Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 13.11.2014, 16:57:35
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de negruta Vezi mesajul
Mama devine martira.
Ia raspunsul de mai sus ca fiind singurul pe care ti-l pot da la toate intrebarile legate de avort. Desi scurt, e complet. Dar sa te mai lamureasca si alti colegi..
O intrebare: O femeie care experimenteaza un avort natural este considerata o criminala?
  #12  
Vechi 13.11.2014, 17:07:29
negruta negruta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 25.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 35
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
O intrebare: O femeie care experimenteaza un avort natural este considerata o criminala?
Din ce am citit.. daca o femeie pierde un copil fara sa-si fi provocat prin nu stiu ce mijloace avortul, tot trebuie sa se pocaiasca de acest pacat. Trebuie sa se spovedeasca, i se citesc niste rugaciuni, am impresia ca trebuie sa respecte zilele de lauzie ..
Se presupune ca intr-un fel sau altul, direct sau indirect, cu voie sau fara voie, acel copil nu a supravietuit din cauza mamei, chiar daca mama nu-si da seama unde si cu ce a gresit si-si dorea foarte mult acel copil. Femeia in cauza trebuie sa-si asume acest pacat si sa se pocaiasca.
Sa ma corecteze cineva, daca am inteles gresit.
  #13  
Vechi 13.11.2014, 17:11:56
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Exista multe cazuri medicale in care ar muri si mama si copilul daca nu s-ar face avort. Deci e mai bine sa moara si mama si copilul decat sa se faca avort?
"Multe"? Hai să fim serioși! Poți să dai o cifră, o statistică, o exemplificare? Concret, nu blabla!
Astea sunt cazuri rarisime, mai ales în timpurile noastre. Or fi fost în istorie...
Așa că nu poți argumenta o poziție apelînd la o excepție rarisimă. Nu e corect.

*
În ce privește posibilitatea reală ca mama și copilul să moară împreună, asta-i treabă grea, din canonul medicilor. Mie inima nu-mi îngăduie să contemplu perspectiva de a muri unul sau altul ori amândoi. Iar mintea îmi spune că aici e treabă de doctori, numai ei știu cel mai bine cum se rezolvă astfel de situații, unde sunt în joc multe variabile simultan. E foarte complex câmpul decizional, dă-ți seama te rog și nu simplifica grosolan; nu merge aici cu schematismul cugetării.

Dar dacă vrei un răspuns la dilema nefericită pe care o ridici: în nici un caz nu lăsăm să moară mama ori copilul. Salvăm pe cine putem, pe cine este viabil, pe cine răspunde la tratament, pe cine avem semne clare că voiește să trăiască. Luptăm să îi salvăm pe amândoi, cu credință tare că Dumnezeu ne ajută și pe noi și îi ajută și pe ei. Iar dacă poate fi salvat numai unul, îl salvăm pe acela făcînd toate cele ale salvării - așa cum știu medicii.

Punem accentul pe ceea ce putem face pentru viață, nu pe ceea ce nu putem face sau putem face pentru moarte.
De restul Se ocupă Dumnezeu, întrucât El nu e străin de ale noastre ci e mereu cu noi, aici, acum - până la sfârșitul veacurilor.
  #14  
Vechi 13.11.2014, 17:19:05
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
O intrebare: O femeie care experimenteaza un avort natural este considerata o criminala?
Etiologia multor avorturi așazis naturale/spontane e destul de bine cunoscută azi.

Medicii au desțelenit deja ogorul cu misterii, psihologii și psihanaliștii cunosc deja că simțămintele mamei de respingere față de copil (sau față de soț, sau față de statutul de gravidă/lăuză/mamă) pot ucide inconștient, prin mesageria biochimică a organismului - ura deplasată asupra fătului, precum și frica, neîncrederea, îndoiala pot ucide începătura vieții, fătul. Dacă oul nu găsește un cuibar primitor, el nu poate germina viața.

Duhovnicii știu că o inimă curată și bineplăcută Domnului nu poate lepăda viața, de unde reiese limpede că, într-un fel sau altul, avortul spontan poartă și el semnătura fărădelegii.
E trist, dar e cât se poate de veridic. O astfel de femeie precum și bărbatul ei sunt de plâns și de vindecat, iar nu de pedepsit. Păcatul se cere parat /contracarat prin măsurile cunoscute pentru orice tămăduire. Adică femeia care a avortat spontan, pentru folosul ei și al familiei ei sigur că are nevoie de leac duhovnicesc, de lucrarea vindecătoare a pocăinței, că doar nu e scroafă sau gorilă ci fiică a lui Dumnezeu.

Last edited by Ioan_Cezar; 13.11.2014 at 17:24:46.
  #15  
Vechi 13.11.2014, 17:19:52
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
"Multe"? Hai să fim serioși! Poți să dai o cifră, o statistică, o exemplificare? Concret, nu blabla!
Astea sunt cazuri rarisime, mai ales în timpurile noastre. Or fi fost în istorie...
Așa că nu poți argumenta o poziție apelînd la o excepție rarisimă. Nu e corect.
http://en.wikipedia.org/wiki/Death_o...a_Halappanavar
Un exemplu care a provocat proteste imense in Irlanda si in India.

http://en.wikipedia.org/wiki/Miscarriage

Rata este de 20% din sarcini.
  #16  
Vechi 13.11.2014, 17:24:03
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
Etiologia multor avorturi așazis naturale/spontane e destul de bine cunoscută azi.
Medicii au desțelenit deja ogorul cu misterii, psihologii și psihanaliștii cunosc deja că simțămintele mamei de respingere față de copil pot ucide inconștient, prin mesageria biochimică a organismului - ura deplasată asupra fătului, frica, neîncrederea pot ucide fătul.
Duhovnicii știu că o inimă curată și bineplăcută Domnului nu poate lepăda viața, de unde reiese limpede că, într-un fel sau altul, avortul spontan poartă și el semnătura fărădelegii.
E trist, dar e cât se poate de veridic. O astfel de femeie precum și bărbatul ei sunt de plâns și de vindecat, iar nu de pedepsit. Păcatul se cere parat /contracarat prin măsurile cunoscute pentru orice tămăduire. Adică femeia care a avortat spontan, pentru folosul ei și al familiei ei, sigur că are nevoie de leac duhovnicesc, de lucrarea vindecătoare a pocăinței, că doar nu e scroafă ci fiică a lui Dumnezeu.
Mama mea a suferit un avort spontan la prima sarcina dintr-un motiv medical. A fost traumatizant pentru ea, isi dorea tare mult un copil, si se rugase la Maica Domnului un an intreg pentru asta. A fost extrem de fericita sa afle ca este insarcinata, ca la 6 sapmanani sa piarda sarcina.
Mama este o femeie credincioasa, se roaga, merge la biserica, da bunuri si alimente saptamanal saracilor.

Argumentul cum ca avortul spontan nu este un rezultat al proceselor anatomice, ci un rezultat al urii sau al pacatelor, este unul invalid, din fericire.
  #17  
Vechi 13.11.2014, 17:34:30
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Argumentul cum ca avortul spontan nu este un rezultat al proceselor anatomice, ci un rezultat al urii sau al pacatelor, este unul invalid, din fericire.
Da' tu ai impresia că mama ta, o femeie respectabilă, desigur, e o sfântă?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
  #18  
Vechi 13.11.2014, 17:55:16
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Da' tu ai impresia că mama ta, o femeie respectabilă, desigur, e o sfântă?
Nu, dar avand in vedere ca exista multe alte femei care au numerosi copii, dar care fumeaza, bea, si n-au legatura cu religia, atunci da, este invalid.
  #19  
Vechi 13.11.2014, 18:06:02
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Le știi tu pe toate, zici?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
  #20  
Vechi 13.11.2014, 18:16:14
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Le știi tu pe toate, zici?
Nu, n-am zis asta. Dar stiu cateva exemple.
Subiect închis