Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #721  
Vechi 04.02.2011, 20:38:04
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Cel ce a scris articolul probabil nu a avut prea multe cunostine. Desi a fost acuzat de erezie in timpul vietii, el nu a fost declarat eretic in timpul vietii. dar a fost condamant la un sinod ulterior.
Deci in niciun caz Biserica nu il considera sfant.
Reply With Quote
  #722  
Vechi 04.02.2011, 20:42:30
Iosif77 Iosif77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.01.2011
Mesaje: 183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Am vazut odata un botez neo-protestant in care pastorul a spus clar ca botezul nu este nici spre iertarea pacatelor, nici pentru a deveni membru al Bisericii, ci un semn ca acea persoana L-a acceptat pe Hristos ca mantuitor personal.
Neoprotestantii nu cred ca Botezul in Apă este usa de intrare in Biserica.
Ei cred ca omului i se iarta pacatele in momentul convertirii. Tot in acelasi moment este integrat in Biserica Universala (nevazuta).

Intrarea in biserica locala se face in urma Botezului in Apa si a unei cereri de membru.
Reply With Quote
  #723  
Vechi 04.02.2011, 20:45:00
Iosif77 Iosif77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.01.2011
Mesaje: 183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Ca să vă pot răspunde, trebuie mai întâi să îmi spuneți dacă deosebiți între eroarea materială și eroarea formală. Dacă nu, mai întâi trebuie să vă prezint deosebirea dintre acestea două.
Nu stiu, prezentati-mi va rog!
Reply With Quote
  #724  
Vechi 04.02.2011, 20:53:22
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Nu pot sa fiu de acord cu o astfel de pretentie. In momenul in care un om se naste, acesta devine liber prin insusi modelul divin dupa care este construit ca om. El trebuie sa aiba posibilitatea mantuirii indiferent daca Biserica activeaza sau nu in spatiul in care el vietuieste. Altfel vorbim despre predestinarea la Iad - ceea ce trebuie sa fie o idee lipsita de adevar.
Eu pot sa cred ca numai cei botezati au sansa sa-L vada pe Dumnezeu in Imparatia Cerurilor, insa ceilalti nu sunt automat condamnati pentru vesnicie pentru o vina care nu este a lor. Eu stiu ca Dumnezeu este bun, iubitor si drept, iar aceste calitati nu pot da pur si simplu la gunoi miliarde de suflete pentru ca oamenii concep dogme.
Biserica Ortodoxa e cu mult mai conservatoare decat BC. Chiar tu spui: eu cred, eu sper. Asta e ceea ce gandesti tu, problema e sa coincida si cu ceea ce este adevarat. Ti se pare nedrept pentru ca poate nu ai inteles prea bine toate celalte invataturi. Dar trebuie sa fii de acord ca toti sfintii le-au intels mai bine decat tine sau decat mine, pentru ca erau mai apropiati de Dumnezeu.

Asadar, invatatura de baza a crestinismului e ca Iisus S-a intrupat pentru ca sa avem posibilitatea mantuirii si pentru stergerea pacatului adamic.
Al tfle o sa spunem ca doar a venit intr-o vizita. Am citit in Biblie de cei drepti, cu mult mai apropiati de Dumnezeu decat noi: Avraam, proorocii, Sf. Iov, patriarhii, etc. Noi spunem ca niciunul din acestia nu a ajuns in Rai decat dupa rastignirea Mantuitorului. Cu atat mai mult un om care nu s-a apropiat de sfintenia lor.
Nu exista predestinare, doar daca noi credem in reincarnare. "Cresteti si va inmultiti" este o porunca pentru toti oamenii. Iar la potop Dumnezeu a promis ca nu-i va mai distruge pe toti. Iar stim ca scrie ca pentru pacatele parintilor trag nu stiu cate generatii. Pentru pacatul lui Adam trag toti oamenii. Asa ca si chinezilor trebuie sa li se nasca copii.
In plus si in Iad si in Rai nu e la fel pentru toti. Avraam si restul o duceau bine in Iad.
Reply With Quote
  #725  
Vechi 04.02.2011, 20:56:44
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iosif77 Vezi mesajul
Nu stiu, prezentati-mi va rog!
Să presupunem că, sub influența dușmanului lui Dumnezeu și al oamenilor, din ură față de alte denominații creștine, ați traduce în mod intenționat greșit cuvântul Scripturii. Este acesta un păcat ? Desigur, e prea simplu: răspunsul nu poate fi decât afirmativ.

Dar să modificăm un pic datele problemei noastre. Nu aveți nicio intenție rea, ci intenția lăudabilă de a pune Cuvântul Domnului la dispoziția cât mai multor oameni. Totuși, din nepricepere, greșiți. Rezultatul este același: o Biblie cu greșeli. Acesta este păcat ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #726  
Vechi 04.02.2011, 20:58:14
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
Draga camy, vreau sa fiu ocarat pentru ca eu am inca vie in memorie directia spre care ma indreptam cand toti (ei, nu chiar toti!) imi spuneau ca sunt "blond, frumos si inteligent"! Mai bine sa-mi spuna ca sunt prost, urat si ghebos! Imi foloseste.
Har, smerenie si jertfa de sine.
nu te ruga de rautate ca e vatamatoare de suflet... aici pe forum ne putem juca, ocari , glumi... stim ca e numai un joc.. nu te ruga de rau, ca raul e si suferinta si intristare... o fi el bun pedagog si bun pedagog da e si necaz..
Reply With Quote
  #727  
Vechi 04.02.2011, 21:02:17
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iosif77 Vezi mesajul
Permiteti-mi, va rog, inca o intrebare:
- ortodocsii romani sunt rupti de Papa sau in comuniune cu el?
Eu nu mai stiu. A fost Marea Schisma apoi la mijlocul secolului trecut s-au impacat...
Ca sa fac o gluma, a trecut 1000 de ani, nu mai tin minte ce s-a intamplat atunci. :)
A fost vorba de o impcare, dar nu de o unire. Adica tu esti cam certat cu vecinul care e hindus. Te impaci cu el, dar nu te faci hindus.
Din punct de vedere ortodox bisericile surori (in credinta) pentru BOR sunt cele in comuniune, adica BO a Rusiei, a Greciei, a Serbiei, Bulgariei, etc.
Reply With Quote
  #728  
Vechi 04.02.2011, 21:04:21
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Speculez acum, dar Hristos a avut natura umana indumnezeita/perfecta. El nu a avut nevoie de botez pentru a deveni parte a Bisericii lui Hristos pentru ca El Insusi este Hristos, si nu a avut pacat stramosesc fiindca El este noul Adam. Adam a fost creat fara pacatul original. La fel si Hristos.

Pacatul original este de fapt o anormalitate in natura umana, chiar daca toata lumea se naste cu el, fiindca Dumnezeu nu a creat pe Adam cazut, sau cu vreun pacat pe suflet.

Si apoi, Hristos a primit natura umana de la Sf. Fecioara, care in momentul conceperii nu avea pacatul original (ca s-a nascut fara el, ca a fost eliberata de el cand a spus "Da!" asta este alta poveste pe alt fir de discutie.)
Pai si daca Sf. Fecioara a fost curatita de pacatul stramosesc si a dat nastere lui Hristos fara de pacat stramosesc, atunci cum cei care la fel sunt curatiti de pacatul stramosesc dau nastere la copii cu pacat stramosesc?
Reply With Quote
  #729  
Vechi 04.02.2011, 21:09:30
Iosif77 Iosif77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.01.2011
Mesaje: 183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Să presupunem că, sub influența dușmanului lui Dumnezeu și al oamenilor, din ură față de alte denominații creștine, ați traduce în mod intenționat greșit cuvântul Scripturii. Este acesta un păcat ? Desigur, e prea simplu: răspunsul nu poate fi decât afirmativ.

Dar să modificăm un pic datele problemei noastre. Nu aveți nicio intenție rea, ci intenția lăudabilă de a pune Cuvântul Domnului la dispoziția cât mai multor oameni. Totuși, din nepricepere, greșiți. Rezultatul este același: o Biblie cu greșeli. Acesta este păcat ?
Am inteles domnule Mihnea, va este teama sa dati un raspuns.

Hai sa vedem ce inteleg eu printre randuri: nefiind in comuniune cu Papa, ortodocsii sunt schismatici. Nu se pot mantui. Totusi Dumnezeu, stiind ca ortodocsii pacatuiesc fara sa-si dea seama, probabil ii va ierta si ii va mantui.
Totusi, aceasta nu este asta o teorie iubirist-relativista?

Daca, din intamplare, am inteles gresit, intrebarea ramane: se pot mantui ortodocsii romani chiar fara a fi in comuniune cu Papa?
Reply With Quote
  #730  
Vechi 04.02.2011, 21:10:31
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Pai si daca Sf. Fecioara a fost curatita de pacatul stramosesc si a dat nastere lui Hristos fara de pacat stramosesc, atunci cum cei care la fel sunt curatiti de pacatul stramosesc dau nastere la copii cu pacat stramosesc?
Fiindca noi nu ne curatim de pacatul stramosesc cu de la sine putere. Firea omeneasca devine ceea ce vrea Dumnezeu sa devina prin Hristos si Jertfa Sa. Si devii al lui Hristos nu in momentul in care te nasti sau esti conceput, ci cand esti botezat.

Un alt raspuns este: fiindca asa vrea Dumnezeu si asa ne invata Sf. Biserica.
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mantuirea ortodoxa-mantuirea protestanta Ioana-Andreea Secte si culte 77 16.11.2013 22:42:56
Mantuirea Tartaruga Dogmatica 413 11.09.2012 03:18:26
Mantuirea danyel Despre Biserica Ortodoxa in general 1 24.12.2006 22:39:15