Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Reguli in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 08.04.2008, 22:56:40
Dia20_diana Dia20_diana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2007
Mesaje: 307
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dia20_diana
ce nu inteleg eu este cum de in secolele trecute cand Europa era sa zicem mai religioasa, iar Biserica era prima institutie in stat femeia nu avea nici un drept si era vazut ca o fiinta inferioara, fara nici o putere de decizie? iar abia acum cand tarile au devenit mai laice, iar Biserica s-a cam distantat de puterile statului femeia si-a castigat drepturile si este vazut ca o fiinta egala cu barbatul? nu trebuia cumva sa fie invers?
daca supunerea femeii nu era vazuta ca si sclavie, ia datoria barbatului era sa-si iubeasca sotia, atunci de ce stramosii nostri nu au facut asta, iar secolele la rand femeia a fost vazuta ca si un mijloc de a naste copii si cam atat????
:D nu se da nimeni cu parerea?:dozingoff:
Reply With Quote
  #42  
Vechi 09.04.2008, 02:11:23
Noesis Noesis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2007
Mesaje: 320
Implicit

Eh, Dia, cred ca stii si tu, este un adevar care doare. Au trebuit mii de ani pentru ca femeia sa aiba cat de cat aceleasi drepturi ca si un barbat. Si asta nu s-a intamplat din cauza crestinismului, din pacate.
SI din nefericire, sunt multi in biserica ortodoxa care inca cred ca femeia este o fiinta inferioara, supusa pacatului, care induce in pacat, si slaba la minte si la vointa. Ce sa faci, incetul poate s-or mai indrepta lucrurile.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 09.04.2008, 13:17:44
mdosat mdosat is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.01.2008
Mesaje: 31
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
draga mdosat, uneori trebuie sa mai si spunem lucrurilor pe nume, ca daca facem pe pudicii si pe mironisitele nu inseamna neaparat ca nu avem astfel de probleme, ci ca doar le cam ascundem sub pres. sincer, nu am avut intentia de a lansa provocari in sensul perceput de tine, ci mai degraba a trage un semnal de alarma pentru barbatii care isi neglijeaza sotiile, intr-o forma sau alta.

PS: poate ne dai totusi un nume cu care sa ne adresam tie... si as indrazni sa te mai intreb si daca esti cumva preot sau macar teolog, multumesc.
Draga Mirela as prefera, daca imi permiti, sa raman sub pseudonim. Teologi suntem toti convorbitorii cu Dumnezeu. Sa ma ierti pentru aceste amanunte sumare! Sa ma ierti de asemenea si ca te-am provocat, oarecum...Nu trebuie sa facem pe pudicii si pe mironositele, TREBUIE SA FIM ASA! Si asta inseamna o oarecare apropiere de sfintenia (vezi la parintele Staniloae, in cartea "Rugaciunea lui Iisus si experienta Duhului Sfant"-Ed.Deisis, ce este un sfant)si desavarsirea pe care ni le-a cerut Dumnezeu. Asta nu inseamna a nu avea cunostinta de grozaviile de care zici, ci mai degraba cred ca e vorba de a le asuma cu intreaga intelepciune. Eu si tu chiar daca na ciocnim in vorbe nu putem interveni salvator in cazurile de care zici(aici ma gandeam si la ce zicea Monica-imi cer scuze). Acolo poate interveni cineva care are intreaga intelepciune si traire in Duhul Sfant-si acesta tot ar interveni degeaba daca acolo nu exista o vointa sanatoasa...E mult de discutat aici, daca ai cazuri concrete discutam prin alte metode, nu pe forum, sa vedem ce putem face...
Reply With Quote
  #44  
Vechi 09.04.2008, 13:39:01
mdosat mdosat is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.01.2008
Mesaje: 31
Implicit

Citat:
În prealabil postat de monica73
cred ca tu nu privesti realitatea zilelor in care traim.nu stii ca la tara bietele femei sunt batute pana la sange de sotii care vin de la crasma cu mintea imbibata de alcool,si sunt practic fortate sa se 'supuna',altfel sunt date afara in suturi,nu ai auzit de aceste drame la care sunt obligati sa asiste si copiii?femei amarate care nu au incotro sa se duca si stau si suporta toate mizeriile barbatilor!asta pentru ca asa gandesc barbatii ca trebuie sa te supui.automat ,un barbat cand aude de' supunere',confunda termenul religios cu sclavia.nu trebuie insa sa generalizam,sa traim cu speranta ca mai exista totusi barbati care nu se gandesc doar la sex.
Draga Monica, privesc la realitatea zilelor in care traim, ma aflu in mijlocul ei, insa daca-mi permiti iti spun un mic secret...nu aceasta e realitatea deplina, cele de care-mi spui tu sunt consecintele unei realitati fabricate. Sunt drame intr-adevar, am cunoscut personal astfel de drame, sa ne rugam pentru acestia, daca-i cunosti concret. Insa ideea e ca nu se pleaca de la conceptele religioase, de..."supunere" sa zicem, ci de la ideea unui Dumnezeu fals, care se poate considera chiar barbatul. Femeia traumatizata oare Il cauta pe Dumnezeu, are conceptia unui Dumnezeu Atotputernic, sau se complace in situatia de sine? Caci daca se intampla asa, totul devine doar o chestiune de concurenta, care-i mai puternic...in general barbatul, dar nu intotdeauna-aceasta e conceptia de familie fabricata intr-un mediu degenerat ca cel de la tara...ce este realitatea? Realitatea implica adevarul iar adevarul este...(spune-mi tu cine sau ce este...). Si sa stii ca sunt barbati care nu se gandesc doar la sex, asa cum sunt femei care nu pot sa nu se gandeasca la sex...
Reply With Quote
  #45  
Vechi 09.04.2008, 13:46:10
mdosat mdosat is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.01.2008
Mesaje: 31
Implicit

Cat despre Parintele Ilarion Argatu...atentie mare!!!Nu analizam noi sfaturile date de duhovnic la spovedanie (date chiar altora, poate), caci asa ajungem la concluzii aberante! Un sfat nu e o concentrare a unei norme general valabile, ci e o solutie data persoanei sau persoanelor aflate intr-un context anume pe care parintele il analizeaza in Duh...Ma-ntelegi, da? Trebuie sa avem grija, sa fim responsabili, cu astfel de afirmatii...
Reply With Quote
  #46  
Vechi 09.04.2008, 14:07:12
mdosat mdosat is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.01.2008
Mesaje: 31
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dia20_diana
ce nu inteleg eu este cum de in secolele trecute cand Europa era sa zicem mai religioasa, iar Biserica era prima institutie in stat femeia nu avea nici un drept si era vazut ca o fiinta inferioara, fara nici o putere de decizie? iar abia acum cand tarile au devenit mai laice, iar Biserica s-a cam distantat de puterile statului femeia si-a castigat drepturile si este vazut ca o fiinta egala cu barbatul? nu trebuia cumva sa fie invers?
daca supunerea femeii nu era vazuta ca si sclavie, ia datoria barbatului era sa-si iubeasca sotia, atunci de ce stramosii nostri nu au facut asta, iar secolele la rand femeia a fost vazuta ca si un mijloc de a naste copii si cam atat????
Draga Diana, sa incerc sa-ti raspund scurt...Europa era mai religioasa, sa zicem, insa religia in Europa e divizata in confesiuni, care au diferite puncte de vedere. Femeia nu era o fiinta inferioara ci isi respecta atributiile...Femeia nu a castigat nimic din ce nu avea inainte, intotdeauna a avut si are aceleasi drepturi si atributii-este egala cu barbatul. Ti se pare ca femeia e emancipata acum? Sau s-au schimbat conditiile cumva? Deloc, s-a schimbat doar pozitia din care privim lucrurile. Femeia se face singura in contiuare o sclava a sexualitatii, sa zicem...Cum? Iata, vanzandu-si carnea pe copertile revistelor, facandu-se de bunavoie o jucarie sexuala (desi acelea care o fac se considera "emancipate", moderne, etc.). Femeia se face o sclava a sistemelor politico-economice, preluand sarcini barbatesti (nu pentru ca "n-are cine" ci de bunavoie ca sa se simta emancipata) si pierzand chemarea tainica de a sluji familiei intr-un mod anume randuit de Dumnezeu, si anume sa nasca oameni...aici e o taina mare, nu un mijloc de evidentiere a "sclaviei". Mi-e dificil sa-ti raspund in scris, intrucat implici chestiuni majore...Stat, societate, Biserica, istorie...si taina femeii-asa cum a dat-o Dumnezeu. E mai usor sa lansezi intrebari atat de generale, decat sa raspunzi cu amanunte lamuritoare, nu prea am timp dar sper sa mai vorbim...
Reply With Quote
  #47  
Vechi 09.04.2008, 14:11:05
mdosat mdosat is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.01.2008
Mesaje: 31
Implicit

Diana daca doresti, si vrei sa dialogam inteligibil, straduieste-te sa-mi raspunzi concret la intrebarea pe care mi-ai citat-o cand mi-ai scris de Europa secolelor trecute, Biserica si stat...
Reply With Quote
  #48  
Vechi 09.04.2008, 14:17:14
mdosat mdosat is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.01.2008
Mesaje: 31
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
Citat:
În prealabil postat de mirelat
cand barbatul vrea sa mearga la biserica si sa tina post, iar sotia nu.
Acolo Mirela e prapad, fara gluma... Femeia atee convinsa, mai ales cind se trage de la parintii ei, creaza cele mai mari neplaceri sotului, o prigoana cum sotii nu cred ca ar face-o sotiilor, si fara exagerari, se transforma intr-un tiran, din ignoranta si lipsa de o elementara intelegere religioasa a ce inseamna sa fi crestin, vede in cel mai mic detaliu, o rugaciune, o cruciulita, habotnicie si un afront adus EI personal.

C-tin spunea ca convertirea unei asemenea femei, care a dat peste cap familia si copiii, aduce multe cununi celui care reuseste.

De regula insa, vad ca daca femeia se opune bisericii si barbatul, la cererea ei, nu renunta, se lasa Mirela, cu scandal monstru si chiar divort. Cunosc cazuri...
Cuvinte rare...Tin sa-ti multumesc pentru ele Cozia si trebuie sa mai reflectez asupra lor, sunt idei profunde si bine exprimate de tine aici. Va invit pe toti sa reflectam. Ma bucur, pentru asta!
Reply With Quote
  #49  
Vechi 09.04.2008, 14:23:10
mdosat mdosat is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.01.2008
Mesaje: 31
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
pai atunci, daca altfel nu se mai poate, sa fie divort!

din cate stiu eu biserica accepta desfacerea unei astfel de casnicii numai daca cererea vine din partea celui necredincios, cum este cazul despre care vorbim.
Mirela, sunt cuvinte grele...Nu poti sa spui "Sa fie divort!" ca si cand ai crea din nou lumea-micul univers al familiei distruse. Iar ce stii tu despre Biserica, eu nu stiu...
Reply With Quote
  #50  
Vechi 09.04.2008, 14:37:38
mdosat mdosat is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.01.2008
Mesaje: 31
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesis
Eh, Dia, cred ca stii si tu, este un adevar care doare. Au trebuit mii de ani pentru ca femeia sa aiba cat de cat aceleasi drepturi ca si un barbat. Si asta nu s-a intamplat din cauza crestinismului, din pacate.
SI din nefericire, sunt multi in biserica ortodoxa care inca cred ca femeia este o fiinta inferioara, supusa pacatului, care induce in pacat, si slaba la minte si la vointa. Ce sa faci, incetul poate s-or mai indrepta lucrurile.
Fratilor e un subiect extrem de vast (am scris si mai sus), nu putem trata prea superficial asemenea chestiuni. De unde stii Noesis ce cred cei din Biserica Ortodoxa? Poate ne inveti si pe noi ortodocsii. "Nu s-a intamplat din cauza crestinismului, DIN PACATE?!?!". Pardon, dumneata esti crestin? Vorbesti de crestinism si de Biserica Ortodoxa de parca ai vorbi despre trend-uri demodate, ma ierti dar asta e impresia. Daca ai cat de cat cultura, ai idee totusi ce exprimi atunci cand vorbesti de crestinism, Ortodoxie...Esti cumva o piesa a sistemului macroeconomic controlat de gandirea nihilista (de tip New Age) a zilelor acestea? Vorbesti de parca ai fi un avatar al lui Krisna care rescrie Bhagavad - Gita...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Blog-urile... raspunsuri fara intrebari ! windorin Biserica Ortodoxa si Massmedia 22 08.04.2013 16:53:47
Cele mai scurte rugaciuni Sebastiana Rugaciuni 15 04.10.2011 21:57:08
Omul , bărbat și femeie cristiboss56 Din Vechiul Testament 5 24.04.2009 17:46:29
omul. Si l-a facut Dumnezeu barbat si femeie. mbarboi Nunta 40 18.10.2007 22:29:24