Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa si Massmedia
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1001  
Vechi 02.01.2017, 21:30:05
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
P.S. Un student mai special, unul foarte "credincios", aflat, zicea lumea, în "severă ascultare", venea din dulcea Moldovă, avînd binecuvântare taman de la (să fiu iertat de dezvăluire) celebrul și nestăvilitul orator Calistrat. L-am întrebat și pe el ce să înțeleg din lupta asta, mărturisindu-mi neputința de a găsi tâlcul ei... Îmi amintesc că s-a uitat lung la mine (cam cum te uiți, pesemne, la vreun drac bătrân), m-a măsurat bine și ... mi-a întors spatele. Purta sub braț, îmi amintesc, "Cuvintele" sfântului Nil Ascetul.
Nu mi-a mai vorbit niciodată. Nu mi-a mai răspuns la salut. Am aflat mai apoi că avea ascultare de la duhovnic să nu vorbească cu nimeni, vreme de 5 ani, decât cu profesorii când îl întrebau ceva la vreun examen.
...:))) ...:))) Să știi că eu cunosc oameni faini de prin regiunea respectivă, ce-i drept s-au destupat pe aici, pe la noi.
Reply With Quote
  #1002  
Vechi 02.01.2017, 21:40:46
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Antonia hai sa-ti zic o "co-medie":
daca incerci intr-o zi sa faci toate slujbele zilnice din Ceaslov, nu mai ai timp
de alte chestii.Idee e ca pt noi, mirenii sa faci randuiala zilnica a slujbelor
si sa mai ai timp si de celelalte (grija casei, piata, curatenie, etc) pur si simplu
nu ai timp sa le faci pe toate.
De aceea noi unii din mireni ne impartim randuiala in doua zile astfel:
Zilele impare:
1)Utrenia+Ceasul I + Ceasul III + Ceasul VI + Obednita,
2)Miezonoptica

Zilele pare:
1)Ceasul IX + Vecernie+Pavecernita Mica
2)Miezonoptica

Timpii pt fiecare slujba sunt de regula urmatorii, (tinand cont de faptul
ca mireanul va canta din Ceaslov fiecare tropar pe glasul specificat inainte
de inceperea troparului):

Utrenia + Ceasul I : 3 ore;
Ceasul III + VI + Obednita: 1 ora si 30 min;
Ceasul IX + Vecernie: 2 ore;
Pavecernita Mica( inclusiv canonul pt fiecare zi randuit, conform glasului de rand din Octoih sau Canoanele Maicii Domnului, atentie ca nu ma refer la Octoihul Mare) : 1 ora si 30 min
Miezonoptica: 1 ora si 30 min (exceptie sambata unde dureaza 45 de min)

Asa cum se stie daca ai participat la Sfanta Liturghie atunci nu mai trebuie
sa faci acasa Obednita.

Ia incearca sa te tii de programul asta, la care sa adaugi si job si menajul casei si sa vezi cum nu mai timp de tampeniile lui saccisiv & Co.

Uite de exemplu pe mine ma doare la basca de sinoduri si alte chestii.Eu am alte probleme acum.De multe ori mi se intampla ca atunci cand citesc tropare pe glasul II, o dau fara sa vreau pe glasul IV.

Cand mintea imi sta preocupata la Dumnezeu, dracul nu mai are loc si atunci ramane pe afara.
Ideea nu e rea. Cand imi pica cu tronc Ceaslovul. Mie imi place sa ma rog cu bucurie. Duhovnicii mei in general ma lasa sa-mi aleg canonul de rugaciune si eu chiar asta fac. Pe langa canonul ales pentru perioade scurte de timp, imi place sa spun adesea: ,,Doamne, Iisuse Hristoase, iarta-ma si ma miluieste!" Aceasta rugaciune ma odihneste.
Reply With Quote
  #1003  
Vechi 02.01.2017, 21:42:52
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga Vezi mesajul
Ascultarea merge numai pina la erezie.atit!de aci intra in functie liberul arbitru .
Si eu cred la fel.
Reply With Quote
  #1004  
Vechi 02.01.2017, 22:25:14
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Inger Rus: Otroc Veaceslav Filmul 1 seria 1

https://www.youtube.com/watch?v=K4brBd_D7ks
Reply With Quote
  #1005  
Vechi 02.01.2017, 22:25:50
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Sinodul BO a Georgiei a adoptat o hotarare cu privire la Sinodul din Creta: http://www.cuvantul-ortodox.ro/recom...cumentelor-si/

"Sinodul din Creta nu este un Sinod panortodox, de vreme ce patru biserici nu au participat;

Deciziile Sinodului din Creta nu sunt obligatorii pentru Biserica Georgiei, de vreme ce Sinodul din Creta a abolit principiul consensului;

Documentele Sinodului din Creta nu reflecta criticile importante facute de bisericile locale, ceea ce inseamna ca este necesara corectarea lor, iar, in unele cazuri, inlocuirea lor completa;"
Reply With Quote
  #1006  
Vechi 02.01.2017, 23:27:10
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Nu o sa se obtina in vecii vecilor consens pe subiectul 'dialogul si comuniunea cu alte confesiuni'. Cam asta e problema. Si poate de aici si faptul ca Sinodul a continuat fara restul. Stia cineva de ce sa continue lucrarile fara restul.

De aici ruptura majora intre cei 'iubitorii ingaduitori' si 'fundamentalisti'. Cei care sunt mai ingaduitori si mai 'iubitori' si cei mai stricti in ceea ce priveste comuniunea cu altii.
Reply With Quote
  #1007  
Vechi 02.01.2017, 23:52:11
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Duhovnicii mei ....
Sunteți bogată, soră!....:)
Reply With Quote
  #1008  
Vechi 03.01.2017, 03:32:07
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Nu o sa se obtina in vecii vecilor consens pe subiectul 'dialogul si comuniunea cu alte confesiuni'. Cam asta e problema. Si poate de aici si faptul ca Sinodul a continuat fara restul. Stia cineva de ce sa continue lucrarile fara restul.

De aici ruptura majora intre cei 'iubitorii ingaduitori' si 'fundamentalisti'. Cei care sunt mai ingaduitori si mai 'iubitori' si cei mai stricti in ceea ce priveste comuniunea cu altii.
Pai daca asteaptau sa treaca mofturile la "restul", probabil mai trebuia amanat cateva decenii. Si atunci le-ar fi venit altora.

Nu mai fa asumtii despre pozitia celor care nu s-au prezentat, daca ar fi avut un punct de vedere pertinent, s-ar fi prezentat cu el, ca asa a e frumos.
Nici un razboi nu s-a castigat prin neprezentare.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #1009  
Vechi 03.01.2017, 03:34:30
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Ideea nu e rea. Cand imi pica cu tronc Ceaslovul. Mie imi place sa ma rog cu bucurie. Duhovnicii mei in general ma lasa sa-mi aleg canonul de rugaciune si eu chiar asta fac. Pe langa canonul ales pentru perioade scurte de timp, imi place sa spun adesea: ,,Doamne, Iisuse Hristoase, iarta-ma si ma miluieste!" Aceasta rugaciune ma odihneste.
Dintre duhovnicii tai...este vreo unul in viata sau ... spiritism, alea alea.. ?
Nu de alta dar mi-ar fi greu sa cred ca exista mai mult de unul care sa aprobe smintelile tale, in cazul in care stiu de ele..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #1010  
Vechi 03.01.2017, 03:35:48
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Să înțeleg că revenim la cipuri când mai trece valul Sinodului?
Pai cum sa nu, mereu se gasest ceva, ca dracu' liniste nu are si nici smintitii.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare