Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 16.12.2011, 17:02:40
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Pentru că Legea nu interzicea facerea de bine în ziua sabatului. De fapt asta și spune Hristos:
Cu cât se deosebește omul de oaie! De aceea se cade a face bine sâmbăta." (Mat. 12,12 - versiunea ortodoxă) .
Vorbeam despre decalog, asa cum este el formulat in vechiul testament nu despre explicatiile Mantuitorului. Dar acesta nu era un argument cu privire la faptul ca nu trebuie cinstita ziua a 7-a, ci doar argument asupara faptului ca nu trebuie ca fim "nedeschisi" la minte.

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Cum puteți afirma așa ceva? Decalogul este singul text din Biblie care a fost nu doar inspirat de Dumnezeu, ci chiar scris de El cu propriul deget. Decalogul este prin exceneță o lege divină, de aceea se și numește Legea lui Dumnezeu. .
Nu am negat asta. Doar ca Legea data de Dumnezeu era o lege omeneasca, nu era o lege mantuitoare. Tocmai din acest motiv a trebuit sa se intrupeze Dumnezeu. O lege dumnezeiasca nu are nevoie de completare. Acea lege era dupa cum am spus o lege ce reglementa anumite raporturi si relatii, precum si anumite practici. Legea absoluta si mantuitoare este cea a Lui Hristos.

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Nu aveți niciun argument biblic în sprijinul acestei idei. Mai mult: aceasta chiar că este "o lege umană", singura reglementare juridică fiind decretul duminical al lui Constantin cel Mare la 321.
Argumentul biblic este dat de faptul ca in ziua intai a saptamanii a inviat Hristos. In ziua intai s-a pogorat Duhul Sfant si s-a infiintat in chip vazut Biserica. Deci am argumente.

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Da, spune. Iar Hristos confirmă. Și atâta vreme cât mai există evrei pe planetă putem ști care este ziua a șaptea.
Dar in decalog nu se specifica ziua a saptea a saptamanii, eu asta spus. Se specifica "Șase zile să lucrezi", "dar ziua a șaptea este odihna Domnului".
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Scosul la biserica de catre nasi maria32 Nunta 14 09.07.2015 16:09:53
Versete si pasaje Biblice care v-au impresionat danyel Despre Sfanta Scriptura 70 01.02.2015 16:45:29
Concurs pentru incepatori (si nu numai) - personaje si fapte biblice sophia Despre Biserica Ortodoxa in general 47 10.11.2012 00:16:56
Contradictii Biblice julline Generalitati 99 08.07.2010 23:24:23
Despre betie - referiri biblice patinina34 Din Vechiul Testament 9 31.05.2009 01:49:13