Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Maslul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 26.06.2008, 13:47:54
adina30 adina30 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.06.2008
Locație: Oradea
Religia: Ortodox
Mesaje: 11
Implicit



De vreo 2 luni de zile am obisnuit sa merg in fiecare vineri la Taina Sfantului Maslu , pentru binele meu si al familiei mele.Simt ca intr-adevar ajuta , ma simt mult mai linistita si mai bine in cursul saptamanii care urmeaza .Faina si uleiul le folosesc la mancarea pe care o fac in cursul saptamanii , dar cu cele 7 lumanari , nu stiu ce sa fac , ca s-au cam adunat.Un preot mi-a zis sa la aprind la rugaciunile de dimineata si seara , dar o lumanare tine destul de mult.M-am gandit ca daca m-as duce la biserica si le-as aprinde , ar fi o problema? M-am gandit ca noi , familia mea , suntem nascuti toti din ziua de luni , si sa aprind lumanarile in fiecare zi de luni , pt sanatate si cele de trebuinta.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 26.06.2008, 14:32:11
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Sigur, le poti aprinde la Biserica. Insa, nu au mai mult efect daca le aprinzi luni. Nu conteaza ziua, ci credinta. Iti dorim multa sanatate.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 26.06.2008, 17:08:50
adina30 adina30 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.06.2008
Locație: Oradea
Religia: Ortodox
Mesaje: 11
Implicit

multumesc mult , sa ajute bunul Dumnezeu pe toata lumea.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 15.07.2009, 18:23:07
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit luminarile...

Adina, costel ti-a dat un raspuns scurt,clar si cuprinzator; f. bun.Cel putin asa sunt sigur eu. Daca-mi dai voie am sa-ti spun acelasi lucru dar mai pe larg :
- luminarea nu mai tine mult(cind o reaprinzi tu)pt. ca o parte din ea a ars in timpul slujbei(defapt cea mai mare parte;chiar se intimpla gresit ,ca multe babe care sunt grozav de interesate mai ales de luminari decit de slujba vazind ca prima luminare este pe terminate reaprind o alta).
- mai sora,chiar toti sunteti nascuti lunea?Este o coincidenta rara,dar nu imposibila !
- Ce sa faci cu luminarile? fa ce face deobicei toata lumea:le lasi pe masa de la biserica(le va stringe si le va arunca paraclisierul)sau le duci chiar tu la locul de colectare a resturilor de luminari. Daca nu te induri de ele dar mai ales ca preotul te-a invatat aceasta ,atunci fa ca el pt. ca intre noi(forumul)si el, el este autoritatea de netagaduit .
Vreau insa sa precizez ceva legat de luminare:
- asa cum invata perintii bisericii luminarea este cea mai neinsemnata ofranda adusa lui D.zeu. Este ceva dar cel mai mic.Aproape toata lumea greseste atunci cind moare cineva si alearga innebunit sa aprinda o luminare ca mortul sa aibe lumina pe lumea cealalta. Gresit,f.gresit,pe lumea cealalta lumina si plata vamilor sunt faptele lor bune si credinta si nici decum luminarea.Pai daca ea ar fi fost atit de importanta ar fi precizat chiar Hristos,dar el a spus cu totul altceva:,,... cine nu maninca trupul meu si nu bea singele meu nu va intra in imparatia cerurilor".Deci in preajma mortii unui ...orice om,grija noastra trebuie sa fie la spovedanie si impartasanie si nu mai intii la luminare!
- atunci cind se impartaseste un crestin nu este obligatoriu sa aibe si luminare aprinsa.Nu este rau daca are dar absolut necesar este sa fie anterior f. bine spovedit(prin grija lui),pina la nivelul gindurilor,iar dupa ce se impartaseste sa aibe mare grija sa evite cit de mult sa mai faca pacatele marturisite si iertate.
- este f. bine ca la sf. liturghie sa aduci ca ofranda Mintuitorului si Maici Sale luminari de ceara curata care sa fie arse in timpul slujbei dar este mult pe departe mai bine sa aduci acestora sufletul cit mai putin plin de pacate si faptele tale cit mai drepte !
Deci asa cum a spus mai sus si fratele Costel : nu da mare importanta luminarilor ci tariei credintei tale si mai ales trairii cit mai profunde a ortodoxiei!
Numarul de luminari vindute de o biserica intro unitate de timp(sa zicem o luna)este un indicator practic,neomologat, de bunastare a bisericii si parohiei respective.De aceea preotii(dar si din lipsa lor de pregatire riguroasa din timpul facultatii)recomanda folosirea (si bine inteles importanta)luminarilor mai mult decit este firesc.
Si atunci,din toate aceste considerente aratate mai sus fiecare preot face cum crede de cuviinta. Tu sa fi informata cit poti de bine despre subiect dar de facut sa faci asa cum te invata duhovnicul tau !

Sper ca ai capacitatea sa citesti si sa intelegi mesajul meu,asa ca nu-mi mai cer scuze cum ca ar fi prea lung.

Last edited by zaharia_2009; 15.07.2009 at 18:28:23.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 17.07.2009, 07:47:29
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Numarul de luminari vindute de o biserica intr-o unitate de timp (sa zicem o luna) este un indicator practic, neomologat, de bunastare a bisericii si parohiei respective. De aceea preotii (dar si din lipsa lor de pregatire riguroasa din timpul facultatii) recomanda folosirea (si bine inteles importanta) luminarilor mai mult decit este firesc.
cata dreptate ai!! banuiesc ca asta face parte din pregatirea economica ce li se da teologilor in facultate... si cand te gandesti ca noi ii condamnam pe evrei ca sunt afaceristi, in schimb nu ne jenam ca cumparam lumanari cu 1 dolar si sa le vindem cu 4 !
Reply With Quote
  #6  
Vechi 17.07.2009, 22:44:18
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Mirela, mai dureros e sa auzi ca preotul trebuie sa vanda nu stiu cate kg de lumanari ca sa-si ia salariul. Insa, asta nu se invata in facultate, ci in unele episcopii care nu mai tin seama ca nu totul e o afacere.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 18.07.2009, 02:31:07
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

te referi probabil la situatia din RO, unde stiu ca exista multi preoti care traiesc din salarii modice. dar chiar si asa, ma indoiesc ca acei preoti au tupeul sa vanda lumanari la un pret absolut nejustificat.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 14.09.2009, 21:01:56
arkash arkash is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 38
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Adina, costel ti-a dat un raspuns scurt,clar si cuprinzator; f. bun.Cel putin asa sunt sigur eu. Daca-mi dai voie am sa-ti spun acelasi lucru dar mai pe larg :
- luminarea nu mai tine mult(cind o reaprinzi tu)pt. ca o parte din ea a ars in timpul slujbei(defapt cea mai mare parte;chiar se intimpla gresit ,ca multe babe care sunt grozav de interesate mai ales de luminari decit de slujba vazind ca prima luminare este pe terminate reaprind o alta).
- mai sora,chiar toti sunteti nascuti lunea?Este o coincidenta rara,dar nu imposibila !
- Ce sa faci cu luminarile? fa ce face deobicei toata lumea:le lasi pe masa de la biserica(le va stringe si le va arunca paraclisierul)sau le duci chiar tu la locul de colectare a resturilor de luminari. Daca nu te induri de ele dar mai ales ca preotul te-a invatat aceasta ,atunci fa ca el pt. ca intre noi(forumul)si el, el este autoritatea de netagaduit .
Vreau insa sa precizez ceva legat de luminare:
- asa cum invata perintii bisericii luminarea este cea mai neinsemnata ofranda adusa lui D.zeu. Este ceva dar cel mai mic.Aproape toata lumea greseste atunci cind moare cineva si alearga innebunit sa aprinda o luminare ca mortul sa aibe lumina pe lumea cealalta. Gresit,f.gresit,pe lumea cealalta lumina si plata vamilor sunt faptele lor bune si credinta si nici decum luminarea.Pai daca ea ar fi fost atit de importanta ar fi precizat chiar Hristos,dar el a spus cu totul altceva:,,... cine nu maninca trupul meu si nu bea singele meu nu va intra in imparatia cerurilor".Deci in preajma mortii unui ...orice om,grija noastra trebuie sa fie la spovedanie si impartasanie si nu mai intii la luminare!
- atunci cind se impartaseste un crestin nu este obligatoriu sa aibe si luminare aprinsa.Nu este rau daca are dar absolut necesar este sa fie anterior f. bine spovedit(prin grija lui),pina la nivelul gindurilor,iar dupa ce se impartaseste sa aibe mare grija sa evite cit de mult sa mai faca pacatele marturisite si iertate.
- este f. bine ca la sf. liturghie sa aduci ca ofranda Mintuitorului si Maici Sale luminari de ceara curata care sa fie arse in timpul slujbei dar este mult pe departe mai bine sa aduci acestora sufletul cit mai putin plin de pacate si faptele tale cit mai drepte !
Deci asa cum a spus mai sus si fratele Costel : nu da mare importanta luminarilor ci tariei credintei tale si mai ales trairii cit mai profunde a ortodoxiei!
Numarul de luminari vindute de o biserica intro unitate de timp(sa zicem o luna)este un indicator practic,neomologat, de bunastare a bisericii si parohiei respective.De aceea preotii(dar si din lipsa lor de pregatire riguroasa din timpul facultatii)recomanda folosirea (si bine inteles importanta)luminarilor mai mult decit este firesc.
Si atunci,din toate aceste considerente aratate mai sus fiecare preot face cum crede de cuviinta. Tu sa fi informata cit poti de bine despre subiect dar de facut sa faci asa cum te invata duhovnicul tau !

Sper ca ai capacitatea sa citesti si sa intelegi mesajul meu,asa ca nu-mi mai cer scuze cum ca ar fi prea lung.
Intotdeauna cand aprindem o lumanare, ar trebui sa ne gandim la jertfa Domnului, sa ne gandim cu dragoste la cei pentru care aprindem lumanarea, si sa ne gandim si la noi, pacatosii, multumindu-i Domnului ca am ajuns si astazi sa ne gandim la El (asta ar trebui sa se intample zilnic).Poate unii fac o afacere din confectionarea si vinderea lumanarilor insa scopul nostru, cand intram in Casa Domnului, este in primul rand sa multumim ca am putut ajunge, ca ne putem ruga atat pentru noi cat si pentru semenii nostri si sa-L rugam sa ne ierte si sa ne indrume pasii. E un lucru minunat sa porti in suflet numai ganduri bune, sa te poti ruga pentru aproapele tau si sa-i multumesti Domnului pentru toate cate ti le ofera.
Doamne-ajuta pe toti cei ce cred in tine si te marturisesc!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 19.09.2009, 17:40:36
ElenaBlanaru ElenaBlanaru is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.09.2009
Locație: Birlad
Religia: Ortodox
Mesaje: 11
Implicit

stiu o rugaciune foarte frumoasa care se rosteste la aprinderea lumanarii...am sa o scriu, cu permisiunea voastra:
"Prea Sfanta si Inalta Treime, primeste dragostea mea inaintea Ta si arde in focul Dumnezeirii Tale faradelegile mele si sterge multimea rautatilor mele si da-le ingroparii si uitarii Tale. Amin! Prea Sfanta Nascatoare de Dumnezeu, fa bine primita lumina darului meu si o du inaintea Fiului tau si Dumnezeului nostru pentru iertarea pacatelor noastre. Amin!"
Reply With Quote
  #10  
Vechi 05.10.2009, 15:26:41
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Imi pare rau ca iarasi o sa fiu suspectat de ceva personal, dar sincer nu este.

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Vreau insa sa precizez ceva legat de luminare:
- asa cum invata parintii bisericii luminarea este cea mai neinsemnata ofranda adusa lui D.zeu. Este ceva dar cel mai mic.
(...)
- atunci cind se impartaseste un crestin nu este obligatoriu sa aibe si luminare aprinsa.
Sfanta Lumina, cea mai evidenta minune pe care o accepta toate neamurile lumii, indiferent de religie, este intruchipata prin focul la candela sau la lumanare. Este recunoasterea credintei in Mantuitor si in Inviere, in purificarea sufletului. Rugaciunea fara candela aprinsa sau lumanare are efect mult diminuat. Nu sunt de acord ca este cea mai neinsemnata ofranda, ci dimpotriva este esenta rugaciunii, este "vlaga", este "pulsul" fara de care totul ar fi inert si lipsit de convingere!
Iar Sfanta Impartasanie fara lumanare!... Sa avem pardon dar suntem total pe langa!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Maslu arifa Maslul 52 25.07.2014 22:55:12
Lumanarile cu LED alina tufas Teologie si Stiinta 1 14.10.2012 18:54:33
Sf Maslu=exorcizare 2 ? catalin01 Exorcismul 20 15.03.2011 21:02:37
Rugaciunea si lumanarile Laur28 Rugaciuni 10 25.06.2010 00:08:45
maslu elisei Maslul 7 16.06.2007 01:29:39