Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #12  
Vechi 08.05.2012, 11:53:42
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit cea mai mare inselare e sa credem ca suntem scutiti de inselare

Citat:
În prealabil postat de ucenic Vezi mesajul
Ce vrei sa spui cu asta?


Daca imi dai voie sa-ti zic cam ce intelege un ortodox din cuvintele Laurei:„Sa auzi voci din senin si sa ai vise cu Domnul Iisus taman-nesam nu este niciodata un lucru bun.”

Diavolul cand se arata in vise si vedenii nu se arata cu chipul lui infricosator ca de ar face asa, nimeni n-ar accepta cele ce vin de la el nici o nanosecunda.
Ca sa fie acceptat, evident isi pune la cale diverse strategii de inducere in eroare , iar mimetismul e una din ele, si cu care a inselat chiar si calugari batrani. De incepatori care nu cunosc strategiile demonilor si care se incred orbeste in mintea si simtirile lor, ce sa mai zic?

Nu degeaba ne tot avertizeaza sfintii: in cele subtile si duhovnicesti sa nu te increzi in mintea proprie pana nu-i despatimita, ca altfel nu faci decat sa te increzi propriior naluciri, fantasme si idoli mentali, duhuri rele care paraziteaza mintea. Iar cei neincercati, crezand orbeste ca nu pot fi inselati ca doar se afla sub scutul credintei in Hristos, au cazut in capcana suficientei de sine, a inchipuirii de sine, ori cum ii zic parintii, a parerii de sine.

CEA MAI MARE INSELARE E SA CREZI CA ESTI SCUTIT DE INSELARE, SA TE CREZI SUFICIENT DE CREDINCIOS INCAT PE TINE DEMONII NU AU CUM SA TE INDUCA IN EROARE.

Antidotul acestei autoamagiri e tocmai constiinta acestui fapt, adica trezvia. Increde-te in Hristos dar in cele subtile, sa nu te increzi in propria minte pana nu-i curatita de pacat. Si cum curatia mintii de pacate dureaza pana in clipa mortii, nimeni nu poate spune ca mintea lui e despatimita. Adica, poate spune, dar prin asta, tocmai a cazut in capcana demonica a mandriei. Iar diavolul asta si vrea. Mission accompli! Well done!

E plin Patericul si vietile sfintilor de exemple de caderere in inselare, cand demonii se arata in chip de ingeri de lumina, in chipul sfintilor, al Maicii Domnului si chiar al lui Hristos Amintesc aici doar o singura pilda:

Unui oarecare calugar i s-a aratat diavolul in vedenie, bineinteles nu in chip infricosator, ci imitandu-L pe Hristos, ca sa para credibil. Si i-a zis: Eu sunt Hristos si am vent la tine caci viata ta sfanta e bineplacuta Mie. Insa calugarul, stiindu-se nevrednic de asa vedenie, i-a raspuns: eu sunt pacatos, nu sunt vrednic sa vad chipul Domnului din pricina ca ochii mintii imi sunt inca acoperiti de tina pacatelor. Aceasta, zicand, a pierit vicleanul diavol din fata smereniei calugarului si s-a facut nevazut.
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
rezultate triplu test Mirela0110 Generalitati 6 11.11.2010 13:01:12
Dialogul ,intre sinceritate si viclenie flying Generalitati 3 08.06.2010 23:30:04
Un nou test sangvin detecteaza cancerul cu sase ani înainte de formarea tumorilor absolutep0wer Generalitati 7 08.06.2010 19:58:39