Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #16  
Vechi 15.09.2010, 13:15:20
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Mai cred ca o preocupare prea asidua cu ceea ce mancam poate fi daunatoare duhovniceste, chiar daca este facuta doar cu intentia de a manca sanatos.
Ca peste tot, cred ca este bine sa pastram masura. Sa ne preocupe sa mancam sanatos dar nici sa credem in orice zvon si sa scanam internetul pentru informatii catastrofiste despre apocalipsitatea mancarii
Fani,

Din moment ce suntem construiti pentru a fi temple ale Duhului Sfant, trebuie sa ne ingrijim de trupul nostru. E de datoria noastra sa metinem curatenia in Sfanta Biserica, deci trebuie sa ne ingrijim cat putem de bine si de sanatatea noastra. De ce crezi ca au fost introduse posturile de peste an? Exact de asta: ca sa mai eliminam din toxine, sa ajutam mintea sa fie mai clara in rugaciune mancand mai putin si numai vegetale. Si pește uneori, care este recomandat pentru sanatate.

Trebuie sa pastram masura cand facem curatenie in locasul de cult? Adica sa mai lasam pe ici pe colo cate un paianjen agatat, cate un fir de praf, ca altfel cadem in extreme... :P
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sa mancam sanatos! Melissa Postul 523 14.07.2019 15:35:08
Cum trebuie sa mancam pentru a fi sanatosi absolutep0wer Generalitati 27 03.04.2015 14:03:44
Mai mancam porc ...sau.. sunsray Spiritualitatea ortodoxa 22 13.12.2011 08:55:36
Care este pozitia BOR fata de persoanele care fac doar cununuia civila? elom Nunta 38 16.08.2011 23:45:58
Otrava din sarea de bucatarie pe masa tuturor romanilor! heaven Generalitati 21 14.11.2010 15:16:41