Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 15.09.2010, 15:28:09
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Don_Juan Vezi mesajul
Din cate stiam eu parca amarantul (E 123) e cel mai periculos aditiv.
Asa este, E123 nu are ce cauta in mancarea noastra. E PERICULOS.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 15.09.2010, 15:33:17
Don_Juan's Avatar
Don_Juan Don_Juan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.02.2010
Locație: Terra, Calea Lactee
Religia: Ortodox
Mesaje: 215
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Adica tu mananci mezeluri?! Pocaieste-te!!!
Mancam inainte. Acum nu le mai suport. Dar informatia asta am aflat-o pe net. Pai tre sa ma gandesc serios la o pocainta alimentara ca si asa am probleme digestive.
__________________
"Iată Eu vă trimit pe voi ca pe niște oi în mijlocul lupilor; fiți dar înțelepți ca șerpii și nevinovați ca porumbeii."
Reply With Quote
  #33  
Vechi 15.09.2010, 15:37:04
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Don_Juan Vezi mesajul
Mancam inainte. Acum nu le mai suport. Dar informatia asta am aflat-o pe net. Pai tre sa ma gandesc serios la o pocainta alimentara ca si asa am probleme digestive.
Slava Domnului ca nu mai mananci mezeluri.

Cand ii vad pe unii ca-si desfac pachetul si scot salam, carnati, crenvusti, cabanos, pateu, parizer sau alte chestii de astea, le povestesc niste lucruri de le tai pofta de mancare.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 15.09.2010, 18:20:25
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit de acord

Citat:
În prealabil postat de costache marilena Vezi mesajul
Acuma, face fiecare cum crede si cum i se pare mai bine. Este o datorie crestineasca sa ne preocupe si sanatatea trupului. Dar sa nu facem din asta un un mod de a trai, o obsesie sau mai rau o "religie". Si aceasta preocupare exagerata de a cerceta cu minutiozitate fiecare produs alimentar ca nu cumva sa ne otravim degenereaza in obsesie. Colectionarea / citirea cu religiozitate de carti si articole de "specialitate" ne "ajuta" foarte tare... Da...ne creeaza panica si deznadejde. Eu, personal. prefer sa fiu o ignoranta care consuma cu masura si discernamant alimente cat mai simple si mai putin procesate. Si daca asta inseamna ca nu imi pasa, ei bine nu imi pasa!
Sunt de aceeasi parere cu Marilena si nu am deschis acest topic pentru a trezi spaima cititorilor.

Scopul meu initial a fost de a identifica alimente care fac rau si de care ne putem dispensa usor si fara costuri.
In aceasta categorie de alimente dispensabile intra guma mestecat, bauturile carbogazoase, cafeaua, dulciurile din comert etc... pe care oamenii le consuma fara a se intreba "de ce fac asta?".

Nu sunt pentru paranoia citirii etichetelor. De altfel, aceast fapt poate fi evitat daca mananci simplu si gatesti acasa.


Pe de alta parte, mancarea "sanatoasa", produsele bio, fara pesticide, carnea animalelor pe care nu s-au folosit antibiotice etc.. acestea sunt lucruri costisitoare si mi se pare nepotrivit sa sfatuim pe altii "cumpara aia" cand stiu ca este scump.

Dar ceva, ceva tot se poate face pentru sanatatea noastra, fara excese, fara paranoia etc..
Sunt de acord si cu Vsovivi: daca omul s-ar fi multumit cu mancarea simpla, nu s-ar fi ajuns la situatia in care mancarea devine toxica.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 15.09.2010, 18:42:25
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Este adevarat ca nu e placuta la gust ca si celelalte, insa noi nu cautam placerea, ci sanatatea. Nu va otraviti in mod constant si inconstient cu fluorurile (fluoride) care se gasesc in mai toate pastele de dinti, dar si in apa de la chiuveta:

http://ro.wikipedia.org/wiki/Fluorur%C4%83_de_sodiu
http://en.wikipedia.org/wiki/Fluoride_poisoning
http://www.fluoridealert.org/
http://www.google.ro/ - pentru mai multe rezultate

Nu am zis nimic de gust (iti place sa presupui). Ci nu este grozava deoarece este o pasta de dinti medicinala (impotriva paradontozei) si nu am observat imbunatatirea sanatatii gingiilor..desi am folosit-o ani.

Cat despre fluoruri, nu cred ca ne putem feri de ele, dar in general o dieta care contine magneziu si calciu ar trebui sa ajute la eliminarea fluorurii de sodiu din organism. Nu cred ca pasta fara fluoruri ajuta semnificativ, din pacate.

(Ar fi bine daca cineva - chimist- ar propune o solutie de de-flourare a apei, in caz ca in Rom. intr-adevar se practica fluorarea apei. Teoretic stiu ca se poate neutraliza fluorura de sodiu cu saruri de calciu, dar nu stiu detalii).

Last edited by anna21; 15.09.2010 at 18:52:26.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 15.09.2010, 19:31:28
Bast-et Bast-et is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Mesaje: 350
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Bast-et
Implicit

Da ce voi mancati pasta de dinti? Daca scuipi dupa ce te-ai spalat cum sa te intoxici? Chiar daca inghiti oleaca...

Cat despre mancaruri, ar trebui sa nu mancam nimic ca sa nu ne otravim, caci orice substanza, pana si cand vitamina C, daca luata peste doza zilnica, face rau.
__________________
But I am not a slave to a God, that doesn't exist
And I'm not a slave to a world, that doesn't give a sh*t
Reply With Quote
  #37  
Vechi 16.09.2010, 10:37:46
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bast-et Vezi mesajul
Da ce voi mancati pasta de dinti? Daca scuipi dupa ce te-ai spalat cum sa te intoxici? Chiar daca inghiti oleaca...

Cat despre mancaruri, ar trebui sa nu mancam nimic ca sa nu ne otravim, caci orice substanza, pana si cand vitamina C, daca luata peste doza zilnica, face rau.
Apoi leaca ceea pe care o inghiti fara sa vrei zilnic si de doua ori pe zi te otraveste in timp. Aseara dintzologul a incercat sa ne convinga sa folosim apa de gura. S-o foloseasca el sanatos, pentru ca noi suntem foarte atenti la capitolul chimicale ingurgitate [involuntar].

Ovidiu Bojor a spus clar ca pastiluta de vitamina C exte daunatoare, pentru ca este ca o explozie de vitamina C in organism. In vegetale, vitamina C se gaseste intr-o asa-numita proportie divina, impreuna cu celelalte vitamine, si numai in felul asta ar trebui sa o consumam. Ce sa mai vorbim de celelalte vitamine sub forma de comprimate sau de pastilele de orice fel pe care le cumparam pe bani grei de la farmacie.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 16.09.2010, 10:41:39
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Nu sunt pentru paranoia citirii etichetelor. De altfel, aceast fapt poate fi evitat daca mananci simplu si gatesti acasa.
Asa cum le spun celor care nu vor sa tina posturile: daca mancati sanatos, pentru voi o faceti, nu pentru altcineva. Daca cititi etichetele si refuzati sa cumparati ce e rau, pentru voi o faceti si pentru familiile voastre. Cine are urechi de auzit sa auda.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 11.10.2010, 12:16:21
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit !

http://www.evz.ro/detalii/stiri/prim...or-908593.html
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 07.06.2011, 02:23:35
ElisabetaM
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Don_Juan Vezi mesajul
Si Acesulfam K e un indulcitor nociv foarte raspandit. Guma Orbit de exemplu are si aspartam si acesulfam k. Deci nu e recomandabil de consumat asa ceva. Dar E-urile astea mai apar si sub altfel de denumiri si poti fi pacalit.
De asemenea acest indulcitor il gasiti si in bauturile 'dietetice', gen 0 zahar. Consumam zilnic asa ceva intr-o vreme pana cand am avut niste dureri groazice in piept si stomac... si m-am lasat.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sa mancam sanatos! Melissa Postul 523 14.07.2019 15:35:08
Cum trebuie sa mancam pentru a fi sanatosi absolutep0wer Generalitati 27 03.04.2015 14:03:44
Mai mancam porc ...sau.. sunsray Spiritualitatea ortodoxa 22 13.12.2011 08:55:36
Care este pozitia BOR fata de persoanele care fac doar cununuia civila? elom Nunta 38 16.08.2011 23:45:58
Otrava din sarea de bucatarie pe masa tuturor romanilor! heaven Generalitati 21 14.11.2010 15:16:41