Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Vechiul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 11.11.2009, 13:24:28
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Floar3 Vezi mesajul
Vreau argumente plsss, nu ca biserica zice asa, ala zice asa. Eu sunt ortodoxa, sa nu crezi ca sunt sectanta, dar nu pot sa accept niste idei fara sa le inteleg, altfel chiar ca nu o sa mai stiu ce e cu credinta mea. Doar trebuie sa imi cunosc credinta, nu?
Inalta'te la vietuirea Sfintilor Parinti si vei intelege cu siguranta toate cate au inteles ei !

Calca'le pe urme in nevointe si rugaciuni, in smerenie si nebunia lor cea sfanta.
Atunci vei intelege mai usor cuvantul pe care'l ziceam: "Ascult de Parinti !"

Nu ma pot inalta la vietuirea lor sfanta, motiv pentru care ma incred in ei fara a cauta sa despic in patru ceea ce mintea si inima mea nu au puterea sa patrunda. Mai ales ca orice putere de intelegere este un dar al lui Dumnezeu. Daca omul cauta cu Dumnezeu, afla. Daca se increde in sine si cauta numai dovezi si argumente, va ramane singur. Va cauta si nu va gasi. Va privi spre Hristos si nu'l va vedea.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #12  
Vechi 11.11.2009, 18:15:19
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Floar3 Vezi mesajul
Mai astept, poate ca aduce cineva vreun argument :) nu cred ca biserica se bazeaza numai pe revelatii, altfel n-ar mai avea nici o credibilitate, autoritate.
Ai uitat de Traditie? si scoala crestina creata de ea?
Reply With Quote
  #13  
Vechi 11.11.2009, 18:19:25
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Argumente pe care tot ea si le inventeaza!
Dar ma intreb oare de ce argumentele lor sunt asa de clare si pe intelesul si satisfactia noastra a tuturor.
De ce oare Dumnezeu care poate TOT, nu ne da explicatii mai ample, elaborate si cu exemple clare, de ce oare este asa de sfios si simbolic cind vine vorba de clarificari? este o mare dilema si pentru mine
Reply With Quote
  #14  
Vechi 11.11.2009, 19:13:03
Floar3's Avatar
Floar3 Floar3 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2009
Mesaje: 99
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Ai uitat de Traditie? si scoala crestina creata de ea?
N-am uitat de Traditie, as vrea doar sa gasesc niste explicatii ori referinte biblice pe tema asta, cam ce mi-a dat georgeval caruia ii multumesc!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 11.11.2009, 19:15:28
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Dar ma intreb oare de ce argumentele lor sunt asa de clare si pe intelesul si satisfactia noastra a tuturor.
De ce oare Dumnezeu care poate TOT, nu ne da explicatii mai ample, elaborate si cu exemple clare, de ce oare este asa de sfios si simbolic cind vine vorba de clarificari? este o mare dilema si pentru mine
De la Topcat ma asteptam la o asemenea replica, dar nu de la tine care, daca tin eu bine minte (daca nu, atunci imi cer scuze pentru ca incurc persoanele) spuneai ca ai studiat 32 de ani NT...

In alta ordine de idei, domnilor teologi, de ce nu ii artati talcuirea acestui pasaj din psalm celui care a initiat topicul? Eu nu am asa ceva in casa, ca ii spuneam cum este interpretat!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 11.11.2009, 19:39:45
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

In psaltire sunt multe referinte catre Iisus.Iar cartea Psalmilor, este o carte de cantare si laudare si in acelasi timp este o carte profetica.Majoritatea Psalmilor sunt profetici, multi dintre ei referindu-se la Dumnezeu, si la Viata , Patimile si Invierea Mantuitorului Iisus Hristos.


Insusi Mantuitorul a zis:

Luca 24:44 Și le-a zis: Acestea sunt cuvintele pe care le-am grăit către voi fiind încă împreună cu voi, că trebuie să se împlinească toate cele scrise despre Mine în Legea lui Moise, în prooroci și în psalmi.


Faptele Sfintilor Apostoli capitolul 2
29. Bărbați frați, cuvine-se a vorbi cu îndrăznire către voi despre strămoșul David, că a murit și s-a îngropat, iar mormântul lui este la noi, până în ziua aceasta.
30. Deci el, fiind prooroc și știind că Dumnezeu i S-a jurat cu jurământ să așeze pe tronu-i din rodul coapselor lui,
31. Mai înainte văzând, a vorbit despre învierea lui Hristos: că n-a fost lăsat în iad sufletul Lui și nici trupul Lui n-a văzut putreziciunea.
32. Dumnezeu a înviat pe Acest Iisus, Căruia noi toți suntem martori.
33. Deci, înălțându-Se prin dreapta lui Dumnezeu și primind de la Tatăl făgăduința Duhului Sfânt, L-a revărsat pe Acesta, cum vedeți și auziți voi.

Referitor la Psalmul 2 :
Fapte 4
25. Care prin Duhul Sfânt și prin gura părintelui nostru David, slujitorul Tău, ai zis: Pentru ce s-au întărâtat neamurile și popoarele au cugetat cele deșarte?
26. Ridicatu-s-au regii pământului și căpeteniile s-au adunat laolaltă împotriva Domnului și împotriva Unsului Lui,
27. Căci asupra Sfântului Tău Fiu Iisus, pe care Tu L-ai uns, s-au adunat laolaltă, cu adevărat, în cetatea aceasta, și Irod și Pontius Pilat cu păgânii și cu popoarele lui Israel,

Evrei 1:5. Căci căruia dintre îngeri i-a zis Dumnezeu vreodată: "Fiul Meu ești Tu, Eu astăzi Te-am născut"; și iarăși: "Eu Îi voi fi Lui Tată și El Îmi va fi Mie Fiu"?

David a vazut in Duhul Sfant, Nasterea lui Dumnezeu-Cuvantul,cel Nascut inainte de intemeierea veacurilor, Singurul Nascut din Dumnezeu.

Last edited by Danut7; 11.11.2009 at 19:45:40.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 11.11.2009, 20:02:36
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
De la Topcat ma asteptam la o asemenea replica, dar nu de la tine care, daca tin eu bine minte (daca nu, atunci imi cer scuze pentru ca incurc persoanele) spuneai ca ai studiat 32 de ani NT...

In alta ordine de idei, domnilor teologi, de ce nu ii artati talcuirea acestui pasaj din psalm celui care a initiat topicul? Eu nu am asa ceva in casa, ca ii spuneam cum este interpretat!
de citit am tot citit , comparat, studiat, re--studiat si re-citit insa pot sa spun ca multumit de raspunsurile primite tot nu sunt deoarece imi lipsesc verificarile. Am mai precizat ca am o fire destul de structurata pe analiza-cercetare si pe precizia matematica!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 11.11.2009, 20:13:40
Floar3's Avatar
Floar3 Floar3 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2009
Mesaje: 99
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
In psaltire sunt multe referinte catre Iisus.Iar cartea Psalmilor, este o carte de cantare si laudare si in acelasi timp este o carte profetica.Majoritatea Psalmilor sunt profetici, multi dintre ei referindu-se la Dumnezeu, si la Viata , Patimile si Invierea Mantuitorului Iisus Hristos.
Multumesc frumos! Ce m-a derutat pe mine cel mai tare a fost faptul ca Dumnezeu i s-a adresat lui Solomon asemanator Mantuitorului, altfel nu mai intrebam daca nu citeam VT. Probabil ca la timpul potrivit voi intelege sensul adevarat al acestor cuvinte.

Multumesc inca o data!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 11.11.2009, 20:16:37
RELUCU RELUCU is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.08.2008
Mesaje: 41
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Floar3 Vezi mesajul
Cred in revelatie, dar totusi trebuie sa fie si niste argumente :P
Omul nu poate cunoaste Adevarul, decat in masura Revelatiei Divine !
Revelatia Divina este Adevar absolut.
Iisus ne spune ca El Insusi este Adevarul si Viata.
Argumentarea Revelatiei Divine, este samburele necredintei.
Dumnezeu nu poate fi inteles prin argumente, caci astfel nu ar mai fi Dumnezeu.
Ceea ce este Absolut, nu sufera argumente.
Revelatia este cuvântul lui Dumnezeu, Adevar absolut, iar absolutul depaseste intelegerea fiintei umane.
Cu atat mai putin argumente.
De multe ori, in cuvantul Sau, Iisus Hristos intreaba simplu; CREZI ?
Niciodata nu a cerut argumente.
Dorinta argumentarii Revelatiei Divine, poate fi pagubitoare pentru suflet.
Adevaratul crestin primeste Revelatia, traieste in Adevar cu nadejdea mantuirii, restul nu este de la Dumnezeu.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 11.11.2009, 21:28:18
Floar3's Avatar
Floar3 Floar3 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2009
Mesaje: 99
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RELUCU Vezi mesajul
Omul nu poate cunoaste Adevarul, decat in masura Revelatiei Divine !
....
Ceea ce este Absolut, nu sufera argumente.
De acord! insa pana ajungem la Adevarul absolut mai avem mult drum de parcurs, iar daca nu vrem nici macar sa cautam ci credem ca revelatia ofera totul pe tava sau ne incredem orbeste in ce zic altii, consider ca ne aflam pe o pista gresita. Cercetarea e buna, dar cu masura. Asa cum si ignoranta e buna atata timp cat nu gasesti un raspuns satisfacator care sa fie cat mai aproape de adevar. Teorii s-au emis o multime insa nu toate sunt corecte.

Sunt curioasa cum interpreteaza evreii capitolul 2 si 109 din Psalmi
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Stim ce sa cerem? costel Generalitati 7 03.04.2012 23:42:07
Steaua lui David - Scutul lui David olaru stefan Intrebari utilizatori 6 20.02.2012 09:47:02
Unde a fost Iisus in timpul celor trei zile dintre moartea si invierea Sa? lacrimi Din Noul Testament 18 24.09.2010 07:18:50
Intrebari esentiale - ce nu stim inca Eugen7 Teologie si Stiinta 10 22.09.2010 20:11:48
De unde stim ca GAVRIIL era ARHANGHEL. gavriil Din Noul Testament 2 05.01.2010 16:00:13