Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 30.10.2006, 22:13:36
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Nicoleta ,,daca-mi permiti, din ce cauza vrei sa fie alba ? Nu cumva e mai mult fuga de raspundere decit dragoste .
Vezi ca Domnul cunoaste ascunzisurile inimii . De la distanta asa se vede ,nu te supara. Mai bine roaga-te sa se faca voia Domnului ,daca nu stii incotro.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 30.10.2006, 23:54:15
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Stai linistita sora,ca eu am inteles ce vrei sa spui.Si ai si dreptate.Dupa cum ai citat din parintele Arsenie Boca,da,relatiile sexuale sunt permise numai intre soti si in scopul procrearii.Dupa cum ai spus,cred ca s-a creat o confuzie,vizavi de termenul "casatorie alba",tu de fapt voind sa spui ca nu ai relatii cu sotul tau decat in scopul procrearii si nu in alte scopuri.Am inteles bine?
Reply With Quote
  #23  
Vechi 31.10.2006, 02:52:46
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MARIUS_DANIEL
Stai linistita sora,ca eu am inteles ce vrei sa spui.Si ai si dreptate.Dupa cum ai citat din parintele Arsenie Boca,da,relatiile sexuale sunt permise numai intre soti si in scopul procrearii.Dupa cum ai spus,cred ca s-a creat o confuzie,vizavi de termenul "casatorie alba",tu de fapt voind sa spui ca nu ai relatii cu sotul tau decat in scopul procrearii si nu in alte scopuri.Am inteles bine?
da, cred ca s-a creat o confuzie vizavi de acest termen - casatorie alba.

in principiu, nu era vorba de mine, ci de nicoleta - care a deschis acest topic.

eu doar i-am dat o parere izvorata din experienta noastra ca familie.

si apropo - cand am spus ca sexul in familie nu defineste experienta de viata, ma refeream de fapt la sex in general. fac precizarea pentru ca am observat ca unii au inclinatia de a lua ce-i mai rau dintr-o exprimare care lasa loc de interpretare, voit sau nu.

ma bucur, marius_daniel, ca ai inteles ce am vrut sa spun...
Reply With Quote
  #24  
Vechi 01.11.2006, 00:32:06
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

:)Mirelat,o experienta de viata are fiecare.Solutiile difera in functie de ce cruce are fiecare de dus.Si casatoria si fecioria duc in rai,numai sa nu le amestecam.Totul se face cu binecuvantarea duhovnicului si in duhul smereniei.Are dreptate parintele Petru.Nu exista casatorie alba sau neagra,doar casatorie.Patul neintinat(cum spune la taina cununiei)se poate pastra si in dragostea conjugala.Mai importanta este fecioria mintii si a sufletului decat a trupului.Totusi sunt situatii cand din binecuvantate pricini sotii se pot abtine de la viata conjugala,dar cu binecuvantare de la duhovnic si ca o exceptie,nu ca o regula.Iarta-ma daca te-am suparat cu parerile mele.:)Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 01.11.2006, 05:23:26
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Negroponte
:)Mirelat,o experienta de viata are fiecare.Solutiile difera in functie de ce cruce are fiecare de dus.Si casatoria si fecioria duc in rai,numai sa nu le amestecam.Totul se face cu binecuvantarea duhovnicului si in duhul smereniei.Are dreptate parintele Petru.Nu exista casatorie alba sau neagra,doar casatorie.Patul neintinat(cum spune la taina cununiei)se poate pastra si in dragostea conjugala.Mai importanta este fecioria mintii si a sufletului decat a trupului.Totusi sunt situatii cand din binecuvantate pricini sotii se pot abtine de la viata conjugala,dar cu binecuvantare de la duhovnic si ca o exceptie,nu ca o regula.Iarta-ma daca te-am suparat cu parerile mele.:)Doamne ajuta!
fie cum zici tu, negroponte.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 01.11.2006, 19:32:57
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Nu e "fie cum zici tu,negropote",suna ca-n bataie de joc,eu spun ca e foarte bine cum zice Negropote,chiar intelept,si n-ar fi rau sa luam in consideratie.Este foarte usor a se intelege eronat aceasta tendinta de "casatorie alba",care dupa cum spunea Parintele Petru,nu-si are rostul si nici temei viabil in societatea noastra.Aceasta traire in curatie este o decizie foarte delicata si se face sub cunostinta duhovnicului,acestea cunoscand in prealabil viata sotilor pe o perioada mai lunga,pentru ca aceasta decizie se i-a categoric din initiativa ambilor soti,cu o motivatie strict religioasa,ca si o virtute,si nu in ultimul rand,ea sa se manifeste si pe plan launtric si mental,astfel este total inutila.Acest caracter de virtute o da insasi infranarea din lupta cu patimile,deci nu putem vorbi despre viata in curatie intre soti daca unul dintre acestoa este pur si simplu impotent,sau frigida in cazul femeii,daca nu exista dorinta,si deci lupta cu aceasta,atunci nu poate fi vorba de convietuire in curatie ca si virtute.Cat despre,ceea ce sustin unii ca spunea parintele Boca,precum ca oamenii trebuie sa se impreuneze numai in scop de procreere,asta a fost parerea dansului,ca om,asta nu inseamna ca si biserica impune acest lucru,si nici nu exista aceasta teorie in biserica.Deduc faptul ca unii divinizeaza mai mult anumiti preoti si relatarile acestora,decat biserica insasi.Si chiar daca unii ar dori sa recurga la astfel de metode,rare de altfel,nu cred ca este nevoie sa se traga clopotul in acest sens,pentru a se cunoaste de catre popor,realitatea proprie si intima.Si sincer,"mirelat", poveste ta mi se pare ca suna mai degraba a resemnare,venita de la sine,odata cu timpul,pentru ca o astfel de viata nu te trezesti pur si simplu ca o adopti,ea trebuie analizata,trebuie pusa in fata anumitor factori decisivi si din partea ambilor soti,aceasta viata presupune o traire deosebita,smerita si cu o traire crestina intensa,cu un scop bine definit spre mantuire.Nu-mi place ca te-ai razvratit rastalmacindu-i cuvintele parintelui Petru care este cu adevarat in masura sa se exprime in acest sens,ca si duhovnic,si ai luat in deradere cele spuse de Negroponte,care sunt spuse atat de explicit si convingator,deci acestea fiind spuse(din stricta proprie parere),mai gandeste-te daca te incadrezi in categoria celor care duc o "casatorie alba" cu principiile pe care aceasta le presupune.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 01.11.2006, 20:12:46
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

mirelat ,nu te necaji !
sa stii ca eu te inteleg ,cu mila lui Dumnezeu .Caci daca nu e "daruita" de Cel de sus nu o poate avea sau pastra nimeni .
Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #28  
Vechi 01.11.2006, 21:22:34
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

pentru ory :

Nu era nici o bataie de joc la adresa lui negroponte. am vorbit f. serios si el cred ca a inteles asta, de aceea cred ca nici nu a mai continuat discutia. Dar tu, ce-i cu tine?!... vad ca la vorbe rastalmacite poti sa dai lectii !

pentru maria55 :

Multumesc, si sa stii ca nu sunt necajita. In general, nu sunt genul care vrea sa aiba ceva cu orice pret. Judecata lui Dumnezeu cred ca este mai limpede ca a noastra.

Doamne-ajuta tuturor !
Reply With Quote
  #29  
Vechi 03.11.2006, 11:56:41
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

...de cand e lumea,romanul stie ca expresia "fie cum zici tu" este mai degraba o cedare,decat o acceptare...asa ca nu mai are rost sa-ti dau explicatii,oricum nu ai raspuns parerii mele vis-a-vis de acest topic,nici nu mai e nevoie,m-am cam lamurit.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 27.11.2006, 11:14:20
pacatosu pacatosu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.09.2006
Mesaje: 23
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nicoleta23
MA GANDESC LA O CASATORIE ALBA. E O CALE DE MIJLOC INTRE VIATA DE FAMILIE SI CALUGARIE.SE MAI GANDESTE CINEVA LA CALEA ACEASTA? ADRESA MEA ESTE SAINT2BONES@yahoo.com
BUNA ZIUA!
NOTIUNEA DE CASATORIE ALBA, OARE NU VINE DE LA RELATIILE DINTRE OAMENI, DE LA RELATIILE DINTRE BARBAT SI FEMEIE? CASATORII ALBE NU SANT CASATORIILE DE CONVENIENTA PE CARE BISERICA LE CONDAMNA CU TOATA VEHEMENTA? CASATORII DIN INTERES SAU, IERTATA SA-MI FIE EXPRESIA, AI UN SENTIMENT DE REPULSIE FATA DE ACTUL DRAGOSTEI IN SINE? IN VECHIUL TESTAMENT, IN CAP.I "GENEZA" SE SPUNE ASA:
" IN ZIUA A SASEA SPRE SEARA, DOMNUL DUMNEZEU A CREAT OMUL. BARBAT SI FEMEIE I-A FACUT SI LE-A SPUS: < CRESTETI SI VA INMULTITI SI UMPLETI PAMANTUL SI-L SUPUNETI >".
PAI DACA EXISTA ACEST INDEMN DE LA DUMNEZEU, DACA DOMNUL IISUS HRISTOS NE-A LASAT SFANTA TAINA A CUNUNIEI, NOI DE CE SA SA NE GANDIM LA "CASATORIE ALBA". ADICA SA TRAIM IN CURATIE, FARA SA GANDIM CA DE FAPT DAM NASTERE UNUI MARE PACAT, ACELA DE PREACURVIE. FIREA OMULUI SI INSTINCTELE OMENESTI TOT DE DOMNUL DUMNEZEU SANT LASATE. VREM SA TRAIM CU ADEVARAT IN CURATENIE TRUPEASCA SI SUFLETEASCA, DE CE NU - AVEM LA DISPOZITIE MANASTIRI SI SCHITURI. NU UITATI CA SI ACOLO SANT ISPITE, POATE DE ALTA NATURA.
DACA NE-AM ALES SA TRAIM IN ACEASTA VIATA, PAI NU ESTE PACAT SA GANDIM ALTFEL DECAT A GANDIT CREATORUL NOSTRU PENTRU NOI? DUMNEZEU SA VA LUMINEZE SI SA VA INTAREASCA IN CREDINTA, IAR HARUL DOMNULUI SA VA CALAUZEASCA MEREU.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
'CALUGARIA ALBA' Nosam Nunta 65 03.12.2020 15:32:51
Calugaria alba Angela Calugarul 169 06.01.2018 23:37:30
Casatoria alba Adriana_Crestina Nunta 7 11.08.2011 22:32:25
caut un duhovnic in jud.Alba Dobra Daniela Intrebari utilizatori 18 15.01.2011 00:01:13