Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 17.04.2013, 06:55:01
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Care a fost pregatirea ptr. casatorie? Mai ales din punct de vedere ortodox....spovedanie generala, curatenie trupeasca, binecuvantarea parintilor, binecuvantarea duhovnicilor..etc.
Daca nu se alege cum trebuie si se face casatoria in perioada oarba... nu se testeaza partenerul inainte de cununie? concubinajul nu este ca si casatoria, asta cred ca se stie. iar daca totul a fost bine la petreceri si la prajituri, de ce sa va fi certat?

Casatoria nu este contract pe care il desfaci cand vrei. Daca ati primit Taina Cununiei, atunci luptati-va ptr. casatoria voastra. Spovediti-va amandoi, cereti sfatul duhovnicului si binecuvantarea sa, aveti rabdare, caci dureaza putin pana va acomodati. Defapt, toata viata este o acomodare...plus ca din cate am inteles primii ani sunt cei mai dificili, pana se cunosc mai bine mirii...cereti sfatul parintilor, nasilor, prietenilor..luptati ptr. casatorie asa cum ati chiuit si dansat la nunta, asa sa strigati dupa ajutor.

Rugaciune,post,spovedanie,duhovnic,rabdare. Nu e bine deloc sa nu duci la capat ceea ce incepi, iar in acest caz, casnicia.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 17.04.2013, 09:52:46
Kanedel Kanedel is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.10.2009
Mesaje: 27
Implicit

Citat:
În prealabil postat de n.priceputu Vezi mesajul
în primul rând trebuie să înțelegi că te poți înșela a doua oară. S-ar putea ca și de data asta să constați, după o vreme, că nu te simți împlinit.

Problema este tocmai căutarea împlinirii. Și greșeala este să crezi că împlinirea ți-o va aduce soțul/soția. Singurul care ne poate aduce împlinirea - în iubire, în viață - este hristos. Căsătoria este și ea împlinită tot atunci când se face cu credință în el și când unirea între miri este totodată și o unire cu el, o urmare a lui și o renunțare la sine.

Felul în care putem fi fericiți ni-l arată domnul, iar dacă nu-l credem și căutăm să fim fericiți așa cum gândim/ simțim noi, vom merge din ratare în ratare, dintr-o iluzie în alta.
eu doar am intrebat:ce se poate face intr-un caz ca acesta? Inteleg ca te poti insela si a doua oara,inteleg tot ceea ce mi-ai explicat si iti multumesc pentru raspuns.te-as mai intreba,daca nu te superi,cum vezi tu implinirea in El,cum putem fi siguri de felul in care putem fi fericiti,cum deosebim calea noastra de calea Lui?

Last edited by Kanedel; 17.04.2013 at 09:55:28.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 17.04.2013, 10:15:39
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Este o vorbă (a lui Gabriel Marcel, parcă): „A iubi este a trăi viața celuilalt”. A-L iubi pe Hristos înseamnă a trăi viața Lui, adică a face ceea ce ne-a cerut: să ne lepădăm de noi înșine (de voia noastră), să ne luăm crucea (să ne asumăm necazurile, să nu le evităm cu orice preț) și să-I urmăm Lui (să trăim o viață care să-L aibă pe El ca model, iubirea Sa jertfelnică).

A iubi în căsătorie înseamnă ca, treptat, treptat, să renunți la tine și să te jertfești pentru celălalt și pentru ceilalți (copiii), să trăiești viața lui (lor), să te bucuri cu el, să suferi cu el.

Asta nu se întâmplă dintr-o dată. La început e vremea dragostei romantice, când ți se pare că ai intrat în cer împreună cu celălalt, când simți că el îți era destinat, când constați unicitatea voastră ș.cl. Ce simțim atunci trebuie să ne dea putere pentru restul vieții, însă trebuie să ne dăm seama că nu va fi tot timpul așa, că vor apărea ispite, neînțelegeri, greutăți. Când ajungi la acestea, când ieși din vraja de la început, poți fi dezamăgit. E bine să nu-ți faci iluzii ca să nu ai deziluzii.

Când se petrece desvrăjirea poți crede că iubirea s-a terminat și vrei o alta, care îți imaginezi că va dura. De fapt, s-a terminat doar o etapă, doar începutul. Abia acum e momentul să începi să iubești serios, lucid, asumându-ți nepotrivirile cu celălalt. Trebuie să înțelegi că iubirea e treabă serioasă, că ea se câștigă prin jertfă de sine, că tu trebuie să iubești primul, nu să aștepți să fii iubit. Tu trebuie să (te) oferi.

Iar căsătoria în Hristos, dacă nu înțelegem de la început (deși Biserica ne spune, de aceea spunea Lore despre „sfinților mucenici”, cântarea de la cununie), vom afla mai târziu, că este nevoință, este cruce. O cruce cu atât mai frumoasă cu cât este dusă împreună cu celălalt. Și mult sudează nevoințele astea asumate împreună, și sporesc iubirea și o întăresc.

Iar dacă nu sunt asumate, dacă nu vrem să cunoaștem frumusețea durerilor duse împreună, vom alege, poate, o singurătate pe care o găsim mai confortabilă, dar care este goală.

Cât privește fericirea în Hristos, m-am gândit la modul explicit pe care ni l-a arătat în predica fericirilor: „Fericiți cei săraci cu duhul, cei curați cu inima, cei milostivi...”

Last edited by N.Priceputu; 17.04.2013 at 10:17:40.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 17.04.2013, 11:00:51
Kanedel Kanedel is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.10.2009
Mesaje: 27
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
Cine a spus că viața trebuie trăită în doi?.... Unii o trăiesc în mai mulți, de pildă în familie numeroasă ori în obște monahală. Iar alții o trăiesc singuri, în zăvorâre. (Deși nu sunt singuri...)

Și cum ai ajuns să constați că te simți împlinit alături de altă persoană? Cum ai ajuns acolo, "alături"? Și cum se numește asta???....

Hîm... Îmi pare că știm să ne justificăm foarte frumos păcălelile, înșelîndu-ne cu nonșalanță conștiința... Cred că nu legea duhului conduce astfel de socoteli, ci legea trupului.

Pe Cine ne imaginăm, oare, că păcălim de fapt?...
Multumesc mult pentru raspuns!
Am spus ca viata trebuia traita in doi, in contextul dat de mine,poate ca m-am exprimat gresit cu acest "trebuie",ar fi trebuit sa scriu :"daca ar fi sa alegi sa traiesti in doi",fara "trebuie"ai dreptate, viata poate fi traita si cum ai explicat tu.Corect.
Acelasi lucru si cu acest cuvant"implinit",este poate prea mult spus "implinit"...cum a spus N.Priceputu,implinit poti fi numai in Dumnezeu."Cum ai ajuns acolo,alaturi?"-datorita calitatilor pe care le apreciezi cel mai mult la un om si care crezi tu ca se regasesc in omul de alaturi,insa iti dai seama pe parcurs ca defectele acestui om "umbresc" aceste calitati.
"Si cum se numeste asta??"-tocmai asta este,ca nu sti exact ce este,daca ai facut alegerea corecta.
Nu inteleg cu "justificarea pacalelior",ce inseamna "pacaleli",...acceptarea indoielilor si a nehotararii cu care ne confruntam? Inseamna asta "inselarea constiintei"?
Cred ca Dumnezeu ii raspunde fiecaruia,daca ne rugam Lui...,eu doar am vrut sa aflu si parerea voastra intr-o astfel de situatie.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 17.04.2013, 11:19:18
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Când te căsătorești devii una cu celălalt; defectele lui devin ale tale și ale tale devin ale lui. Sunt neputințe, care trebuie purtate cu dragoste, cu milă, cu iertare.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 17.04.2013, 11:35:47
Kanedel Kanedel is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.10.2009
Mesaje: 27
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Eu aș spune așa: cum ai ajuns să constați că ceea ce este important, esențial, este să te "simți" ?
"Parerea mea:nu cred ca este om in viata care sa nu greseasca chiar daca este vorba despre o decizie importanta."
Cuvantul "important",mai sus l-am folosit.Tu crezi ca decizia de a te casatori,a iti intemeia o familie, nu este importanta? Nu am scris ca cel mai important,esential,este sa te "simti".Si nici nu sunt de acord cu acest lucru.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 17.04.2013, 11:56:05
Kanedel Kanedel is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.10.2009
Mesaje: 27
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Care a fost pregatirea ptr. casatorie? Mai ales din punct de vedere ortodox....spovedanie generala, curatenie trupeasca, binecuvantarea parintilor, binecuvantarea duhovnicilor..etc.
Daca nu se alege cum trebuie si se face casatoria in perioada oarba... nu se testeaza partenerul inainte de cununie? concubinajul nu este ca si casatoria, asta cred ca se stie. iar daca totul a fost bine la petreceri si la prajituri, de ce sa va fi certat?

Casatoria nu este contract pe care il desfaci cand vrei. Daca ati primit Taina Cununiei, atunci luptati-va ptr. casatoria voastra. Spovediti-va amandoi, cereti sfatul duhovnicului si binecuvantarea sa, aveti rabdare, caci dureaza putin pana va acomodati. Defapt, toata viata este o acomodare...plus ca din cate am inteles primii ani sunt cei mai dificili, pana se cunosc mai bine mirii...cereti sfatul parintilor, nasilor, prietenilor..luptati ptr. casatorie asa cum ati chiuit si dansat la nunta, asa sa strigati dupa ajutor.

Rugaciune,post,spovedanie,duhovnic,rabdare. Nu e bine deloc sa nu duci la capat ceea ce incepi, iar in acest caz, casnicia.
Nu este un caz al meu,sau al cuiva neaparat...,multumesc insa pentru sfaturi!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 17.04.2013, 12:01:33
Kanedel Kanedel is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.10.2009
Mesaje: 27
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Când te căsătorești devii una cu celălalt; defectele lui devin ale tale și ale tale devin ale lui. Sunt neputințe, care trebuie purtate cu dragoste, cu milă, cu iertare.
Frumoase cuvinte...,foarte frumoase,...va multumesc din suflet!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 17.04.2013, 14:26:15
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Kanedel Vezi mesajul
"Cum ai ajuns acolo,alaturi?"-datorita calitatilor pe care le apreciezi cel mai mult la un om si care crezi tu ca se regasesc in omul de alaturi,insa iti dai seama pe parcurs ca defectele acestui om "umbresc" aceste calitati.
"Si cum se numeste asta??"-tocmai asta este,ca nu sti exact ce este,daca ai facut alegerea corecta.
Nu inteleg cu "justificarea pacalelior",ce inseamna "pacaleli",...acceptarea indoielilor si a nehotararii cu care ne confruntam? Inseamna asta "inselarea constiintei"?
Cred ca Dumnezeu ii raspunde fiecaruia,daca ne rugam Lui...,eu doar am vrut sa aflu si parerea voastra intr-o astfel de situatie.
Poate nu am înțeles bine despre ce situație e vorba. Repet ce am înțeles eu: un om primește Taina Cununiei, este căsătorit și, de-a lungul căsniciei ajunge la concluzia că:
1) partenerul de viață nu e tocmai cum a crezut, nu îi mai place, nu îl mai iubește etc.; suferă diverse neajunsuri și neîmpliniri "din pricina" lui sau a ei;
2) un alt om, altul decât partenerul, are calități superioare, pare a fi perechea potrivită, soțul sau soția ideală, alături de care s-ar împlini, ar fi fericit, etc.

Înțelegînd că despre această situație e vorba, am scris că, pe scurt, discutăm de fapt despre păcat și înșelarea conștiinței proprii. Și despre dezastrul adulterului sau al desfacerii căsătoriei, situații care îmi aduc aminte acum, prin nu știu ce asociere, de două proverbe: "Nu da vrabia din mână pe cioara de pe gard" și "Rău cu rău, dar mai rău e fără rău".
Reply With Quote
  #20  
Vechi 17.04.2013, 14:46:58
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Kanedel Vezi mesajul
Am si eu o intrebare: Barbatul(sau femeia) nu este sigur/a daca omul ales este inr-adevar cel potrivit pentru comuniunea in doi,insa isi da seama la ceva timp dupa ce au facut cununia religioasa...ce este de facut in cazul acesta?...
Kanedel, nu cunosc vreun cuplu care să nu fi trecut prin experiența aceasta.
Pot fi aduse în analiză mai multe variabile explicative. Însă, oricâte explicații am furniza pentru lămurirea peripeției maritale, un lucru rămâne fix: sarcina fiecăruia de a rezolva singur și împreună cu partenerul de viață o puzderie de probleme care apar în căsnicie.
Unele sunt probleme materiale, altele țin de organizarea timpului, altele de sănătate, altele de oscilațiile dispoziției, altele de grupul de prieteni, altele de viața și moartea unor oameni dragi, altele de variațiile în trăirea credinței, altele țin de politică, altele țin de job, altele țin de vreme...
Toate problemele vieții individuale sunt întâlnite și în viaața căsătoriților,
doar că apare o mică diferență: le ducem în doi, fie direct fie implicit, indirect, întrucât ceea ce te pasionează și afectează pe tine are un ecou și asupra partenerului și viceversa.

Când ne căsătorim nu devenim cu totul alți oameni, însă experimentăm alt context și alte provocări ale omenescului.
Este important să reflectăm cu atenție la ce ni se întîmplă și să alegem unele scheme vechi din tiparul viețuirii noastre individuale, după cum pe altele e potrivit să le lichidăm prompt și ferm. De exexmplu, păstrăm obiceiul premarital de a ne întâlni când și când cu prietenii, însă lepădăm obiceiul de a bea de vineri până luni și de a fluiera după pițipoanece pe stradă... Sau, dacă am primit leafa, păstrăm obiceiul de a ne bucura ...:), însă ne grăbim să ajungem cu ea acasă, la nevastă și copii. N-o mai punem la bătaie cu prietenii care ne așteaptă la bere sau la cazinou și nici măcar la biserică nu mai mergem cu ea... Ci acasă, pentru a hotărî cu familia cum vom folosi banii.

De obicei însă, păstrăm obiceiul narcisist-infantil de a ne măsura partenerul și relația după indicatorul "mă simt bine, e cool" sau dimpotrivă.
Noutatea în căsnicie e că evaluarea trebuie să includă și pe celălalt: ne simțim bine?, suntem mulțumiți? este partenerul meu mulumit de viața pe care o ducem împreună? sunt copiii mulțumiți de mine? sunt oare un soț bun, o soție bună, un tată bun, o mamă bună? Ce spune familia?
și, când am avut parte și de Taina Nunții: suntem noi bineplăcuți Domnului prin tot ce facem împreună? Și mai ales: sunt eu la lucru pentru despătimirea mea cu prilejul tuturor necazurilor și nemulțumirilor pe care le resimt? Port eu cu smerenie și nădejde toate ale familiei mele? Sunt eu demn de îndemnul Apostolului pivind viața de familie?
Sau storc cu egoism tot "frumosul" dimprejur, visînd că mi-am găsit, o fatalule "prea târziu", taman acum jumătatea. Asta e iluzie a celui care nu izbutește să se implice în miezul lucrului destinului personal. E doar un distractor, un abur al vinului care distorsionează simțurile și gândirea. Iar după ce trece beția, la vremea mahmurelii, vin și regretele nenorocite pentru tot ce am comis la beție, inclusiv atrocele dureri de cap și sila de sine, și rușinea și sentimentul intens al vinovăției și toate consecințele păcălelii visării infantile...
Să stăm, așadar, curajos în picioare, să stăm pe loc!
Și să lucrăm cu răbdare și cu nădejde, împlinirea noastră omenească, împreună cu partenerul de viață înaintea lui Dumnezeu Milostivul și Puternicul și Proniatorul.

Last edited by cezar_ioan; 17.04.2013 at 14:51:26.
Reply With Quote
Răspunde