Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 17.12.2011, 09:15:27
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Repet si ptr dvs, in Sf Scriptuta nu spune nicaieri ziua a saptea a saptamanii. Sau daca aveti o alta versiune a traducerii ca rog sa postati link-ul.
Puteti intreba orice evreu mozaic si va va raspunde ca a saptea zi a saptamanii este Sambata.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 17.12.2011, 09:29:25
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de grasu77 Vezi mesajul
Problema valabilitatii legilor (ca sunt de mai multe tipuri) din Vechiul Testament, este foarte clar si corect explicata in Catehismul Ortodox. Vezi aici:
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...8&postcount=10

Incearca sa faci distinctie intre diferite legi (specifice porului evreu, pentru o anumita vreme) si Legea Morala (Cele 10 Porunci), "valabila pentru toate timpurile" (asa cum spune Catehismul Ortodox).

Poate ne lamuriti dvs. cum este cu contradictia intre ceea ce invata Catehismul Ortodox, referitor la respectarea Celor 10 Porunci, si practica ortodocsilor (care incalca vadit Porunca a 4-a). Ca fim fim mai pe subiect, va reamintesc faptul ca adventistii respecta ceea ce spune Catehismul Ortodox referitor la respectarea Celor 10 Porunci.
cum adica ortodocsii incalca porumca a 4-a? Te referi cumva la nertespectarea sambetei? Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #33  
Vechi 17.12.2011, 11:53:23
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
Puteti intreba orice evreu mozaic si va va raspunde ca a saptea zi a saptamanii este Sambata.
Daca dvs nu vreti sa intelegeti si sustineti in continuare, desi e evident ceea ce am spus eu, ca spun altceva, e inutil. Eu nu am spus ca ziua a 7-a a saptamanii nu ar fi sambata. Doar ca in decalog nu se precizeaza ziua a 7-a a saptamanii. Se specifica "6 zile sa lucrati" nu si care sa fie ele si "a 7-a" zi, dar iar se mentioneaza care zi a saptamanii sa va odihniti.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 17.12.2011, 11:55:06
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Daca dvs nu vreti sa intelegeti si sustineti in continuare, desi e evident ceea ce am spus eu, ca spun altceva, e inutil. Eu nu am spus ca ziua a 7-a a saptamanii nu ar fi sambata. Doar ca in decalog nu se precizeaza ziua a 7-a a saptamanii. Se specifica "6 zile sa lucrati" nu si care sa fie ele si "a 7-a" zi, dar iar se mentioneaza care zi a saptamanii sa va odihniti.

Este adevarat ca nu se precizeaza in Decalog, insa asa s-a inteles de catre toti evreii Vechiului testament, ca a saptea zi e Sabatul (si apare in tot VT necesitatea tinerii Sabatului). Deci cine tine Decalogul, sa faca bine sa tina Sabatul, nu alta zi.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 17.12.2011, 11:57:51
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de grasu77 Vezi mesajul
Traducerea corecta face referire clara la ziua a saptea, singura zi a saptamanii binecuvantata si sfintita de Dumnezeu.

Ceea ce declarati dvs. este un lucru grav. Sa modifici o Porunca Dumnezeiasca este o mare incumetare si este condamnata. "se va incumeta sa schimbe legile si vremea" (Daniel 7:25)

Daca Dumnezeu a scris "ziua a saptea" cum ne permitem sa hotaram noi "ziua intaia"?
"Ne permitem" din dragoste pentru Dumnezeu. Legea aceea a fost data pentru poporul evreu nu pentru toata omenirea. Cum crestinii nu se taie imprejur cred ca e de inteles ca vor fi si alte aspecte care nu se vor regasi in "Legea iubirii a Lui Hristos".
Reply With Quote
  #36  
Vechi 17.12.2011, 12:05:08
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
Este adevarat ca nu se precizeaza in Decalog, insa asa s-a inteles de catre toti evreii Vechiului testament, ca a saptea zi e Sabatul (si apare in tot VT necesitatea tinerii Sabatului). Deci cine tine Decalogul, sa faca bine sa tina Sabatul, nu alta zi.
Da si evrei au interpretat corect. Si da, cine are ca lege Legea VT va tine ziua sabatului, dar noi care am primit Legea desavarsita prin Hristos tine ziua in care ne-am mantuit. Si nu ptr ca asa vrem noi si ptr ca suntem mai presus de Dumnezeu, ci din dragoste s multumire fata de Dumnezeu. Ziua s-a facut pentru om si nu omul ptr zi. Sau credeti ca Dumnezeu la judecata l-ar "nimici" pe om cum spuneti dvs ptr ca a serbat ca zi a Lui Dumnezeu ziua 1 a saptamanii fata de ziua a 7-a?
Reply With Quote
  #37  
Vechi 17.12.2011, 13:05:36
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Sau credeti ca Dumnezeu la judecata l-ar "nimici" pe om cum spuneti dvs ptr ca a serbat ca zi a Lui Dumnezeu ziua 1 a saptamanii fata de ziua a 7-a?

Nu stiu ce va face Dumnezeu, eu atata stiu, ca a saptea zi conform Bibliei este sambata iar duminica este prima zi. Si daca vreau sa tin Decalogul, tin a saptea zi, adica Sambata.
Ca a trecut Duminica pe post de a 7-a zi, asta eu nu am gasit in Scripturi.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 17.12.2011, 13:16:07
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
Nu stiu ce va face Dumnezeu, eu atata stiu, ca a saptea zi conform Bibliei este sambata iar duminica este prima zi. Si daca vreau sa tin Decalogul, tin a saptea zi, adica Sambata.
Ca a trecut Duminica pe post de a 7-a zi, asta eu nu am gasit in Scripturi.
Nu a trecut duminica pe post de ziua a 7-a. Duminica a trecut pe post de ziua Domnului. Si acest lucru se regaseste in Sf Traditie si nu in Sf Scriptura. Dar dvs si confesiunea dvs nu ar avea cum sa stie asta ptr ca a aparut la mult peste 1000 de ani de cand se intamplau aceste lucruri.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 17.12.2011, 13:20:10
grasu77 grasu77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Locație: Brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
"Ne permitem" din dragoste pentru Dumnezeu.
"Cãci dragostea de Dumnezeu stã în pãzirea poruncilor Lui."(1 Ioan 5:3).

Dar, diavolul a pervertit aceasta invatatura, spunand unora ca "dragostea de Dumnezeu sta in modificarea poruncilor Lui".
Reply With Quote
  #40  
Vechi 17.12.2011, 13:23:11
grasu77 grasu77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Locație: Brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
cum adica ortodocsii incalca porumca a 4-a? Te referi cumva la nertespectarea sambetei? Doamne ajuta!
Sigur ca o incalca, cu buna stiinta (mai ales acum cand stiu foarte bine care este ziua a saptea). In plus, este ceva de neinteles faptul ca, in Catehismul Ortodox este propovaduita cunoasterea si pazirea celor 10 Porunci Dumnezeiesti, iar acest indemn biblic este incalcat, de catre ortodocsi.

Last edited by grasu77; 17.12.2011 at 13:25:29.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Scosul la biserica de catre nasi maria32 Nunta 14 09.07.2015 16:09:53
Versete si pasaje Biblice care v-au impresionat danyel Despre Sfanta Scriptura 70 01.02.2015 16:45:29
Concurs pentru incepatori (si nu numai) - personaje si fapte biblice sophia Despre Biserica Ortodoxa in general 47 10.11.2012 00:16:56
Contradictii Biblice julline Generalitati 99 08.07.2010 23:24:23
Despre betie - referiri biblice patinina34 Din Vechiul Testament 9 31.05.2009 01:49:13