Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 17.02.2011, 14:12:09
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Mda..ce ziceam mai sus.

Am dat de curiozitate o cautare:
http://www.google.ro/search?hl=ro&so...&aqi=&aql=&oq=

Am gasit printre altele ceva de genul:

http://abchomeopathy.com/go.php

Deci..poti fi propriul tau medic homeopat, n-ai nevoie sa stii ca problema ai, n-ai nevoie sa stii o iota medicina.

Curand o sa-ti vina "tratamentul" acasa, pe site -ul asta cel putin se poate comanda online.

Si e chiar ieftin, de exemplu 2oz (~56g) solutie doar 26$.

E cea mai scumpa apa plata care ati cumparat-o vreodata, dar nu conteaza.
Sanatatea face toti bani!
Reply With Quote
  #102  
Vechi 17.02.2011, 14:16:39
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Un alt aspect care îmi dă de gândit este că asemenea "demonstrații publice" ale "non-acțiunii" remediilor homeopatice, care se desfășoară după un protocol asemănător, în care "voluntari" iau în mod public "supradoze" de remedii și televiziuziunea este chemată să filmeze faptul că acolo nu se întâmplă nimic nu au apărut aleatoriu. Au apărut în mai multe țări ale lumii, în ultimele luni. Prima dată au apărut în Marea Britanie, unde miza este dublă: prin atacul împotriva homeopatiei se urmărește, de fapt, atacul împotriva instituției care a sprijinit-o mereu: coroana britanică. Miza îmi pare a fi, în mare măsură, politică. Este cunoscut faptul că marea majoritate a ateilor sunt adversari declarați nu numai ai Bisericii, ci ai oricărei instituții tradiționale, cu precădere adversari ai monarhiei. Nimic nu le repugnă mai mult decât ideea de regalitate (poate doar ideea de papalitate). Având în vedere rolul preeminent al monarhiei britanice în ceea ce a mai rămas nescufundat din sistemul monarhiilor europene, este de așteptat ca principala țintă a atacurilor să fie, după Papa, regele sau regina Angliei. După ce, în decembrie 1989, m-am lăsat înșelat pentru o clipă, m-am lămurit repede cum e cu "spontaneitatea" așa ziselor revoluții portocalii. Nici acum, cu "revoluțiile" în joc de domino din Orientul Mijlociu și Maghreb nu-mi fac iluzii. Iar faptul că, în mai multe capitale europene, au loc demonstrații făcute în același fel împotriva homeopatiei îmi arată, fără dubiu, existența unui centru unic de comandă și a unei "coloane a cincea" (eventual aceeași). M-am lecuit de mult din a crede în coincidențe.
Nu victimizati inutil.
Indiferent ce au facut inainte sau vor face dupa, in aceasta chestiune atitudinea este perfect justificata.

Da, reactiile sunt coordonate, cum ..asta este alta problema, internet, facebook, simpatii si legaturi personale si internationale poate, sigur dvs. aveti alte teorii, conspiratii oculte, prin sabotarea homeopatiei de fapt se urmareste atacarea crestinismului, etc.

Chiar nu cred ca logica dupa care cineva care se pretinde crestin ar face totul perfect, indiferent ce pozitie ocupa in Biserica sau poate cu atat mai mult cu cat se vede mai sus, iar cineva care se pretinde ateu face totul rau/prost/stramb este pur si simplu infirmata de realitate.

Nu cred ca trebuie sa aprofundam subiectul mai mult de atat, probabil incepeti sa realizati logica defectuoasa.
Reply With Quote
  #103  
Vechi 17.02.2011, 14:38:14
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de razvan_andrei Vezi mesajul
Hai nu zau! Acuma, lasand ironia deoparte, in farmacologia folosita de noi toti se pleaca de la o informatie a priori, si apoi, pe baza unei teorii se fac in continuare experimente. Majoritatea mecanismelor medicamentelor au o explicatie logica, dovedita (in mare masura) de experimente. Si totusi, sunt multe clase de medicamente care se bazeaza pe teorii doar ca fiind presupuse adevarate. De ex, beta-blocantele blocheaza receptorii beta1 de la nivelul inimii, provocand hTA. In acelasi timp, clonidina actioneaza agonist pe receptorii alfa2 presinapticii, micsorand astfel eliberarea de noradrenalina in fanta sinaptica, ceea ce duce tot la o hTA. Dar daca cele 2 medicamente sunt asociate, va fi provocata o HTA. Aceasta HTA se numeste HTA paradoxala deoarece mecanismele cunoscute nu mai pot explica ceea ce se intampla.
Un alt exemplu: epilepsia idiopatica (primara) este definita drept o descarcare a unor grupuri de neuroni din SNC provocand convulsii sau alte tipuri de crize. Aici, este incriminata transmisia GABA-ergica, singura transmisie din SNC care inhiba neuronii. Medicamentele merg pe principiul de a mari pragul convulsivant, adica de a provoca o hiperpolarizare a membranei neuronale, ceea ce ar trebui sa impiedice descarcarea anormala a neuronilor. In multe dintre cazuri functioneaza, insa exista cazuri (si nu putine) care nu raspund la acest tratament. Si farmacologia alopata a plecat de la teorii presupuse adevarate. Multe dintre ele au cazut, descoperindu-se ca, de fapt, medicamentul actioneaza altfel. Exista medicamente care nu se stie cum actioneza, desi ele isi fac efectul, provocand si reactii adverse (deci nu se poate spune ca merg doar pe un principiu placebo).
In ce tine de farmacologia homeopata, nu am cunostinte despre cum functioneaza. Dar nici nu sar cu gura ca eu sunt mare barosan si stiu de toate.
Iar persoanele care nu pot sta locului, si isi dau pe gat flacoane de homeopate, eu le sfatuiesc sa dea pe gat un flacon de fenobarbital. Sigur asa se vor cuminti:))
Bravo domule Razvan Andrei!

Aveti se pare in mana toate atuurile pentru a sesiza ridicolul homeopatiei.

Dupa cum vedeti, medicina alopata are o larga baza atat teoretica cat si experimentala prin care isi largeste permanent atat cunostintele teoretice cat si practice.

Ce are in schimb medicina homeopata?
Teorii ridicole, experimente ridicole.


Doriti sa detaliem? Am facut-o deja in mesajele precedente, recitii sau informati-va pe cont propriu (sa nu spuneti ca va influentez) asupra bazelor teoretice si experimentale ale homeopatiei pe care va invit sa le analizati cu spirit critic.

Deocamdata o aparati (anemic, dar oricum..) fara sa stiti mai nimic despre ea.
Nu va fac o vina din asta, si eu eram pe aceleasi pozitii pana in urma cu cateva saptamani.

Acum sa revenim la homeopatie.
Ce a reusit sa castige homeopatia in doua secole si ceva?
Autorii ei credeau ca in solutiile lor s-ar gasi niste substante care prin niste teorii care ignora realitate medicala, chimica, fiziologica, etc ar avea totusi un efect.

Si asta culmea, in conditile in care se stia DEJA de numarul lui avogadro si cu putina matematica s-ar fi vazut cu usurinta ca in dilutiile homepatice peste 12C exista doar 60% sanse sa mai existe o singura molecula de substanta activa.
Sunteti invitatul meu sa propuneti un mecanism care poate fi testat experimental prin care acea molecula sau lipsa oricarei molecule, ar putea avea un impact semnificativ asupra organismului.

Si apropo, fondatorii homeopatiei chiar au crezut in existenta acestor substante active in preparatele lor, pe asta se si bazeaza teoriile homeopatice - "similia similibus curentur".

Daca e sa extindem la ceea ce stim ACUM despre "remediile" homeopatice putem extinde-concluziona: "nimic vindeca doar nimic" (facand exceptie de fenomenul placebo, desigur care nu meritul homeopatiei).

Daca vreti sa vorbim de mai noua "memorie a apei" (fenomen fara baze stiintifice de asemeni), inventat pentru a salva fatza homeopatiei, atunci fiecare molecula din apa de la robinet puteti fi sigur ca a trecut pe langa mai multe substante cu proprietati "homeopatice" decat tot ce este mentionat in "Materia Medica", deci ar putea fi foarte bine remediul homeopatic universal.

Desigur, asta nu poate descuraja un perseverent fan al homeopatiei, care nicioata nu se va da batut nici macar in fata evidentei ca de fapt nici un "remediu" homeopatic nu lucreaza conform teoriei homeopate si ca nu exista vreo dovada ca ar lucra (dincolo de placebo) si el vrea sa stie musai ca lucreaza si e chiar medicina in adevaratul sens al cuvantului.

Prefera sa creada ca exista ceva, chiar si daca nu exista si toata povestea e plina de ridicol de la un capat la altul.
Ca sa nu mai vorbim de "doctorii" homeopati, ar fi pacat sa renunti la ceva atat profitabil, mai ales ca in unele cazuri CHIAR functioneaza (placebo exista!).

Formal as fi de acord cu homeopatia: daca unii se pot vindeca cu apa chioara, de ce sa-i indopam cu medicamente costisitoare si posibile efecte secundare?
Insa aici este un paradox - daca homeopatii ar recunoasca ca homeopatia este doar placebo, probabil n-ar mai functiona.
Daca nu recunosc, este inselatorie.
Nu vad o solutie la dilema asta.

Inca o data, informati-va, chiar si de pe Internet pe urma intrebati pe un homeopat daca este adevarat ceea ce ati citit, poftim.
Desi multi banuiesc ca habar nu au ei insisi ce vand.

Last edited by AlinB; 17.02.2011 at 14:56:07.
Reply With Quote
  #104  
Vechi 17.02.2011, 15:53:11
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
In ceea ce ma priveste, "demonstratia" in cauza mi se pare lipsita de sens si la inceput am crezut ca este chiar o pledoarie pentru homeopatie, dar pana la urma realizezi ca are scopul ei, de a atrage atentia asupra fenomenului in sine si adevaratele lui dimensiuni.

Lucru necesar totusi, pentru ca pana nu s-a pus problema astfel nu m-am obosit sa vad cu ce se maninca homeopatia de fapt.
Si n-am crezut ca poate fi atat de grav, incat s-a ajuns la tolerarea unui fenomen placebo la ridicarea lui la rang de "medicina" autentica si mai rau chiar, finantat din bani publici, ca exista exceptii legale in ceea ce priveste comecializarea "medicamentelor" homeopatice astfel incat sa nu fie nevoite niciodata sa treaca un test de eficienta care sa le conditioneze comercializarea, etc.
Produsele homeopatice sunt supuse unor reguli speciale în ceea ce privește dobândirea autorizației de punere pe piață în comparație cu medicamentele alopate, din cauza specificului lor, și anume prezența non-ponderală (nedeterminabilă) a principiului activ. Asta nu înseamnă că nu sunt supuse la nici un fel de test, ci doar că nu sunt supuse la acesta. Testele de stabilitate și de microbiologie trebuie trecute.

Citat:
Binenteles ca pot fi 100 indicatii diferite pentru ca in esenta este vorba de aceeasi apa chioara si daca cumva placebo -ul functioneaza este meritul "tratamentului" homeopat, daca nu ..probabil individului nu i s-a personalizat suficient de mult "tratamentul" deci homeopatul mai trebuie sa ghiceasca combinatia de substante a caror nume care sa-l impresioneze atat de mult pe pacient incat sa creada cu adevarat ca apa chioara sau granulele de zahar l-ar putea vindeca.
Persistați în aceeași cecitate intelectuală. Febra, curgerea nasului și alte semne gripale sunt mult prea puțin influențate de placebo. Cu atât mai mult cu cât nu găsesc că denumirea de "Oscillococcinum" ar fi cu ceva mai impresionantă decât cea de "Acetilcisteinum" de exemplu.

Citat:
Stabilirea "diagnosticului" inseamna sa ghicesti din suma simptomelor cam ce substante ar produce aceleasi simptome, folosind o carte facuta acum 200 ani cand nu se stia mare lucru despre cauzaele bolilor
Și ce legătură ar fi între simptome și cauze ?
Astăzi am să vă spun un alt secret al homeopatiei: simptomele au o importanță foarte mare, dar nu sunt suficiente pentru stabilirea diagnosticului de remediu, mai ales în bolile cronice. Ceea ce face medicina homeopată (și numai ea) este să ia în calcul, pe lângă simptome și următoarele două lucruri hotărâtoare în alegerea remediului: modalitățile (circumstanțele de agravare sau ameliorare) și modul reacțional cronic al organismului.

Citat:
Ma mir ca n-a aparut "software" pentru stabilirea diagnosticului homeopatic, introduci "simptomele" si primesti "remediul".


S-au este deja?
Desigur că există. Dar un soft bun costă în jur de 1000 de euro. Există și softuri gratuite, undele descărcabile de pe net

Citat:
Asa s-ar putea explica puzderia de "homeopati" care a aparut peste noapte chiar si la noi.
Dar că publicul din ultimele decenii este MULT mai informat decât în era comunistă v-ați gândit că ar putea fi o cauză pentru care tot mai mulți medici urmează cursurile și dau examenele de dobândire a certificatului de competență ? Sper că sunteți la curent cu "legea cererii și a ofertei". Or, oferta urmează cererii. Cererea pacienților pentru homeopatie a crescut, proporțional aș spune cu sumele de bani pe care multinaționalele industriei chimico-farmaceutice le alocă pentru reclamele la televizor și nu numai. Probabil că asta le enervează teribil.

Citat:
Ar fi trebuit sa precizezi ca vindecarea de 100% este totusi e un deziderat, si niciodata nu se va intampla in realitate, nu s-a intamplat in teste, nu se va intampla niciodata.
Scopul homeopatiei este întodeauna vindecarea 100 %. Ei i se mai spune "the art of cure". Spre deosebire de alopatie, care acționează pur simptomatic, cel mult patogenic, homeopatia acționează în adevăratul plan al cauzelor bolii. Alopatia este "the technique of amelioration". Aveți un furuncul ? Alopatia vă ajută să se vindece aparent, până ce, nu după mult timp, un alt furuncul va apărea în apropiere. Motivul ? V-ați tratat falsa cauză a bolii, care este un microb. NUMAI homeopatia este capabilă să trateze adevărata cauză a bolii, care este terenul predispus spre furunculi.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #105  
Vechi 17.02.2011, 17:53:37
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Produsele homeopatice sunt supuse unor reguli speciale în ceea ce privește dobândirea autorizației de punere pe piață în comparație cu medicamentele alopate, din cauza specificului lor, și anume prezența non-ponderală (nedeterminabilă) a principiului activ. Asta nu înseamnă că nu sunt supuse la nici un fel de test, ci doar că nu sunt supuse la acesta. Testele de stabilitate și de microbiologie trebuie trecute.
Nu si testele care sa demonstreze eficienta inainte si dupa punerea pe piata.
De altfel singurele remedii homeopatice care sunt aprobate (oficiial) pentru comercializare sunt cele care au pretentia de a trata afectiuni usoare care oricum trec de la sine sau nu pot (de regula) degenera in forme mai grave.

Din pacate, asta e o poarta deschisa, practic o invitatie, pentru abuzuri, cum s-a si intamplat.

Citat:
Persistați în aceeași cecitate intelectuală. Febra, curgerea nasului și alte semne gripale sunt mult prea puțin influențate de placebo. Cu atât mai mult cu cât nu găsesc că denumirea de "Oscillococcinum" ar fi cu ceva mai impresionantă decât cea de "Acetilcisteinum" de exemplu.
Probabil, desi spuneti ca sunteti medic, nu stiti ce se spune despre raceala.
Cu tratament trece in 7 zile. Fara tratament, intr-o saptamana.
Sper ca ati prins metafora.

Citat:
Și ce legătură ar fi între simptome și cauze ?
Daca n-ati avea nici macar un minim de cultura medicala intrebarea ar fi ok.
Altfel, va cam descalifica ca si medic.

Citat:
Astăzi am să vă spun un alt secret al homeopatiei: simptomele au o importanță foarte mare, dar nu sunt suficiente pentru stabilirea diagnosticului de remediu, mai ales în bolile cronice.
Una la mana, poate ar trebui sa renuntati la expresii inselatoare cum ar fi "diagnosticul de remediu" - logic corect dar inselator ca exprimare.

Homeopatia nu pune diagnostice, scoateti acest cuvand din vocabular daca aveti o urma de onestitate.

Citat:
Ceea ce face medicina homeopată (și numai ea) este să ia în calcul, pe lângă simptome și următoarele două lucruri hotărâtoare în alegerea remediului: modalitățile (circumstanțele de agravare sau ameliorare) și modul reacțional cronic al organismului.
Iertati-mi ignoranta, dar in primul rand ce inseamna "modul reactional cronic al organismului"?
Cum "se ia in calcul"?
Este o formula matematica de ponderare a dilutiei dupa acest gen de criterii?
Scrie in "Materia Medica" despre asa ceva?
Care sunt bazele teoretice si experimentale ale metodelor de evaluare enuntate mai sus?

Citat:
Desigur că există. Dar un soft bun costă în jur de 1000 de euro. Există și softuri gratuite, undele descărcabile de pe net.
Deci cu 1000Euro poti deveni doctor homeopat.

Citat:
Dar că publicul din ultimele decenii este MULT mai informat decât în era comunistă v-ați gândit că ar putea fi o cauză pentru care tot mai mulți medici urmează cursurile și dau examenele de dobândire a certificatului de competență ? Sper că sunteți la curent cu "legea cererii și a ofertei". Or, oferta urmează cererii. Cererea pacienților pentru homeopatie a crescut, proporțional aș spune cu sumele de bani pe care multinaționalele industriei chimico-farmaceutice le alocă pentru reclamele la televizor și nu numai. Probabil că asta le enervează teribil.
Tocmai ati descris mai sus motivul pentru care "tot mai mulți medici urmează cursurile și dau examenele de dobândire a certificatului de competență" - in homeopatie.
Legea cererei si a ofertei.
Enerveaza? De ce i-ar enerva? O boala tratata necorespunzator ("homeopatic") se cronicizeaza si are nevoie de mai mult tratament.
Ceva de genul a 70% din clientii homeopatiei oricum ajung tot la medicina alopata.
In plus, dupa cum vedeti, industria farmaceutica poate produce la fel de bine si "remedii" homeopatice. Ba nu, chiar mai bine, avand in vedere ca sunt costuri aproape zero cu materia prima iar procesul de fabricatie este chiar banal.

Ah, ca exista un fel de piata neagra a remediilor homeopatice, cele care oficial sunt comercializate pentru afectiuni banale (pentru ca atat permite legea) dar sunt recomandate "la negru" pentru afectiuni serioase de catre "medici" homeopati, ca este un gol legislativ special creat sa aiba si homeopatia acces la buzunarul bolnavilor, e un alt aspect.

Dar ca si valoare acesta piata neagra este chiar nesemnificativa fata de piata medicamentelor alopate, majoritatea banilor ajung direct in buzunarul celor care recomanda aceste "remedii", deci argumentul concurentei il puteti lasa deoparte vizavi de victimizarea pe care o faceti homeopatiei.

In schimb, ati oferit un foarte bun motiv pentru care homeopatia castiga teren: legea cererei si ofertei.
De cand e lumea, de pe urma ignorantilor s-au facut cei mai multi bani.

Citat:
Scopul homeopatiei este întodeauna vindecarea 100 %. Ei i se mai spune "the art of cure".
Orice forma de medicina, chiar si un saman poate avea pretentia ca scopul a ceea ce practica este vindecarea 100%.
Ca poate doar 10% din pacienti supravietuiesc, e partea a doua.
Important este nobilul ideal.

Citat:
Spre deosebire de alopatie, care acționează pur simptomatic, cel mult patogenic, homeopatia acționează în adevăratul plan al cauzelor bolii.
Iarasi una mare si gogonata.

In primul rand, ce facultate de medicina ati facut? Patogenii sunt cauzele sau simptomele bolii?
Din cate vad, la dvs. intra la simptome.

Este uimitor cum logica si morala cuiva se poate mula pe un scop, pana la a pierde contactul cu ratiunea, daca scopul este declarat aprioric bun.

In primul rand, despre adevarata cauza a bolilor sau cum se produce boala, homeopatia nu spune mai nimic.
In orice caz, nimic care ar putea fi validat stiintific.

La fel de bine ar putea spune ca boala este produsa de microelefanti colorati, invizibili, care actioneaza in plan eteric asupra corpului.

Deoarece acum luam in serios numarul lui Avogradro, mecanismul prin care fondatorii homeopatiei spun ca ar actiona homeopatia si s-ar putea eventual produce vindecarea, a fost demonstrat ca nu are absolut nici o baza reala si culmea - asta e in stare sa recunoasca chiar homeopatii.

Homeopatia prin insasi bazele ei, desfiinteaza orice legatura cauza efect, boala - simptome, aruncand problematica bolii in derizoriu si centrandu-se asupra simptomelor prin perspectiva mantrei: "similia similibus curentur"

Cu alte cuvinte, homeopatia are pretentia ca prin acele "dilutii" stimuleaza micro-crocodilii invizibili din organismul uman sa lupte cu micro-elefantii invizibili care produc boala.
Daca vreti sa auziti ceva mai plauzibil, inlocuiti "micro-crocodilii" cu "forta vitala" si "micro-elefantii" cu "energiile negative" sau ceva care sa sune stiintific si gata..acum arata mult mai bine, nu? Si fara sa fim nevoiti sa facem macar un pas in afara cercului fanteziei.

Acum, sa nu ne enervam prea tare din cauza ridicolului teoriei, sa zicem ca poate in spatele ei s-ar afla ceva baze experimentale solide.
Cum s-a facut "retetarul" homeopatic?

In virtutea aceleasi mantre magice (similia similibus curentur), s-a purces la alcatuirea unui index de efecte a diverse substante asupra corpului uman.

Diversi indivizi au inceput sa consume doze variabile din diverse substante si pusi sa relateze senzatiilele.
Nu cred ca e foarte greu sa-ti dai seama cat de empirice sunt rezultaltele: doze diferite pot produce simptome diferite, indivizi diferiti pot avea simptome diferite, simptome care sunt determinate binenteles si de starea individului in momentul experimentului, despre asteptarile pe care le are fata de efectele substantei in cauza (doar nu aveti sperante ca s-a facut test dublu orb, nu?)

Pe urma toate senzatiile indexate si asta este si in ziua de azi, "Biblia Homeopata"("Materia Medica"), baza oricarui tratament homeopatic.

Cine are suficienta forta sa creada ca aceassta combinatie de empirism si subiectivism il poate vindeca si chiar il vindeca (in anumite cazuri) are intr-adevar o credinta f. puternica.

Last edited by AlinB; 17.02.2011 at 17:56:37.
Reply With Quote
  #106  
Vechi 17.02.2011, 17:58:12
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
Alopatia este "the technique of amelioration". Aveți un furuncul ? Alopatia vă ajută să se vindece aparent, până ce, nu după mult timp, un alt furuncul va apărea în apropiere. Motivul ? V-ați tratat falsa cauză a bolii, care este un microb. NUMAI homeopatia este capabilă să trateze adevărata cauză a bolii, care este terenul predispus spre furunculi.
Iarasi, subiectivism si manipulare la greu.
Exista oameni (mare majoritate) la care, ocazional, apar furunculi, ca urmare a unei infectii locale pur conjucturale.

Ei bine, daca nu se supra-infecteaza si genereaza complicatii, poate trece de la sine.

Dar bunul nostru "medic" homeopat, saritor..nu-l poate lasa fara tratament, nu?
Toata lumea stie sa foloseaca antibiotice, numai cei destupati la minte, o clasa selecta, stiu de homeopatie, nu?
Iar daca e si mai istet, ii propune sa ia tratamentul homeopat in paralel cu cel alopat.

Cand apare vindecarea de la adevarata medicamentatie sau trece de la sine, meritul este binenteles al homeopatiei.

Daca in schimb individul e prea plin de credinta si refuza antibioticul iar furunculul se suprainfecteaza, homeoatul apeleaza la "Materia Excusatio Homeopatum" - repertoriul de scuze homeopatice si il trimite la medicul alopat, daca nu cumva el insisi ii prescrie rapid un antibiotic sau daca e mai grav, esenta de bisturiu.

Dar asa nu inseamna ca homeopatul va renunta, nu, nici pe de parte.
Daca omul inca mai cauta homeopatie i se va servi fara doar si poate, de data asta sub forma:

Citat:
NUMAI homeopatia este capabilă să trateze adevărata cauză a bolii, care este terenul predispus spre furunculi.
Pe care, fara doar si poate, pe baza unei "expertize ochiometrice", pacientul il are. Si iarasi niste consultatii (doar nu va asteptati sa mearga din prima!), iarasi niste tratamente, iarasi niste bani scosi din buzunar.

Si cum in majoritatea cazurilor problema este ocazionala, trece de la sine, eventual cu nitel placebo, sau cu tratamentul alopat paralel, iata un alt rasunator succes homeopatic!

Daca homeopatia nu da rezultate si perseverenta a ajuns la limita, f. putini vor reusi sa ajunga la concluzia ca au fost inselati.
Si chiar si asa, e cam greu sa reclami pe doctorul homeopat, pentru ca, practic, nu prea poti dovedi ca te-a impiedicat (chiar daca indirect) sa cauti si alte tratamente sau ti-a oferit promisiuni nefondate.

Astept totusi primul proces (va avea loc probabil in SUA) impotriva unui medic/producator homeopat, pe baza probei de laborator ca ceea ce i-a fost recomandat ca tratament nu doar n-a functionat ci este si...apa chioara.

Last edited by AlinB; 17.02.2011 at 18:03:25.
Reply With Quote
  #107  
Vechi 17.02.2011, 18:33:31
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Ceea ce susțineți dv, pe scurt se poate sintetiza așa: "nu mă pricep, dar am convingeri ferme". Mai mult: "eu contest că tu te pricepi". Spunea cineva de pe forum că nu este orb mai mare decât cel care nu vrea să vadă, nici surd mai mare decât cel care nu vrea să audă. Aici, vă recunosc pe dv. De aceea, din punctul meu de vedere, nici nu văd utilitatea unui astfel de dialog. Ce rost are să explici cuiva, ceea ce acela nu vrea, în mod obstinat, să știe ? Și ce rost are să explici ceva ce acela contestă că există ? Și, în sfârșit, ce rost are să explici cuiva care este convins că știe mai bine decât tine, decât alții ca tine, decât toată breasla ta, care, la urma urmei, este o breaslă de escroci ? Iată de ce, domnule AlinB, opresc aici dialogul cu dv pe această temă. Nu vă folosește la nimic dacă l-aș continua. Iar mie, cu atât mai puțin.

Pace și Bine !
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #108  
Vechi 17.02.2011, 19:43:09
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Bun, sa inteleg ca a fost prea mult de procesat.

Desi, inca mai astept raspunsul la intrebarea simpla cum sunt intersanjabile acele concentratii homeopatice.

Iar daca discutia se apropie de final si am trecut la rezumate, sa va raspund punctual.

1. Nu am spus ca nu ma pricep, ci nu cunosc anumite detalii pe care v-am rugat sa le detaliati (inclusiv intrebarea simpla cum sunt intersanjabile acele concentratii homeopatice).
Vad ca nu puteti raspunde la ele deci putem sa ne declaram de competente egale, ba chiar cine stie, daca veti citi cu atentie ce am scris, s-ar putea sa aflati lucruri noi despre homeopatie.

2. Competenta se demonstreaza nu se accepta aprioric.

Competenta nu inseamna sa-ti asumi idealuri de vindecari 100% cand este evident ca practica nu poate demonstra eficienta substantial diferita fata de placebo.

Competenta nu inseamna sa pretinzi efecte magnifice pe care insa sa nu le poti demonstra experimental, in mod obiectiv.

Competenta inseamna sa poti analiza cu ochi critic lucrurile in care crezi si sa poti recunoaste lipsurile, macar atunci cand ti le arata altcineva.

Un test de competenta au fost acele intrebari, l-ati picat (la primul, cea cu concetratiile, meritati totusi 1/2 punctaj).

3. Am dat detalii despre homeopatie mai mult decat sunteti dvs. dispus sau oricare alt homeopat sa explice (daca stie) clientilor lui.
N-ati infirmat si n-ati contrazis nimic, deci as avea dreptul sa spun ca stiu cel putin tot atat cat stiti dvs. despre ceea ce practicati.

4. Am spus si o repet, consider homeopatia buna in masura in care functioneaza si este utila ca si placebo, si intr-un mic caz poate si prin statutul spiritual al medicului (dar NUMAI ca exceptie care confirma regula).

Dar din punctul asta de vedere, cred ca mai indicata ar fi medicina alopata (inclusiv sub forme naturiste) in care pe langa "credinta" este macar si cate un ingredient activ sau mai multe.

In masura in care homeopatia are insa pretentii de stiinta si efete peste placebo, pretentii care nu le poate proba nici teoretic, nici practic, cred ca este un pericol si o inselatorie.

5. Personal cred in buna dvs. credinta si probabil aveti o doza de experienta in materie de homeopatie care va da oarecum incredere in ceea ce faceti chiar daca nu stiti ce faceti de fapt decat la nivelul unor teorii fara legatura cu realitatea.

Eu v-as propune ceva..daca aveti buna credinta, pacientii care ii tratati pana acum cu remedii homeopatice sa-i tratati o perioada cu aceleasi remedii dar in care sa folositi strict apa dupa acesta metoda:

http://sanatate.findtalk.net/t510-cu...ra-nici-un-ban

Sa ne spuneti si noua rezultatele.
Succes!
Reply With Quote
  #109  
Vechi 22.02.2011, 14:03:39
KANDIA KANDIA is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.01.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 99
Implicit e drept

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Fiecare poate da exemple, asta nu dovedeste nimic. Eu cunosc pe cineva care dupa medicina clasi ca ar fi trebuit sa moara de un cancer foarte agresiv in 8 luni, dar a renbuntat la ea si a folosit alte feluri de medicina, si traieste si acum dupa aproape 4 ani.
Iar de persoane care s-au vindecat de diverse lucruri cu homeopatie stiu nu stiu cate.
Dar intr-adevar, s-ar putea ca homeopatia sa nu fie indicata la cancer. Nu ma pricep. Sunt anumite boli pentru care este insa foarte buna.
Cred ca homeopatia ar putea fi indicata in maladii curabile si mai usoare desi e posibil sa fie un alt fel de efect Placebo.Adica sa ajute atat cat s-ar fi ajutat si organismul singur.Avantajul e ca nu bagi chimicale in organism iar dezavantajul-la maladiile mai severe-e ca nu vindeca...deci e riscant sa renunti la medicina alopata.
Reply With Quote
  #110  
Vechi 22.02.2011, 14:12:58
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit pt Mihnea Dragomir

Mihnea Dragomir
"Ce rost are să explici cuiva, ceea ce acela nu vrea, în mod obstinat, să știe ? Și ce rost are să explici ceva ce acela contestă că există ? Și, în sfârșit, ce rost are să explici cuiva care este convins că știe mai bine decât tine, decât alții ca tine, decât toată breasla ta,...."

Dragul meu prieten, tu stii bine ca precum exista o varietate de caractere, tot asa si sumedenie de pareri pro si contra....Deci da, ce rost are sa incerci sa mai explici? Cine e open mind si vrea sa auda, va auzi oricum....Doar stii ca oricat ai incerca sa explici unora lupus pilum non ingenium mutat....Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Homeopatia, o noua inselare Anastasia7 Intrebari utilizatori 61 10.03.2013 11:00:59
Ce este si ce NU este Biserica Cincizecimii ? leonte Despre Biserica Ortodoxa in general 26 22.01.2013 10:24:23
sunteti de acord sa cititi pentru mine Paraclisul Sfntului Nicolae? andrutza151 Umanitare 1 23.09.2011 23:40:30
Aparent patriarhia nu este de acord cu pomenlicele online horatiu.miron Generalitati 26 15.06.2011 08:08:51
Sunteti de acord cu noua lege data ? MIRELAMM Preotul 21 19.03.2010 19:48:58