Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 13.10.2005, 12:29:10
alecsandru alecsandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2005
Mesaje: 290
Implicit

Se spune despre monahism, ca este viata ingereasca! De ce?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 16.10.2005, 00:50:09
ana-maria ana-maria is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.10.2005
Mesaje: 7
Implicit

Eu cred ca ei traiesc in trup precum ingerii, fara sa cunoasca femeie sau barbat(pt calugarite)ca mirenii
Reply With Quote
  #3  
Vechi 17.10.2005, 12:07:06
alecsandru alecsandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2005
Mesaje: 290
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ana-maria
Eu cred ca ei traiesc in trup precum ingerii, fara sa cunoasca femeie sau barbat(pt calugarite)ca mirenii
Viata monahala presupune intr-adevar implinirea sfatului castitatii, al fecioriei, al curateniei!
Dar exista de asemenea mireni care duc o viata curata si bineplacuta Lui Dumnezeu, fie in interiorul Sfintei Taine a Casatoriei, pastrand castitatea conjugala, ceea ce este cumplit de greu!!!!!; fie sunt mireni si mirence care de asemenea in viata lumeasca si pline de ispite pe care o traim noi astazi, isi pastreaza fecioria, nici desfranand in vreun fel!
Si atunci ce mai presupune viata asta monahala! Desavarsirea ingerului in trup, viata ingereasca!????
Chiar, cum traiesc ingerii care sunt totusi oameni????
Si ce este desavarsirea ce presupune ea????
Si mai este ceva poti duce o viata ingereasca si in viata obisnuita de zi cu zi????


Si pentru ca fiecare dintre noi il cunoaste pe Dumneze si din experientele personale ale vietii de zi cu zi, as vrea sa aflu daca se poate un raspuns la toate acestea!:)

Rugaminte; va rog sa nu-mi raspundeti cu citate din Bibblie, pentru ca acelea nu reprezinta un raspuns! Daca personal vreau un raspuns care sa fie cu adevarat evanghelic, ma duc la preotul duhovnic! Pentru ca este singurul in stare in Duhul Sfant, sa-mi dea un sfat care sa nu ma ucida ci sa ma mantuiasca!!!!!!!:)

De aceea ar trebui stiute cred eu doua lucruri: 1. invatatura dreaptei credinte ortodoxe, presupune existenta, necesitatea si obligativitatea prezeintei Sfintei Traditii alaturi de Sfanta Scriptura!
2. Singura autoritate capabila si indreptatita sa talmaceasca Sfanta Scriptura este preotul in Biserica, in Duhul Sfant! pentru ca noi marturisim unitatea de Finta a Sfintei Treimi Tatal, Fiul si Sfantul Duh! Altfel litera omoara, dar Duhul este Cel Ce da viata. Ori puterea harica a Duhului de a transmite invatatura Sfintei Scripturi, o are preotul, caruia i s-a impartasit aceasta putere, prin sfanta Taina a Preotiei, Hirotonia sau Taina Punerii Mainilor!
3. Sa incercam stiind acestea sa ne ferim de rataciri si de alunecare a in pacat!:), si mai ales de a cita cu nesabuinta din Sfanta Scriptura, versete si chiar capitole intregi, pentru ca ducandu-i pe altii, astfel in ratacire ne vom rataci si noi!

Reply With Quote
  #4  
Vechi 17.10.2005, 14:08:21
alecsandru alecsandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2005
Mesaje: 290
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alecsandru
Se spune despre monahism, ca este viata ingereasca! De ce?
Acesta este de fapt un post-scriptum, foarte important, cel putin pentru mine!!!!!!!!!:)
Pe pagina site-ului, care gazduieste acest forum, am gasit minumatele Imne ale iubirii dumnezeiesti ale Sfantului Simeon Noul teolog! capitolul al treilea al acestor imne vorbesc despre viata ingereasca, despre monahism!
si inca ceva scurta rugaciune Imn Duhului Sfant inchinata Persoanei Duhului Sfant, ajuta la luminarea mintii!!!!!!!!:)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 25.10.2005, 19:03:27
andu_81 andu_81 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2005
Mesaje: 9
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alecsandru
Se spune despre monahism, ca este viata ingereasca! De ce?
oare de ce ne place noua romanilor sa ne miintim ? nu credeti ca viata monahala....din zilele noastre trece...prin niste momente...nu tocmai 'spirituale'...si cei care au vizitat manastiri in ultimul timp.....cred ca stiu despre ce vorbesc.....sa-mi fie cu iertare...pt.ca nu vreau sa...judec pe nimeni....cred ca se impun.... niste reguli mai stricte......asa cum era pe vremea lui CUZA...
cu smerenie
andu
Reply With Quote
  #6  
Vechi 25.10.2005, 19:09:06
alexandra alexandra is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.10.2005
Locație: Cluj, Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 57
Implicit

ESTE O VIATA INGEREASCA DATORITA CURATENIEI TRUPESTI SI SUFLETESTI, DAR IN ZILELE NOASTRE NU ESTE TOCMAI CUM ERA IN BISERICA PRIMARA, DAR DEPINDE UN BUN EXEMPLU ESTE PARINTELE CLEOPA. SUNT CAZURI SI CAZURI
Reply With Quote
  #7  
Vechi 25.10.2005, 19:25:50
andu_81 andu_81 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2005
Mesaje: 9
Implicit

corect,dar cei care stiu si simt ca nu au treaba cu viata monahala, nu credeti ca ar fi bine sa plece,sau chiar sa fie da-ti afara de catre staret? acolo....in manastiri....consider ca ar trebui sa fie ........viata desavarsita......asa cum spune si Iisus Hristos ' FITI DESAVARSITI,CACI TATAL VOSTRU DESAVARSIT ESTE'
cu smerenie
andu








Reply With Quote
  #8  
Vechi 31.10.2005, 12:37:49
Alecs Alecs is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2005
Mesaje: 3
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andu_81
corect,dar cei care stiu si simt ca nu au treaba cu viata monahala, nu credeti ca ar fi bine sa plece,sau chiar sa fie da-ti afara de catre staret? acolo....in manastiri....consider ca ar trebui sa fie ........viata desavarsita......asa cum spune si Iisus Hristos ' FITI DESAVARSITI,CACI TATAL VOSTRU DESAVARSIT ESTE'
cu smerenie
andu







Viata desavarsita nu se obtine peste noapte ci dupa un drum lung de suferinte si incercari.Nu poti gasi in toate manastirile calugari desavarsiti ci calugari care se lupta dar care au si "caderi",e normal sa fie asa.Citatul din Sf.Scriptura,se adreseaza si mirenilor.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 31.10.2005, 12:40:37
alecsandru alecsandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2005
Mesaje: 290
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andu_81
corect,dar cei care stiu si simt ca nu au treaba cu viata monahala, nu credeti ca ar fi bine sa plece,sau chiar sa fie da-ti afara de catre staret? acolo....in manastiri....consider ca ar trebui sa fie ........viata desavarsita......asa cum spune si Iisus Hristos ' FITI DESAVARSITI,CACI TATAL VOSTRU DESAVARSIT ESTE'
cu smerenie
andu







De ce semnezi tu tot timpul cu smerenie, cand este evident ca habar nu ai ce este smerenia!
Smerenia autentica a fost a Mantuitorului Iisus Hristos, [u]Care nu a judecat pe nimeni, ci pentru pacatele noastre a primit moarte pe cruce, ocari, scuipari, batai,, rastignire intre doi talhari![/size]
Si orice crestin care urmeaza dragostei Lui Dumnezeu, Iisus Hristos, stie acestea, si nu numai ca nu judeca pe nimeni, dar nici nu ridica privirea avand ochii atintiti in adancul propriului cuget, asupra Crucii pe care S-a rastignit pentru pacatele lui de fiecare clipa, Domnul, Dumnezeul si Stapanul Nostru Iisus Hristos! Acestea au facut si ne-au invatat sfintii si toti cei asemenea lor, si lor se cuvine sa urmeze, tot cel ce are intru sine credinta vie, activa, lucratoare!
Tu de fapt pe cine judeci, si pentru cine lucrezi? Macar stii, ai habar?
Si inca ceva din cele ce scrii si care sunt oglinda celor ce le cugeti se vede treaba ca esti cu desavarsire nedesavarsit!
Si iarasi inca ceva, intrebarea mea nu se referea la viata monahala, ci la VIATA MONAHALA!;):):D
Reply With Quote
  #10  
Vechi 03.11.2005, 12:52:31
andu_81 andu_81 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2005
Mesaje: 9
Implicit

imi pare rau ca mai inteles gresit,si sa stii ca gandul meu nu este ostil impotriva celor care vor sa aiba oviata duhovnicesca in manastiri. eu nu am judecat si nu am dat exemple,dar pot sa te informez,ca am stat in manastire,iar ceea ce am vazut acolo am fost dezgustat.cat priveste despre felul in care mi-ai raspuns nu numai ca incerci sa-mi pui pumnul in gura,ci ma si acuzi de niste lucruri,de care nu i cum sa le stii daca sunt adevarate sau false. eu doar am incercat sa ridic o problema reala cu care se confrunta Biserica noastra. credeam ca prin acest forum as putea sa-mi aflu si sa-mi indrept neputintele si nevoitele. probabil am gresit sau am fost inteles gresit, va multumesc pt. intlegere. cat priveste,de ce ma semnez 'cu smerenie'===tocmai de aceea casa nu ma intelegeti gresit, si ca nestiinta mea sa nu provoace tulburare su fletelor voastre.
cu smerenie
andu
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre viata...intrebare tigerAvalo9 Generalitati 18 04.07.2011 12:05:05
despre viata vesnica iordan Din Noul Testament 22 05.05.2010 17:23:01
Despre viata de dupa moarte georgian_osa Din Noul Testament 30 14.03.2010 18:49:29
Despre cei ce isi iau viata... malmo Slujba inmormantarii 25 07.02.2010 19:26:21