Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 04.07.2009, 02:26:56
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit Paraclisul salvarii sufletelor din iad de catre cei sapte sfinti arhangheli: Mihail,

[COLOR=windowtext]PARACLISUL SALVARII SUFLETELOR DIN IAD [/COLOR][COLOR=windowtext]DE CATRE CEI SAPTE SFINTI ARHANGHELI: MIHAIL, GAVRIL, RAFAIL, VARAHIL, EVGUDIL, URIIL SI SALATAIIL[/COLOR]

Preotul face obișnuitul început: Binecuvântat este Dumnezeul nostru... Apoi:
Împărate ceresc..., Sfinte Dumnezeule..., Preasfântă Treime..., Tatăl nostru..., Preotul: Că a Ta este împărăția..., Doamne miluiește (de 12 ori). Slava... Si acum...
Veniți sa ne închinam Împăratului nostru Dumnezeu.
Veniți sa ne închinam si sa cădem la Hristos, Împăratul nostru Dumnezeu.
Veniți sa ne închinam si sa cădem la însuși Hristos, Împăratul si Dumnezeul nostru.
[COLOR=windowtext]Psalmul 142[/COLOR][COLOR=windowtext]: [/COLOR][COLOR=windowtext][/COLOR]

Doamne, auzi rugăciunea mea, asculta cererea mea, intru credincioșia Ta; auzi-mă, intru dreptatea Ta. Sa nu intri la judecata cu robul Tău, ca nimeni din cei vii nu-i drept înaintea Ta. Vrăjmașul prigonește sufletul meu si viata mea o calcă in picioare; făcutu-m-a sa locuiesc in întuneric ca morții cei din veacuri. Mâhnit e duhul in mine si inima mea încremenită înlăuntrul meu. Adusu-mi-am aminte de zilele cele de demult; cugetat-am la toate lucrurile Tale, la faptele mâinilor Tale m-am gândit. Tins-am către Tine mâinile mele, sufletul meu ca un pământ însetoșat. Degrab auzi-mă, Doamne, ca a slăbit duhul meu. Nu-ti întoarce fata Ta de la mine, ca sa nu mă asemăn celor ce se pogoară in mormânt. Fa sa aud dimineața mila Ta, ca la Tine mi-i nădejdea. Arata-mi calea pe care voi merge, ca la Tine am ridicat sufletul meu. Scapă-mă de vrăjmașii mei, ca la Tine alerg, Doamne. Învață-mă sa fac voia Ta, ca Tu ești Dumnezeul meu. Duhul Tău cel bun sa mă povățuiască la pământul dreptății. Pentru numele Tău, Doamne, dăruiește-mi viata. Intru dreptatea Ta scoate din necaz sufletul meu. Fa bunătate de stârpește pe vrăjmașii mei si pierde pe toți cei ce necăjesc sufletul meu, ca eu sunt robul Tău.

Dumnezeu este Domnul si s-au arătat noua. Bine este cuvântat, cel ce vine intru numele Domnului (de 3 ori).
Apoi troparele acestea, glasul al 4-lea:

Către Născătoarea de Dumnezeu acum cu nevoință să alergăm noi, păcătoșii si smeriții, si sa cădem cu pocăință, strigând dintru adâncul sufletului: Stăpână, milostivește-te spre noi si ne ajuta; sârguiește ca pierim de mulțimea păcatelor; nu întoarce pe robii tai in desert, ca numai pe tine te avem ajutătoare. (de doua ori)

Slavă... Si acum...

Nici odinioară nu vom tăcea noi nevrednicii, a vesti puterile tale, Născătoare de Dumnezeu, ca de nu ai fi statut tu rugându-te pentru noi, cine ne-ar fi izbăvit dintru atâtea nevoi? Sau cine ne-ar fi păzit pana acum slobozi? Nu ne vom depărta de la tine, Stăpână, ca tu mântuiești pe robii tai pururea din toate nevoile.

Apoi Psalmul 50:
Miluiește-mă, Dumnezeule, după mare mila Ta, si după mulțimea indurărilor Tale, șterge fărădelegea mea. Mai vârtos ma spală de fărădelegea mea si de păcatul meu mă curățește. Ca fărădelegea mea eu o cunosc si păcatul meu înaintea mea este pururea. Ție unuia am greșit si rău înaintea Ta am făcut, ca sa fii îndreptățit intru cuvintele Tale si sa biruiești când vei judeca Tu. Ca iată intru fărădelegi m-am zămislit si in păcate m-a născut maica mea. Ca iată adevărul ai iubit; cele nearătate si cele ascunse ale înțelepciunii Tale, mi-ai arătat mie. Stropi-ma-vei cu isop si ma voi curăți; spăla-mă-vei si mai vârtos decât zăpada ma voi albi. Auzului meu vei da bucurie si veselie; bucura-se-vor oasele mele cele smerite. Întoarce fata Ta de către păcatele mele si toate fărădelegile mele șterge-le. Inima curata zidește intru mine, Dumnezeule si duh drept înnoiește intru cele dinlăuntru ale mele. Nu mă lepăda de la fata Ta si Duhul Tău cel sfânt nu-l lua de la mine. Da-mi mie bucuria mântuirii Tale si cu duh stăpânitor ma întărește. Învăța-voi pe cei fără de lege caile Tale, si cei necredincioși la Tine se vor întoarce. Izbăvește-ma de vărsarea de sânge, Dumnezeule, Dumnezeul mântuirii mele; bucura-se-va limba mea de dreptatea Ta. Doamne, buzele mele vei deschide si gura mea va vesti lauda Ta. Ca de ai fi voit jertfa, ti-as fi dat; arderile de tot nu le vei binevoi. Jertfa lui Dumnezeu: duhul umilit; inima înfrântă si smerita Dumnezeu nu o va urgisi. Fa bine, Doamne, intru bunăvoirea Ta, Sionului, si sa se zidească zidurile Ierusalimului. Atunci vei binevoi jertfa dreptății, prinosul si arderile de tot; atunci vor pune pe altarul Tău vitei.

[COLOR=windowtext]PSALMUL 95:[/COLOR]

<object width="425" height="344"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/BxeHpE3lPeo&hl=en&fs=1&"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/BxeHpE3lPeo&hl=en&fs=1&" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="425" height="344"></embed></object>
1. Cântați Domnului cântare nouă, cântați Domnului tot pământul.
2. Cântați Domnului, binecuvântați numele Lui, binevestiți din zi în zi mântuirea Lui.
3. Vestiți între neamuri slava Lui, între toate popoarele minunile Lui;
4. Că mare este Domnul și lăudat foarte, înfricoșător este; mai presus decât toți dumnezeii.
5. Că toți dumnezeii neamurilor sunt idoli; iar Domnul cerurile a făcut.
6. Laudă și frumusețe este înaintea Lui, sfințenie și măreție în locașul cel sfânt al Lui.
7. Aduceți Domnului, semințiile popoarelor, aduceți Domnului slavă și cinste; aduceți Domnului slavă numelui Lui.
8. Aduceți jertfe și intrați în curțile Lui. Închinați-vă Domnului în curtea cea sfântă a Lui.
9. Să tremure de fața Lui tot pământul. Spuneți între neamuri că Domnul a împărățit,
10. Pentru că a întărit lumea care nu se va clinti; judeca-va popoare întru dreptate.
11. Să se veselească cerurile și să se bucure pământul, să se zguduie marea și toate cele ce sunt întru ea; să se bucure câmpiile și toate cele ce sunt pe ele.
12. Atunci se vor bucura toți copacii pădurii, de fața Domnului, că vine, vine să judece pământul.
13. Judeca-va lumea întru dreptate și popoarele întru adevărul Său.

Dumnezeu este Domnul si S-a aratat noua, bine este cuvantat cel ce vine in Numele Domnului!( se zice de 3 ori pe glasul al doilea).
Urmatoarele trei Tropare pe glasul al 4-lea:
I.Catre Sfintii Arhangheli MIHAIL, GAVRIL, RAFAIL, VARAHIL, EVGUDIL, URIIL SI SALATAIIL acum sa ne rugam noi smeritii sis a strigam din tot sufletul zicand: Sfinti Voievozi ai ostirilor ceresti ajutati-ne noua si tuturor dreptmaritorilor crestini salvand din iad toate sufletele celor oropsiti care au ajuns la chinuri grele.
II.Din tot sufletul nostrum de crestini sa strigam catre Sfintii Arhangheli pentru a ne apara de vrajmasii vazuti si nevazuti, dar si pentru a salva sufletele rudelor noastre din toate chinurile iadului.
III.Binecuvantate s afie intru toti vecii Sfintele Ostiri ceresti conduse de Arhanghelii MIHAIL, GAVRIL, RAFAIL, VARAHIL, EVGUDIL, URIIL SI SALATAIIL caci pot apara si vindeca pe toti crestinii iubitori de Dumnezeu dar ne si pot salva sufletele rudelor sau ale tuturor crestinilor din toate categoriile iadului.
Slava Tatalui, si Fiului si Sfantului Duh.
Si acum si in vecii vecilor. Amin.
PSALMUL 96
1. Domnul împărățește! Să se bucure pământul, să se veselească insule multe.
2. Nor și negură împrejurul Lui, dreptatea și judecata este temelia neamului Lui.
3. Foc înaintea Lui va merge și va arde împrejur pe vrăjmașii Lui.
4. Luminat-au fulgerele Lui lumea; văzut-a și s-a cutremurat pământul.
5. Munții ca ceara s-au topit de fața Domnului, de fața Domnului a tot pământul.
6. Vestit-au cerurile dreptatea Lui și au văzut toate popoarele slava Lui.
7. Să se rușineze toți cei ce se închină chipurilor cioplite și se laudă cu idolii lor.
8. Închinați-vă Lui toți îngerii Lui; auzit-a și s-a veselit Sionul
9. Și s-au bucurat fiicele Iudeii, pentru judecățile Tale, Doamne.
10. Că Tu ești Domnul Cel Preaînalt peste tot pământul; înălțatu-Te-ai foarte, mai presus decât toți dumnezeii.
11. Cei ce iubiți pe Domnul, urâți răul; Domnul păzește sufletele cuvioșilor Lui; din mâna păcătosului îi va izbăvi pe ei.
12. Lumină a răsărit dreptului și celor drepți cu inima, veselie.
13. Veseliți-vă, drepților, în Domnul și lăudați pomenirea sfințeniei Lui!


__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugaciuni - Poezii catre Sfinti + cristiboss56 Rugaciuni 411 11.11.2022 08:21:43
Rugaciuni catre Sf. Arhanghel Mihail? colaps Rugaciuni 9 04.11.2011 08:39:46
Un nou preot pentru parohia "Sfinții Arhangheli Mihail și Gavril" din Berlin cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 1 22.10.2009 05:39:58