Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 26.01.2009, 11:20:40
mario1983 mario1983 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2009
Mesaje: 2
Implicit Sa ajutam pe cineva!!!

Buna ziua si bine v-am gasit.
Scriu acest post, in speranta ca cineva dintre voi, vor putea ajuta si acesta minunata copila, care necesita, de urgenta, o terapie la o clinica din Germania. Acest minunat copil, are o sansa sa poate merge,are o sansa sa devina un copil normal, dar aceasta sansa costa 10.000 euro, bani pe care familia ei din pacate nu ii detin.
Sa-i ajutam, si mai mult decat atat, sa incercam sa ajutam toti copiii aflati in situatie dificile.
Nici nu vreau sa imi imaginez, si nici nu pot, ce se afla in sufletul acestor parinti, care isi vad copii bolnavi, si stiu ca ei se pot reface, dar neavand o anumita suma de bani nu pot face nimik, e cel mai groaznic lucru , in opinia mea. nu am copiii, dar sa ma fereasca bunul Dumnezeu de asa ceva. O sa postez aici, cea ce mama ei a postat pe cateva forumuri umanitare, si linkul unde o puteti vedea pe Maria la emisiunea Povestiri Adevarate.


Maria s-a nascut din dragostea a doi oameni dedicati unul altuia. Ea si-a ales momentul propice sa apara in viata lor pentru a le unii pe vecie sufletele. S-a nascut asa cum si-ar fi dorit orice mamica sa aiba o fetita, adica blonda , cu ochi azurii si extrem de vesela.

In maternitate insa, fericitii parinti au primit o veste cumplita; minunea lor de ingeras avea o grava malformatie la inima. La inceput nu au realizat ca evolutia acestei anomalii putea sa aiba un sfarsit tragic. Pe parcurs s-au informat si au realizat ca ar putea pierde ceea ca iubeau mai mult pe lume.

Consultant mai multi medici , s-a decis la varsta de un an si 2 luni (desi interventia trebuie efectuata la doar cateva saptamani) ca e cazul sa se intervina pt corectarea celor 5 “gauri “ din inimioara Mariei.

Initial trebuia sa fie operata de o echipa de medici din italia dar pana la urma au operat-o cardiologii romani care, nimic de zis, au remediat malformatia dar au gresit cand au decis sa faca corectia intr-o singura interventie. Operatia a durat 6 ore jumatate, timp in care Maria fiind sub anestezie a fost in hipoxie, aceasta afectand grav creierul.

In postoperator a suferit o insuficienta cardiaca care putea fi combatuta cu ajutorul unui medicament ce nu se gasea in Romania. Medicii din nou au ridicat din umeri si au spus ca ei nu il pot procura. Moment extrem de greu pentru parintii Mariei… Sa stii ca exista totusi un medicament care ti-ar putea salva copilul dar ca nu ai cum sa il procuri. Atunci a fost o mobilizare de forte in randul prietenilor parintilor, s-au dat telefoane, s-a cautat pe net, s-au adunat banii necesari plecarii in strainatate pt aducerea medicamentului salvator. In cele din urma s-a gasit medicamentul intr-un spital din Italia, medicii de acolo au fost de acord sa-l trimita. Coletul a ajuns in doua zile, timp in care starea Mariei era din ce in ce mai critica. Odata ajuns coletul, parintii au rasuflat usurati… Insa, stupoare, acesta era gol!!! Au fost reluate demersurile aducerii medicamentului. Medicii italieni au recunoscut ca a fost neglijenta lor insa scuzele cu mentineau in viata un copil. Al doilea colet continea, din fericire, medicamentul. Mariei i s-a administrat medicamentul si a iesit din starea critica.

Pana la operatie, Maria s-a dezvoltat si s-a comportat ca un copil normal; a invatat sa mearga si sa vorbeasca. Dupa, insa, nimic nu am mai fost la fel…..parca era alt copil. Era spastica, nu mai reactiona la chemarea mamei, avea privirea pieduta, nu numai ca nu mai vorbea si nu mai mergea….dar nici macar nu avea control asupra muschilor si nici macar din biberon nu putea manca pt ca nu mai stia sa suga! Ba, mai mult, medicii le-au spus parintilor ca Maria nici nu vede!!

Cei ce o stiau pe Maria cum arata si se comporta inainte de operatie au ramas inmarmuriti atunci cand au vazut cum , din neglijenta unor “pseudomedici” , nu mai semana deloc cu copilul care a intrat in sala de operatie pe propriile-i picioare.

Acum parintii duc o lupta titanica pt recuperarea cat mai buna a mariei. Din fericire, Maria s-a dezvoltat normal din punct de vedere fizic dar acest lucru are si un revers…..nu mai poate fi transportata prea usor.
Mama ei o duce la terapie, in brate! In nici un carucior de copii nu mai incape. Resursele financiare ale parintilor sunt pe terminate.

De asemenea , o recuperare la clinica neurologica de copii din St. Augustin-Germany costa peste 10000 euro. Aceasta terapie de 17 zile ar ajuta-o foarte mult pe Maria sa recupereze ce a pierdut in urma opratiei pe cord . Orice ajutor banesc sau in obiecte e binevenit. http://seek-on.com/wpmu/maria/
Reply With Quote
  #2  
Vechi 26.01.2009, 11:33:59
mario1983 mario1983 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2009
Mesaje: 2
Implicit

Eo o sa incerc sa o ajut pe aceasta minunata copila, suma de 10.000 euro nu este asa de mare, deci exista o sansa. O sa incerc sa fac si o campanie de strangere de fonduri pentru Maria, chiar daca va trebui sa merg din usa in usa pentru a face lucrul asta, simt ca trebuie sa o ajut. Ma gandesc ca daca, intr-un final, nu se strange suma de bani, sa confectionam niste vederi cu Maria, care apoi vor fi vandute semenilor nostri, pana se va strange acea suma.
Sa va spun cateva despre mine, mi-am pierdut mada, fiind bolnava de cancer, am vazut-o cum a suferit, si asta mi-a schimbat radical viata.
Acum, ma gandesc sa infiintez o asociatie umanitara, cu scopul de a ajuta acesti copii bolnavi, cei care au o sansa la viata, dar, din pacate, aceasta sansa echivaleaza cu o anumita suma de bani.
As vrea sa stiu daca sunt persoane care ma pot sprijini, cu care sa pot dicuta despre aceasta tema, sa aflu parerea voastra.
Majoritatea oamenilor sunt credinciosi, buni, oameni cu suflet mare si cu fica lui D-zeu, care isi ajuta semeni, doar ca acesti oameni nu stiu intotdeauna de probleme altora.
de cand mama mea a parasit aceasta lume, imi petrec o buna parte din timp ajutand alte persoane, si visul meu cel mare este acela de a infiinta o asociatie umanitara, si cu timpul,sa reusesc sa construiesc un centru, un centru pentru copii care sunt lasati prin maternitati, un centru pentru copii care nu au nici o vina ca au venit pe aceasta lume, si sunt parasiti inca din primele zile de parinti.
un centru, unde vor avea o sansa sa aiba o educatie potrivita, sa invete o limba straina, sa foloseasca un calculator.
Acum este doar un vis, si opinia dumneavoastra conteaza, ati sprijini o asemenea incercare? Parerile dumneavoastra sunt importante, asa ca va rog frumos, astept sfaturile dumneavoastra.
Dumnezeu sa ne ajute, si noi, haideti cu toti, putin cate putin se face marea, haideti sa o ajutam pe maria sa ajunga in Germania.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Este cineva inginer proiectant? Sau stiti pe cineva? JustNicol Generalitati 0 04.03.2012 19:43:18
E cineva inginer proiectant?Stiti pe cineva ? JustNicol Stiri, actualitati, anunturi 0 04.03.2012 19:39:35
Sa-l ajutam pe Marin! silvia55 Umanitare 1 19.01.2012 14:32:16
Sa-l ajutam pe Siluan! glykys Generalitati 12 04.12.2010 22:42:42
va rog, sa incercam sa ajutam un pic pacatoasa Umanitare 29 09.12.2009 17:09:07