Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Vezi rezultatele sondajului: Putem sa ne mantuim urmand invataturile Domnului Iisus Hristos?
Da. 7 100,00%
Nu. 0 0%
Eu nu sunt atat de sigur. 0 0%
Nu stiu 0 0%
Sondaj cu opţiuni multiple. Votători: 7. Nu poti vota in acest sondaj

Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.10.2008, 12:55:31
jenita jenita is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.10.2008
Mesaje: 3
Post Mila este plata pentru răscumpărarea sufletelor noastre.(Ioan Gura de Aur)

Mila este deseori definita ca fiind un sentiment de compatimire fata de o persoana sau grup de persoane aflate in nevoi sau necazuri. Se crede de asemenea ca mila este un sentiment uman, creat de constiinta noastra. Ambele crezuri despre mila sunt gresite. Mila nu este un sentiment omenesc. Ea este un caracter al Creatorului Divin . A fost insuflata ( nu inspirata ) de Dumnezeu omului la creatie. Mila nu poate fi obtinuta prin educatie , ea este un caracter pe care omul il obtine prin nasterea lui. Daca am realiza ce înalta origine are mila am exersa-o mai des. Mila este inclusa in caracterele dumnezeiesti ale autoritatii Lui Dumnezeu. Mila produce un efect al actiunii Suveranitatii Creatorului. Dumnezeu nu " incearca " un sentiment de mila. El exercita mila cu autoritatea suveranitatii Sale de Dumnezeu. El " vrea" mila. El " alege " mila. El " impune" mila. Biblia ne învata ca mila este exercitata de Dumnezeu in deciziile Sale Suverane. Dumnezeu I-a spus lui Moise , conducatorul poporului Israel urmatoarele :" Voi avea mila de oricine-Mi va placea sa am mila; si Ma voi indura de oricine-Mi va placea sa Ma indur ". ( Exod 33:19). Apostolul Pavel comenteaza acest pasaj in felul urmator : “Asadar, nu atarna nici de cine vrea, nici de cine alearga, ci de Dumnezeu care are mila". Deci viata noastra nu depinde de noi, nici de deciziile noastre, nici de puterea noastra ci de Dumnezeu " care are mila". Este adevarata zicala romaneasca care zice "prin mila Lui Dumnezeu". Un exemplu concret in care Dumnezeu "decide" mila cu autoritate este Istoria lui Iona. Acest om a fost un prooroc a Lui Dumnezeu care a fost trimis sa avertizeze poporul din Ninive ca daca nu se pocaiesc vor fi nimiciti. Iona care stia ca ninivenii nu merita mila de la Dumnezeu s-a urcat pe o corabie si a fugit spre Tars, departe de niniveni , impotriva poruncii Lui Dumnezeu. Ca urmare a ignorarii poruncii dumnezeiesti a ajuns in pantecele unui peste care l-a aruncat pe mal dupa trei zile . Nu cred ca o alta fiinta de pe pamant ar fi experimentat o situatie mai infricosatoare ca a lui Iona. Dumnezeu I-a dovedid lui Iona ca nu este de glumit cu Suveranitatea Sa. Si bineinteles Mila face parte din Suveranitatea Divina. Dumnezeu ii explica lui Iona actiunea Sa: " Tie iti este mila de curcubetele acesta, care nu te-a costat nici o truda si pe care nu tu l-ai facut sa creasca, ci intr-o noapte s-a nascut si intr-o noapte a pierit. Si Mie sa nu-Mi fie mila de Ninive , cetatea cea mare, in care se afla mai mult de o suta douazeci de mii de oameni , care nu stiu sa deosebeasca dreapta de stanga lor, afara de o multime de vite !"( Iona 4 :10-12). Dumnezeu este milos pentru ca El este Creatorul si isi exercita aceasta Suveranitate printre creaturile Sale. Fiul Lui Dumnezeu a cautat sa invete pe oameni ce este mila. El a stat la masa cu oamenii pacatosi nu pentru ca le-a acceptat starea lor pacatoasa ci pentru ca era milos si in mila Lui a dorit ca fiecare om sa aibe sansa la mantuire. Invatatorii legii nu au inteles lucrul acesta si il criticau pe Iisus ca " mananca cu vamesii si cu pacatosii". Iisus le-a raspuns: "Nu cei sanatosi au trebuinta de doctor, ci cei bolnavi. Duceti-va de invatati ce inseamna :" Mila voiesc, iar nu jertfa". Caci n-am venit sa chem la pocainta pe cei neprihaniti, ci pe cei pacatosi ."(Matei 9:12-13). Mila este o porunca a Lui Dumnezeu. Proorocul Mica ne-o expune in felul urmator:" Ti s-a aratat, omule, ce este bine, si ce alta cere Domnul de la tine, decat sa faci dreptate, sa iubesti mila, si sa umbli smerit cu Dumnezeul tau?"(Mica 6:8). Traim viata pe pamant sub cupola autoritatii Milei Lui Dumnezeu. Vom suporta consecintele toti cei care vom ignora aceasta autoritate. Biblia ne spune clar :" Sa vorbiti si sa lucrati ca niste oameni care sa fie judecati de o lege a slobozeniei: caci judecata este fara mila pentru cel ce n-a avut mila; dar mila biruieste judecata ."( Iacov 2: 12-13 ). Daca doresti sa nu fii judecat de pacatele tale , ci iertat, tu trebuie sa accepti mila ca un prim caracter oferit de Dumnezeu prin creatie, sa o exersezi din cele mai mici pana la cele mai mari lucruri in viata. Amin!
Fie-va mila de micutul Matei Vasile si dati-i o sansa la viata ca sa primiti si voi sansa vietii eterne! Hai san e unim fortele ca s ail autam donand cat de putin.
Sa invatam ca:

* Mila este plata pentru răscumpărarea sufletelor noastre.
Ioan Gura de Aur
* Mila esta singura baza reala a oricarei justitii libere si a oricarei adevarate calitati.
Arthur Schopenhauer
* Mila este o mișcare de simpatie prin care ea ne face să depășim propriul nostru eu; în loc de a mări suferința, ea o împarte, cu alte cuvinte, în două și contribuie la promovarea unei duble satisfacții: aceea pe care eul nostru, într-un mod general, o încearcă prin faptul largii sale participări la stările psihice ale altuia și aceea pe care o încearcă altul pentru că vede în mila căreia el îi este obiect, manifestarea unei sincere iubiri și a unei profunde participări.
M. Scheler
* Mila este sentimentul care reține spiritul față de tot ce e grav și constant în suferințele omenești și îl unește cu omul care suferă.
James Joyce
Reply With Quote
  #2  
Vechi 17.10.2008, 13:05:18
sfantul_calinic sfantul_calinic is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.10.2008
Locație: Bucuresti
Mesaje: 18
Smile Noi toti traim din mila lui Dumezeu

Daca toata lumea ar gandi asa, s-ar intoarce Raiul pe Pamant.
__________________
Bunatatea infrumuseteaza viata, impacand toate neintelegerile; ea limpezeste ceea ce este incurcat, usureaza ceea ce e greu, inveseleste ceea ce e trist.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 17.10.2008, 13:05:47
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

dar invartosheaza duhul rau impreuna cu omul tradator pana shi sentimentul milei din inima omului, shi el devenind o mila-trufase-desznadajduita egoist spashita ca n-are bogatzii, mariri, o mila de propriul egoism mare iubitor de satisfacerile placerilor gLumii, de marire, de minciuna shi de desfranata betzie... ca shi cum tzi-ar fi mila de drac dar nu pentru ca sa se mantuiasca ci pentru ca nu are destui bani ca sa minta, sa se distreze, sa fure shi sa puna la cale grrozavii... noi nu shtim ce este aia mila shi dragostea de a nu-i face rau Lui Hristos shi a nu nedreptatzii pe aproapele nostru...7x:o:o
Reply With Quote
  #4  
Vechi 17.10.2008, 13:25:30
sfantul_calinic sfantul_calinic is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.10.2008
Locație: Bucuresti
Mesaje: 18
Smile Nu suntem noi in drept sa judecam

Nu avem acest drept.
De a judeca este in puterea si dreptul lui Dumnezeu.
Cine suntem noi? Nimic. Capatam valoare numai atunci cand dorim sa fim fii ascultatori ai Tatalui Ceresc.
Cine merge des la biserica si are duhvnic stie asta. Cine se numeste singur credincios fara a fi ortodox practicant este un fariseu.
__________________
Bunatatea infrumuseteaza viata, impacand toate neintelegerile; ea limpezeste ceea ce este incurcat, usureaza ceea ce e greu, inveseleste ceea ce e trist.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 17.10.2008, 14:33:03
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

sa nu-i judecam pe cei ce judeca pe cei care judeca
Reply With Quote
  #6  
Vechi 17.10.2008, 17:52:55
sfantul_calinic sfantul_calinic is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.10.2008
Locație: Bucuresti
Mesaje: 18
Smile Despre judecata

Impreuna cu cei nestiutori, noi ne intoarcem catre izvorul cunoasterii. Culegem prima si cea mai insemnata cunostinta despre judecata, din cuvintele spuse de insusi Fiul lui Dumnezeu, Caruia Dumnezeu Tatal toata judecata o a dat.
Iata cateva mici incepaturi, pe potriva adancii noastre nestiinte, ale cunoasterii privitoare la marea Judecata a lui Dumnezeu si a sfintilor lui Dumnezeu asupra noastra, a tuturor: mici pentru a ne face sa patrundem in tainele viitorului, dar poate ca nu atat de mici pentru a ne starni mantuitoarea frica de viitor.
Si-atunci, hai sa judecam despre judecata pe cei care judeca.
__________________
Bunatatea infrumuseteaza viata, impacand toate neintelegerile; ea limpezeste ceea ce este incurcat, usureaza ceea ce e greu, inveseleste ceea ce e trist.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfantul Ioan Gura de Aur Carmen FUNIERU Diverse Sarbatori 2 15.11.2010 22:47:37
Sfantul Ioan Gura de Aur cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 1 12.11.2010 21:45:24
cum ne petrecem anul nou?(Sfantul Ioan Gura de Aur, Pr.Gh. Calciu, Ierom. Ioan Buliga andrei_im Generalitati 8 31.12.2009 17:51:44
Sfantul Ioan Gura de Aur georgeval Generalitati 2 13.11.2008 22:59:29
SFANTUL IOAN GURA DE AUR georgeval Generalitati 4 15.10.2007 20:11:12