Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 14.03.2011, 13:44:26
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eudiana Vezi mesajul
Salut! Ceea ce o sa cititi nu e deloc placut dar din pacate e adevarat ... O Prietena si viitorul meu sot cu care am planuit sa ne casatorim in mai au avut sau inca mai exista o legatura intre ei ! Nu stiu ce a fost sau ce e intre ei dar cateva persoane mi-au spus sa fiu f atenta ! Inca nu am spus nimanui nimic , ieri am aflat , m-am rugat la Dumnezeu sa ma linisteasca sa pot avea o discutie cu viitorul sot.... Tensiunea e maxima.... Nu stiu ce sa fac ....
Buna,Eudiana!Mie nu imi sunt prea clare urmatoarele aspecte:

1.Daca a fost o legatura intre ei,aceasta a existat dinaintea relatiei cu tine sau in timpul ei?
2.Aceasta posibila legatura inseamna o relatie in parlalel sau se rezuma la un flirt?
3.La ce fapte te-ai referit cand ai spus ca exista dovezi intr-o postare anterioara?
4.Cam cat de bine comunici cu viitorul sot si de cat timp sunteti impreuna,pentru ca observ ca ii sunt puse la indoiala sentimentele si moralitatea si ca tu nu stii prea bine cu cine stai alaturi...?
5.Exista in relatia voastra niste probleme pe care ati ignorat sa le rezolvati si care ar fi putut sa il conduca la infidelitate?

Parerea mea este ca pana nu iti lamuresti tie toate necunoscutele referitoare la aceasta persoana si aceasta relatie sa amani nunta.Nu sa o anulezi,doar sa o amani si in functie de ce se va intampla pe parcurs sa iei o hotarare mai bine gandita.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share

Last edited by heaven; 14.03.2011 at 13:49:44.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 14.03.2011, 16:48:53
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Pai daca amana nunta respectivul imediat se "arde" si o s-o lase mai moale o perioada,se va face "baiat de casa". Dar totul va fi doar de imagine,de suprafata,nu cred ca ar incalzi-o cu nimic.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 14.03.2011, 18:01:20
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Pai daca amana nunta respectivul imediat se "arde" si o s-o lase mai moale o perioada,se va face "baiat de casa". Dar totul va fi doar de imagine,de suprafata,nu cred ca ar incalzi-o cu nimic.
Si ce crezi ca ar fi bine sa faca,sa se marite in virtutea inertiei,fara sa stie cu cine sta langa ea si apoi sa aiba o casnicie nefericita finalizata cu un divort?
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #54  
Vechi 14.03.2011, 18:28:48
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Nuuuu... nu la asta ma refeream! Ideea e ca mai are 2 luni pana la nunta,timp suficient ca sa investigheze mai bine problema fara sa dea de banuit ca ar stii ceva. Normal ca n-ar trebui sa se marite! Eu unul ca baiat vad lucrurile destul de clar.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 14.03.2011, 19:03:40
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit sfat !

mai bine te-ai uita mai atent in jur sa vezi ca exista si alti barbati pe lumea asta !!!
Reply With Quote
  #56  
Vechi 14.03.2011, 19:40:37
AdrianAamz AdrianAamz is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Elada / Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit

D-ra Eudiana, spuneati ceva de duhovnic.
Chiar daca aveti acelasi duhovnic, tineti cont de doua aspecte:

1. Orice om poate fi mintit, inclusiv duhovnicul; sunt foarte rari preotii care vad direct in sufletul omului si deci nu li se poate ascunde nimic... (si sunt de obicei si foarte evitati de persoanele care au mai multe fetze...).
Sunt oameni care mint ca nu beau, desi atat figura cat si felul in care miros ii tradeaza ca sunt alcoolici. Cu atat mai mult va minti cineva care nu are intiparita patima pe figura sau in alt semn exterior.

2. Chiar daca cineva ar marturisi o eventuala problema legata de infidelitate, duhovnicul nu are dreptul s-o spuna nimanui, nici macar partenerului de viata al persoanei care face confesiunea respectiva. El trebuie sa lucreze pe sufletul celui care se confeseaza si atat.

Daca duhovnicul v-ar spune "nu te grabi sa te mariti cu el", eu cred ca ar trada taina spovedaniei, fiindca v-ati prinde imediat despre ce este vorba. Si daca ar zice ca va da acest sfat fiindca logodnicul i se pare un om predispus la anumite pacate (violentza, etc.), ar insemna sa minta si prin aceasta sa-l vorbeasca de rau.

Cred ca e foarte greu pentru un duhovnic sa faca fatza unei situatii atat de complexe. Pe de o parte, nu are voie sa tradeze taina spovedaniei, pe de alta parte, ar asista neputincios la prinderea cuiva intr-un latz al nefericirii.
Ce ar putea el sa faca pentru a evita ca cineva sa cada intr-o capcana de felul acesta ?

Daca, sa zicem, unul din cei doi candidati la casatorie ii spune : "stii, parinte, eu am facut inchisoare, dar nu i-am spus viitoarei sotii (sau viitorului sot)", sau chestia asta cu "viata dubla", ce poate preotul sa faca ? Mie mi se pare ca e cam legat de maini si de picioare...

Eu as merge pe varianta detectivistica...
Reply With Quote
  #57  
Vechi 14.03.2011, 19:48:23
andreibravo andreibravo is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Mesaje: 6
Implicit Totusi prezumtia de nevinovatie....

E mult mai usor sa crezi pe cineva din anturajul tau,decat sa iti crezi viitorul sot?Odata ce ai ajuns la pragul casatoriei,se presupune ca il cunosti cat de cat bine.Dar pe "prietenii" care te-au "atentionat" de lucrurile astea cat de bine ii cunosti?Tb sa te gandesti ca daca va simti ca il banui de ceva,si el sa fie nevinovat,sa inceapa sa se raceasca,vazand ca nu ai incredere in el.Ca un sfat,mai intai de toate,verifica credibilitatea "prietenilor" si sa ai mereu in vedere zicala:"Fereste-ma Doamne de prieteni,ca de dusmani ma feresc si singur".
Reply With Quote
  #58  
Vechi 15.03.2011, 11:30:54
moldoveanu's Avatar
moldoveanu moldoveanu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 166
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anna Vezi mesajul
Chiar sunt curioasa, ce sa faci..Ca de ii intrebi neaga si mint, atunci CE FACI?
Te increzi si te rogi la Dumnezeu!
Alooo, credeam ca suntem pe forum crestin ortodox...
Reply With Quote
  #59  
Vechi 15.03.2011, 12:31:08
kouklakys kouklakys is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.12.2010
Locație: capitala
Religia: Ortodox
Mesaje: 25
Implicit

In luna mai , casatoriile sunt precum ...florile de mai ...se scutura ...se ...destrama...asa spuneau batranii....

Sincer eu nu inteleg : el se casatoreste cu tine "din interes"...tu pentru ca ...il iubesti?!?
Sau ...iti este "mila" de el?!?
Nu inteleg...
Dumnezeu sa va ajute !!
Reply With Quote
  #60  
Vechi 15.03.2011, 12:37:56
moldoveanu's Avatar
moldoveanu moldoveanu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 166
Implicit

De ce se casatoresc oamenii le stie Dumnezeu. Motive sunt multe si diverse. Nu cred ca le vom putea cuprinde pe toate.
__________________
"Intelepciunea vine odata cu suferinta" - Aeschylus
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Va rog din tot sufletul sa va rugati pt sanatatea si viitorul meu andrutza151 Generalitati 12 14.11.2011 10:00:59
cum vedeti viitorul? iulyaan Generalitati 18 13.05.2011 10:51:33
Va rog din tot sufletul sa va rugati pt sanatatea si viitorul meu andrutza151 Umanitare 2 02.02.2011 11:23:38
Viitorul FOARTE apropiat al Occidentului andreicozia Generalitati 25 25.02.2010 23:15:14
Viitorul omenirii si Pamintului 2009 – 2021 (I) malmo Stiri, actualitati, anunturi 14 26.08.2009 01:45:33