Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 15.04.2010, 17:15:08
alinnasser2010 alinnasser2010 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 161
Implicit Nu inteleg

Hristos a inviat !

Eu nu inteleg o chestie,acum ceva timp mi-am adus aminte de evanghelia care zicea ca Iisus a intrat in biserica cu biciul si a darmat tarabale la negustori si a certat pe schimbatoii de bani...ei bine daca Iisus a facut asta de ce in biserica se vand icoane,lumanari etc...Nu este tot comert,negustorie ? Stiu ca nu este asa dar poate pare absurd dar de ce nu este asa cum imi imaginez eu ?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 15.04.2010, 17:27:17
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alinnasser2010 Vezi mesajul
Hristos a inviat !

Eu nu inteleg o chestie,acum ceva timp mi-am adus aminte de evanghelia care zicea ca Iisus a intrat in biserica cu biciul si a darmat tarabale la negustori si a certat pe schimbatoii de bani...ei bine daca Iisus a facut asta de ce in biserica se vand icoane,lumanari etc...Nu este tot comert,negustorie ? Stiu ca nu este asa dar poate pare absurd dar de ce nu este asa cum imi imaginez eu ?
Eu cam vad o maaare diferenta intre cele doua tipuri de "comert"
Reply With Quote
  #3  
Vechi 15.04.2010, 17:27:50
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

P.S.

Adevarat a inviat!!!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 15.04.2010, 17:30:22
alinnasser2010 alinnasser2010 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 161
Implicit

da e o diferenta mare dar e tot comert :)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 15.04.2010, 17:33:18
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alinnasser2010 Vezi mesajul
Hristos a inviat !

Eu nu inteleg o chestie,acum ceva timp mi-am adus aminte de evanghelia care zicea ca Iisus a intrat in biserica cu biciul si a darmat tarabale la negustori si a certat pe schimbatoii de bani...ei bine daca Iisus a facut asta de ce in biserica se vand icoane,lumanari etc...Nu este tot comert,negustorie ? Stiu ca nu este asa dar poate pare absurd dar de ce nu este asa cum imi imaginez eu ?
Exista o diferenta, in biserica se vand lumanari pt ca ele sunt necesare procesului liturgic, se mai vand carti sau icoane care folosesc sufletului,
este tot un comert dar nu e tipul de comert pt care Iisus a luat biciul in mana
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 15.04.2010, 18:14:44
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

"Fără plată ați primit, fără plată să dați.
Să nu luați nici aur, nici argint, nici aramă în brîele voastre,
nici traistă pentru drum, nici două haine, nici încălțăminte, nici toiag, căci vrednic este lucrătorul de hrana lui."

Spuneam si eu...
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
  #7  
Vechi 15.04.2010, 18:26:22
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eodor nastasa Vezi mesajul
"Fără plată ați primit, fără plată să dați.
Să nu luați nici aur, nici argint, nici aramă în brîele voastre,
nici traistă pentru drum, nici două haine, nici încălțăminte, nici toiag, căci vrednic este lucrătorul de hrana lui."

Spuneam si eu...
Mda...nici nevasta, nici copii...nici facturi, nici curent, nici pictura in Biserica, nici covoare, nici dascal, nici vesminte, nici carti, nici lumanari...asta spuneai, nu?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 15.04.2010, 18:30:13
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel Vezi mesajul
Exista o diferenta, in biserica se vand lumanari pt ca ele sunt necesare procesului liturgic, se mai vand carti sau icoane care folosesc sufletului,
Si ceea ce vindeau evreii in templu era pentru folosul sufletului. Animalele erau pentru jertfele Domnului care le conditionau iertarea de pacate. Iar schimbatorii de bani erau un fel de ex-change pentru cei din departare, Daca nu aveau bani potriviti nu puteau cumpara animalele pentru jertfa.

Pentru cei ce nu stiu, evreii aveau porunca de la Dumnezeu sa aduca jertfe de animale[ sau pasari pentru cei mai saraci] pentru iertarea pacatelor sau de multumire. Aceasta se facea numai la templu, de aceea si vanzatorii de animale profitau de ocazie.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #9  
Vechi 15.04.2010, 18:47:24
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Si ceea ce vindeau evreii in templu era pentru folosul sufletului. Animalele erau pentru jertfele Domnului care le conditionau iertarea de pacate. Iar schimbatorii de bani erau un fel de ex-change pentru cei din departare, Daca nu aveau bani potriviti nu puteau cumpara animalele pentru jertfa.

Pentru cei ce nu stiu, evreii aveau porunca de la Dumnezeu sa aduca jertfe de animale[ sau pasari pentru cei mai saraci] pentru iertarea pacatelor sau de multumire. Aceasta se facea numai la templu, de aceea si vanzatorii de animale profitau de ocazie.
Asa...si poti sa ne spui cam cum traieste pastorul tau, ca sa fii obiectiva..nu sa vii aici si sa insinuezi diverse!!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 15.04.2010, 18:49:55
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alinnasser2010 Vezi mesajul
Hristos a inviat !

Eu nu inteleg o chestie,acum ceva timp mi-am adus aminte de evanghelia care zicea ca Iisus a intrat in biserica cu biciul si a darmat tarabale la negustori si a certat pe schimbatoii de bani...ei bine daca Iisus a facut asta de ce in biserica se vand icoane,lumanari etc...Nu este tot comert,negustorie ? Stiu ca nu este asa dar poate pare absurd dar de ce nu este asa cum imi imaginez eu ?
Felicitari Alina pentru thread, ma "bucur enorm" cand vad ortocosi care judeca preotii...si se fac ca nu vad ceea ce trebuie sa vada, si au cam acceasi atitudine ca si sectarii pe alocuri!

Am o intrebare, atat pentru tine...cat si pentru Eodor, de ce nu sunteti acum preot..sau preoteasa, daca stiti atat de bine cum ar trebui sa traiasca un preot, cum ar trebui sa arata o Biserica, si ce ar trebui sa aiba, sau nu?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nu inteleg ceva Eliana Despre Sfanta Scriptura 10 11.08.2010 22:18:48
ajutati-ma sa inteleg catalinabalhui Sectiune dedicata profesorilor de religie 1 23.09.2009 12:32:00