Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Reguli in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 09.04.2008, 21:38:16
Noesis Noesis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2007
Mesaje: 320
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mdosat
Citat:
În prealabil postat de Noesis
Eh, Dia, cred ca stii si tu, este un adevar care doare. Au trebuit mii de ani pentru ca femeia sa aiba cat de cat aceleasi drepturi ca si un barbat. Si asta nu s-a intamplat din cauza crestinismului, din pacate.
SI din nefericire, sunt multi in biserica ortodoxa care inca cred ca femeia este o fiinta inferioara, supusa pacatului, care induce in pacat, si slaba la minte si la vointa. Ce sa faci, incetul poate s-or mai indrepta lucrurile.
Fratilor e un subiect extrem de vast (am scris si mai sus), nu putem trata prea superficial asemenea chestiuni. De unde stii Noesis ce cred cei din Biserica Ortodoxa? Poate ne inveti si pe noi ortodocsii. "Nu s-a intamplat din cauza crestinismului, DIN PACATE?!?!". Pardon, dumneata esti crestin? Vorbesti de crestinism si de Biserica Ortodoxa de parca ai vorbi despre trend-uri demodate, ma ierti dar asta e impresia. Daca ai cat de cat cultura, ai idee totusi ce exprimi atunci cand vorbesti de crestinism, Ortodoxie...Esti cumva o piesa a sistemului macroeconomic controlat de gandirea nihilista (de tip New Age) a zilelor acestea? Vorbesti de parca ai fi un avatar al lui Krisna care rescrie Bhagavad - Gita...
Mdosat, la toate intrebarile tale despre mine, raspunsul este nu, nu, nu, si iar nu.
Si eu fac parte din Biserica ORtodoxa deci stiu cam ce gandesc unii dintre membrii ei. Citeste cu atentie, nu am spus ca toata lumea din BOR gandeste la fel, ci doar unii.
Poti sa ma contrazici cat vrei, dar nu cred ca poti sa convingi pe nimeni ca femeile au capatat drept de vot din cauza ca BOR s-a luptat pentru asta. Ai sa spui ca dreptul la vot nu e important, dar este.

Am destula cultura, dar vrei sa ma lamuresti si pe mine ce treaba are sistemul macroeconomic cu gandirea nihilista de tip New Age?? daca imi aduc bine aminte de la cursul de macroeconomie, sisteme macroeconomice au existat de cand lumea, de cand exista state care interactioneaza unul cu altul. Nu vad legatura dintre comert, dobanzi, etc si New Age.

Din pacate in unele respecte cultura mea e mai limitata. Nu am citit Bhagavad-Gita, si nici nu am de gand. Nu stiu ce treaba are Bhagavad-Gita cu crestinismul si egalitatea femeilor cu barbatii.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 10.04.2008, 04:54:37
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mdosat
Draga Mirela as prefera, daca imi permiti, sa raman sub pseudonim. Teologi suntem toti convorbitorii cu Dumnezeu. Sa ma ierti pentru aceste amanunte sumare!
:) draga mdosat, te iert, stai linistit. dar tare mi-ar fi placut sa ne spui daca esti pastor al turmei bisericesti, ca mie asa mi se pare dupa felul cum scrii si dupa cum ai initiat acest topic.
Reply With Quote
  #63  
Vechi 10.04.2008, 14:06:38
mdosat mdosat is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.01.2008
Mesaje: 31
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
ce anume nu stii, mdosat? pai nu scrie in Biblie despre cel care se increstineaza iar consoarta ramane necredincioasa - ca daca cel necredincios vrea sa se desparta este voie?
Mirela nu lua chiar asa textul din Biblie, pt. ca nu suntem "pocaiti"...Una era increstinarea, divortul, etc...si alta ICONOMIA. In fine, poate nu-i un subiect atat de important ca sa-l mai dezbatem...dar nu talcui asa simplu un citat anume din Sf.Scriptura. Discutam "la rece" pt. ca suntem pe un forum in care dialogam, nu infaptuim (chiar daca poate ni se frange inima), in virtutea dragostei care ne leaga ca Biserica Luptatoare.:)Multumesc pt. ca m-ai iertat!
Reply With Quote
  #64  
Vechi 10.04.2008, 14:14:47
monica73 monica73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.02.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 95
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 7th_Brigade_TzHL
Citat:
În prealabil postat de monica73
daca exista miscarea feminista ,exista tocmai datorita faptului ca undeva,la hotarul dintre' barbat si femeie',sta o rana deschisa ,care uneori este usturatoare pentru femeie
Miscarea feminista greseste tocmai prin faptul ca nu il ia in considerare pe Dumnezeu in ecuatie.
Rana de la hotarul dintre barbat si femeie a fost inchisa de Dumnezeu:
Facerea 2:21 Atunci a adus Domnul Dumnezeu asupra lui Adam somn greu; si, dacă a adormit, a luat una din coastele lui [color=red]si a plinit locul ei cu carne.[/color]
Sau tu zici ca nu a facut Dumnezeu bine pe barbat si femeie in general? Despre ce rana vorbesti?
Dumnezeu a facut bine si face bine incontinuare,dar noi,oamenii facem numai rau,vrem sa schimbam felul lucrurilor facute de Creator dupa placul nostru.rana despre care vorbeam ,a fost inchisa de Dumnezeu,insa nu a ramas asa,cum dealtfel nimic nu mai e la locul lui,pt. ca omul schimba rostul lucrurilor firesti.misoginismul si feminismul nu sunt firesti si astfel asistamm la un razboi intre barbat si femeie .sa respectam poruncile Domnului,legea Divina,ci nu anumite ,,reguli bisericesti',impuse ,cred ca regulile bisericesti sunt pentru angajatii bisericii,nu pentru enoriasi,noi trebuie sa ascultam cuvantul Domnului si sa si punem in practica invataturile Invatatorului.se vorbea despre supunere...,pai se ne supunem unul altuia,barbat si femeie,sa devenim un singur trup,dar sa nu contorsionam adevarul!
Reply With Quote
  #65  
Vechi 10.04.2008, 14:32:51
mdosat mdosat is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.01.2008
Mesaje: 31
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dia20_diana
Europa era mai religioasa, sa zicem, insa religia in Europa e divizata in confesiuni, care au diferite puncte de vedere.
dar aceasta diviziune a aparut mai tarziu, o data cu aparitia cultelor protestante si neo-protestante, pana atunci Europa tot catolica si ortodoxa a fost; si chiar cu toate confesiunile femeia tot inferioare era considerata
Femeia nu era o fiinta inferioara ci isi respecta atributiile...Femeia nu a castigat nimic din ce nu avea inainte, intotdeauna a avut si are aceleasi drepturi si atributii-este egala cu barbatul.
aici trebuie sa te contrazic; cum are acelasi drepturi ca inainte? adica pana in secolul 19 femeia a avut dreptul de a vota, de a-si mosteni parintii si de a-si administra bunurile, a avut dreptul la educatie? a avut ea aceste drepturi pe care le-au avut barbatii? eu una nu cred
Femeia se face o sclava a sistemelor politico-economice, preluand sarcini barbatesti (nu pentru ca "n-are cine" ci de bunavoie ca sa se simta emancipata) si pierzand chemarea tainica de a sluji familiei intr-un mod anume randuit de Dumnezeu, si anume sa nasca oameni...
da aici sunt de acord cu tine, femeia a ajuns sa fie explorata de buna voie, dar cel putin nu mai are aceasi conditie ca in secolele trecute; a preluat sarcini barbatesti, dar ce sa facem daca viata este scumpa, iar un singur salariu nu mai ajunge in casa? una e sa stai acasa si ai grija de copii, dar cand vezi ca nu ai ce sa le pui pe masa consideri ca e mai important pentru ei sa creasca intr-un mediu financiar stabil
Draga Diana...istorie...drept...frumos, teologia totusi e una a paradoxurilor. De ce zic asta, ca sa intelegi, poate, ca femeia ESTE inferioara barbatului! Nu e vorba insa de o inferioritate matematica, istorica, juridica, tehnica (sau poate ca se reflecta si in astea inferioritatea). Daca nu e asa (cum zic eu), sa ne intrebam oare...atunci unde era Dumnezeu cand femeia era considerata inferioara umanitatii ( sa zicem ca barbatul concentra umanitatea deplina in el, nu, ca sa ajunga sa o considere pe femeie inferioara)? Femeia este inferioara...dar in nimic din ceea ce este deplin. Atunci in ce este inferioara?(de fapt aceasta inferioritate nu e o inferioritate ci ne folosim de TERMENUL acesta pentru a desemna datul ontologic al femeii- revin la dogma Sf.Treimi-oricat am sti noi de adevarata egalitate intre cele trei Persoane, tot tindem sa-i acordam Tatalui o usoara superioritate). Femeia este "barbata" care a secondat barbatul-omul (e o taina, o vom cunoaste deplin). Creational femeia nu e inferioara, e pe deplin egala, dar Dumnezeu a randuit o asemenea interdependenta (independenta oarecum, totusi, nu?) incat SA SE POATA LUCRA DRAGOSTEA din aceasta interdenpendenta si omul sa devina coparticipant la lucrarile lui Dumnezeu (sau lucrarea lui Dumnezeu-CREATIA. Omul conlucreaza cu Dumnezeu in "procesul" creatiei, dragi femei!).
Reply With Quote
  #66  
Vechi 10.04.2008, 14:51:02
mdosat mdosat is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.01.2008
Mesaje: 31
Implicit

....continuare....Sa nu ne amagim. E clar, femeia e NET INFERIOARA (ma folosesc de acest termen) in toate domeniile vietii, care implica ratiunea, capacitatea de intreprindere, etc Dar e NET SUPERIOARA, in domeniile vietii care implica inima (cine fundamenteaza o familie?-de aceea femeia necredincioasa e un dezastru!-cum zicea cozia parca)-ce chemare are femeia! Doamne, ce chemare!... Sa fie mama (sa creasca in ea umanitatea)! Sa educe (tot ce intreprinde omul are la baza educatia, tot ce deliberam are ca fundatie educatia, in tot ce deliberand infaptuim, educatia este fundatia...). Sa poarte de grija! ( mare minune, a avea grija cuiva, traiesti viata aceluia, te confunzi cu el-implinesti porunca iubirii!-zicea parintele Cleopa:"fata de aproapele tau sa ai inima de mama"...cata profunzime)...Scriind aceste cuvinte mi se umple inima de caldura. Sa ne gandim...Inima si Ratiunea cele doua "locasuri" ale sufletului in care Dumnezeu lucreaza. Niciodata nu vor putea una fara cealalta (despre aceasta vorbeste frumos si profund Pr.Staniloae). Nimic din ce-i duhovnicesc si vesnic nu vor putea fara cele doua...Pe ce pune insa lumea accent? Pe rational, stiintific, tehnic...De aici "inferioritatea" istorica...
Reply With Quote
  #67  
Vechi 10.04.2008, 14:53:12
mdosat mdosat is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.01.2008
Mesaje: 31
Implicit

Nu mai intervin cu replici la aceleasi probleme nuantate diferit...cine vrea un raspuns de la mine sa citeasca bine cele doua postari anterioare. Multumim lui Dumnezeu pentru toate!
Reply With Quote
  #68  
Vechi 10.04.2008, 15:06:59
mdosat mdosat is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.01.2008
Mesaje: 31
Implicit

Ma refeream Monica atat la tine si (eventual) copii tai (tot copil ramane fiul tau de 15 ani, si-ti va ramane asa pe vecie), cat si la copii de care vorbesti-si pe ei ii poti iubi ca o mama, caci esti o mama a Bisericii noastre, si ei sunt fii ai Bisericii noastre. Acum poti avea copii nascandu-i in Duh...Incearca sa nu mai vorbesti critic la adresa Ortodoxiei (fie ca e vorba de crestinii ortodocsi, sau Biserica-institutie). Oamenii care fac rele chiar daca sunt ortodocsi nu o fac in virtutea Ortodoxiei. Institutia e condusa de oameni. Ortodoxia e o comoara care poate fi descoperita si in Papua Noua Guinee. Atentie, Ortodoxia e un ideal real, palpabil, noi suntem ortodocsi in devenire...trebuie sa devenim (ca dinamica de la chip la asemanare)...Sanatate, pace, spor!
Reply With Quote
  #69  
Vechi 10.04.2008, 15:23:29
monica73 monica73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.02.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 95
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mdosat
Ma refeream Monica atat la tine si (eventual) copii tai (tot copil ramane fiul tau de 15 ani, si-ti va ramane asa pe vecie), cat si la copii de care vorbesti-si pe ei ii poti iubi ca o mama, caci esti o mama a Bisericii noastre, si ei sunt fii ai Bisericii noastre. Acum poti avea copii nascandu-i in Duh...Incearca sa nu mai vorbesti critic la adresa Ortodoxiei (fie ca e vorba de crestinii ortodocsi, sau Biserica-institutie). Oamenii care fac rele chiar daca sunt ortodocsi nu o fac in virtutea Ortodoxiei. Institutia e condusa de oameni. Ortodoxia e o comoara care poate fi descoperita si in Papua Noua Guinee. Atentie, Ortodoxia e un ideal real, palpabil, noi suntem ortodocsi in devenire...trebuie sa devenim (ca dinamica de la chip la asemanare)...Sanatate, pace, spor!
Dumnezeu imi da libertatea sa vorbesc,....si daca am criticat pe cineva este pacatul meu,dar o sa ma opresc aici si o sa te las pe tine sa critici,...am uitat pentru o clipa ca sunt femeie si nu am dreptul la replica,se vede intr-adevar cum percep barbatii asa disputatul cuvant biblic'SUPUNERE'!
Reply With Quote
  #70  
Vechi 10.04.2008, 15:32:36
mdosat mdosat is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.01.2008
Mesaje: 31
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesis
Citat:
În prealabil postat de mdosat
Citat:
În prealabil postat de Noesis
Eh, Dia, cred ca stii si tu, este un adevar care doare. Au trebuit mii de ani pentru ca femeia sa aiba cat de cat aceleasi drepturi ca si un barbat. Si asta nu s-a intamplat din cauza crestinismului, din pacate.
SI din nefericire, sunt multi in biserica ortodoxa care inca cred ca femeia este o fiinta inferioara, supusa pacatului, care induce in pacat, si slaba la minte si la vointa. Ce sa faci, incetul poate s-or mai indrepta lucrurile.
Fratilor e un subiect extrem de vast (am scris si mai sus), nu putem trata prea superficial asemenea chestiuni. De unde stii Noesis ce cred cei din Biserica Ortodoxa? Poate ne inveti si pe noi ortodocsii. "Nu s-a intamplat din cauza crestinismului, DIN PACATE?!?!". Pardon, dumneata esti crestin? Vorbesti de crestinism si de Biserica Ortodoxa de parca ai vorbi despre trend-uri demodate, ma ierti dar asta e impresia. Daca ai cat de cat cultura, ai idee totusi ce exprimi atunci cand vorbesti de crestinism, Ortodoxie...Esti cumva o piesa a sistemului macroeconomic controlat de gandirea nihilista (de tip New Age) a zilelor acestea? Vorbesti de parca ai fi un avatar al lui Krisna care rescrie Bhagavad - Gita...
Mdosat, la toate intrebarile tale despre mine, raspunsul este nu, nu, nu, si iar nu.
Si eu fac parte din Biserica ORtodoxa deci stiu cam ce gandesc unii dintre membrii ei. Citeste cu atentie, nu am spus ca toata lumea din BOR gandeste la fel, ci doar unii.
Poti sa ma contrazici cat vrei, dar nu cred ca poti sa convingi pe nimeni ca femeile au capatat drept de vot din cauza ca BOR s-a luptat pentru asta. Ai sa spui ca dreptul la vot nu e important, dar este.

Am destula cultura, dar vrei sa ma lamuresti si pe mine ce treaba are sistemul macroeconomic cu gandirea nihilista de tip New Age?? daca imi aduc bine aminte de la cursul de macroeconomie, sisteme macroeconomice au existat de cand lumea, de cand exista state care interactioneaza unul cu altul. Nu vad legatura dintre comert, dobanzi, etc si New Age.

Din pacate in unele respecte cultura mea e mai limitata. Nu am citit Bhagavad-Gita, si nici nu am de gand. Nu stiu ce treaba are Bhagavad-Gita cu crestinismul si egalitatea femeilor cu barbatii.
Draga, daca faci parte doar, totusi ai grija cum te exprimi. Te-am luat mai tare (si sa ma ierti) pentru ca exprimarea ta imi starneste o astfel de reactie. Lasa-i pe membrii Bisericii, tu n-ai nici o masea care sa te doara din cand in cand (sau altceva, nu fac anatomie acum...)...sa zicem, ca sa nu te contrazic, ca e important dreptul la vot (pentru ce?, pentru cine?...subiect de televiziune). De cand lumea insa, miscarile politice si in consecinta economice, au fost un rezultat al gandirii teologico-filosofice (sa zicem, vezi comunismul ca sistem politic si macroeconomic...). Deci intai a fost gandirea si apoi sistemul...Lasa Bhagavad-Gita si societatea, faceam o aluzie. Sa nu te superi prea tare, te rog!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Blog-urile... raspunsuri fara intrebari ! windorin Biserica Ortodoxa si Massmedia 22 08.04.2013 16:53:47
Cele mai scurte rugaciuni Sebastiana Rugaciuni 15 04.10.2011 21:57:08
Omul , bărbat și femeie cristiboss56 Din Vechiul Testament 5 24.04.2009 17:46:29
omul. Si l-a facut Dumnezeu barbat si femeie. mbarboi Nunta 40 18.10.2007 22:29:24