Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 08.05.2012, 13:30:15
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Trebuie sa recunosti ca e un verset bun si nu putem trece peste el. :)
Si nici nu este in contradictie cu celelalte.
Vor primi, nu isi vor induce, nu forteaza ceea ce e natural prin staruinta de a primi "vedenii" si alte daruri speciale ... e o diferenta.

Last edited by ioanna; 08.05.2012 at 13:32:57.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 08.05.2012, 13:33:27
JoyDivision JoyDivision is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.04.2012
Locație: Chicago, IL
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 434
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Vor primi, nu isi vor induce, nu forteaza ceea ce e natural prin staruinta de a primi "vedenii" si alte daruri ... e o diferenta.

dar sunt numerosi calugari catolici sau ortodocsi care marturisesc ca primesc des vedenii sau au anumite vise mai "deosebite"...
Reply With Quote
  #63  
Vechi 08.05.2012, 13:34:09
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de JoyDivision Vezi mesajul
dar sunt numerosi calugari catolici sau ortodocsi care marturisesc ca primesc des vedenii sau au anumite vise mai "deosebite"...
Cititi ce a scris Delia31

Citat:
În prealabil postat de JoyDivision Vezi mesajul
asupra ce sa mediteze? si ei pot spune ca, asemenea profetilor din vechime, ca vedeniile primite sunt pentru zidirea spirituala a celorlalti.
Ce "vedenii" au avut membri bisericii d-voastra parohiale si cine le-a talmacit?

Last edited by ioanna; 08.05.2012 at 13:36:57.
Reply With Quote
  #64  
Vechi 08.05.2012, 13:37:09
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Vor primi, nu isi vor induce, nu forteaza ceea ce e natural prin staruinta de a primi "vedenii" si alte daruri ... e o diferenta.
Desigur ca nu se forteaza si nu se induce. Nu ai cum sa fortezi darurile lui Dumnezeu. Cei care fac asa se autoamagesc.

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
D-na Doriana, o rugăminte: am avut o discuție, pe alt thread, cu Joydivision, și vă rog să ne aduceți o lămurire: Biserica d-vs. agreează așa numita "teologie a prosperității" ? Se predică la d-vs. în adunare această învățătură ?
Nu am auzit asa ceva pe la noi, domnule Mihai. Doar prin America si ceva biserici carismatice din Romania. In ce o (il) priveste pe Joy, am ceva sa ii spun:

Vreo 300 de mesaje ai fost cumintel si nu te-ai luat de penticostali, sa nu te deochi... Te-ai abtinut foarte bine. Ar fi bine sa ramai la cultivatul florilor si alte chestii feminine, caci te aranjeaza mai bine.

In ce ma priveste, as vrea sa discut mai mult principiile si nu cultele. Mi se pare mai frumos asa.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #65  
Vechi 08.05.2012, 13:41:56
JoyDivision JoyDivision is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.04.2012
Locație: Chicago, IL
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 434
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Ce "vedenii" au avut membri bisericii d-voastra parohiale si cine le-a talmacit?
n-am auzit sa aiba vedenii, dar orice e posibil.


Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Vreo 300 de mesaje ai fost cumintel si nu te-ai luat de penticostali, sa nu te deochi... Te-ai abtinut foarte bine. Ar fi bine sa ramai la cultivatul florilor si alte chestii feminine, caci te aranjeaza mai bine.
????!!!!!
Reply With Quote
  #66  
Vechi 08.05.2012, 13:46:30
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de JoyDivision Vezi mesajul
n-am auzit sa aiba vedenii, dar orice e posibil.
Nu neg darurile Sf. Duh, insa cred ca multi traiesc o iluzie.
Citat:
????!!!!!
Era un apropo subtil sa nu-l mai judeci pe fratele tau ucenic, ca destul il judecam noi si-l batem la cap, tocmai pt. ca a fost ortodox :) Noua poate ne e mai greu sa-i intelegem alegerea, insa tu ar trebui sa o faci.

Last edited by ioanna; 08.05.2012 at 13:53:53.
Reply With Quote
  #67  
Vechi 08.05.2012, 13:54:39
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Nu neg darurile Sf. Duh, insa cred ca multi traiesc o iluzie.
Aici aveti mare dreptate... Total de acord.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #68  
Vechi 08.05.2012, 14:00:58
JoyDivision JoyDivision is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.04.2012
Locație: Chicago, IL
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 434
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Era un apropo subtil sa nu-l mai judeci pe fratele tau ucenic, ca destul il judecam noi si-l batem la cap, tocmai pt. ca a fost ortodox :)
a, am inteles...ii cer iertare pe aceasta cale!

dar...cu totii stim ce se spune despre papa in toate cultele neoprotestante, deci cum poti sa vii si sa spui, neoprotestant fiind, ca papa e unsul Domnului? asta e un fel de tradare...
da...
am fost rautacioasa atunci...totusi. ((
Reply With Quote
  #69  
Vechi 08.05.2012, 14:14:13
nicolae44 nicolae44 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2012
Locație: brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 137
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Ce intelegeti prin mantuire? Din ce ati spus deduc ca priviti mantuirea drept o iertare din partea Lui Dumnezeu pentru tot ce ati facut in viata, pana in acel moment, cand cait pentru faptele d-voastra, va intoarceti fata spre El. In momentul acela va considerati mantuit, pentru ca va deschideti spre EL si primiti iertarea Sa (nu ca o achitare, ci ca puterea Lui pe care o simtiti venind in d-voastra) , luand calea Lui, iar Domnul va va rasplati pentru lucrarile facute spre slava Lui. Poate ma insel, insa asa am inteles eu din ce ati scris, ca iertarea=mantuire, de aceea spuneti "eu sunt mantuit!".
mantuirea inseamna ceea ce avem noi nevoie si ceea ce ne ofera Domnul Isus ,iertarea de pacate ,da , dar poate nu explic prea bine stiu doar ca Domnul vrea sa fim siguri de lucrarea Lui ca plata pacatelor a fost ispasita si noi nu mai dam socoteala de pacate Ioana .citeste cuvintele Lui te rog Duhul Sfant ne indreapta catre Domnul Isus sa primim iertarea nu oamenii asa si pe tine asculta de indemnul Duhului Sfant care ii convinge pe oameni ca-s pacatosi si asculta mai departe, rezolva problema pacatelor daca ai.cum spune Domnul Isus ,,Duhul va lua din ce este al Meu si ma va proslavi ne trimite la cruce si Duhul Sfant ne face sa ne recunoastem pacatele si sa ne pocaim, e prezent in lume aceasta e lucrarea Lui lucreaza impreuna
Reply With Quote
  #70  
Vechi 08.05.2012, 16:10:25
AGabriela AGabriela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.12.2011
Locație: Ploiesti/Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 253
Implicit

Cu iertare sa fie interventia mea aici. Sper sa fiu si eu de folos cu ceva. Pentru toata lumea cred ca ar trebui sa fie clar ca mantuirea este viata alaturi de Hristos, viata vesnica. Viata vesnica din cate am inteles si eu si cred cu tarie este viata sufletului dupa moartea trupeasca. Iertarea pacatelor nu inseamna si manture atata timp cat traim pe pamant. Si ca sa exemplific poate veni un moment de cainta profund, apoi un timp in care sa uitam de Dumnezeu si sa pacatuim nesatios, dupa care mai poti avea sau nu timp sa iti ceri iertare pentru acele pacate din urma. Si daca nu mai ai iertarea pacatelor celor din urma, unde este mantuirea in sensul in care o intelegi dvs cei din alta confesiune? Pentru mantuire se lupta toata viata, si este drept ca aceasta nu o capeti ca pe o recompensa, caci nu cred ca o merita vreun om, ci ca un dar in urma pocaitei cele din urma (din ultima clipa a vietii ca doar in cele ce vei muri in acelea vei fi judecat). Doar Hristos a mantuit pe talharul de pe cruce care toata viata a facut mai mult rau decat bine (doar era talhar). La fel chiar si oamenii foarte ravnitori, pot sa pice in mandrie si sa nu se mantuiasca, desi ei au avut o viata in care au facut mai mult lucruri bune decat rele. Mantuirea tine de Hristos dar si de noi atata timp cat avem cainta si smerenie (opus crezamantului ca deja ne-am mantuit). Nu este in dreptul noastru sa spunem, el s-a mantuit, el nu s-a mantuit sau "am obtinut mantuirea aici pe pamant". Oare ce lucru dorit apreciem mai mult: cel pe care il obtinem cu foarte multa usurinta sau cel pentru care ne luptam din rasputeri sa-l obtinem; cel pentru care muncim sau cel pe care il gasim pe drum? Iar sfintii sunt oameni ce au trait intru Hristos si cu fapta si cu gandul si cu sufletul, iar acestia au fost declarati sfinti din pronia lui Dumnezeu. Adevarat este ca Biserica lui Hristos cea adevarata este formata din oamenii vii, dar atentie ca vii sunt si cei care canta si se bucura acum cu Hristos in ceruri. Biserica este formata din oameni de pe pamant si cei din ceruri (Sfintii, si ei tare multi mai sunt; iar noua celor de pe pamant nu ni s-au descoperit decat o mica parte). Prin simplitatea lor chiar si o babutele care se duc la biserica si, desi nu prea stiu ele de ce se duc acolo, pot fi mult mai bine placute in fata Domnului decat noi astia intelectuali care dezbatem asemenea subiecte pe forum. Dumnezeu stie cine se va mantui si cine nu, iar mantuirea se obtine doar in momentul in care sufletul se desprinde totalmente de trup, pana in ziua judecatii de apoi bineinteles, cand cele doua (suflatul si trupul) iar se vor uni si vor invia spre viata vesnica langa Hristos (manture) sau spre osanda de veci (moartea sufletui = chinul in iad). Sper sa ma fi facut inteleasa. Cu drag.
P.S: Biserica ortodoxa nu va judeca pe dvs. ca oameni cei din alte confesiuni ci pur si simplu nu admite invatatura gresita pe care o aveti la baza.

Last edited by AGabriela; 08.05.2012 at 16:12:54.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
rezultate triplu test Mirela0110 Generalitati 6 11.11.2010 13:01:12
Dialogul ,intre sinceritate si viclenie flying Generalitati 3 08.06.2010 23:30:04
Un nou test sangvin detecteaza cancerul cu sase ani înainte de formarea tumorilor absolutep0wer Generalitati 7 08.06.2010 19:58:39