Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Reguli in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 09.04.2008, 14:52:07
monica73 monica73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.02.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 95
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mdosat
Citat:
În prealabil postat de monica73
cred ca tu nu privesti realitatea zilelor in care traim.nu stii ca la tara bietele femei sunt batute pana la sange de sotii care vin de la crasma cu mintea imbibata de alcool,si sunt practic fortate sa se 'supuna',altfel sunt date afara in suturi,nu ai auzit de aceste drame la care sunt obligati sa asiste si copiii?femei amarate care nu au incotro sa se duca si stau si suporta toate mizeriile barbatilor!asta pentru ca asa gandesc barbatii ca trebuie sa te supui.automat ,un barbat cand aude de' supunere',confunda termenul religios cu sclavia.nu trebuie insa sa generalizam,sa traim cu speranta ca mai exista totusi barbati care nu se gandesc doar la sex.
Draga Monica, privesc la realitatea zilelor in care traim, ma aflu in mijlocul ei, insa daca-mi permiti iti spun un mic secret...nu aceasta e realitatea deplina, cele de care-mi spui tu sunt consecintele unei realitati fabricate. Sunt drame intr-adevar, am cunoscut personal astfel de drame, sa ne rugam pentru acestia, daca-i cunosti concret. Insa ideea e ca nu se pleaca de la conceptele religioase, de..."supunere" sa zicem, ci de la ideea unui Dumnezeu fals, care se poate considera chiar barbatul. Femeia traumatizata oare Il cauta pe Dumnezeu, are conceptia unui Dumnezeu Atotputernic, sau se complace in situatia de sine? Caci daca se intampla asa, totul devine doar o chestiune de concurenta, care-i mai puternic...in general barbatul, dar nu intotdeauna-aceasta e conceptia de familie fabricata intr-un mediu degenerat ca cel de la tara...ce este realitatea? Realitatea implica adevarul iar adevarul este...(spune-mi tu cine sau ce este...). Si sa stii ca sunt barbati care nu se gandesc doar la sex, asa cum sunt femei care nu pot sa nu se gandeasca la sex...
de cele mai multe ori 'femeia traumatizata se complace in situatia de sine 'ca nu incotroare ,unde sa plece o femeie casnica cu 2,3 copii dupa ea ,fara un ban si fara un ajutor din partea nimanui,Dumnezeu e mare si Atotputernic,stiu asta ,si EL,lucreaza prin oameni,insa oamenii sunt mici si nepasatori in fata celor innevoi,suntem buni doar de dat sfaturi si atat,dar cand vine vorba sa intindem o mana fugim de mancam pamantul.'sa nu-ti pui nadejdea in om',ce adevar!Dumnezeu este Calea si Adevarul,vezi ca stiu,insa noi ,oamenii,ocolim si calea si adevarul.!!!!!!!!
Reply With Quote
  #52  
Vechi 09.04.2008, 15:14:47
mdosat mdosat is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.01.2008
Mesaje: 31
Implicit

Citat:
În prealabil postat de monica73
de cele mai multe ori 'femeia traumatizata se complace in situatia de sine 'ca nu incotroare ,unde sa plece o femeie casnica cu 2,3 copii dupa ea ,fara un ban si fara un ajutor din partea nimanui,Dumnezeu e mare si Atotputernic,stiu asta ,si EL,lucreaza prin oameni,insa oamenii sunt mici si nepasatori in fata celor innevoi,suntem buni doar de dat sfaturi si atat,dar cand vine vorba sa intindem o mana fugim de mancam pamantul.'sa nu-ti pui nadejdea in om',ce adevar!Dumnezeu este Calea si Adevarul,vezi ca stiu,insa noi ,oamenii,ocolim si calea si adevarul.!!!!!!!!
Cuvinte adevarate, expresia neputintei...Da, Hristos-Dumnezeu e Adevarul! Zic de neputinta pt. ca intr-adevar e usor sa vorbesti. Totusi femeia traumatizata nu trebuie sa se complaca si in nici un caz SA PLECE, daca acesta nu e sfatul unui duhovnic (daca este, poate sa plece si cu 5 copii-aici e nadejdea!taria credintei-care nu face compromis!)Intr-adevar ne-ai amintit un adevar dramatic, in fapte nu mai suntem crestini, ci doar in vorbe...Eu n-as zice, "in om sa nu-ti pui nadejdea", ci sa-ti pui nadejdea mai intai in Dumnezeu si apoi sa dai si omului sansa sa faca bine...Totusi sa se agate cu tarie si nadejde de Biserica, sa-i vorbeasca lui Dumnezeu printr-un duhovnic si cu rabdare vor aparea rezultate bune (nu in sensul de a face contract cu Dumnezeu sa-i mearga bine...asta vroiam sa zic in raspunsul pe care ti-l dadusem...ci sa-L doreasca pe Dumnezeu permanent viu in viata sa, sa-L iubeasca, sa se daruiasca Lui, sa-i dea Lui tot ce sotul nu primeste...toata dragostea)...mai vorbim...pace iti doresc, tie si copilasilor
Reply With Quote
  #53  
Vechi 09.04.2008, 15:41:42
Dia20_diana Dia20_diana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2007
Mesaje: 307
Implicit

Europa era mai religioasa, sa zicem, insa religia in Europa e divizata in confesiuni, care au diferite puncte de vedere.
dar aceasta diviziune a aparut mai tarziu, o data cu aparitia cultelor protestante si neo-protestante, pana atunci Europa tot catolica si ortodoxa a fost; si chiar cu toate confesiunile femeia tot inferioare era considerata
Femeia nu era o fiinta inferioara ci isi respecta atributiile...Femeia nu a castigat nimic din ce nu avea inainte, intotdeauna a avut si are aceleasi drepturi si atributii-este egala cu barbatul.
aici trebuie sa te contrazic; cum are acelasi drepturi ca inainte? adica pana in secolul 19 femeia a avut dreptul de a vota, de a-si mosteni parintii si de a-si administra bunurile, a avut dreptul la educatie? a avut ea aceste drepturi pe care le-au avut barbatii? eu una nu cred
Femeia se face o sclava a sistemelor politico-economice, preluand sarcini barbatesti (nu pentru ca "n-are cine" ci de bunavoie ca sa se simta emancipata) si pierzand chemarea tainica de a sluji familiei intr-un mod anume randuit de Dumnezeu, si anume sa nasca oameni...
da aici sunt de acord cu tine, femeia a ajuns sa fie explorata de buna voie, dar cel putin nu mai are aceasi conditie ca in secolele trecute; a preluat sarcini barbatesti, dar ce sa facem daca viata este scumpa, iar un singur salariu nu mai ajunge in casa? una e sa stai acasa si ai grija de copii, dar cand vezi ca nu ai ce sa le pui pe masa consideri ca e mai important pentru ei sa creasca intr-un mediu financiar stabil
Reply With Quote
  #54  
Vechi 09.04.2008, 15:43:57
monica73 monica73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.02.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 95
Implicit

'pace mie 'si flacaului meu,caci nu mai e copilas,are 15 ani.daca te gandeai ca vorbeam despre mine ,ai inteles gresit,insa sunt in tema pentru ca am lucrat candva intr-un astfel de' domeniu social',sa-i spun asa.stiu deci cam cum percep barbatii aceasta supunere ,care ar trebui sa fie defapt numai iubire reciproca ,condusa de sentimentul iubirii Creatorilui.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 09.04.2008, 15:48:20
Dia20_diana Dia20_diana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2007
Mesaje: 307
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mdosat
Diana daca doresti, si vrei sa dialogam inteligibil, straduieste-te sa-mi raspunzi concret la intrebarea pe care mi-ai citat-o cand mi-ai scris de Europa secolelor trecute, Biserica si stat...
bine, in regula, nu nu exista inferioritate in cadrul Sfantei Treimi, nu-l putem considera pe Tatal superior Fiului pentru ca am ajunge in erezii, dar daca este sa facem aceasta analogie referitor la barbat si femeie teoria e buna, doar ca practica ne-a omorat si inca ne mai omoara, am inteles ca in cadrul Bisericii femeia nu este considerata mai prejos ca si barbatul, dar atunci de ce nu a fost asa pana acum? de ce tot femeiele au trebuit sa lupte pentru drepturile lor?
Reply With Quote
  #56  
Vechi 09.04.2008, 16:42:21
monica73 monica73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.02.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 95
Implicit

mdosat,faci aluzii cand la miscarea feminista,cand la femeia oropsita cu copilasi,pana la urma nu fac parte din nici o categorie,spre supararea ta!asta e ,se mai insala omul pana ajunge la inima celuilalt !:)iar daca exista miscarea feminista ,exista tocmai datorita faptului ca undeva,la hotarul dintre' barbat si femeie',sta o rana deschisa ,care uneori este usturatoare pentru femeie,iar decat sa punem sare pe rana ,mai bine trecem la fapte ,caci credinta fara fapte este moarta .spune-mi si mie concret ,cu ce ajuta biserica ortodoxa cazurile sociale,cum se implica in viata celor despre care vorbeam(inafara de sfaturile duhovnicului),palpabil cum sunt ajutate femeile aflate in situatii disperate,care apeleaza la biserica?nu este deajuns sa ne batem cu pumnul in piept si sa strigam,sa sustinem sus si tare ca suntem crestinortodocsi,trebuie sa si demonstram!
Reply With Quote
  #57  
Vechi 09.04.2008, 20:08:58
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Citat:
În prealabil postat de monica73
daca exista miscarea feminista ,exista tocmai datorita faptului ca undeva,la hotarul dintre' barbat si femeie',sta o rana deschisa ,care uneori este usturatoare pentru femeie
Miscarea feminista greseste tocmai prin faptul ca nu il ia in considerare pe Dumnezeu in ecuatie.
Rana de la hotarul dintre barbat si femeie a fost inchisa de Dumnezeu:
Facerea 2:21 Atunci a adus Domnul Dumnezeu asupra lui Adam somn greu; si, dacă a adormit, a luat una din coastele lui [color=red]si a plinit locul ei cu carne.[/color]
Sau tu zici ca nu a facut Dumnezeu bine pe barbat si femeie in general? Despre ce rana vorbesti?
Reply With Quote
  #58  
Vechi 09.04.2008, 20:37:19
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mdosat
Citat:
În prealabil postat de mirelat
pai atunci, daca altfel nu se mai poate, sa fie divort!

din cate stiu eu biserica accepta desfacerea unei astfel de casnicii numai daca cererea vine din partea celui necredincios, cum este cazul despre care vorbim.
Mirela, sunt cuvinte grele...Nu poti sa spui "Sa fie divort!" ca si cand ai crea din nou lumea-micul univers al familiei distruse. Iar ce stii tu despre Biserica, eu nu stiu...
ce anume nu stii, mdosat? pai nu scrie in Biblie despre cel care se increstineaza iar consoarta ramane necredincioasa - ca daca cel necredincios vrea sa se desparta este voie?
Reply With Quote
  #59  
Vechi 09.04.2008, 20:41:11
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mdosat
Cuvinte rare...Tin sa-ti multumesc pentru ele Cozia si trebuie sa mai reflectez asupra lor, sunt idei profunde si bine exprimate de tine aici. Va invit pe toti sa reflectam. Ma bucur, pentru asta!
ar fi si mai bine daca dincolo de reflectii am incerca sa ne punem in situatia omului prigonit - sa vedem cum am reactiona noi atunci. pentru ca "la rece" nu prea avem masura reala a lucrurilor.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 09.04.2008, 21:38:14
Noesis Noesis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2007
Mesaje: 320
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mdosat
Citat:
În prealabil postat de Noesis
Eh, Dia, cred ca stii si tu, este un adevar care doare. Au trebuit mii de ani pentru ca femeia sa aiba cat de cat aceleasi drepturi ca si un barbat. Si asta nu s-a intamplat din cauza crestinismului, din pacate.
SI din nefericire, sunt multi in biserica ortodoxa care inca cred ca femeia este o fiinta inferioara, supusa pacatului, care induce in pacat, si slaba la minte si la vointa. Ce sa faci, incetul poate s-or mai indrepta lucrurile.
Fratilor e un subiect extrem de vast (am scris si mai sus), nu putem trata prea superficial asemenea chestiuni. De unde stii Noesis ce cred cei din Biserica Ortodoxa? Poate ne inveti si pe noi ortodocsii. "Nu s-a intamplat din cauza crestinismului, DIN PACATE?!?!". Pardon, dumneata esti crestin? Vorbesti de crestinism si de Biserica Ortodoxa de parca ai vorbi despre trend-uri demodate, ma ierti dar asta e impresia. Daca ai cat de cat cultura, ai idee totusi ce exprimi atunci cand vorbesti de crestinism, Ortodoxie...Esti cumva o piesa a sistemului macroeconomic controlat de gandirea nihilista (de tip New Age) a zilelor acestea? Vorbesti de parca ai fi un avatar al lui Krisna care rescrie Bhagavad - Gita...
Mdosat, la toate intrebarile tale despre mine, raspunsul este nu, nu, nu, si iar nu.
Si eu fac parte din Biserica ORtodoxa deci stiu cam ce gandesc unii dintre membrii ei. Citeste cu atentie, nu am spus ca toata lumea din BOR gandeste la fel, ci doar unii.
Poti sa ma contrazici cat vrei, dar nu cred ca poti sa convingi pe nimeni ca femeile au capatat drept de vot din cauza ca BOR s-a luptat pentru asta. Ai sa spui ca dreptul la vot nu e important, dar este.

Am destula cultura, dar vrei sa ma lamuresti si pe mine ce treaba are sistemul macroeconomic cu gandirea nihilista de tip New Age?? daca imi aduc bine aminte de la cursul de macroeconomie, sisteme macroeconomice au existat de cand lumea, de cand exista state care interactioneaza unul cu altul. Nu vad legatura dintre comert, dobanzi, etc si New Age.

Din pacate in unele respecte cultura mea e mai limitata. Nu am citit Bhagavad-Gita, si nici nu am de gand. Nu stiu ce treaba are Bhagavad-Gita cu crestinismul si egalitatea femeilor cu barbatii.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Blog-urile... raspunsuri fara intrebari ! windorin Biserica Ortodoxa si Massmedia 22 08.04.2013 16:53:47
Cele mai scurte rugaciuni Sebastiana Rugaciuni 15 04.10.2011 21:57:08
Omul , bărbat și femeie cristiboss56 Din Vechiul Testament 5 24.04.2009 17:46:29
omul. Si l-a facut Dumnezeu barbat si femeie. mbarboi Nunta 40 18.10.2007 22:29:24