Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 16.12.2015, 00:47:54
Lady Brightside Lady Brightside is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2013
Mesaje: 113
Implicit Asistenta medicala - intrebari

Buna seara dragii mei.

Astazi vin la voi in cautare de sfaturi si opinii in privinta meseriei de sora medicala.

Anul viitor doresc sa incep sa invat pentru a deveni asisenta medicala si sunt cateva intrebari care ma framanta...

Cum e vazuta aceasta munca, din punct de vedere religios? Aici in Italia o sora medicala trebuie de exemplu sa si spele pacientii, iar uneori acestia poti fi si de sex masculin... ar fi o problema? E considerat pacat?

In aceasta meserie sunt in direct contact cu oamenii tot timpul, si cred ca asa ceva nu poate fi evitat. Pacientii trebuie spalati pe tot corpul inclusiv zona intima, iar ca femeie sa fac asa ceva... ma rusinez numai gandindu-ma. Voi ce parere aveti?

Impofida acestor lucruri, imi doresc foarte mult sa fac asa ceva. Stiu ca e greu, dar si rasplata sufleteasca e mare.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 16.12.2015, 01:29:47
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lady Brightside Vezi mesajul
Buna seara dragii mei.

Astazi vin la voi in cautare de sfaturi si opinii in privinta meseriei de sora medicala.

Anul viitor doresc sa incep sa invat pentru a deveni asisenta medicala si sunt cateva intrebari care ma framanta...

Cum e vazuta aceasta munca, din punct de vedere religios? Aici in Italia o sora medicala trebuie de exemplu sa si spele pacientii, iar uneori acestia poti fi si de sex masculin... ar fi o problema? E considerat pacat?

In aceasta meserie sunt in direct contact cu oamenii tot timpul, si cred ca asa ceva nu poate fi evitat. Pacientii trebuie spalati pe tot corpul inclusiv zona intima, iar ca femeie sa fac asa ceva... ma rusinez numai gandindu-ma. Voi ce parere aveti?

Impofida acestor lucruri, imi doresc foarte mult sa fac asa ceva. Stiu ca e greu, dar si rasplata sufleteasca e mare.
Așa cum deja puteți constata, lupta e cea dinlăuntru, din gânduri.
Nu corpul vreunui bărbat pe care îl veți îngriji va fi problema dumneavoastră, cred, ci modul în care veți înțelege aceasta. Simplu, creștinește, sau complicat prin intruziuni/injoncțiuni lumești și drăcești.
Așadar de modul în care vă hotărâți să înțelegeți caracterul jertfelnic al profesiei medicale va atârna, cred, toată starea dumneavoastră. În orice caz, veți primi o instrucție specializată pentru a vă detașa de tendința sexualizării, erotismului etc. Fie să reușiți în efortul de a nu erotiza relațiile profesionale!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 16.12.2015, 08:08:42
bluester's Avatar
bluester bluester is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2012
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 519
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lady Brightside Vezi mesajul
. Pacientii trebuie spalati pe tot corpul inclusiv zona intima, iar ca femeie sa fac asa ceva... ma rusinez numai gandindu-ma. Voi ce parere aveti?
Probabil ca veti avea sentiment de rusine la inceput, insa cu trecerea timpului eu cred ca va disparea... Mai ales ca pacientii care trebuie spalati de altcineva sunt, in majoritate, grav bolnavi; si ma indoiesc ca va veti rusina in momentul in care va trebui sa spalati un barbat in varsta 30 de ani bolnav de cancer stadiu 4, imobilizat la pat.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 16.12.2015, 11:58:00
crinrin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Te pui in slujba semenilor aflati in suferinta, cum sa fie pacat? Chiar daca vei incasa salariu pentru asta, plata de la Dumnezeu tot vei avea.

Este o munca grea pe care nu oricine poate s-o faca. Daca te simti in stare fizic si psihic, ai verde. Iar daca dovedesti si putina omenie, vei fi un pansament pentru bolnavi.
Crezi ca pacientilor le cade bine sa fie la mana unor straini? Ei oricum sunt jenati de situatia de a nu-si putea rezolva singuri igiena corporala.
Doar daca uiti pentru ce esti acolo, situatia poate deveni umilitoare/smintitoare si pentru ei si pentru tine.

Last edited by crinrin; 16.12.2015 at 12:05:34.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 16.12.2015, 12:25:40
adelina02 adelina02 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 156
Trimite un mesaj prin MSN pentru adelina02
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lady Brightside Vezi mesajul
Aici in Italia o sora medicala trebuie de exemplu sa si spele pacientii, iar uneori acestia poti fi si de sex masculin... ar fi o problema? E considerat pacat?
Cum sa fie pacat sa ingrijesti oameni bolnavi? :)

Citat:
În prealabil postat de Lady Brightside Vezi mesajul
iar ca femeie sa fac asa ceva... ma rusinez numai gandindu-ma.
Te rusinezi pt ca te gandesti probabil la latura sexuala. Incearca sa privesti omul cu totul si cat mai departe de erotism. Ai sa vezi ca in facultate/postliceala o sa vi se predea lucrurile astea cat mai normal posibil, fara nici o jena, ca si cum ati vorbi despre ficat, stomac, etc. Pana la urma... organele genitale sunt constituente ale organismului uman, ca si celelalte...
Reply With Quote
  #6  
Vechi 16.12.2015, 12:29:36
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Mai intai tu trebuie sa ai clare anumite elemente din fisa postului la anumite profesii.

Nu stiu exact daca nu cumva exista si profesia de infirmiera in vest.
Aceea spala pacientii si face lucruri mai putin medicale. Nu are pregatire medicala.

O asistenta/sora medicala are o scoala de specialitate si are totusi alte atributii.
Cel mai bine este sa te interesezi in prealabil asupra profesiilor si ce presupun ele.

Pe urma chiar si daca ar fi cum spui tu, depinde in ce domeniu/sectie vei lucra.
Sunt sectii unde pacientii sunt autonomi, se descurca singuri sa se spele si sa manance si etc.

Tu trebuie sa stii singura mai intai daca aceasta profesie este pentru tine, daca este cu adevarat chemarea ta si o vei face cu drag, pentru ca este foarte grea si plina de raspundere.

Din punct de vedere religios nu cred ca sunt probleme. Sunt si maici care fac asa ceva si ingrijesc bolnavi si ii spala si hranesc si etc. Acum nu stiu daca maicile ortodoxe primesc si pacienti barbati. Dar cred ca da.

Pentru linistea ta vorbeste si cu duhovnicul tau sau un preot.

Mai poti sa te orientezi ca asistenta medicala in pediatrie, moasa, sau stomatologie. Acolo nu ai acele probleme care te framanta.

Ia-ti lista de profesii in fata si vezi ce ti se potriveste.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #7  
Vechi 16.12.2015, 12:46:09
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Cine ti-a zis ca "rasplata sufleteasca e mare"?

E o meserie, esti renumerata.
Sigur, o poti face cu mai multa dragoste decat altii care o fac strict pentru bani, dar ai macar cat de cat o doza de experient in lucrul asta, ca sa-ti dai seama care va fi efectiv impactul sufletesc?

Ca s-ar putea ca realitatea sa fie altfel decat cum ti-o imaginezi.

Erotismul e ultimul lucru de care sa-ti faci griji, probabil o sa ai de a face mai mult cu persoane in varsta deci s-ar putea ca rezulatul sa fie invers decat cel care il astepti, pe directia asta.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 16.12.2015, 12:51:32
crinrin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Cine ti-a zis ca "rasplata sufleteasca e mare"?.
Se refera la implinirea sufleteasca, din moment ce spune ca-si doreste foarte mult sa faca asta.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 16.12.2015, 13:07:59
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Daca va place cu adevarat aceasta meserie, atunci trebuie sa faceti tot ceea ce este omeneste fizic posibil, ca sa o si practicati.

Nu cred ca este vreun pacat daca veti practica aceasta meserie, iar daca fisa postului spune ca va trebui si sa spalati bolnavi, atunci trebuie sa puteti face si acest lucru! Pana la urma trebuie sa-i priviti ca niste oameni care au nevoie de ajutor, fara a va rusina de aspectul asta.

Mult succes sa ajungeti sa practicati aceasta meserie.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 16.12.2015, 13:23:50
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

E posibil posibil sa fii pusa sa respecti legea tacerii, indiferent daca ceea ce face medicul e corect sau nu. Daca vrei sa-ti pastrezi serviciul...
Reply With Quote
Răspunde