Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 07.06.2011, 07:00:42
Lilith23
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Aceste "otrăvuri" sunt tot mai greu de evitat, că e plină lumea de ele. De la glutenul din "pâinea cea de toată zilele", până la clorul din apa de la robinet. Tot ce putem face e să reducem răul, pe cât posibil. Eu sunt ovo-lacto-vegetariană de ani buni. Consum doar ceai de la plafar (fără zahăr, eventual puțină miere de casă, nu din comerț). Nu mănânc pâine deloc. Prefer legume și fructe organice (de la mama, de la țară), lactate la fel. Beau doar apă filtrată și puțină cafea (știu că se zice că e rea, dar o jumătate de ceașcă pe zi, fără zahăr, nu face niciun rău). Acum mai greu e cu copilașii, că pe ei nu-i pot ține la regim strict. Mai papă câte-o cocolățică din când în când, deși acum, vară fiind, prefer să-i "îndulcesc" cu câte-o înghețată de casă. Sucuri le fac și alea acasă, din fructe proaspete, ca să evit prostiile ce există acum în comerț. Și prefer să le dau, în loc de pâine albă, chifle din făină integrală, cu cereale. Le place tare mult.
Acum... ce să zic? Nu putem evita răul complet, dar îl putem reduce substanțial.
Și să nu uităm că în loc de băuturile "diet", mai bine bem apă plată și ieșim la jumătate de oră de alergat dimineața. Ne ajută mult mai mult.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 07.06.2011, 09:23:54
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Am folosit si eu cativa ani, dar nu gasesc ca este grozava.. inca mai caut..
Poti sa-ti faci singura pe baza de argila, glicerina si alte cateva ingrediente, dupa preferinte.
Sunt retete pe Internet.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 07.06.2011, 09:25:21
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Completare: cred ca sanatatea dintilor depinde mai mult de factori genetici si de stilul de viata decat de pasta de dinti..
Este vorba ca pasta de dinti care o folosesc majoritatea contine fluor care poate fi o problema pentru organism nu doar pentru dinti.
S-a discutat mult despre beneficiile fluorului dar prea putin despre riscuri.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 07.06.2011, 09:30:32
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IonelS Vezi mesajul
Nu mai consumati ceaiuri la pliculet, pasta de dinti cea mai ieftina nu are fluoruri, faceti cruce la tot ce inghititi, cumparati oua, carne , lapte si branza de la tarani !
TOATE au floruri, mai putin cele "speciale" sau "naturiste" care numai ieftine nu sunt.

Nu e cazul sa faci atata reclama la produsele cumparate de la tarani deoarece:

1. Acum si ei folosesc ingrasaminte, pesticide, ierbicide, nutreturi sintetice, etc.
Asistam acum cateva luni la un dialog in care o vanzatoare de la un magazin cu astfel de "accesorii agricole" o sfatuia pe o tanti sa nu care cumva sa dea la pasari porumbul care tanti zicea ca il stransese special pentru pasari, ca nu stiu ce se intampla, ci furaje sintetice.

2. Igiena vizavi de produsele lor este indoielnica.

3. Modul de conservare si perioada de valabilitate a produselor perisabile pana ajung cu ele la piata (oua, branza) iarasi e indoielnic.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 07.06.2011, 09:51:53
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
TOATE au floruri, mai putin cele "speciale" sau "naturiste" care numai ieftine nu sunt.
Noi folosim GennaDent cu argilă și plante, care nu conține nici floruri, nici spumanți. Costă între 5 și 9 lei tubul. Atenție, nu toate tipurile de la GennaDent sînt fără fluoruri și spumanți.

La mine în oraș se găsește la magazinul Enigma, dar cred că o puteți comanda online de undeva.

Exemplu: http://www.naturaplant.ro/produse/1957/GennaDent .
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.

Last edited by Florin-Ionut; 07.06.2011 at 09:54:50.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 07.06.2011, 13:21:24
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Noi folosim GennaDent cu argilă și plante, care nu conține nici floruri, nici spumanți. Costă între 5 și 9 lei tubul. Atenție, nu toate tipurile de la GennaDent sînt fără fluoruri și spumanți.

La mine în oraș se găsește la magazinul Enigma, dar cred că o puteți comanda online de undeva.

Exemplu: http://www.naturaplant.ro/produse/1957/GennaDent .
Cred ca ceva de genul asta am si eu, aceeasi firma produce mai multe sortimente dintre care unele cu parabeni si alte minuni asemenea, doar unul singur era ok.

Este de doua ori mai scumpa decat o pasta obisnuita si cred ca de 3 ori mai mic tubul.
Daca nu esti prea comod, comanzi ingredientele si ti-o faci singur la un pret aproape de nimic.
Doar 2-3 sunt mai importante.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 28.06.2011, 20:12:29
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Care sunt cele mai sanatoase 100 de alimente ce iti protejeaza organele?
Reply With Quote
  #48  
Vechi 28.06.2011, 20:58:25
Carmen FUNIERU's Avatar
Carmen FUNIERU Carmen FUNIERU is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 357
Implicit

Desigur că fructele, legumele și plantele din sezonul respectiv sunt cele mai recomandate, fiind proaspete și mai ieftine.
A știut Dumnezeu ce să ne dea în fiecare anotimp ca să putem fi sănătoși.
Cele mai multe boli vin de la alimentația greșită, dar greșeala cea mai mare cred că este nerespectarea posturilor, pe care Dumnezeu le-a rânduit atât pentru pentru binele sufletului, cât și al trupului. Alt păcat este lăcomia la mâncare, atunci când mănânc prea mult (doar din poftă), deși m-am săturat. Tot așa rea este și lipsa de cumpătare. De exemplu uneori neglijez mâncarea, iar seara fiind prea flămândă mănânc prea mult.
Se poate ușor observa că acele alimente cu multe E-uri, par a fi prea gustoase (gust artificial). De aceea îmi dau senzația că nu mă mai satur, nu mă mai pot ușor opri când încep să le mănânc. Iar gustul fiind atât de pregnant, simt nevoia de a le consuma cât mai des (încep să devin dependentă de ele).
Bine ar fi ca înainte de a gusta ceva să spun în gând o scurtă rugăciune. Iar când mă așez la masă să nu uit și să nu mă rușinez de a face semnul sfintei cruci.
Există o povestire reală despre un călugăr, care fără să știe, a primit să mănânce ceva otrăvit. Dar lui nu i s-a întâmplat nimic rău, pentru că înainte de a înghiți făcuse peste mâncare trei cruci.
Deși nu mă compar cu credința și vrednicia lui, totuși sunt convinsă că rugăciunea și Sfânta cruce sunt de ajutor în orice împrejurare și ne feresc de multe primejdii și înșelăciuni.

Last edited by Carmen FUNIERU; 28.06.2011 at 21:21:17.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 28.06.2011, 21:50:05
xanixade's Avatar
xanixade xanixade is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 341
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru xanixade
Implicit

Ce viclenie mare e si cu asta..
Adica, intai mancarurile au fost naturale, dar dupa sezonul acesta de descoperiri, ce s-a gandit omul, sa-si infrumuseteze mancarea cu toate substantele, numai ca sa scoata bani, si chestia cea mai interesanta e ca nu a fost destul : s-au adus in vocabularul oamenilor pe langa notiunea de E-uri, si cea de... BIO, ECO... scumpind si mai mult legumele si fructele, care inainte culmea au fost naturale.... iar acum scoate bani din doua parti : de pe substantele artificiale.... pentru ca intr-o ordine de idei acelea sunt foarte ieftine, ca si cum ar baga aer in mancare... pentru ca pana la urma asta e rolul E-urilor de a circula in organism, iar pe de alta parte, din cele naturale, pentru ca... pentru ca. sunt naturale...

Dar si asa, naturale, sunt modificate genetic....
Sa va dau si un exemplu, am cumparat acasa cartofi sa-i cultivam. Si din aceiasi cartofi am cultivat timp de trei ani, iar din an in an, recolta a scazut in intensitate, marime, calitate am putea spune, astfel ca in al treilea an au fost... urati, mici, putini...
Anul acesta, vecinul a cultivat niste cartofi, care nu au mai fost atinsi de gandacii de colorado....

Deci, dupa parerea mea e ca, incetul cu incetul, mancarea adevarata incepe sa dispara chiar si din culturile taranilor....
__________________
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul si Cuvantul lui Dumnezeu, pentru Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ne pe noi.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 28.06.2011, 22:45:45
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

...care sînt 98% vegetale, evident.

Apropo de iaurt, e vorba de cel de casă făcut din lapte, nu de ceea ce se vinde la raft sub numele de iaurt.

Iaurtul de casă se face foarte simplu: se fierbe laptele și se răcește pînă ajunge relativ călduț, nu cald. Atunci se pune în recipiente, să zicem borcane de 800 de grame. Aparte se amestecă niște smîntînă cu lapte pînă se omogenizează, cam o lingură de smîntînă pentru un borcan. Se pune în borcane în cantități egale și se acoperă cu un tifon. Se lasă cam o zi jumate, maxim două, într-o atmosferă călduță. Dacă e iarna, recipientele se invelesc cu o pătură sau cu niște haine.

Asta e rețeta cu laptele fiert îndelung, în care bacteriile sălbatice din lapte sînt distruse la temperatură mare. Smîntîna conține alt fel de bacterii care se dezvoltă în acele două zile, rezultînd iaurtul.

Dar se poate face lapte acru din lapte crud, lăsat așa cum e în sticlă, fără să se adauge smîntîna. Atunci acele bacterii sălbatice se vor dezvolta și gustul va fi altul, mai acru. Rețeta asta nu am încercat-o încă.

PS: nu vreți să știți ce bacterii mîncați în iaurtul de la supermarket! Dacă sînteți curioși, căutați pe net. Dacă vă pasă de sănătatea familiei, cumpărați lapte de la piață și faceți-vă iaurt acasă. E atît de simplu.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.

Last edited by Florin-Ionut; 28.06.2011 at 22:49:21.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sa mancam sanatos! Melissa Postul 523 14.07.2019 15:35:08
Cum trebuie sa mancam pentru a fi sanatosi absolutep0wer Generalitati 27 03.04.2015 14:03:44
Mai mancam porc ...sau.. sunsray Spiritualitatea ortodoxa 22 13.12.2011 08:55:36
Care este pozitia BOR fata de persoanele care fac doar cununuia civila? elom Nunta 38 16.08.2011 23:45:58
Otrava din sarea de bucatarie pe masa tuturor romanilor! heaven Generalitati 21 14.11.2010 15:16:41