Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 29.12.2011, 19:15:02
ingerasul20 ingerasul20 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.12.2011
Mesaje: 2
Implicit

Recunosc , sunt noua pe acest forum si ca nu am citit toate postarile (doar ultima pagina,si sa-mi fie cuiertare daca ma bag si eu asa abrupt) dar si eu cred ca cea mai mare credinta este chiar iubirea aproapelui (nu asa ne-a zis chiar Domnul?"iubeste-ti aproapele ca pe tine insuti").
Acuma ca unii suntem ortodoxi ,altii penticostali, altii baptisti, catolici sau mai stiu eu cum, toti sunt "aproapele" nostru.Credinta noastra cea mai mare ar trebui sa fie Dumnezeu(sa-mi fie cu iertare daca gresesc dar prima noastra grija asta cred ca ar trebui sa fie ).Daca avem dragoste de Dumnezeu si credinta ,nu cred ca mai conteaza atat de mult cum te numesti(ortodox, catolic,etc...).Am vazut tare multi "rugatori" de toate religiile care in momentul in care s-au ridicat din genunchi,dupa ce au facut zeci de matanii si sute de cruci, nu s-au mai intrebat daca cel de langa el are o problema, sau daca are nevoie de ceva, sa incercam sa-l ajutam, sa-i intindem o mana,sa-i spunem macar o vorba buna.Tot asa cum am vazut atatia oameni care nu prea frecventau biserica dar daca cineva avea o problema i se umezeau ochii,sufereau alaturi de ei si facea tot posibilul sa-l ajute si sa-i zica o vorba buna.Oare astia sunt satanisti(tinand cont ca nu merg la biserica)?.Oare nu acesti oameni cunosc mai bine sensul poruncii pe care am pomenit-o mai sus cu iubirea aproapelui?
Sa-mi fie cu iertare abundenta intrebarilor si poate necursivitatea exprimarii.Sper ca nu am suparat pe nimeni.
Domnul cu voi.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 29.12.2011, 20:21:10
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ingerasul20 Vezi mesajul
Am vazut tare multi "rugatori" de toate religiile care in momentul in care s-au ridicat din genunchi,dupa ce au facut zeci de matanii si sute de cruci, nu s-au mai intrebat daca cel de langa el are o problema, sau daca are nevoie de ceva, sa incercam sa-l ajutam, sa-i intindem o mana,sa-i spunem macar o vorba buna.
Ați văzut numai "rugători" care făceau zeci de mătănii și sute de cruci suferind de fariseism ? Dar "rugători" care tremurau ca băgați în priză, care cădeau la podea de zeci de ori și făceau sute de ridicări de mâini ca să le gâdile "Duhul" palmele, ați văzut ? Ne-ați putea spune ceva despre aceștia ?

Îngeraș, eu cred că sunteți cam nouă nu pe forum, ci în întâlnirea cu Cristos. Îmi amintesc de ce îmi povestea o colegă, care a avut prilejul să stea câteva luni în China. Prima impresie a fost aceea că toți chinezii semănau între ei. Acest lucru probabil venea din faptul că ne uităm la ochi, iar ei toți aveau ochii oblici. Numai cu timpul, trăind între ei, îți dai seama ce mari deosebiri sunt între chinez și chinez și îți dai seama că, de fapt, nu seamănă de loc.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #33  
Vechi 29.12.2011, 21:17:03
ingerasul20 ingerasul20 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.12.2011
Mesaje: 2
Implicit

"Mihnea Dragomir;418849]Ați văzut numai "rugători" care făceau zeci de mătănii și sute de cruci suferind de fariseism ? Dar "rugători" care tremurau ca băgați în priză, care cădeau la podea de zeci de ori și făceau sute de ridicări de mâini ca să le gâdile "Duhul" palmele, ați văzut ? Ne-ați putea spune ceva despre aceștia ?"


Nu ma intelege gresit, nici nu vreau sa ma justific in fata nimanui, eu nu am zis ca toti "rugatorii" sunt asa ,eu am dat exemplu facand o ccomparatie , apropo de culturile religioase si despre cat de usor suntem influentati de aparente si despre cat de usor punem etichete fara sa stam sa incercam sa intelegem defapt omul si nevoile lui.


"Îngeraș, eu cred că sunteți cam nouă nu pe forum, ci în întâlnirea cu Cristos. Îmi amintesc de ce îmi povestea o colegă, care a avut prilejul să stea câteva luni în China. Prima impresie a fost aceea că toți chinezii semănau între ei. Acest lucru probabil venea din faptul că ne uităm la ochi, iar ei toți aveau ochii oblici. Numai cu timpul, trăind între ei, îți dai seama ce mari deosebiri sunt între chinez și chinez și îți dai seama că, de fapt, nu seamănă de loc."

Deci asa cum ziceam despre etichete.

Last edited by ingerasul20; 29.12.2011 at 21:19:50.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 27.02.2012, 16:04:28
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Cultul penticostal, cel mai scump cult, ca sa fii membru acolo trebuie sa platesti cele mai mari taxe! nu se merita!

http://www.youtube.com/watch?v=EptKA...eature=related
Scoate banu! ---> asa e la penticostali.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 27.02.2012, 17:32:42
Heurtebise Heurtebise is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 328
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
Cultul penticostal, cel mai scump cult, ca sa fii membru acolo trebuie sa platesti cele mai mari taxe! nu se merita!

http://www.youtube.com/watch?v=EptKA...eature=related
Scoate banu! ---> asa e la penticostali.

Dumneavostra stiti cel mai bine.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 27.02.2012, 17:34:04
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
Cultul penticostal, cel mai scump cult, ca sa fii membru acolo trebuie sa platesti cele mai mari taxe! nu se merita!

http://www.youtube.com/watch?v=EptKA...eature=related
Scoate banu! ---> asa e la penticostali.
Pai eu credeam ca sunteti penticostal...
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
Reply With Quote
  #37  
Vechi 27.02.2012, 23:37:08
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lacrimi Vezi mesajul
Pai eu credeam ca sunteti penticostal...
Nu e penticostal, slava Domnului. Asta mai lipsea... :)
Desi sunt curioasa cum a reusit un batjocoritor al penticostalilor sa treaca drept penticostal...
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #38  
Vechi 27.02.2012, 23:58:14
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Nu e penticostal, slava Domnului. Asta mai lipsea... :)
Desi sunt curioasa cum a reusit un batjocoritor al penticostalilor sa treaca drept penticostal...

La inceput mi se parea doar sarcastic, dar cred ca va "uraste" mai mult decat mine... )))

PS Sper ca intelegi gluma si sa o iei ca atare...
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."

Last edited by lacrimi; 28.02.2012 at 00:02:30.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 28.02.2012, 12:49:59
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lacrimi Vezi mesajul
La inceput mi se parea doar sarcastic, dar cred ca va "uraste" mai mult decat mine... )))
Doamna, eu nu urasc pe nimeni! urasc fatzarnicia, hotia, talharia, banditismul, mafiotismul, erezia, toate acestea definesc cultul penticostal !
Reply With Quote
  #40  
Vechi 28.02.2012, 13:28:50
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lacrimi Vezi mesajul
La inceput mi se parea doar sarcastic, dar cred ca va "uraste" mai mult decat mine... )))

PS Sper ca intelegi gluma si sa o iei ca atare...
Desigur. Dar, dupa cum observi, "ura" ta este dragoste jertfitoare fata de ura lui. :)
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
Răspunde

Tags
cununie, neoprotestanti

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cultul crestin baptist sebislider Intrebari utilizatori 243 29.01.2013 00:13:47
Ati sfatui un penticostal sa treaca la ortodoxie? faniela Secte si culte 439 20.01.2012 14:35:47
Mic predicator penticostal!! Templier Knight Secte si culte 35 20.12.2011 21:26:24
Un penticostal in biserica ortodoxa zoridezi Secte si culte 8 08.05.2009 08:14:10