Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Reguli in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 10.04.2008, 21:44:15
Dia20_diana Dia20_diana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2007
Mesaje: 307
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mdosat
....continuare....Sa nu ne amagim. E clar, femeia e NET INFERIOARA (ma folosesc de acest termen) in toate domeniile vietii, care implica ratiunea, capacitatea de intreprindere, etc Dar e NET SUPERIOARA, in domeniile vietii care implica inima (cine fundamenteaza o familie?-de aceea femeia necredincioasa e un dezastru!-cum zicea cozia parca)-ce chemare are femeia! Doamne, ce chemare!... Sa fie mama (sa creasca in ea umanitatea)! Sa educe (tot ce intreprinde omul are la baza educatia, tot ce deliberam are ca fundatie educatia, in tot ce deliberand infaptuim, educatia este fundatia...). Sa poarte de grija! ( mare minune, a avea grija cuiva, traiesti viata aceluia, te confunzi cu el-implinesti porunca iubirii!-zicea parintele Cleopa:"fata de aproapele tau sa ai inima de mama"...cata profunzime)...Scriind aceste cuvinte mi se umple inima de caldura. Sa ne gandim...Inima si Ratiunea cele doua "locasuri" ale sufletului in care Dumnezeu lucreaza. Niciodata nu vor putea una fara cealalta (despre aceasta vorbeste frumos si profund Pr.Staniloae). Nimic din ce-i duhovnicesc si vesnic nu vor putea fara cele doua...Pe ce pune insa lumea accent? Pe rational, stiintific, tehnic...De aici "inferioritatea" istorica...
cred ca propozitia e net inferioara in domeniile care implica ratiunea e cam dura, nu? adica lasi sa se inteleaga ca o femeie e mai putin desteapta ca un barbat, sa zicem ca o femeie pune mai mult suflet in timp ce un barbat gnadeste mai la rece o problema, bine?
o este foarte frumos ce spui, doar ca foarte putini barbati si foarte putine femei gandesc asa, se poate ca in teorie sa fie asa, dar cum am mai zis in realitate nu a fost asa; de asta doare
Reply With Quote
  #72  
Vechi 11.04.2008, 05:12:24
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mdosat
E clar, femeia e NET INFERIOARA (ma folosesc de acest termen) in toate domeniile vietii, care implica ratiunea, capacitatea de intreprindere, etc Dar e NET SUPERIOARA, in domeniile vietii care implica inima
scuze, dar eu nu sunt de acord cu formularea ta si in plus, cred ca femeia nu e inferioara in vreun fel. faptul ca accepta benevol o anume ierarhie in viata de familie si in cea sociala e cu totul altceva.
Reply With Quote
  #73  
Vechi 11.04.2008, 13:06:43
mdosat mdosat is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.01.2008
Mesaje: 31
Implicit

Am folosit cuvantul "NET" pentru a merge intr-o extrema, ca sa ne rupem de discutia fara iesire a "problemei" acesteia a "inferioritatii"(un termen anume-sa zicem, parca scriam asta...). Desigur in realitate situatia e usor nuantata. Si femeile au ratiune:D, si barbatii au inima :D. Discutati cum va place...Multumesc.
Reply With Quote
  #74  
Vechi 11.04.2008, 20:46:55
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mdosat
cum va place
:) buuun, acum am ajuns la Shakespeare.
Reply With Quote
  #75  
Vechi 11.04.2008, 22:47:54
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mdosat
Am folosit cuvantul "NET" pentru a merge intr-o extrema, ca sa ne rupem de discutia fara iesire a "problemei" acesteia a "inferioritatii"(un termen anume-sa zicem, parca scriam asta...). Desigur in realitate situatia e usor nuantata. Si femeile au ratiune:D, si barbatii au inima :D. Discutati cum va place...Multumesc.
Constat ca din majoritatea postarilor lipseste cuvantul COMPLEMENTARITATE.
Reply With Quote
  #76  
Vechi 22.04.2008, 12:38:20
mdosat mdosat is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.01.2008
Mesaje: 31
Implicit

Va doresc o saptamana de implinire duhovniceasca si luminare deplina!
Reply With Quote
  #77  
Vechi 22.04.2008, 16:58:21
ancalpop ancalpop is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.11.2007
Mesaje: 118
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel
Supunerea trebuie sa mearga pana la a nu te mai vedea pe tine. Dumnezeu doreste sa crestem prin celalalt, nu prin noi insine.
Asta inseamna sa iubesti cu adevarat si atunci nici nu mai consideri ca e supunere, e doar dragoste.
Reply With Quote
  #78  
Vechi 13.07.2008, 20:20:35
mdosat mdosat is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.01.2008
Mesaje: 31
Implicit

Doamne ajuta fratilor si surorilor...sa se fi incheiat oare problemele care chinuie relatia dintre barbat si femeie?
Reply With Quote
  #79  
Vechi 13.07.2008, 21:25:59
Dia20_diana Dia20_diana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2007
Mesaje: 307
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mdosat
Doamne ajuta fratilor si surorilor...sa se fi incheiat oare problemele care chinuie relatia dintre barbat si femeie?
eu cel putin am inteles ca aceasta rivalitate nu isi are rostul, pentru ca nici femeia fara barbat nu poate, nici barbatul fara femeie, si ca din acest motiv Dumnezeu a creat femeia si barbatul ca sa se completeze reciproc, dar in aceasta disputa mai intervin si traditii si preconceptii...si ca acest "razboi al sexelor" nu se va incheia niciodata...
Reply With Quote
  #80  
Vechi 13.07.2008, 21:43:47
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dia20_diana
Citat:
În prealabil postat de mdosat
Doamne ajuta fratilor si surorilor...sa se fi incheiat oare problemele care chinuie relatia dintre barbat si femeie?
eu cel putin am inteles ca aceasta rivalitate nu isi are rostul, pentru ca nici femeia fara barbat nu poate, nici barbatul fara femeie, si ca din acest motiv Dumnezeu a creat femeia si barbatul ca sa se completeze reciproc, dar in aceasta disputa mai intervin si traditii si preconceptii...si ca acest "razboi al sexelor" nu se va incheia niciodata...
Un razboi artificial, creat si alimentat, din pacate ,de unii reprezentanti ai sexului "tare"! Curata, inselatorie si ratacire in astfel de gandire.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Blog-urile... raspunsuri fara intrebari ! windorin Biserica Ortodoxa si Massmedia 22 08.04.2013 16:53:47
Cele mai scurte rugaciuni Sebastiana Rugaciuni 15 04.10.2011 21:57:08
Omul , bărbat și femeie cristiboss56 Din Vechiul Testament 5 24.04.2009 17:46:29
omul. Si l-a facut Dumnezeu barbat si femeie. mbarboi Nunta 40 18.10.2007 22:29:24