Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 19.05.2009, 21:04:55
giovaninnaa giovaninnaa is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.03.2008
Mesaje: 83
Implicit Planul lui Dumnezeu vs. liberul arbitru

Hristos a Inviat!

Dragii mei, vin catre voi, mai cu seama catre cei mai avansati in cunoasterea cailor Domnului, cu o rugaminte. Sa imi explicati si mie va rog, cum sta treaba cu planul pe care se spune ca Dumnezeu il are cu fiecare dintre noi, vis-a-vis de conceptia potrivit careia Dumnezeu a lasat liberul arbitru; se mai spune ca Dumnezeu prestie, dar nu predetermina.

Pina la urma, cum trebuie noi, mirenii, novicii, sa intelegem aceasta taina?

Va multumesc de pe acum pentru deslusire.

Doamne-Ajuta!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 19.05.2009, 21:21:25
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Esential este sa simtim adevarul ca suntem liberi si ca ne putem apropia sau departa de Dumnezeu, dupa bunul plac.

Restul, tine de Dumnezeu, daca ni se vor descoperi sau nu.

Personal, inca nu inteleg prea bine acest capitol din dogmatica, insa nici nu simt o mare lipsa. Ma simt liber sa lucrez ce vreau si asta imi este de ajuns de motivant incat sa caut binele.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #3  
Vechi 20.05.2009, 00:32:45
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Pai zice Sfantul Simeon Noul Teolog ca Domnul nostru Iisus Hristos ii prestie pe toti care sunt botezati ca mantuiti (ma rog de fapt pe toti oameni ii prestie ca mantuiti ca toti sunt creati dupa chipul Domnului nostru Iisus Hristos.)
Ramane noua prin liberul arbitru sa facem asa fel incat sa fim mantuiti sau nu.
Ca Domnul nostru Iisus Hristos nu zice "Voi pocaiti-va ca pe voi v-am prestiut" iar altora "voi nu va pocaiti ca pe voi nu v-am prestiut" ci zice tuturor "pocaiti-va ca s-a apropiat Imparatia cerurilor".
"Imparatia cerurilor" e harul Sfintei Treimi care se da prin Sfintele Taine si pe care daca omul il primeste cu constiinta propriilor pacate si cu smerenie se induhovniceste iar daca il primeste omul fara pocainta si fara constiinta propriei pacatosenii se osandeste adica sa inraieste mai mult .
Reply With Quote
  #4  
Vechi 20.05.2009, 00:34:29
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

La fel zice si Sfantul Ioan Damaschinul la "Dogmatica" dar de acolo se intelege mai greu ce zice, asta apropos de faptul ca depinde de om sa primeasca mantuirea aceasta insemnand liberul arbitru.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 20.05.2009, 00:36:16
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Se mai poate consulta "Invatatura de credinta ortodoxa" a parintelui Cleopa.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 20.05.2009, 01:04:37
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de giovaninnaa Vezi mesajul
Hristos a Inviat!

Dragii mei, vin catre voi, mai cu seama catre cei mai avansati in cunoasterea cailor Domnului, cu o rugaminte. Sa imi explicati si mie va rog, cum sta treaba cu planul pe care se spune ca Dumnezeu il are cu fiecare dintre noi, vis-a-vis de conceptia potrivit careia Dumnezeu a lasat liberul arbitru; se mai spune ca Dumnezeu prestie, dar nu predetermina.

Pina la urma, cum trebuie noi, mirenii, novicii, sa intelegem aceasta taina?

Va multumesc de pe acum pentru deslusire.

Doamne-Ajuta!
Este prea alambicata intrebarea, tu DE FAPT ce vrei sa afli?
Liberul arbitru nu este o taina ci este libertatea absoluta a fiecarui crestin de a decide pentru el fara de care ortodoxia nu ar exista. Cred ca este punctul crucial al credintei
Reply With Quote
  #7  
Vechi 20.05.2009, 07:11:48
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Liberul arbitru...interesanta discutie!
Din punctul meu de vedere,acest liber arbitru exista doar pana la un punct:intr-adevar avem capacitatea de a alege,dar suntem aici pentru a invata lectii de viata printre altele,pentru ca altfel nu am putea evolua spiritual.
Daca,totusi,aceste lectii de viata nu le invatam si ne incapatanam sa o tinem pe a noastra ca Ivan cu fluierul,sa comitem aceleasi greseli,aceste lectii ajung sa se repete,din nou si din nou pana le vom pricepe.
Va intreb,oare nu ati observat de-a lungul vietii voastre,intamplari similare care se tot repeta?Contextul difera,oamenii difera,dar nu si situatia si va intrebati:dar de ce mie mi se tot intampla asta?Simplu: pentru ca nu ati invatat inca si atunci repetati asa cum niste copii repeta clasa pana vor putea sa treaca la urmatoarea.
Si atunci,va intreb,oare unde este liberul arbitru sau putem lua acest termen in sensul depin al cuvantului?
Voia divina ajungem sa o facem oricum mai devreme sau mai tarziu,depinde de noi cat de repede vom constientiza acest lucru si cata capacitate avem de a invata din propriile greseli,de orice natura ar fi ele.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 20.05.2009, 09:10:56
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

raspunsul la aceasta intrebare cred ca vine dintr-o intrebare cu talc:

ce este mai lesne sau mai ushor a duce, a cara in spate, a avea pe conshtiintza:

pe tine insutzi sau crucea ta venita de la oameni? adica ce este mai lesne: a face voia ta sau voia mai marelui tau? finalizand citez din intrebarea Domnului, asha cum imi amintesc ca a zis Hristos: "ce este mai lesne a zice acestui slabaog: <<Fiule, iertate itzi sunt pacatele sau ia-tzi patul tau shi umbla?>>"
Reply With Quote
  #9  
Vechi 20.05.2009, 09:21:31
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Faptul ca noi suntem liberi dar Dumnezeu are un plan cu noi este un paradox, ca atatea in Crestinism, pentru ca Dumnezeu este supra-rational: Dumnezeu este unul in trei Persoane, Iisus Heistos este deplin om si deplin Dumnezeu, imparatia Lui este printre noi si ne rugam sa vina etc.
Dumnezeu este in afara timpului si vede tot, asta insa nu inseamna ca noi credem in predestinare.
O imagine (din Evanghelie de altfel) ar fi o samanta pe care el o sadeste si pe care trebuie sa o ingrijim si noi ca sa creasca. Totul este acolo in samanta aia, dat de Dumnezeu, insa daca noi nu o udam nu creste!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 20.05.2009, 11:15:06
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de giovaninnaa Vezi mesajul
Hristos a Inviat!

Dragii mei, vin catre voi, mai cu seama catre cei mai avansati in cunoasterea cailor Domnului, cu o rugaminte. Sa imi explicati si mie va rog, cum sta treaba cu planul pe care se spune ca Dumnezeu il are cu fiecare dintre noi, vis-a-vis de conceptia potrivit careia Dumnezeu a lasat liberul arbitru; se mai spune ca Dumnezeu prestie, dar nu predetermina.

Pina la urma, cum trebuie noi, mirenii, novicii, sa intelegem aceasta taina?

Va multumesc de pe acum pentru deslusire.

Doamne-Ajuta!
Aici este desavrasirea. Numai un Dumnezeu care cunoaste omul nu prin legile pe care le-a impus- gen soarta, destin, fatum, ci prin libertatea omului. Dumnezeu stie ce voi face eu maine nu pentru ca am fost predestinat sa fac lucrul respectiv, ci pentru ca liber am facut lucrul respectiv.
Dumnezeu cunoaste sfarsitul nostru prin prisma libertatii noastre. Sfantul Maxim spune ca Dumnezeu S-a limitat pe Sine, de bunavoie, atunci cand l-a inzestrat pe om cu libertate.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Soarta scrisa sau liberul arbitru? mirceab26 Sectiune dedicata profesorilor de religie 59 17.12.2011 12:59:11
Liberul arbitru diador Generalitati 29 03.08.2011 08:21:50
liberul arbitru fanietta Generalitati 15 24.05.2011 10:30:54
liberul arbitru gd1859 Despre Sfanta Scriptura 33 18.10.2009 11:57:25
Liberul arbitru silverstar Generalitati 13 08.01.2007 14:13:17