; poate nu m-am exprimat prea bine, insa din sfera mea de cunostiinte, mica ce-i drept, stiam ca e un subiect a carui verdict e oarecum in "balanta"; dupa cum am putut citi in raspunsuri, o parte sunt contra, o parte neutri sau ok cu ideea de a te tatua. Acum, dadusem un reply pe prima pagina, asumandu-mi faptul ca nu stiu multe lucruri, deci inca nu m-as considera un adult in adevaratul sens al cuvantului, la cei 20 de ani ai mei. M-am uitat putin ca mâța-n calendar la primu raspuns referitor la intrebarea mea, pentru ca, neinitiat cum sunt, mai ca te-am crezut pe cuvant :). Apreciez raspunsurile si sincer nu m-am asteptat la asemenea discutii lejere as spune, avand in vedere ca suntem pe un forum crestin. Sa mi se ierte vorba, dar aveam impresia ca lumea o sa aiba un baț infipt in....stiti si voi zicala. :)
Reply With Quote
  #24  
Vechi 08.01.2012, 16:02:04
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Uite Zaharia pe mine ma deranjat ca ai pocit numele lui Hristos, or eu de la teologi am mai mare pretentie macar ca sint ei ironici in exprimarea lor, sa nu luam in ras lucrurile sfinte ca evanghelie,cruce, Maica Domnului unii scriu MD,si alte. Acum iarta-ma si tu ca m-am bagat in discutie eu care mai mult tac.
An nou cu bucurii.
Ai dreptate numai ca nu esti atenta la toate , toate lucrurile de sub privirea ta !
Pun o intrebare si imi cer sute de scuze sa nu te superi pt. asta (asa este moda acum , altfel nu se mai poate discuta !) daca ti-ar cadea in mina o Biblie dar fara coperti , cum ai sti ca este ortodoxa sau nu , ca are greseli de tipar sau nu ? O psaltire scrisa in romana dar venita de nu stiu unde , de oriunde, si si ea este fara coperti , de unde ai sti daca este sau nu ortodoxa ?
Revenind, nu am pocit nici un nume ! Hristos nu a spus nici o data ceea ce eu am scris . Hristes poate ca da ! Unu-i unu si altu-i altul ! De aceea am si intarit ca nu este greseala de scriere.
Date fiind acestea , despre evanghelia lui Iuda ce sa mai vorbim ? Fi atent cui te inchini si ce citesti , altfel poti cadea in pacate (mergind chiar pina la erezie ).
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #25  
Vechi 08.01.2012, 16:06:12
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TudorN Vezi mesajul
Se pare ca s-au nascut niste controverse. Nu stiu unde am dat impresia ca "ca stie el(eu) ca nu este pacat tatuarea" ; poate nu m-am exprimat prea bine, insa din sfera mea de cunostiinte, mica ce-i drept, stiam ca e un subiect a carui verdict e oarecum in "balanta"; dupa cum am putut citi in raspunsuri, o parte sunt contra, o parte neutri sau ok cu ideea de a te tatua. Acum, dadusem un reply pe prima pagina, asumandu-mi faptul ca nu stiu multe lucruri, deci inca nu m-as considera un adult in adevaratul sens al cuvantului, la cei 20 de ani ai mei. M-am uitat putin ca mâța-n calendar la primu raspuns referitor la intrebarea mea, pentru ca, neinitiat cum sunt, mai ca te-am crezut pe cuvant :). Apreciez raspunsurile si sincer nu m-am asteptat la asemenea discutii lejere as spune, avand in vedere ca suntem pe un forum crestin. Sa mi se ierte vorba, dar aveam impresia ca lumea o sa aiba un baț infipt in....stiti si voi zicala. :)

Nu iti fa atitea probleme si te rog sa ma ierti in partea mea de vina ce imi apartine privind amploarea pe care a luat-o subiectul . Tu , in functie de interes, vei gasi aici ce iti place : daca vrei poti sa te tatuezi si si cum, daca nu , iarasi este bine ! Dar daca pui problema de Hristos atunci lucrurile nu pot avea decit un singur sens . Ramnine sa gasesti calea dreapta !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #26  
Vechi 09.01.2012, 02:38:04
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Ai dreptate numai ca nu esti atenta la toate , toate lucrurile de sub privirea ta !
Pun o intrebare si imi cer sute de scuze sa nu te superi pt. asta (asa este moda acum , altfel nu se mai poate discuta !) daca ti-ar cadea in mina o Biblie dar fara coperti , cum ai sti ca este ortodoxa sau nu , ca are greseli de tipar sau nu ? O psaltire scrisa in romana dar venita de nu stiu unde , de oriunde, si si ea este fara coperti , de unde ai sti daca este sau nu ortodoxa ?
Revenind, nu am pocit nici un nume ! Hristos nu a spus nici o data ceea ce eu am scris . Hristes poate ca da ! Unu-i unu si altu-i altul ! De aceea am si intarit ca nu este greseala de scriere.
Date fiind acestea , despre evanghelia lui Iuda ce sa mai vorbim ? Fi atent cui te inchini si ce citesti , altfel poti cadea in pacate (mergind chiar pina la erezie ).
Asa este Zaharia nu prea sint atenta nici nu iti citesc mesajele tale pina la capat sint prea lungi frate stii.... sint certata cu timpul,si nici nu am rabdare sa citesc si sa recitesc,la intrebarea cu biblia fara coperta ce sa zic poate nu as recunoste-o. Mersi de sfat dar eu stiu exact la cine ma inchin nu stiu tu?
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #27  
Vechi 09.01.2012, 11:51:12
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Asa este Zaharia nu prea sint atenta nici nu iti citesc mesajele tale pina la capat sint prea lungi frate stii.... sint certata cu timpul,si nici nu am rabdare sa citesc si sa recitesc,la intrebarea cu biblia fara coperta ce sa zic poate nu as recunoste-o. Mersi de sfat dar eu stiu exact la cine ma inchin nu stiu tu?
Ma surprinde raspunsul tau, dam din una in alta ...
In sfirsit , bine ca esti impacata deoarece sti cui te inchini , restul nu mai conteaza !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #28  
Vechi 09.01.2012, 19:32:11
AnnaKarenina90 AnnaKarenina90 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TudorN Vezi mesajul
Intrebare care vreau sa o adresez e cu privire mai mult la anumite simboluri despre care sunt curios decat despre tatuarea corpului in sine deoarece stiu ca in mare nu este nici agreat dar nici "interzis". Inca nu sunt decis daca vreau sa fac acest pas, insa daca m-as hotari pana la urma, as dori sa imi fac acest simbolul Trinitatii/Triquetra(Tatal, Fiu, Sf Duh). Ceea ce vreau sa stiu este daca acest simbol chiar are vreo tangenta cu crestinatatea :-? , daca reprezinta cu adevarat ceva.
Totodata as dori sa stiu ce parere aveti despre simbolurile din alte religii(hinduism, budism); daca un crestin ortodox le asociaza pentru ceea ce semnifica, insa nu trece de la o religie la alta . EX : Om/Aum. Sper sa nu imi "sara" nimeni in cap prea tare :)
O prietena foarte buna si-a tatuat, in tineretile ei tulburi, un Aum pe umar. De-atunci au trecut anii, s-a impacat cu biserica, iar acum regreta foarte tare. Operatiile de inlaturare a acestor tatuaje sunt deopotriva scumpe si riscante si din pacate nu are posibilitatea de a suporta una acum.

Parerile vis-a-vis de tatuaje sunt impartite, nu numai intre crestini. Am o cunostinta, un tanar, care e ateu. Asculta muzica rock, oarecum specifica acestei mode a tatuajului, dar el nu e deloc de acord nici cu tatuarea, nici cu cerceii pe diverse parti ale corpului.
Eu, sincer, nu stiu ce sa zic. Pana la urma, daca X isi face un tatuaj, el e singurul afectat, indiferent ca va ajunge sa regrete decizia sau nu. Nu trebuie sa fii teolog ca sa stii ca biserica nu e de acord cu aceasta practica, insa nu ma simt in masura sa dau sfaturi pentru ca eu insami sunt posesoare de tatuaj(e). Tot ce pot sa spun e ca la mine e vorba de ceva cu totul si cu totul special, din foarte multe puncte de vedere si ca nu imi regret decizia.

Last edited by AnnaKarenina90; 11.01.2012 at 08:52:55.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 14.01.2012, 09:39:01
Mirela0110 Mirela0110 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 295
Implicit

sunt anti tatuaje :P .. oricare ar fi acela ...
Reply With Quote
  #30  
Vechi 14.01.2012, 10:30:33
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirela0110 Vezi mesajul
sunt anti tatuaje :P .. oricare ar fi acela ...
Mirela, și eu sunt antitatuaje. Dar asta nu înseamnă că eu cred că a te tatua este păcat. Să știți că nici manelele nu îmi plac. Mai puțin chiar decât tatuajele. Dar nu socotesc nici manelele a fi păcat.
În realitate, tatuajele, ca și manelele, sunt fapte moral neutre. Acuma, ele pot ajunge a fi păcat. Dacă eu îmi tatuez pe umeri: "Baal este dumnezeu", ori dacă tatuez un simbol idolesc sau explicit diabolic, ori dacă tatuez figura unui anticreștin notoriu, precum "Il Comandante" (am văzut cu ochii mei asta), desigur că vorbim de păcat. Este ca și cu manelele, care fac apologia violenței, valorizează banii, susțin explicit curvia etc. Dar, așa cum nu în ritmul șerpesc al manelelor, ci în mesajul lor se ascunde păcatul, tot așa e și cu tatuajele. Acuma, dacă eu voi auzi "Axionul" sau "Imnul Heruvic" pe ritmuri de manea, am să spun că e vorba de o alcătuire muzicală de gust foarte îndoielnic, dar nu că e vorba de păcat. Tot așa am să zic și dacă văd pe pieptul cuiva chipul Sf Fecioare Maria.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
simboluri neintelese sorinpetoanca Pictura si Sculptura Bisericeasca 8 11.03.2014 00:23:35
Simboluri religioase in marile religii Iordache Adrian Intrebari utilizatori 7 24.07.2011 17:03:45
Pot anumite icoane sa dauneze? tigerAvalo9 Generalitati 5 01.05.2010 19:08:29
Cand si cum se tin anumite posturi !!!!! vasiram2006 Rugaciuni 13 23.01.2009 08:34:56
Despre simboluri si rituri strajeru Secte si culte 0 26.11.2007 01:34:48