Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Maslul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 05.06.2010, 23:40:05
sunsray
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Cum te mai simti?
binisor...
Reply With Quote
  #12  
Vechi 06.06.2010, 11:27:29
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sunsray Vezi mesajul
binisor...
Ma bucur ca esti 'binisor". Curaj si nu deznadajdui caci MARE ESTE DUMNEZEU!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 07.06.2010, 19:29:15
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Implicit si la bis. Sf. Mina (Vergului) se mai citesc Molitvele Sf. Vasile Cel Mare

Citat:
În prealabil postat de sunsray Vezi mesajul
Va rog spuneti-mi si mie unde as putea merge la astfel de molifte in Bucuresti (sau pe langa oras, aproape) la o biserica sau manastire pentru ca vreau sa merg de mai multe ori la rand si nu imi permnit sa merg la distanta. daca stie cineva unde si la ce ora rog frumos sa poateze, asau un mesaj privat.
Cu multumiri,
Mihai
Se mai fac si la bis. Sf. Mina (cea de pe Vergului, unde se afla si moastele Sfantului; este relativ simplu de gasit, cum se merge drept ('in sus', tot inainte etc), dinspre partea cu magazinul si Piata agroalimentara Unirea, si Carrefour (mai nou, care este langa piata agroalimentara Unirea), pe partea opusa/stanga, se travereseaza o intersectzie mare, apoi se continua mersul, se trece de o patiserie/cofetarie 'Ana Pan' si alte cateva cladiri etc), si apoi este biserica Sf. Mina (vis-a-vis de o benzinarie OMV, mi's pare, daca am retinut exact). Conform programului bis. (pe care mi l-am notat eu, relativ recent), vinerea, intre orele 16.00 - 19.00, acolo se fac: vecernia, acatistul Sf. Mina, privegheri, Moliftele Sf. Vasile Cel Mare.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 28.06.2010, 11:05:40
kream10 kream10 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.11.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 22
Implicit Biserica Sf. Nicolae - cea de langa sectia 13 Politie

Buna,

Poate sa-mi spuna cineva cum pot ajunge la aceasta biserica? eu vin de la P-ta Unirii si nu stiu cum sa ajung la aceasta biserica. Am inteles ca martea de la ora 17 se face sfantul maslu cu mai multi preoti si as vrea sa merg. Multumesc!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 28.06.2010, 11:59:05
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

De la Piata Unirii luati metroul pana la statia "Piata Iancului". Acolo urcati si luati autobuzul 311 pana la "1 Dec 1918" (cunoscută încă sub vechea denumire de "Macaralei"). Aceasta se află la prima stație după Billa Titan. De la Macaralei mergeți pe jos pe str. Ciucea (pe care se află secția 13). Imediat după secția 13 de poliție, pe mâna stângă, este biserica (de lemn) pe care o căutați.
Deci, ca să fiți sigur că ajungeți la ora 17, este bine să plecați la ora 16.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #16  
Vechi 28.06.2010, 12:00:43
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Nu-i nimic rau ca oamenii participa la aeste Molitfe. Partea rea este ca sunt din ce in ce mai multe persoane care nu mai participa decat la Molitfe, uitand de rostul si importanta Sfintei Liturghii. Cu alte cuvinte, ridica Molitfele mai presus de Sfanta Liturghie.

Stiu ca e mai comod sa ti se citeasca niste rugaciuni decat sa postesti, sa te spovedesti si sa te impartasesti in cadrul Liturghiei. Sa ne fie clar - fara impartasire nu intram in Imparatia Cerurilor.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 28.06.2010, 12:26:26
kream10 kream10 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.11.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 22
Implicit

Va multumesc mult pt. raspuns.


Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
De la Piata Unirii luati metroul pana la statia "Piata Iancului". Acolo urcati si luati autobuzul 311 pana la "1 Dec 1918" (cunoscută încă sub vechea denumire de "Macaralei"). Aceasta se află la prima stație după Billa Titan. De la Macaralei mergeți pe jos pe str. Ciucea (pe care se află secția 13). Imediat după secția 13 de poliție, pe mâna stângă, este biserica (de lemn) pe care o căutați.
Deci, ca să fiți sigur că ajungeți la ora 17, este bine să plecați la ora 16.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 28.06.2010, 13:41:50
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sunsray Vezi mesajul
Va rog spuneti-mi si mie unde as putea merge la astfel de molifte in Bucuresti (sau pe langa oras, aproape) la o biserica sau manastire pentru ca vreau sa merg de mai multe ori la rand si nu imi permnit sa merg la distanta. daca stie cineva unde si la ce ora rog frumos sa poateze, asau un mesaj privat.
Cu multumiri,
Mihai
Sambata seara la postul TV Trinitas a vorbit un preot despre Evanghelia de a doua zi.
El a spus asa ,(era un profesor de la fac.de teologie) ca aceste molifte se citesc pentru cei posedati care nu se pot ajuta pe ei insisi.
Noi cei pacatosi putem scapa de tirania diavolului prin spovedanie deasa si sf.Impartasanie ,daca ni se permite ,apoi post ,rugaciune.
Mai sunt rugaciuni de dezlegare ,slujba sf.Maslu.
Doamne ajuta !
Daca nu mergem duminica la sf.Liturghie si ne petrecem timpul altfel nu stiu cum putem scapa de anumite probleme.
In momentul in care ne-am apropiat de Dumnezeu ,cu gandul ,cu sufletul ,rezolvarile vin ,chiar daca mai incet.

Last edited by anita; 28.06.2010 at 13:48:22.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 28.06.2010, 14:34:43
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Implicit bis. din zona P-ta Unirii, la care se fac masluri

Citat:
În prealabil postat de kream10 Vezi mesajul
Buna,

Poate sa-mi spuna cineva cum pot ajunge la aceasta biserica? eu vin de la P-ta Unirii si nu stiu cum sa ajung la aceasta biserica. Am inteles ca martea de la ora 17 se face sfantul maslu cu mai multi preoti si as vrea sa merg. Multumesc!
Pai si pe la P-ta Unirii sunt atatea biserici la care se fac slujbe de masluri cu mai multi preoti. Ar fi man. Antim, unde se fac miercurea si vinerea dimineata, dupa Sf. Liturghie, iar nu departe de ea, inca o alta bis. de cartier, Sf. Ilie, unde, iarasi, in fiecare vineri seara are loc slujba de maslu cu mai multi preoti. Sau Patriarhia, unde, la fel, miercurea si vierea, dupa Sf. Liturghie, se face si maslu. Sau man. Radu Voda, sau bis. Sf. Spiridon Nou (situata in spatele micului hotel Horoscop). Sau bis. Sf. Ioan Botezatorul (situata printre blocuri/cladiri, chiar langa intersectia mare, cum se merge dinspre P-ta Unirii inspre Sf. Gheorghe, zona Universitate). Sau bis. Sf. Antonie Cel Mare, in plin centru istoric, la Curtea Veche. Sau bis. Zlatari, pe Calea Victoriei etc.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 30.06.2010, 12:10:35
kream10 kream10 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.11.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 22
Implicit

Dar la Cernica cand se face maslu?

Citat:
În prealabil postat de cherub Vezi mesajul
Pai si pe la P-ta Unirii sunt atatea biserici la care se fac slujbe de masluri cu mai multi preoti. Ar fi man. Antim, unde se fac miercurea si vinerea dimineata, dupa Sf. Liturghie, iar nu departe de ea, inca o alta bis. de cartier, Sf. Ilie, unde, iarasi, in fiecare vineri seara are loc slujba de maslu cu mai multi preoti. Sau Patriarhia, unde, la fel, miercurea si vierea, dupa Sf. Liturghie, se face si maslu. Sau man. Radu Voda, sau bis. Sf. Spiridon Nou (situata in spatele micului hotel Horoscop). Sau bis. Sf. Ioan Botezatorul (situata printre blocuri/cladiri, chiar langa intersectia mare, cum se merge dinspre P-ta Unirii inspre Sf. Gheorghe, zona Universitate). Sau bis. Sf. Antonie Cel Mare, in plin centru istoric, la Curtea Veche. Sau bis. Zlatari, pe Calea Victoriei etc.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
moliftele sf Vasile cel Mare The_Fallen Rugaciuni 93 16.03.2014 17:25:47
Articolul de pe site: Moliftele Sf.Vasile sophia Intrebari utilizatori 77 04.01.2013 16:33:56
Moliftele Sfantului Vasile Cel Mare Templier Knight Sfinti Parinti (Patrologie) 12 27.08.2012 12:53:03
Moliftele Sf. Ciprian cristeaalin Rugaciuni 1 27.01.2012 23:32:01
Moliftele Sf Vasile rafella Generalitati 6 15.07.2010 14:16:52