Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Reguli in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 04.04.2008, 18:27:29
mdosat mdosat is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.01.2008
Mesaje: 31
Implicit

:)Draga Diana, exista un criteriu dupa care infaptuim si se numeste constiinta. Constiinta trebuie sa fie curata si treaza (curatita de vietuirea pe cat se poate in Hristos) nu adormita sau pervertita de neintelegerea adevarata a sensurilor (deoarece omul nu cauta adevarul, se multumeste cu ce zice si traieste lumea...). Concret: femeia trebuie sa tina post, intrucat ascultarea de Biserica e mai mare decat ascultarea de sot, dar si daca nu tine nu greseste, insa nu urca, din lipsa de discernamant, urcusul duhovnicesc, deoarece ramane la un nivel inferior de perceptie a celor duhovnicesti (daca e vorba de nepasare, e o greseala grava, in care il arunca si pe sot care, poate zice doar asa, nu impune). Vezi tu, e o chestiune nuantata care cere experienta unui duhovnic...Mai vezi tu, asta e o problema grava si anume faptul ca multi dau piept cu invataturile Bisericii, dar nu sunt pe drumul smerit al intrebarii catehetice, ci afla doua-trei chestiuni care se ciocnesc paradoxal in mintea lor si isi hranesc imaginatia preexistenta a lipsei unui mesaj coerent din partea lui Dumnezeu, si de ce nu, chiar a lipsei "logice" a lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 04.04.2008, 23:13:18
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dia20_diana
sa luam concret: femeia vrea sa tina post, dar barbatul ii spune nu, sau vrea sa mearga la biserica duminica, dar sotul ei nu o lasa pentru ca vrea sa mearga la iarba verde ( ca sa dau niste exemple). Ea ce face in aceste cazuri? isi sfideaza sotul sau il asculta neglijand viata religioasa?
Sfantul Apostol Pavel vorbeste despre supunere in Hristos "supuneti-va unul altuia intru frica lui Hristos" (Efeseni 5,21. Nu stiu daca in exemplul amintit de tine mai este vorba despre o supunere in Hristos.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 05.04.2008, 18:19:25
monica73 monica73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.02.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 95
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mdosat
:)Draga Diana, exista un criteriu dupa care infaptuim si se numeste constiinta. Constiinta trebuie sa fie curata si treaza (curatita de vietuirea pe cat se poate in Hristos) nu adormita sau pervertita de neintelegerea adevarata a sensurilor (deoarece omul nu cauta adevarul, se multumeste cu ce zice si traieste lumea...). Concret: femeia trebuie sa tina post, intrucat ascultarea de Biserica e mai mare decat ascultarea de sot, dar si daca nu tine nu greseste, insa nu urca, din lipsa de discernamant, urcusul duhovnicesc, deoarece ramane la un nivel inferior de perceptie a celor duhovnicesti (daca e vorba de nepasare, e o greseala grava, in care il arunca si pe sot care, poate zice doar asa, nu impune). Vezi tu, e o chestiune nuantata care cere experienta unui duhovnic...Mai vezi tu, asta e o problema grava si anume faptul ca multi dau piept cu invataturile Bisericii, dar nu sunt pe drumul smerit al intrebarii catehetice, ci afla doua-trei chestiuni care se ciocnesc paradoxal in mintea lor si isi hranesc imaginatia preexistenta a lipsei unui mesaj coerent din partea lui Dumnezeu, si de ce nu, chiar a lipsei "logice" a lui Dumnezeu.
cred ca tu nu privesti realitatea zilelor in care traim.nu stii ca la tara bietele femei sunt batute pana la sange de sotii care vin de la crasma cu mintea imbibata de alcool,si sunt practic fortate sa se 'supuna',altfel sunt date afara in suturi,nu ai auzit de aceste drame la care sunt obligati sa asiste si copiii?femei amarate care nu au incotro sa se duca si stau si suporta toate mizeriile barbatilor!asta pentru ca asa gandesc barbatii ca trebuie sa te supui.automat ,un barbat cand aude de' supunere',confunda termenul religios cu sclavia.nu trebuie insa sa generalizam,sa traim cu speranta ca mai exista totusi barbati care nu se gandesc doar la sex.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 05.04.2008, 18:39:46
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dia20_diana
sa luam concret: femeia vrea sa tina post, dar barbatul ii spune nu, sau vrea sa mearga la biserica duminica, dar sotul ei nu o lasa pentru ca vrea sa mearga la iarba verde.
pai sa-ti spun cum procedez eu, dat fiind ca sotul meu nu prea "le are" cu postul si nici cu mersul la biserica.

miercurea si vinerea fac intotdeauna mancare de post, zile in care vrand-nevrand s-a obisnuit si el sa manance mai usor. in rest, chiar in timpul posturilor mai lungi, ii gatesc separat cam ce vrea el.

in ceea ce priveste biserica, nu mi-a interzis vreodata sa ma duc facand el alte planuri pentru timpul respectiv, atat doar ca el personal nu vine regulat, decat la Paste si Craciun.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 05.04.2008, 20:09:50
Dia20_diana Dia20_diana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2007
Mesaje: 307
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mdosat
Asa ziselor feministe le-as pune o intrebare grea...In sanul Sfintei Treimi e cumva inferior Fiul fata de Tatal? Cumva, daca Tatal L-a nascut din vesnicie, putem vorbi de o usoara inferioritate a Fiului? Oare e una aparenta? Sau nu este deloc, ci doar o modalitate de a intelege interrelationarea Persoanelor Sfintei Treimi? Oare, nu cumva tindem orice ar fi, sa acordam logic o oarecare superioritate Tatalui, ca principiu unic? Ia sa facem astfel o analogie cu referatul biblic al crearii omului...Vedeti, e un subiect delicat si dificil, oare nu-i mai bine sa-l luam ca atare din datul ontologic!?Sper sa nu deviem prea mult pe taram dogmatic...:)
ce nu inteleg eu este cum de in secolele trecute cand Europa era sa zicem mai religioasa, iar Biserica era prima institutie in stat femeia nu avea nici un drept si era vazut ca o fiinta inferioara, fara nici o putere de decizie? iar abia acum cand tarile au devenit mai laice, iar Biserica s-a cam distantat de puterile statului femeia si-a castigat drepturile si este vazut ca o fiinta egala cu barbatul? nu trebuia cumva sa fie invers?
daca supunerea femeii nu era vazuta ca si sclavie, ia datoria barbatului era sa-si iubeasca sotia, atunci de ce stramosii nostri nu au facut asta, iar secolele la rand femeia a fost vazuta ca si un mijloc de a naste copii si cam atat????
Reply With Quote
  #36  
Vechi 05.04.2008, 20:15:42
Dia20_diana Dia20_diana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2007
Mesaje: 307
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
pai sa-ti spun cum procedez eu, dat fiind ca sotul meu nu prea "le are" cu postul si nici cu mersul la biserica.

miercurea si vinerea fac intotdeauna mancare de post, zile in care vrand-nevrand s-a obisnuit si el sa manance mai usor. in rest, chiar in timpul posturilor mai lungi, ii gatesc separat cam ce vrea el.

in ceea ce priveste biserica, nu mi-a interzis vreodata sa ma duc facand el alte planuri pentru timpul respectiv, atat doar ca el personal nu vine regulat, decat la Paste si Craciun.
asa este si in casnicia parintilor mei, tata tine post doar cand face mama mancare de post, in cazul bunicilor amandoi inca se mai chinuie sa mai posteasca chiar daca sunt mai batrani, dar astea sunt casnicii reusite, din pacate stiu casnicii unde sotul chiar daca nu duce o viata religiosa se mai opune cand sotia doreste acest lucru
Reply With Quote
  #37  
Vechi 06.04.2008, 00:48:33
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

dar oare cum o fi invers, cand barbatul e cat de cat evlavios, vrea sa mearga la biserica si sa tina post, iar sotia nu. banuiesc ca sunt si astfel de cazuri.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 06.04.2008, 01:04:46
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mdosat
Draga Mirela poate ca nu are rost sa se despice firul in patru, intrucat ne propunem o discutie pe intrebari si raspunsuri scurte, insa ceea ce exprimi si comentezi alaturi de Cristi se detaseaza de o discutie in limitele buneivointe crestine-cel putin in substratul intelesurilor.
draga mdosat, uneori trebuie sa mai si spunem lucrurilor pe nume, ca daca facem pe pudicii si pe mironisitele nu inseamna neaparat ca nu avem astfel de probleme, ci ca doar le cam ascundem sub pres. sincer, nu am avut intentia de a lansa provocari in sensul perceput de tine, ci mai degraba a trage un semnal de alarma pentru barbatii care isi neglijeaza sotiile, intr-o forma sau alta.

PS: poate ne dai totusi un nume cu care sa ne adresam tie... si as indrazni sa te mai intreb si daca esti cumva preot sau macar teolog, multumesc.

Reply With Quote
  #39  
Vechi 06.04.2008, 03:16:05
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.570
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
cand barbatul vrea sa mearga la biserica si sa tina post, iar sotia nu.
Acolo Mirela e prapad, fara gluma... Femeia atee convinsa, mai ales cind se trage de la parintii ei, creaza cele mai mari neplaceri sotului, o prigoana cum sotii nu cred ca ar face-o sotiilor, si fara exagerari, se transforma intr-un tiran, din ignoranta si lipsa de o elementara intelegere religioasa a ce inseamna sa fi crestin, vede in cel mai mic detaliu, o rugaciune, o cruciulita, habotnicie si un afront adus EI personal.

C-tin spunea ca convertirea unei asemenea femei, care a dat peste cap familia si copiii, aduce multe cununi celui care reuseste.

De regula insa, vad ca daca femeia se opune bisericii si barbatul, la cererea ei, nu renunta, se lasa Mirela, cu scandal monstru si chiar divort. Cunosc cazuri...
Reply With Quote
  #40  
Vechi 06.04.2008, 06:25:09
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
De regula insa, vad ca daca femeia se opune bisericii si barbatul, la cererea ei, nu renunta, se lasa Mirela, cu scandal monstru si chiar divort. Cunosc cazuri...
pai atunci, daca altfel nu se mai poate, sa fie divort!

din cate stiu eu biserica accepta desfacerea unei astfel de casnicii numai daca cererea vine din partea celui necredincios, cum este cazul despre care vorbim.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Blog-urile... raspunsuri fara intrebari ! windorin Biserica Ortodoxa si Massmedia 22 08.04.2013 16:53:47
Cele mai scurte rugaciuni Sebastiana Rugaciuni 15 04.10.2011 21:57:08
Omul , bărbat și femeie cristiboss56 Din Vechiul Testament 5 24.04.2009 17:46:29
omul. Si l-a facut Dumnezeu barbat si femeie. mbarboi Nunta 40 18.10.2007 22:29:24