Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 07.11.2017, 19:45:52
raul.basarabeanu raul.basarabeanu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.11.2017
Mesaje: 8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anna Vezi mesajul
Of, dar mai rau decat faptul ca uneori conduce trupul mi se pare cand este dispretuita materia. Mi se pare cea mai grea lupta pentru om, armonizarea aceasta. Tot timpul o luam razna intr-un fel sau altul cand e vorba de asta. Ori sufletul e "sufocat" de materie ori materia de suflet. Tare ciudat.
Nu e ok sa il tragi la raspundere pe Creator.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 07.11.2017, 19:53:04
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de raul.basarabeanu Vezi mesajul
Nu e ok sa il tragi la raspundere pe Creator.
Dar nici să vorbești de unul singur. :))
Reply With Quote
  #13  
Vechi 08.11.2017, 11:31:12
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Eu as zice ca omul este mult super ingerilor.

Si sa si argumentez.

Daca esti duh si nu ai nici o greutate, si toate sunt simple, si singurul lucru pe care il face este "ascultarea" atunci unde este lupta ta?

Daca esti spirit care duce o greutate in spate atat de mare cum este trupul si se chinuieste atat de mult timp de 1 viata, iar apoi este judecat mi se pare cu mult mai mult decat ce duce un inger.

Poate ca ingerii sunt desavarsiti si nu au aceasta povara in spate.
Poate ca noi suntem mult deformati de lumea asta, de greutatea din spate, si noi "tindem", dorim asemanarea cu ingerii si luptam pentru ea o viata, insa lupta asta mi se pare ca ne ridica peste ingeri.
Poate ca ei au o pozitie mare acum in cer, insa as zice si ca omul in esenta lui este o fiinta mare pentru ca el are o greutate enorma, o constrangere uriasa adaugata lui: TRUPUL. Care il chinuieste, il silniceste, il obliga la multe, care il limiteaza.

Are in ajutor si harul, dar limitarea aceasta, conditionarea aceasta uriasa pusa de trup trebuie considerata cand punem omul langa un inger.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
trup, suflet si duh ? Florin-Ionut Din Noul Testament 22 10.04.2013 12:22:56
Miridele se prefac in Sfantul Trup? costel Impartasania (Taina Euharistiei) 16 28.03.2013 10:32:45
Cum sa ne privim propriul trup? florin.oltean75 Generalitati 5 24.03.2012 00:47:46
„Și Cuvântul trup S-a făcut” (Ioan 1:14) doctor_faustus Craciunul - Nasterea Domnului 0 10.12.2010 17:48:51
trup si suflet Anna Nunta 1 05.09.2009 00:47:28