Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Spiritualitatea ortodoxa
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 25.01.2012, 15:03:35
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Iar eu, pacatosul, nu am cunostinta de vreun indemn al Domnului, adresat noua, spre asprime. Si nici la Sfintii Parinti nu am gasit.
Toti sfintii erau smeriti si iubitori, despre sfantul Nicolae se spune in mod special ca era foarte bland, deci era cu adevarat o trasatura evidenta fata de altii, pentru ca toti sfintii aveau si blandete.
Si tocmai blandul sfant Nicolae i-a tras o palma lui Arie. Pentru ca invatatura dreapta tine de prima porunca, cea mai mare, sa iubim pe Dumnezeu.
Dar in acest topic nu despre asta era vorba, nici despre lupta, ci de a arata ca a spune adevarul despre ortodoxie nu inseamna ca esti rau si nu ii iubesti pe oameni, raspunzand astfel unor afirmatii ale lui MariS.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 25.01.2012, 15:13:43
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

Din punctul meu de vedere ecumensitii asa in general nu sint mai agresivi decit cei care incearca sa apere cumva impotriva lor sau altora .
ori poate nu am intilnit destui ecumenisti sau nu m-a interesat despre ei -ce fac sau ce se zice .

Poat ar fi un subiect bun de discutie legat de apararea bisericii si a credintei , in sensul de limita pina a care sa mergem crestineste vorbind in aceasta lupta

dintr-un anume punct de vedere nu ar exista nici o limita -adica pina acolo incit sa iti dai si viata insa iti poti da viata in mod onorbil sau unul necrestinesc.
pina la urma nu trebuie nici sa incetam a fi exemple marturisitoare nici sa renunti la sufletul de crestin
induhovnicirea trebuie pastrata caci in fond pentru ea luptam.

apararea credintei se pare are legatura si cu evenimentele viitoare , eschatologice , cind vor apare situati mult mai deosebite

fiecare va actiona cum crede mai bine chiar daca vor fi tabere diferite ca si azi
atentia trebuie sporita ca sa nu gresim nici in ceea ce priveste alegerea taberei nici refertor la faptele noastre pt a nu risca sa facem o defavoare in loc sa ajutam.

eu de fel sint catalogat ecumenist insa nu sint de acord cu unificarea prin vot -chiar daca Dumnezeu este cel care uneste si nu cel care desparte-
adevarat ideal era ca biserica sa fie una insa nu avem garantia ca eventuala dogma comuna supusa la vot nu va fi influentata de un eventual vor majoritar in favarea partii catolice referitoare la papalitate .

la urma urmei pe vremea apostolilor si pina la aparitia primatului papal lucrurile au mers oarecum bine ,de ce sa fie considerat unul infalibil din moent ce nu dovedeste ca e sfinta prin har minuni si alte daruri si lucrari

macar prooroc sa se arate a fi , sa zica si sa se verifice practic, ce zice sa se implineasca ,
si apoi daca ai zeci de consilieri teologici papali oare in definitiv daca ii acsulti pe ei nu e de fapt infailibitatea lor? minus liberul tau arbitru prin care ii poti asculta sau nu , pe unul sau pe altul.

altii spun altceva si anume ca daca din moment ce Dumnezeu face abstractie de jucarile copilaresti papale si se uita cu aceiasi ochi parintesti la omul de tara care poate nici nu stie ce e ala primat papal atunci ar merita sacrificiul temporar (pina la venirea unui papa care sa il desfiinteze ) in asa fel incit sa inceteze lupta antagonica nelucratoare ci mi degraba surpatoare .

Poate ca Dumnezeu ar fi scos un asemena papa si oameni daca unirea ar fi fiost dorita si oamenii s-ar fi rugat pentru ea decit sa fi preferat antagonismul de orgolii si partiniri .

Daca sa zicem Iisus ar veni si ne-ar intreba daca dorim ca El sa refaca unitaatea primara a bisericii una prin care ca fratii "sa ne luam de mina" cu fostii catolici si protestanti probabil ca si atunci vor mai fi unii care ar zice Da doar cu juma de gura- insa e de inteles avind in vedera amprenta trecutului si faptul ca ei nu au simtit niciodata acea unitate initiala.

Last edited by Mihai36; 25.01.2012 at 15:30:42.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 25.01.2012, 15:22:37
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihai36 Vezi mesajul

Poat ar fi un subiect bun de discutie legat de apararea bisericii si a credintei , in sensul de limita pina a care sa mergem crestineste vorbind in aceasta lupta

dintr-un anume punct de vedere nu ar exista nici o limita -adica pina acolo incit sa iti dai si viata insa iti poti da viata in mod onorbil sau unul necrestinesc.
.
Frumos raspuns, foarte frumos ... dar am citeva intrebari , cel putin la asta se preteaza fragmentul subliniat :

1. Impotriva cui sa aparam biserica ortodoxa ? Este ea in situatia de a fi aparata ?
Si in acest caz, cum se numesc cei de care trebuie aparata biserica , la modul general de nominalizare ?

2. Pomeniti de 2 moduri in care iti poti da viata si ca doar dintr-un anume punct de vedere nu exista o limita in apararea bisericii.
Dar din toate celelalte puncte de vede, exista limite ? Care credeti/intelegeti ca sunt acestea ??

3. Ce credeti si cum vedeti a fi ostasul lui Hristos, nominalizat inca din slujba botezului ?
Notiunea de ostas hristic presupune moliciune , tergiversare , ambiguitate, pretenie generala si iubire neconditionata, amnistie ecumenica ?

Ca sa va fie f. clar limitele in care intelegerea mea priveste biserica ortodoxa va spun ca acestea sunt cele scripturistice(si armele ostasului hristic cred ca le cunoasteti : coiful dreptatii, sabia DS, pavaza ... etc, si nici decum armele ,,razboinicului NATO", ca sa zic asa !) si nu luarea fizica la trinta cu cei de alte religii, confesiuni, schisme, fractiuni , etc, decit cea ortodoxa !

NB: nu va pot impune sa raspundeti , faceti-o daca aveti bunavointa , dar daca o faceti bine ar fi sa fie cu sinceritate si seriozitate.
De asemenea , imi permit sa atrag atentia , ca raspunsurile dvs. pot genera alte intrebari in corolar legate de marturisirea dreptei credinte ortodoxe si de apararea bisericii dreptmaritoare .


NB: NB: NB: Va rog sa ma iertati , exact in ultima secunda am sesizat ca nu sunteti ortodox . In acest caz , va rog deosebit sa considerati ca nici macar nu v-am vorbit un cuvintel si sa ignorati acest post al meu !!!!
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 25.01.2012 at 15:44:15.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 27.01.2012, 14:04:45
TunsDiana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Acesta este un defect general al celor care participa la asemenea discutii dar care nu vor sa citeasca si sa reciteasca cele postate sau sa reflecteze la postari ci se reped sa dea raspunsuri .
Pt. aceasta , adica acesta este temeiul , pt. care am afirmat ca in general userii sunt nevorbiti mai ales si mai putin au dorinta de a discuta cu folos !
De ce spun acestea ?
Pt. ca am precizat de nenumarate ori ca in primul si in primul rind ortodoxia nu face prozelitism , face misiune . In al doilea rind nu dorim sa impunem nimanui credinta noastra . Nu ii urim , nu ii junghiem, nu ii vindem si nu ii cumparam pe cei de alte credinte decit noi . Nu depunem eforturi sa ii atragem la noi , nu invrajbim si nu ceem vendete , nu agasam si nu denigram mai ales in cazul in care ne sunt apropiati ... Dar nici nu mintim , ci ne marturisim credinta noastra cu tarie , adica celor care ne intreaba de ce credem in Hristos sau de ce el este Dumnezeu si nu numai profet sau de ce Duhul Sfint nu purcede decit de la Tatal, de ce Feciara Maria nu a avut nici pe departe o concepere imaculata, de ce ne impartasim cu pine si nu cu azima , de ce avem ierarhie bisericeasca , de ce aceasta ierarhie este impodobita in straie liturgice deosebite , de ce avem biserci si de ce acestea sunt impodobite intr-un anume fel, de ce facem pomeni si avem cultul mortilor ,s.a.m.d. le marturisim Adevarul care este persoana si nu idee sau filosofie !
Fara cearta , fara scandal , fara mizerie manierala pt. toti ceilalti dar cu dreptate si adevar pt. marturisirea noastra .
Daca cei de alta credinta vor sa inteleaga , bine daca nu ii lasam in pace sa creada ce vor ei iar noi abandonam discutiile duhovnicesti cu ei .
Cu atit mai mult evitam polemicile cind interlocutorii sunt cunoascuti ca persoane si ca pareri .

Cine a inteles ca noi suntem hingherii celor de alte credinte ... nu a inteles nimic din ce sustin ortodocsii. Nu hingherim dar nici nu ne pupam pe dinti in cadrul marturisirii credintei cu nimeni nelalocul lui. Totul pina la credinata , adica pina la marturisirea acesteia .
Cine vrea sa se lepede de ortodoxie, de exemplu, poate sa o faca , fiecare poate sa faca ceea ce vrea dar alegerile sale ii implica consecinte care il obliga la responsabilitati . Nu poti sa il scuipi pe Hristos si sa strigi in gura mare ca ce iubitor esti de frati . Nu poti sa asisti la denigrarea si injuriile sau desconsiderarea si persiflarea celeia ce se numeste Preacinstita , Preacurata si Preabinecuvintata Stapina , atita timp cit inger din ceruri a venit si i s-a inchinat (desigur arhanghelul Gavriil) si a slavit-o iar eu ortodox sau nu sa ma scarpin pe burta cu acel hulitor si sa ma dau frate iubitor . Oare ce ar zice Maica Domnului in aceste situatii ? De cind am ajuns noi mai de cinste decit arhanghelul Gavriil ?

Discutiile sunt ample si nu stam sa facem aici apologia ortodoxiei, dar trebuie tinut f. bine minte ca marturisirea ortodoxa este una singura iar cine a vrut sa se rupa din ortodoxie intorcind spatele lui Hristos este numai treaba lui ! Am mai spus ca nu poti azi sa il hulesti pe Hristos si miine sa ii ceri sa te unesti cu el ! Si in acest context nu poti sa te minti pe tine insuti iar apoi pe Hristos si biserica sa spunind ca , vezi Doamne , eu fac iubire de aproapele , exact asa cum ai poruncit TU. Aaa, faci polica religioasa dar nu marturisire , asta este cu totul si cu totul altceva !!
Ce porunca a dat Hristos , la un moment dat, ucenicilor trimisi la misiune : in casele in care intrati si sunteti bine primit, pacea voastra lasati acelei case dar in cele in care nu va primesc sau va hulesc , atunci scuturati si praful casei aceleia de pe sandalele voastre ! Pai si in aceasta porunca uitase Hristos de iubirea frateasca poruncita ?

Ei, ei, ei, ce buni suntem de dus cu vorba si la prins fraieri in lat . V-am mai spus si mai sus cum la luat la rost Cleopa pe popa neoprotestant : ,,mai , voi aveti impresia ca aici este stina fara ciini ?"

Fratilor , fiecare face ce voieste si crede cum vrea dar exista un singur Domn, o singura biserica/credinta si un singur botez. Ce este mai mult de atit nu este de la Hristos-Dumnezeu !
Foarte frumos ati vorbit si cu folos!
Reply With Quote
  #55  
Vechi 27.01.2012, 14:16:07
TunsDiana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

[quote=catalin2;424730]Corect, asa e ideal, si asa se si intampla in viata de zi cu zi. Doar ca pe forumuri e o situatie atipica si cu mult mai proasta. Nu poti incheia o discutie, vine altcineva si o reia. Si daca mai are cineva si norocul sa dea peste un user caruia i s-a pus pata ca de ce scrii despre cultul lui si nu il poti evita ca nu te lasa el, nu e deloc ceva ca in viata reala.
Pe forumul ortodox te astepti sa gasesti conceptii si o atmosfera ortodoxa, nu sa fii atacat pentru ca sustii idei ortodoxe.

Si in realitate se intampla asa. Eu de aceea intrebam cum trebuie procedat cand se ajunge la discutii in care unii atei ajung sa injure Biblia si pe Mantuitor. Cum trebuie sa procedeze un ortodox, sa stea si sa nu zica nimic sau sa continue sa ii explice persoanei ca greseste?
Reply With Quote
  #56  
Vechi 27.01.2012, 14:31:18
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TunsDiana Vezi mesajul
Si in realitate se intampla asa. Eu de aceea intrebam cum trebuie procedat cand se ajunge la discutii in care unii atei ajung sa injure Biblia si pe Mantuitor. Cum trebuie sa procedeze un ortodox, sa stea si sa nu zica nimic sau sa continue sa ii explice persoanei ca greseste?
Mult mai deranjant e cand cineva incearca sa iti impuna conceptiile lui gresite si nu te lasa nici in pace, te ataca daca nu le accepti. In rest tot parintele Cleopa ne da si raspunsul, "Nu fa tu". Crede el ceva gresit e treaba lui, nu e pacatul nostru, noi doar spunem care e adevarul si e problema lui daca il accepta sau nu. Parerea mea in situatia descrisa de tine, daca vrea sa inteleaga ii explici, dar cel mai probabil nu vrea sa inteleaga si ramane doar rugaciune apentru acea persoana. Iar sfatul cel mai bun ti-l poate da duhovnicul.
Reply With Quote
  #57  
Vechi 27.01.2012, 14:44:28
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

[quote=TunsDiana;425185]
Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Corect, asa e ideal, si asa se si intampla in viata de zi cu zi. Doar ca pe forumuri e o situatie atipica si cu mult mai proasta. Nu poti incheia o discutie, vine altcineva si o reia. Si daca mai are cineva si norocul sa dea peste un user caruia i s-a pus pata ca de ce scrii despre cultul lui si nu il poti evita ca nu te lasa el, nu e deloc ceva ca in viata reala.
Pe forumul ortodox te astepti sa gasesti conceptii si o atmosfera ortodoxa, nu sa fii atacat pentru ca sustii idei ortodoxe.

Si in realitate se intampla asa. Eu de aceea intrebam cum trebuie procedat cand se ajunge la discutii in care unii atei ajung sa injure Biblia si pe Mantuitor. Cum trebuie sa procedeze un ortodox, sa stea si sa nu zica nimic sau sa continue sa ii explice persoanei ca greseste?
Eu cred ca cel mai bine este ca daca stim ca persoana e atee, sa nu ii cream conjuncturi prin care sa isi faca si mai mari pacate. Daca stim ca nu avem cu cine, nu aducem vorba despre religie, nu imprastiem margaritare. Ne rugam in gand pentru persoana respectiva si gata. Si vorbim despre altceva. Candva, candva tot or vedea ei adevarul.

Dar sigur, daca deja se ajunge la astfel de gesturi, eu una cel putin nu as sta deoparte sa aud cum unul si altul terfelesc numele Mantuitorului.

O intamplare adevarata, din cartea lui Dan Puric, "Sa fim demni!": in timpul prigoanei comuniste, un calugar raspandea Biblii si predica prin sate. Primarul ii atrage atentia ca nu exista Dumnezeu, exista tov. Stalin, tov. Dej: "Uite, ma, daca exista Dumnezeu sa vina acum, sa te ajute cand eu te arestez...". Monahul avu o descoperiresi ii spuse: "Domnule primar, eu acum am sa plec. Dar cand o sa ma intorc, nu am sa va gasesc. Nu o sa mai fiti aici." Peste ani, calugarul trece cu un autobuz prin satul respectiv. La intrarea in sat, autobuzul se opreste ca sa faca loc convoiului mortuar care il ducea pe primar la groapa. Calugarul isi aduce aminte de intamplare si e singurul care se roaga pentru sufletul raposatului.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #58  
Vechi 05.03.2012, 12:46:45
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Ia amintiti-va povestea in care un popa neoprotestant si doctor pe deasupra in teologia lui vine cu un autocar tot cu un grup de adventistisi la Sihastria si il ia la trei-pazeste pe parinte de il face praf
E vorba de povestea cu baptistii care erau de fapt adventisti si jumatate dintre ei (adica un autocar din doua) s-au ortodoxit la predica pr Cleopa?
Frumusetea unei povesti este ca poate fi umflata oricat; la copii creduli tine, mai ales ca nu observa detaliile ci doar farmecul bunicutului care povesteste.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #59  
Vechi 05.03.2012, 14:00:55
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
1. Impotriva cui sa aparam biserica ortodoxa ? Este ea in situatia de a fi aparata ?
Si in acest caz, cum se numesc cei de care trebuie aparata biserica , la modul general de nominalizare?

2. Pomeniti de 2 moduri in care iti poti da viata si ca doar dintr-un anume punct de vedere nu exista o limita in apararea bisericii.
Dar din toate celelalte puncte de vede, exista limite ? Care credeti/intelegeti ca sunt acestea ??

3. Ce credeti si cum vedeti a fi ostasul lui Hristos, nominalizat inca din slujba botezului ?
Notiunea de ostas hristic presupune moliciune , tergiversare , ambiguitate, pretenie generala si iubire neconditionata, amnistie ecumenica ?
Am scris ca nu sint ortodox insa sint dar doar pe jumatate, nici duhovnicul meu nu imi cere mai mult mai ales ca am fost binecuvintat de catre Duhul Sfint cu credinta in Dumnezeu si in Iisus in afara bisericii ortodoxe intr-un loc considerat de multi necrestin.
Asa incit experienta traita ma face sa privesc lucrurile fara partinire.

1 la prima intrebare ar fi doua raspunsuri
- biserica trebuie aparata doar impotriva cailor spirituale care in urma cercatarii atente dovedesc ca nu sint binecuvintate si care nu sint morale.
-bisrica trebuie aparata de lucrurile negative care au loc in interior fie din lipsuri umane fie din intentiile altora de ase infiltra in sinul ei chiar si in conducere la cirma dogmei si a canoanelor.
-Oamenii impotriva celor care sint impotriva biseicii se numesc oameni incercati si care au inca de invatat unele lectrii inainte de a invata altele si altele.
la lucrurile din interior este mult de munca si mult mai greu de lucrat fiindca in decursul vremurilor cel rau si necredinciosii , mirenii cocotati in sinoade au facut unele lucruri care azi cu greu pot fi indreptate asa incit se prefera tainuirea unor mari adevaruri ori poleirea lor care nu sint bune. -este vb de dogma si canon.
Ele vor iesi la lumina intro buna zi numita de unele profetii "ziua revelatiei" ziua in care taina lui Dumnezeu se va sfirsi si in care vor avea loc mai multe evenimente , este ziua in care cum spunea si Arsenie Boca va apare pe cer crucea si in acea zi va avea loc un eveniment mare.

2 limitele evident trebuie sa se afle in granitele comportamentului crestinesc dar si biblic -pentru ca nu tot ce este considerat crestinesc este si biblic -de ex judecata cu partinire prin interpretarea eronata a Legamintului cu Levi (Primul Legamint). conform Maleahi 2 1-10 adevaratul lui inteles nu permite partinire iar pedeapsa partinirii va fi indepartarea preotilor si facerea lor de ocara.

spuneti ca " nu invrajbim si nu cerem vendete, nu agasam si nu denigram mai ales in cazul in care ne sunt apropiati "
dar cind nu sint apropiati?
cine este aproapele nostru daca nu omul care il cauta pe Dumnezeu fiecare in religia lui fie oaie ratacita ori nu?

pentru un om citit si care cunoaste mai mult decit dogma si canonul, care are si alte surse direct de la fata locului se observa in activitatea de prezentare a altor cai spirituale o anumita partinire prin denigrare, marturie falsa si mistificare, uneori chiar si numai prin generalizare.

nu spun ca nu sint si lucruri negative insa nu poti spune atunci cind nu mai ai argumente ca tot ce e in afara ortodoxie este automat rau si fals, o iubire falsa, o dreptate falsa, respect fals, videcari false , credinta in Iisus falsa si Lege falsa.
este pacat sa spui asta fiindca si acolo lucreaza Dumnezeu -El este manifestat in tot binele din oameni indiferent de credinta sau necredinta.

3 ostas al lui Hrstos atita vreme cit nu esti constient si nu detii destul adevar revelat ...cind esti mic copil nu poti fi ostas decit in mod inconstient doar haric- in caz ca botezul a avut cu adevarat loc si el a fost mentinut- favorizat de mediul spiritual parintesc.

in rest daca doar crezi ca stii dar nu ai cunoscut cum trebuie -prin revelare personala in baza puterii de a purta - aperi totodata si o incredintare dogmatica si canonica care nu este in acord cu adevarul divin pina la capat.

de ce nu este ? fiindca nu trebuie sa fie din mai ulte motive, iar temelia lor este incapacitatea glaotei de a purta adevaruri mai grele si asa incit la vremea potrivita sa se cearna "inca odata Ierusalimul" atunci cind vechile revelatii se vor implini -cind va veni vremea sa fim calauziti in tot adevarul promis.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 05.03.2012, 17:34:33
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihai36 Vezi mesajul
Am scris ca nu sint ortodox insa sint dar doar pe jumatate, .


Asta, pana acum, n-am mai auzit-o!!!!!!!!!!!!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre avorturi - Parintele Cleopa pacatoasa Nunta 41 20.05.2023 14:52:41
Parintele Cleopa ne vorbeste despre cele 14 conditii canonice pt mersul la biserica: caminaris Tinuta in Biserica 28 03.01.2013 17:15:44
Parintele Cleopa - despre sarbatoarea Nasterea Domnului(I) cornel cornel Intrebari utilizatori 0 10.01.2011 14:01:32
Despre Iad - Parintele Cleopa patinina34 Din Noul Testament 3 02.01.2009 20:40:32