Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 18.09.2007, 13:45:36
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flory25
daca parintele arsenie a scris acele cuvinte oare trebuie sa ne indoim? nu zicsa acceptam tot ce ni se da farasa gandim, dar dupa parerea mea acest parinte stie ce zice...va rog cercetati...sunteti siguri de curatia imaculata a patriarhului? oricum ce a fost a fost nu traim in trecut ci in prezent dar atata timp cat nu duce bor pe calea ereziilor noi ne ruam pt el.
(daca nu ne convine ceva in BOR ne exprimam opiniile si asa cei dinjur pot sa ne lamureasca asta nu inseamna ca cei care nu inteleg ceva trebuie sa ii gonim(de ce sa mergem la rusi sau greci?! ) e ceea ce numim toleranta si intelegere:)
Apoi pr. Arsenie este mai tare ca Sf. Sinod? Sf. Sinod lucreaza sub "obladuirea" Sf. Duh, nu?

Apoi daca patriarhul nu-i ok, nu ti se pare normal ca cei care il acuza sa aduca si dovezi? Zic de el ca vad ca numai de el se leaga lumea...

"Alungarea" la greci si la rusi este legata de afirmatii mai vechi ale "antiecumenistilor". Si ma seaca ca se rastalmacesc vorbele mele.
Pt mine rugaciune nu-i tot una cu slujba. Rugaciunile la care fac referire autorii canoanelr trebuie intelese si in context istoric. In primele secole crestinismul nu era cristalizat, iar pericolul caderii era mult mai mare. Diferentele intre ortodocsi si eretici erau mult mai fine...tineaui de "fineturi" dogmatice pe care majoritatea nu le intelegea. Astazi lucrurile sunt mai simple, diferentele clare, informatia circula, este accesibila, poti mlesne lua la cunostinta ce si cum.
Apoi rugaciunea de care vorbeam este o marturie a credinteo ortodoxe, o apostazie. Ne rugam si pentru cei "bolnavi", nu? Si ne rugam alaturi de ei...

Inca ceva....ma uit ca se da copy/paste de pe un site...eresulcatolic. Atata rautate ca acolo nu am vazut nicaieri. Atata intoleranta, ura, acuze fara dovezi. plus ca majoritatea articolelor nu-s semnate... Ingrijorator este ca, pentru multi, site-ul asta ramane singura sursa de informare...

Reply With Quote
  #22  
Vechi 18.09.2007, 14:58:09
krabu krabu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.07.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 336
Implicit

Mirean din BOR.

Ispita ta,

in general tu aduci numai argumente de pe site`uri de stilisti.

Am o intrebar pentru tine: Faci parte din BOR si de dezici de stilisti sau nu faci parte din BOR ci din BORR???
Reply With Quote
  #23  
Vechi 18.09.2007, 15:48:53
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de krabu
in general tu aduci numai argumente de pe site`uri de stilisti.
Prietene, argumenteaza! Concret!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 18.09.2007, 15:52:40
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de krabu
Am o intrebar pentru tine: Faci parte din BOR si de dezici de stilisti sau nu faci parte din BOR ci din BORR???
Fac parte din BOR!
Daca citesti CU ATENTIE vei vedea ca, in postarile anterioare (la diverse topicuri) am contestat BORR, in special organizatiile prin care incearca sa se "infiltreze" in BOR!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 18.09.2007, 15:54:17
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Scuze, cred ca am confundat Ispita ta cu Ispita_ta. Krabu, ignora ultimele doua postari! :)
Reply With Quote
  #26  
Vechi 18.09.2007, 16:41:42
kvlr kvlr is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.09.2007
Mesaje: 78
Implicit

pt ispita ta
cu tot respectul si fara suparare, nu am nimic cu nimeni, dar tu vorbesti numai aiurea.... si citeste cineva si chiar crede? ale sunt greseli ale BOR ? fantastic! :-) nu stiu de unde te informezi dar esti într o totala dezinformare.... mai lasa internetul ... as vrea sa te ajut sa îti dai seama ca gresesti în anumite privinte... de exemplul BOR nu a trecut la calendarul iulian ci si a facut singura un calendar mult mai bun decât cel iulian sau cel gregorian la conferinta panortodoxa de la Constantinopol din 1924... probabil însa pt tine oricum nu conteaza pt ca esti sigura ca ai dreptate.... îti urez o mai buna si corecta informare! Dumnezeu sa ne lumineze!
Reply With Quote
  #27  
Vechi 18.09.2007, 16:41:57
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirean
Scuze, cred ca am confundat Ispita ta cu Ispita_ta. Krabu, ignora ultimele doua postari! :)
Tu in general confunzi lucrurile...pe cei din B.O.R. ii vezi niste sfinti...iar pe patriarh -Dumnezeu pe pamant.Acum sa ne lamurim.Mitropolitul Daniel NU avea nici un drept sa candideze,ok?Nici conform statutului,nici de alt fel,adica fiind mason,iar masoneria fiind afurisita, trebuia caterisit ca si ceilalti ierarhi ecumenisti...dar aici e o problema,cine sa cateriseasca pe cine,majoritatea ierarhilor din Sinod nefiind nici ei "curati".
Reply With Quote
  #28  
Vechi 18.09.2007, 16:49:03
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MARIUS_DANIEL
Tu in general confunzi lucrurile...pe cei din B.O.R. ii vezi niste sfinti...iar pe patriarh -Dumnezeu pe pamant.Acum sa ne lamurim.
Din nou ai aratat cine esti prietene.... Ii vad pe cei din BOR asa cum sunt, pentru ca eu sunt din BOR. Dar tu? De unde esti, amice, de nu ii poti vedea?

Reply With Quote
  #29  
Vechi 18.09.2007, 16:50:11
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MARIUS_DANIEL
[Mitropolitul Daniel NU avea nici un drept sa candideze,ok?Nici conform statutului,nici de alt fel
Prietene, ai tu vreun statut propriu? Eu zic sa citesti statutul BOR...in forma in care este...
Reply With Quote
  #30  
Vechi 18.09.2007, 16:51:08
kvlr kvlr is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.09.2007
Mesaje: 78
Implicit

colega e gresit ce spui.... statutul a fost schimbat si prevede ca loctiitorul de patriarh are dreptul de a candida ... asta e clar... în treaba cu masoneria nu ma bag pt ca e parerea ta personala si în plus ma si depaseste ... Dumnezeu sa ne lumineze!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
O stire de senzatie mihaiB Stiri, actualitati, anunturi 0 09.11.2012 21:39:40
Stire despre Muntele Sfant Athos in presa mihaiB Stiri, actualitati, anunturi 0 03.10.2012 18:54:25
Stire importanta, cenzurata de televiziuni ancah Stiri, actualitati, anunturi 9 03.01.2008 13:41:00
O STIRE GEORGIANA22 Stiri, actualitati, anunturi 0 07.09.2007 20:35:09
stire Andrei_sunt Stiri, actualitati, anunturi 0 31.05.2006 22:29:58