Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa si Massmedia
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1011  
Vechi 03.01.2017, 03:36:20
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Care e modalitatea de lupta pentru păstrarea dreptei credințe pana la un viitor sinod? Ascultarea oarba? Pumnul în gura? De ce sa ni se ia și credința ortodoxa? Oricâte cozi de topor vor exista, Ortodoxia va rămâne.
E mai ortodoxa coada de la matura decat tine.

Si daca matura si prin biserica, face un serviciu mai mare ortodoxiei decat tu cu vorbaria ta stricata.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #1012  
Vechi 03.01.2017, 08:18:36
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
E mai ortodoxa coada de la matura decat tine.

Si daca matura si prin biserica, face un serviciu mai mare ortodoxiei decat tu cu vorbaria ta stricata.
Fără sa vrei mă ajuți sa devin mai smerită, însă ce faci pentru sufletul tău, că scriu îngerii și ce spui tu și ce scriu eu. Succes la trecerea prin vămile văzduhului, ortodoxule!
Reply With Quote
  #1013  
Vechi 03.01.2017, 08:22:33
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Dintre duhovnicii tai...este vreo unul in viata sau ... spiritism, alea alea.. ?
Nu de alta dar mi-ar fi greu sa cred ca exista mai mult de unul care sa aprobe smintelile tale, in cazul in care stiu de ele..
Intr-o viata de om, unii duhovnici trec la cele veșnice, alții le iau locul. Nu e nimic anormal. Spiritismul nu mă interesează.
Reply With Quote
  #1014  
Vechi 03.01.2017, 08:27:05
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Să înțeleg că revenim la cipuri când mai trece valul Sinodului?
Aceste valuri vor merge împreună. O sa-ți piară cheful de ironii după ce vezi pe pielea ta efectele cipului implantat.
Citeste mai mult pe această temă.
Reply With Quote
  #1015  
Vechi 03.01.2017, 10:32:28
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Aceste valuri vor merge împreună. O sa-ți piară cheful de ironii după ce vezi pe pielea ta efectele cipului implantat.
Citeste mai mult pe această temă.
Da. am citit postarile tale si am ras cu totii.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #1016  
Vechi 03.01.2017, 10:54:31
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Fără sa vrei mă ajuți sa devin mai smerită, însă ce faci pentru sufletul tău, că scriu îngerii și ce spui tu și ce scriu eu. Succes la trecerea prin vămile văzduhului, ortodoxule!
Sa inteleg ca tu te-ai impacat cu ideea ca ai sa te opresti la cea a sectarismului?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #1017  
Vechi 03.01.2017, 10:55:11
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Intr-o viata de om, unii duhovnici trec la cele veșnice, alții le iau locul. Nu e nimic anormal. Spiritismul nu mă interesează.
Aha, am inteles, tu ai doar din aia morti.. :)
Nici unul in viata, sanatos la cap, n-ar aproba prostiile care le scrii.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #1018  
Vechi 03.01.2017, 11:51:19
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Aceste valuri vor merge împreună. O sa-ți piară cheful de ironii după ce vezi pe pielea ta efectele cipului implantat.
Citeste mai mult pe această temă.
Mai mult decât să-mi însușesc catehismul ortodox, nu cred că am nevoie pentru sesiza ridicolul în interpretări legate de cipuri.
Cum se face că actele cu cip nu mai constituie lepădare? Nu ai învățat nimic din greșeala făcută?

Last edited by simpllu; 03.01.2017 at 11:56:26.
Reply With Quote
  #1019  
Vechi 03.01.2017, 17:43:38
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Mai mult decât să-mi însușesc catehismul ortodox, nu cred că am nevoie pentru sesiza ridicolul în interpretări legate de cipuri.
Cum se face că actele cu cip nu mai constituie lepădare? Nu ai învățat nimic din greșeala făcută?
Crezi ca fabulez și e problema ta. Despre pecetea antihristului scrie în Apocalipsa, cap. 13-15. Despre actele cu cip s-a spus ca reprezintă o etapă premergătoare lepădarii finale, deoarece conțin număr în locul numelui de botez care apare în plus, pentru decor. Însă, pentru calculator, tu ești un număr al cărui semn este 666.

Dacă acest număr devine semnul tău, prin implantarea cipului, te-ai ars. Ia-ți adio de la mântuire! Capeți însușiri drăcești și devii din ce în ce mai insensibil fata de aproapele și fata de Dumnezeu.

Acest număr este o ofensa adusa lui Dumnezeu. Cei care iau documentele cu cip primesc niște influente demonice. Iar cei care iau și cip implantat se aseamănă deja cu necuratii. Cum sa se mai mântuiască? Pe fondul slăbirii credinței, se vor găsi destui care sa ia în ras pe cei care se opun.

Dacă tu te superi pe cei care te înjură, oare Dumnezeu nu se va supara pe cei care se însemnează cu pecetea antihristului? Hristos S-a răstignit ca sa ne mântuiască, nu ca sa ne arunce în iad. Dar cine îl urmează pe Antihrist în așa hal încât renunta la Botez si-și pune semn de recunoaștere pentru alt stăpân este lăsat cu stăpânul pe care și l-a ales.

Despre actele cu cip s-a scris destul. Cine a avut urechi a auzit.
Reply With Quote
  #1020  
Vechi 03.01.2017, 17:47:51
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Da. am citit postarile tale si am ras cu totii.
Care toți? Numai ecumenistii și satanistii ar fi putut rade. Dar tu ești ortodox, deci te excluzi dintre acestia.
Reply With Quote
Răspunde