Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 03.04.2015, 13:39:15
the_rover the_rover is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.04.2015
Mesaje: 2
Implicit Un strigat surd de ajutor

Buna ziua, stimati colegi de forum!

Voi redacta in cateva randuri ceea ce am pe suflet si va rog sa imi scuzati eventualele greseli de scriere. De ani de zile sunt intr-o lupta cu mine insumi. Sunt tanar, cu un viitor decent in fata, nu sunt nici sarac si nici bogat, dar nu am fost niciodata fericit. Stiu, fericirea nu poate exista ca stare continua, decat pentru oamenii care au ajuns la un anumit nivel spiritual. Eu as vedea fericirea ca fiind formata din totalul momentelor in care am fost cuprinsi de o bucurie sincera, fie ea, uneori, chiar de cateva secunde. Nu numai ca nu sunt fericit, si poate ca nici nu merit, dar la intervale neregulate de timp ma confrunt cu diverse probleme fizice, rezultate din psihicul meu destul de subred. Am uneori atacuri de panica, anxietate, lipsa de calciu, insomnii, tremur, dureri de dinti, de maini, de picioare si altele. Avand in vedere ca relatiile mele cu Biserica nu au fost intotdeauna foarte apropiate, am decis sa contactez diversi psihologi. Am dat peste unul destul de sincer, care a spus scurt si la obiect ca, oricate sedinte as face, sunt sanse infime sa privesc viata altfel si sa ma eliberez de toate gandurile care ma macina. Asa am realizat ca nu asta e calea pe care trebuie sa o urmez. Ei bine, prieteni, aici am nevoie de sfaturile voastre. Eu la Biserica nu merg aproape deloc si nu m-am spovedit niciodata. Poate, cand eram foarte mic, dar nu imi aduc aminte. De multe ori am simtit ca trebuie sa ma refugiez in Biserica, pentru a-mi aduna gandurile. De multe ori imi dau lacrimile cand trec pe langa un lacas de cult si ma gandesc la toate lucrurile pe care le-am facut in mod gresit de-a lungul vietii. Am plans si in hohote, acasa, cand nu ma vedea nimeni. Simt o chemare fata de aceasta parte pe care am ignorat-o, dar nu stiu cum sa-i raspund. Nu stiu cand sunt slujbe, nu stiu la ce ora, nu stiu ce sa fac la intrarea in Biserica, nu stiu ce sa fac la spovedanie si asa mai departe. Nu mai spun ca mi-e rusine sa intru intr-o Biserica, avand o constiinta atat de incarcata. Viata mi-a dat multe palme pe care le-am resimtit din plin. Nimeni din jurul meu nu cunoaste aceasta parte a mea, pentru foarte multi oamenii eu sunt cea mai amuzanta persoana pe care acestia o cunosc. "The saddest people smile the brightest", spune un proverb englezesc. De-a lungul vietii, am avut parte de cateva episoade dramatice pe care le-am detonat in interiorul meu. Nu stiu ce sa fac, mi-e rusine.


Va doresc o zi buna!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 03.04.2015, 13:43:50
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Pai simplu, biruiesti rusinea si te prezinti in fata unui preot.
Mai departe te invata el ce si cum.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 03.04.2015, 18:34:02
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de the_rover Vezi mesajul
am decis sa contactez diversi psihologi. Am dat peste unul destul de sincer, care a spus scurt si la obiect ca, oricate sedinte as face, sunt sanse infime sa privesc viata altfel si sa ma eliberez de toate gandurile care ma macina.
Ati avut noroc: ati dat peste un psiholog cinstit.

Citat:
De multe ori am simtit ca trebuie sa ma refugiez in Biserica, pentru a-mi aduna gandurile. De multe ori imi dau lacrimile cand trec pe langa un lacas de cult si ma gandesc la toate lucrurile pe care le-am facut in mod gresit de-a lungul vietii.
"Iata, eu stau la usa si bat" spune Domnul. Oricand este bine ca, recunoscand pacatele, sa obtineti reluarea legaturii cu Dumnezeu. Dar mai ales in aceasta perioada a anului, care are un caracter penitential deosebit.

Citat:
Nu stiu cand sunt slujbe, nu stiu la ce ora,
Slujbe sunt cel putin Duminica dimineata. De multe ori e afisat la intrarea in biserica. Daca nu este afisat nimic la biserica cea mai apropiata, atunci mergeti la ora 9.

Citat:
nu stiu ce sa fac la intrarea in Biserica,
Neesential. Esential este ce faceti dupa ce iesiti din biserica.

Nota: Prin "Biserica" scris cu majuscula initiala, se intelege "institutia divino-umana care...(etc)". Prin "biserica" scris cu litera mica se intelege cladirea care este loc privilegiat de intalnire cu Dumnezeu. Deci, la coltul strazii aveti o biserica.

Citat:
nu stiu ce sa fac la spovedanie si asa mai departe.
Faceti un examen de constiinta inainte, amintindu-va de pacate. La spovedanie marturisiti pacatele, pe cat posibil in specie si in numar. De exemplu: "odata am omorat o pisica ca sa ma distrez, de zece ori am curvit si m-am imbatat de un numar de ori pe care nu mi-l pot aminti".

Citat:
Nu mai spun ca mi-e rusine sa intru intr-o Biserica, avand o constiinta atat de incarcata.
Biserica nu e un club de sfinti, ci un spital pentru pacatosi. Este ca si cand ati spune "sunt asa de bolnav, incat imi e rusine sa merg la spital". Oricum, e mult mai bine decat sa spuneti "sunt perfect sanatos, de ce as merge la spital ?".

Citat:
Nu stiu ce sa fac
Fie abordati un preot direct, cel mai potrivit este dupa slujba de Duminica. Inarmati-va cu rabdare, de multe ori e un grup de babe care vrea acelasi lucru: sa vorbeasca cu preotul. Cand apucati sa vorbiti cu el, aveti grija sa spuneti preotului ca aveti nevoie de o spovada generala, ca sa isi dea seama cam cat timp sa aloce. O alta modalitate de contact mai comoda (dar nu neaparat mai buna) este cea telefonica.

Fie intrebati pe un coleg, vecin, cunostinta etc, mai inaintat in credinta. Crestinii se ajuta unii pe altii. Sau, cel putin, asa ar trebui sa faca.

Cu fraternitate in Cristos,
M.D.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 03.04.2015 at 18:40:00.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 03.04.2015, 19:15:32
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cateva sfaturi pentru mantuire poti gasi aici:

http://mantuire.50webs.com/dr_index.html

Cauta ajutor in Scrierile Sfintilor Parinti. In linkul de mai sus ai si in fereastra din stanga alti sfinti care iti pot fi de ajutor prin scrierile lor.

Mai jos, ai sfaturi utile despre rusinea dinaintea spovedaniei:

http://www.crestinortodox.ro/credint...iei-69833.html

Last edited by antoniap; 03.04.2015 at 19:19:39.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 03.04.2015, 20:18:55
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de the_rover Vezi mesajul
Buna ziua, stimati colegi de forum!

...am decis sa contactez diversi psihologi. Am dat peste unul destul de sincer, care a spus scurt si la obiect ca, oricate sedinte as face, sunt sanse infime sa privesc viata altfel si sa ma eliberez de toate gandurile care ma macina. Asa am realizat ca nu asta e calea pe care trebuie sa o urmez...
Aici se vede lucrarea Domnului (in duhul acelui psiholog) ca tu sa ajungi la concluzia corecta de a cauta Biserica lui Hristos.



Citat:
În prealabil postat de the_rover Vezi mesajul
Nu mai spun ca mi-e rusine sa intru intr-o Biserica, avand o constiinta atat de incarcata. Viata mi-a dat multe palme pe care le-am resimtit din plin. Nimeni din jurul meu nu cunoaste aceasta parte a mea, pentru foarte multi oamenii eu sunt cea mai amuzanta persoana pe care acestia o cunosc. "The saddest people smile the brightest", spune un proverb englezesc. De-a lungul vietii, am avut parte de cateva episoade dramatice pe care le-am detonat in interiorul meu. Nu stiu ce sa fac, mi-e rusine.


Va doresc o zi buna!
Rusinea pe care o simti este la fel ca o recunoastere(constientizare) a vinovatiei, care va aduce cu sine iertarea pe care o vei primi dupa prima spovada si apoi impartasania cu trupul si sangele lui Hristos.

Prima spovada are o importanta imensa(cum ti s-a spus si mai sus) si va dura cat va considera preotul necesar; va trebui sa te conformezi acestor cerinte fiindca e in interesul tau ce-ti cere preotul.

Din citirea intregului tau mesaj inteleg ca ai toate sansele sa te cureti cu adevarat, daca incepi numaidecat.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 03.04.2015, 20:53:50
the_rover the_rover is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.04.2015
Mesaje: 2
Implicit

Va multumesc pentru rabdarea de a-mi citi mesajul si pentru raspunsuri. Ma confrunt cu probleme existentiale de ani de zile, nu de putine ori simtindu-ma plutind fara destinatie pe acest pamant. Lucrurile incep sa fie mai clare pentru mine. Voi reciti tot ceea ce mi-ati scris si voi lua totul pas cu pas.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 04.04.2015, 04:01:37
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de the_rover Vezi mesajul
Va multumesc pentru rabdarea de a-mi citi mesajul si pentru raspunsuri. Ma confrunt cu probleme existentiale de ani de zile, nu de putine ori simtindu-ma plutind fara destinatie pe acest pamant. Lucrurile incep sa fie mai clare pentru mine. Voi reciti tot ceea ce mi-ati scris si voi lua totul pas cu pas.
Marire Tie, Doamne, marire Tie!

Sugerez sa mergi dumineca la liturghia de la ora 10 la biserica ortodoxa in fata careia ai lacrimat si sa-l cauti la sfarsit pe preotul care a oficiat slujba si sa vorbesti cu el (pe langa cate ne-ai spus noua) ca ai fost indrumat de alti pacatosi(intre care si eu) sa-l cauti ca sa te programeze pentru prima spovada.
Am mare incredere in lucrarea pe care Duhul Sfant o va face in tine.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
Răspunde