Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 30.08.2010, 19:40:01
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de umila123 Vezi mesajul
oare? te rog mai citeste si tu odata....multumesc!
Pai am citit foarte bine... dar nu am luat in calcul numai sensul literal!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 30.08.2010, 19:53:06
umila123 umila123 is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.01.2010
Mesaje: 72
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Pai am citit foarte bine... dar nu am luat in calcul numai sensul literal!
in acest caz substitutia subiectului sau metafora frazei ..iti apartine! Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #23  
Vechi 30.08.2010, 20:00:21
eu-cristina83 eu-cristina83 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2008
Locație: Undeva in minunata Romanie
Mesaje: 256
Implicit

Si la biserica unde merg eu sunt "candele" cu bec si niste postamente care imita lumanarile avand un bec ce palpaie asemeni flacarii. Eu cred ca in afara de mult prost gust exista si multa LENE deoarece o candela se intretine greu in comparatie cu un simplu bec. Trebuie pus ulei, schimbat fitilul, spalat paharul.....munca multa si grea pt unii care au descoperit cat este de comod sa apesi un buton la inceputul Liturghiei si la sf. ei. Am fost acum cateva zile la un Sf. Maslu la o manastire unde nu au curent electric. A fost atat de frumos sa vezi cum se citea la lumina lumanarilor...
__________________
"Asa sa traiesti pe pamant, ca si cum nu ai fi, dar la plecare sa lasi un gol in urma ta."-"Nebunul", Savatie Bastovoi
Reply With Quote
  #24  
Vechi 30.08.2010, 20:24:47
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de umila123 Vezi mesajul
oare nu te ai pripit!?? sa fugim din biserici? sa ramana pustii? totul pt ca din forma si pdv estetic ne permitem sa analizam ....cristi, altarul este locul unde Isus incunvinteaza sa se sacrifice in permanenta pentru noi! la fiecare Sfanta Liturghie.....norocul nostru ca nu a citit un protestant! eu cred ca ai postat in graba,si de aceea ai gresit! iarta ma daca te am pagubit
Deloc ! Ai citit bine , dar trebuie înțeles sensul exact ! Acolo unde e treabă de mântuială , nu spre mântuire , lucrurile trebuie sancționate , și astfel cei responsabili cu siguranță se vor trezi și își vor da interesul , căci la duhovnici slabi și mirenii vor fi pe măsură iar bisericile vor fi mai mult goale decât pline și slujbele vor fi formale , scurtate la maxim , fără trăire , fără mesaj . Mesajul nu are legătură cu fuga efectivă ! Te rog și eu la rându-mi să scri Iisus , să nu se bucure cei ce stau la pândă ! Iertare de n-am fost înțeles !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)

Last edited by cristiboss56; 30.08.2010 at 21:42:49.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 30.08.2010, 22:02:04
umila123 umila123 is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.01.2010
Mesaje: 72
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Deloc ! Ai citit bine , dar trebuie înțeles sensul exact ! Acolo unde e treabă de mântuială , nu spre mântuire , lucrurile trebuie sancționate , și astfel cei responsabili cu siguranță se vor trezi și își vor da interesul , căci la duhovnici slabi și mirenii vor fi pe măsură iar bisericile vor fi mai mult goale decât pline și slujbele vor fi formale , scurtate la maxim , fără trăire , fără mesaj . Mesajul nu are legătură cu fuga efectivă ! Te rog și eu la rându-mi să scri Iisus , să nu se bucure cei ce stau la pândă ! Iertare de n-am fost înțeles !
okai ai dreptate scz pt greseala si totusi....elimini sacralitatea din biserica daca retii doar parohul si mirenii....aici incercam sa iti scuz greseala si nu in calitatea pastoririi facuta de preot si nici in actul colectiv al enoriasilor ca parte a Bisericii luptatoare!Biserica poarta aceasta sacralitate vrei nu vrei ,prin insasi prezenta Mantutorului in ea....sau nu?
Reply With Quote
  #26  
Vechi 30.08.2010, 22:06:47
iliana iliana is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.08.2009
Locație: alexandria
Religia: Ortodox
Mesaje: 16
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Putin spus aiurea , balci , circ si sminteala ! Sa fugim de astfel de " biserici " , caci astfel ramanand pustii , vor deveni pana la urma Biserici adevarate , cu slujitori adevarati !
Nu e bine sa-ti doresti biserici pustii din cauza unor amanunte pe care foarte simplu poti sa le ignori.Pe un credincios instruit poate ca il deranjeaza pictura ,beculetele,luminitele si alte asemenea dar pe un om simplu cum sunt eu nu prea. Mergem la Biserica sa ascultam Cuvantul Lui Dumnezeu ,sa fim in comuniune cu Dumnezeu nu sa admiram biserica. Pe acest forum oamenii sunt f.sensibili ,nimic nu le place sunt deranjati de tot ce e in biserica .Du-te prin satele si orasele mici ale tarii si vei vedea ce inseamna o slujba unde sunt 10-20 de oameni,vei vedea biserici pustii.E trist sa vezi manastiri noi unde bisericile sunt pictate dupa regulile ortodoxe dar unde nu intra picior de credincios.Se pare ca suntem un popor din ce in ce mai nemultumit.
Multumesc de invitatie , nu am refuzat dar nu am reusit sa gasesc accept .
__________________
Doamne iarta-ma !
Reply With Quote
  #27  
Vechi 30.08.2010, 23:13:01
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de umila123 Vezi mesajul
okai ai dreptate scz pt greseala si totusi....elimini sacralitatea din biserica daca retii doar parohul si mirenii....aici incercam sa iti scuz greseala si nu in calitatea pastoririi facuta de preot si nici in actul colectiv al enoriasilor ca parte a Bisericii luptatoare!Biserica poarta aceasta sacralitate vrei nu vrei ,prin insasi prezenta Mantutorului in ea....sau nu?
Forte corect, de aceea prezența Mântuitorului nu e prezența ori și cui, de aceea ținuta ta, a mea , a tuturor e importantă , de aceea pe El nu-l întâmpinăm cu bâlci , luminițe intermitente, beculețe colorate sau mai știu eu ce ! Simbolul Luminii în Biserică e Lumânarea, Candela cu untdelemn ! Nu există din acest punct de vedere loc de interpretare , de tocmelă sau mai știu eu ce ! Mâine,poimâine , folosim spray de tămâie sau alte și alte inovații . . . !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #28  
Vechi 30.08.2010, 23:22:01
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iliana Vezi mesajul
Nu e bine sa-ti doresti biserici pustii din cauza unor amanunte pe care foarte simplu poti sa le ignori.Pe un credincios instruit poate ca il deranjeaza pictura ,beculetele,luminitele si alte asemenea dar pe un om simplu cum sunt eu nu prea. Mergem la Biserica sa ascultam Cuvantul Lui Dumnezeu ,sa fim in comuniune cu Dumnezeu nu sa admiram biserica. Pe acest forum oamenii sunt f.sensibili ,nimic nu le place sunt deranjati de tot ce e in biserica .Du-te prin satele si orasele mici ale tarii si vei vedea ce inseamna o slujba unde sunt 10-20 de oameni,vei vedea biserici pustii.E trist sa vezi manastiri noi unde bisericile sunt pictate dupa regulile ortodoxe dar unde nu intra picior de credincios.Se pare ca suntem un popor din ce in ce mai nemultumit.
Multumesc de invitatie , nu am refuzat dar nu am reusit sa gasesc accept .
Să fim "nemulțumiți"că avem duhovnici din ce în ce mai slabi , că beculețele au luat locul lumânărilor , că icoanele fac din ochi , sclipesc intermitent, că Sfânta Liturghie s-a scurtat de la 4 ore și jumătate la 3 ore și , că Sf. Spovedanie se face din fugă, că se dau dezlegări la dezlegări , și câte și mai câte ! Da, avem acest drept al nemulțumirii față de noi înșine și față de cei ce ne păstoresc, dar asta nu înseamnă o nemulțumire continuă și totală, căci Slavă lui Dumnezeu încă stăm bine ! Până când ? Dumnezeu știe !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #29  
Vechi 31.08.2010, 00:33:51
iliana iliana is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.08.2009
Locație: alexandria
Religia: Ortodox
Mesaje: 16
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Forte corect, de aceea prezența Mântuitorului nu e prezența ori și cui, de aceea ținuta ta, a mea , a tuturor e importantă , de aceea pe El nu-l întâmpinăm cu bâlci , luminițe intermitente, beculețe colorate sau mai știu eu ce ! Simbolul Luminii în Biserică e Lumânarea, Candela cu untdelemn ! Nu există din acest punct de vedere loc de interpretare , de tocmelă sau mai știu eu ce ! Mâine,poimâine , folosim spray de tămâie sau alte și alte inovații . . . !
Da ai dreptate trebuie pastrata traditia ,nu poate face fiecare ce-l taie capul dar nu cred ca situatia este asa de grava.Multe din cele enumerate nu-mi plac dar nu le dau importanta ,e ca o moda. Si inainte si dupa '89 bisericile erau sufocate de mileuiri si tot felul de cusaturi,de covoare,ceasuri.Acum au disparut si au aparut luminitele si beculetele. Se vor duce si astea si vor aparea altele.Sa nu exageram , in toate bisericile exista candele , lumanari si tamaie si nu vor putea fi inlocuite pentru ca si cel ce aduce un dar din asta ciudat stie ca la Invierea Domnului ca sa poti lua Lumina trebuie sa ai o lumanare,la moartea cuiva te duci cu o lumanare, la botez ,la cununie iti trebuie lumanare.
__________________
Doamne iarta-ma !
Reply With Quote
  #30  
Vechi 14.11.2010, 20:28:10
chefdejoaca chefdejoaca is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.10.2009
Mesaje: 15
Implicit

candela electrica poate fi o solutie alternativa a candelei clasice atunci cand suntem plecati de acasa?
se stie ca multe case au ars din cauza ca nu au fost supravegheate candelele / lumanarile.
pentru a elimina un risc ( zic eu destul de serios ) cred ca poate fi folosita aceasta varianta.
nu stiu insa daca o candela electrica are (acelasi) efect ca una "clasica".
personal, ma simt mai bine (in siguranta) daca atunci cand plec, am candela aprinsa, dar nu are cine sa o supravegheze.
voi ce ziceti?
dar nu in stilul de "sariti ca arsi", si patimas, ci la modul civilizat si crestinesc.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Istorie, profanare sau defaimare? Adriana Cluj Stiri, actualitati, anunturi 78 07.07.2012 14:57:26
Semnul Sfintei Cruci alinnasser2010 Generalitati 22 30.05.2011 12:06:32
Icoane inedite - Icoane bizantine cu psalti Lujootm Intrebari utilizatori 0 23.11.2010 19:11:55
Săptămâna Sfintei Cruci Carmen FUNIERU Impartasania (Taina Euharistiei) 1 04.09.2010 22:30:41
Semnul Sf. Cruci Mario_25i Generalitati 3 02.11.2007 18:28:45