Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 22.02.2024, 02:18:27
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia Vezi mesajul
Regele Angliei poate intelege ortodoxia chiar si nefiind ortodox(ci anglican), tot din citit,trairi, vizite dese la Muntele Athos la duhovnicul sau Arhimandritul Efrem Vatopedinul care vorbeste foarte frumos despre el. Deci se poate.
Regele Angliei nu înțelege Ortodoxia, este un perenialist din tradiția lui Guenon care nici el nu a înțeles niciodată Ortodoxia.

Și ce vrei să spui prin duhovnic, regele Charles nu poate să se spovedească de vreme ce nu e ortodox.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
  #22  
Vechi 22.02.2024, 02:27:41
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.567
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Regele Angliei nu înțelege Ortodoxia, este un perenialist din tradiția lui Guenon care nici el nu a înțeles niciodată Ortodoxia.

Și ce vrei să spui prin duhovnic, regele Charles nu poate să se spovedească de vreme ce nu e ortodox.
Cind a aflat amaritul ca are cancer imediat l-a contactat pe Arhm. Efrem. Ai dreptate stirea nu indica ca ar fi duhovnicul sau ci poate doar un indrumator si prieten.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 22.02.2024, 02:35:28
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia Vezi mesajul
Cind a aflat amaritul ca are cancer imediat l-a contactat pe Arhm. Efrem. Ai dreptate stirea nu indica ca ar fi duhovnicul sau ci poate doar un indrumator si prieten.
Păi l-a contactat că știe din auzite și are surse să-i confirme că Ortodoxia este adevărată, dar nu o înțelege el însuși deloc. E cufundat în ecumenisme, vrăjit de sufismul islamic, și orice apucă în confuzia lui duhovnicească. Nu ai cum să înțelegi Ortodoxia dacă nu te-ai împărtășit niciodată, nu te-ai botezat, englezii sunt într-o lungă derivă de 1000 de ani, nici ei nu pot să zică în ce cred darămite să-i înțeleagă pe alții. Religia britanicilor cea mai autentică este utilitarismul.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa

Last edited by RappY; 22.02.2024 at 02:38:39.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 22.02.2024, 03:37:55
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Nu exista stat, există doar coloniile marilor corporații care cumpără totul, organul politic, justițiar, religios etc, și doar servesc intereselor celor de la Black Rock,JP Morgan ,Berkshire Hathaway, Apple,Tesla și restul corporațiilor care dictează mersul lumii.....Cine are impresia că participă la conducerea oricărui aspect din societate se înșeală..... Asta-i și ideea,sa crezi că ai vreo putere..... Există doar circ, televiziune internet și alte droguri virtuale că sa ne țină ocupați,la fel cum noi ținem ocupat petul nostru când nu avem timp sa ne jucăm cu el.

Repet paradigma cu pastorul și oile..... Indiferent cât de mare este populația lumii,nu-i decât în mâinile câtorva păstorași care dețin Banca Mondială și Fondul Monetar Internațional restul executanți și tot așa până la ultimul cerșetor.....
Nu e chiar așa, sunt țări unde nu au acces toate companiile în lume, și Ungaria de pildă are datorii și puține resurse dar tot joacă tare cartea suveranismului, iar Polonia o duce și mai bine, ambele țări taxează corespunzător corporațiile.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 22.02.2024, 04:24:03
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.567
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Păi l-a contactat că știe din auzite și are surse să-i confirme că Ortodoxia este adevărată, dar nu o înțelege el însuși deloc. E cufundat în ecumenisme, vrăjit de sufismul islamic, și orice apucă în confuzia lui duhovnicească. Nu ai cum să înțelegi Ortodoxia dacă nu te-ai împărtășit niciodată, nu te-ai botezat, englezii sunt într-o lungă derivă de 1000 de ani, nici ei nu pot să zică în ce cred darămite să-i înțeleagă pe alții. Religia britanicilor cea mai autentică este utilitarismul.
Da, foarte pertinent comentariul, asa este insa mai exista o nuanta:
Eu ii urmaresc mereu discursurile cu foarte mare atentie. Nu l-am auzit niciodata sa faca o salata din religie. Nu a facut nici o aluzie la vre-un Mall Religios asa cum o fac altii.
Sa nu uitam ca: El ne cunoaste viitorul nostru( si al lor!) al tuturor in detaliu pe urmatorii 50 de ani, poate pe o perioada si mai lunga, ca pe o insiruire de evenimente care vor urma si daca el,( Dumnezeu stie, au mai fost cazuri in istorie) in inima lui a avut o revelatie( tinuta tot in taina) si s-a convins ca ortodoxia este Calea catre Mantuirea reala nu cea imaginara a altora..., sunt sanse multe ca tot in mare taina tinuta sub 10 lacate si peceti, omul la Mt. Ahtos, sa fi trecut la ortodoxie, mai stii? Nu vom stii niciodata( dar eu am o presimtire), conversie care nu necesita trimbitare, ci poate sa fie tinuta doar intre Dumnezeu, el si Duhovnicul sau si nimeni altcineva. Am vazut intr-un interviu ca avea in camera sa citeva icoane clar ortodoxe foarte frumoase. De ce le-al tine daca nu pentru rugaciuni? Ca doar au arta, Slava Domnului, pe alese daca este sa puna pe pereti.
Ce alt motiv ar mai avea sa apeleze la Parintele Efrem daca nu erau amandoi pe aceeasi pagina. Zic si eu...Cu ce l-ar putea ajuta Parintele daca ar fi in lumi paralele?

Last edited by cozia; 22.02.2024 at 04:30:47.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 22.02.2024, 04:42:05
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.567
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Păi l-a contactat că știe din auzite și are surse să-i confirme că Ortodoxia este adevărată, dar nu o înțelege el însuși deloc. E cufundat în ecumenisme, vrăjit de sufismul islamic, și orice apucă în confuzia lui duhovnicească. Nu ai cum să înțelegi Ortodoxia dacă nu te-ai împărtășit niciodată, nu te-ai botezat, englezii sunt într-o lungă derivă de 1000 de ani, nici ei nu pot să zică în ce cred darămite să-i înțeleagă pe alții. Religia britanicilor cea mai autentică este utilitarismul.
Da, foarte pertinent comentariul, asa este insa mai exista o nuanta:
Eu ii urmaresc mereu discursurile cu foarte mare atentie. Nu l-am auzit niciodata sa faca o salata din religie. Nu a facut nici o aluzie la vre-un Mall Religios asa cum o fac altii.
Sa nu uitam ca: El ne cunoaste viitorul nostru( si al lor!) al tuturor in detaliu pe urmatorii 50 de ani, poate pe o perioada si mai lunga, ca pe o insiruire de evenimente care vor urma si daca el,( Dumnezeu stie, au mai fost cazuri in istorie) in inima lui a avut o revelatie( tinuta tot in taina) si s-a convins ca ortodoxia este Calea catre Mantuirea reala nu cea imaginara a altora..., sunt sanse multe ca tot in mare taina tinuta sub 10 lacate si peceti, omul la Mt. Ahtos, sa fi trecut la ortodoxie, mai stii? Nu vom stii niciodata( dar eu am o presimtire), conversie care nu necesita trimbitare, ci poate sa fie tinuta doar intre Dumnezeu, el si Duhovnicul sau si nimeni altcineva. Am vazut intr-un interviu ca avea in camera sa citeva icoane clar ortodoxe foarte frumoase. De ce le-al tine daca nu pentru rugaciuni? Ca doar au arta, Slava Domnului, pe alese daca este sa puna pe pereti.
Ce alt motiv ar mai avea sa apeleze la Parintele Efrem daca nu erau amandoi pe aceeasi pagina. Zic si eu...Cu ce l-ar putea ajuta Parintele daca ar fi in lumi paralele?

PS N-am reusit sa o sterg postarea anterioara.

Last edited by cozia; 22.02.2024 at 04:44:18.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 22.02.2024, 07:10:08
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia Vezi mesajul
De ce le-al tine daca nu pentru rugaciuni? Ca doar au arta, Slava Domnului, pe alese daca este sa puna pe pereti.
Ce alt motiv ar mai avea sa apeleze la Parintele Efrem daca nu erau amandoi pe aceeasi pagina. Zic si eu...Cu ce l-ar putea ajuta Parintele daca ar fi in lumi paralele?

PS N-am reusit sa o sterg postarea anterioara.
Nu mi se pare că omul e ortodox, nu cred în teza potrivit căreia l-ar lichida establishmentul protestant dacă ar trece la ortodoxie, să nu uităm că rejina Maria - Missy cum o alintau adulatorii casei regale era adeptă a cultului Bahai și n-a pățit nimic.

De unde știm că regele britanic nu umblă și prin alte religii la diferiți inițiați ?
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 22.02.2024, 10:52:43
Seraphim7 Seraphim7 is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia Vezi mesajul
Regele Angliei poate intelege ortodoxia chiar si nefiind ortodox(ci anglican), tot din citit,trairi, vizite dese la Muntele Athos la duhovnicul sau Arhimandritul Efrem Vatopedinul care vorbeste foarte frumos despre el. Deci se poate.

Nu-i chiar așa,regele Angliei este ortodox chiar la nivelul genetic, atât din partea tradiției ruse,cât și din partea tradiției grecești.Deci este mai ortodox decât RappY,nu caută ortodoxia așa doar la nivel speculativ.

Cum?
Simplu, tatăl său este Prințul Filip al Greciei și Danemarcei, născut în Corfu, Grecia.Prințul Andrei al Greciei și Danemarcei este bunicul său,la fel născut în Atena și aici vom intra și în ramura rusă, întrucât acest bunic al sau este fiul lui Olga Constantinovna a Rusiei.

Acuma deși atât Filip cât și Andrei nu sunt greci, întrucât se trag din linia daneză via Prusia.Friedrich Wilhelm Leopold fiind fondatorul caselor regale britanice,daneze, norvegiene și grecești.

Totuși acești danezi grecizați plus o regină a greciei rusă fac parte din linia ortodoxă a regelui Charles.Deci este și poate fi mai ortodox decât oricare,la fel cum poate fi și anglican prin suveranitate și protestant tot la fel din filiera luterana daneză...
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 22.02.2024, 11:23:46
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia Vezi mesajul
Da, foarte pertinent comentariul, asa este insa mai exista o nuanta:
Eu ii urmaresc mereu discursurile cu foarte mare atentie. Nu l-am auzit niciodata sa faca o salata din religie. Nu a facut nici o aluzie la vre-un Mall Religios asa cum o fac altii.
Sa nu uitam ca: El ne cunoaste viitorul nostru( si al lor!) al tuturor in detaliu pe urmatorii 50 de ani, poate pe o perioada si mai lunga, ca pe o insiruire de evenimente care vor urma si daca el,( Dumnezeu stie, au mai fost cazuri in istorie) in inima lui a avut o revelatie( tinuta tot in taina) si s-a convins ca ortodoxia este Calea catre Mantuirea reala nu cea imaginara a altora..., sunt sanse multe ca tot in mare taina tinuta sub 10 lacate si peceti, omul la Mt. Ahtos, sa fi trecut la ortodoxie, mai stii? Nu vom stii niciodata( dar eu am o presimtire), conversie care nu necesita trimbitare, ci poate sa fie tinuta doar intre Dumnezeu, el si Duhovnicul sau si nimeni altcineva. Am vazut intr-un interviu ca avea in camera sa citeva icoane clar ortodoxe foarte frumoase. De ce le-al tine daca nu pentru rugaciuni? Ca doar au arta, Slava Domnului, pe alese daca este sa puna pe pereti.
Ce alt motiv ar mai avea sa apeleze la Parintele Efrem daca nu erau amandoi pe aceeasi pagina. Zic si eu...Cu ce l-ar putea ajuta Parintele daca ar fi in lumi paralele?

PS N-am reusit sa o sterg postarea anterioara.
Viitorul îl cunoaște doar Dumnezeu, nu niște marionete păgâne derutate. Dacă tu crezi într-o fraudă rătăcită nu faci decât să rătăcești la rându-ți, omul n-are nicio treabă cu Ortodoxia. Dacă ar fi ortodox și-ar minți și poporul și pe Dumnezeu pe care refuză să-l mărturisească. O întrebare poate fi dacă va decide să se boteze pe patul de moarte, asta l-ar ajuta enorm la Judecată.

Și ți-am zis este perenialist, de-aia e interesat de religii, inclusiv de Islam. Iar Ortodoxia are cea mai mare credibilitate printre „tradiționaliști spirituali”, asta e evident pentru oricine.

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Nu-i chiar așa,regele Angliei este ortodox chiar la nivelul genetic, atât din partea tradiției ruse,cât și din partea tradiției grecești.Deci este mai ortodox decât RappY,nu caută ortodoxia așa doar la nivel speculativ.
Tu n-ai o înțelegere elementară a cuvintelor, rămâi la nihilismele tale de adolescent emotiv blocat în pubertate.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
  #30  
Vechi 28.02.2024, 01:57:20
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.567
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
De unde știm că regele britanic nu umblă și prin alte religii la diferiți inițiați ?
S-ar fi auzit. La Athos are apartamentul-chilie personal, si ar avea o prezenta cu un nivel ridicat de implicare in programul zilnic: Utrenie, Liturghie, Vecernie, la Parastase(cind se tin), Simbetele mortilor... din ce am citit.
Banuiesc ca il pun sa citeasca, sa recite (in engleza), asa cum am facut-o mai toti pe aici si mai facem ocazional.
Reply With Quote
Răspunde